مهاجرت به کشور ژاپن

ازدواج در ژاپن

ازدواج در ژاپن

ازدواج در ژاپن یکی از روش های مهاجرت، کسب اقامت و تابعیت است و متقاضیانی که این قصد را دارند باید از شرایط این امر به صورت کامل مطلع باشند. ازدواج در این کشور بر پایه سنت های دیرینه انجام می شود و مردم این کشور تاکید بسیاری بر سنت ها و رسوم ازدواج ژاپنی دارند. مهاجرت به کشور ژاپن علاوه بر این روش، از روش های مختلفی از جمله اشتغال، سرمایه گذاری، تحصیل، ایجاد کسب و کار و سایر روش ها و راه های قانونی امکان پذیر می باشد.

 • آیا امکان اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج برای ایرانی ها فراهم است؟
 • سن قانونی ازدواج در ژاپن چند سال است؟
 • شرایط و مدارک لازم برای اخذ اقامت ژاپن 2021 از طریق ازدواج چیست؟

کشور ژاپن یکی از قدرت های اقتصادی و صنعتی جهان می باشد و پیشرفت روز افزون این کشور در زمینه های مختلف تجاری، صنعتی و بازرگانی قابل ملاحظه است. در ادامه شما عزیزان می توانید با همراهی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از شرایط ازدواج در کشور ژاپن مطلع شوید.

شرایط ازدواج در ژاپن

ازدواج در ژاپن شرایط خاصی دارد و بر اساس رسم و رسوم و سنت های مخصوص ژاپنی انجام می شود. به طور کلی، ازدواج در این کشور، با داشتن چندین همسر، امکان پذیر نخواهد بود و این امر در کشور ژاپن امری غیر قانونی به حساب می آید. همچنین بستگان و اعضای فامیل و کودکان و افرادی که به سن قانونی نرسیده اند قادر به ازدواج در این کشور نخواهند بود. ازدواج در ژاپن می تواند موجب کسب اقامت و تابعیت در این کشور شود؛ اما به یاد داشته باشید که داشتن شرایط مورد نیاز جهت انجام این کار الزامی می باشد. کسب اقامت و تابعیت از طریق ازدواج در صورتی امکان پذیر می باشد که متقاضیان با اتباع ژاپنی ازدواج کنند و همچنین به سن قانونی رسیده باشند.

واقعی بودن رابطه بین زوجین یکی از مهم ترین موارد ازدواج در این کشور می باشد و متقاضیان حتما باید ثابت کنند که رابطه آن ها با فرد ژاپنی صرفا جهت کسب اقامت و تابعیت در این کشور نیست و زوجین رابطه عاطفی واقعی دارند. ازدواج کردن در کشور ژاپن با کسب مجوز و یا گواهی ازدواج از دفتر شهرداری امکان پذیر خواهد بود و لازم به ذکر است که هر یک از زوجین می توانند برای کسب این گواهی به تنهایی اقدام کنند. متقاضیان خارجی که قصد دارند از راه ازدواج مقیم دائمی کشور ژاپن شوند حتما باید 5 سال با همسر خود در خاک این کشور زندگی مشترک داشته باشند و همچنین سابقه جرم نیز نداشته باشند.

قوانین ازدواج در کشور ژاپن

همانطور که می دانید، ازدواج در هر یک از کشورهای خارجی، شرایط خاص خود را دارد. متقاضیانی که قصد ازدواج در کشور ژاپن را دارند حتما باید بیش از 18 سال سن داشته باشند و لازم به ذکر است که سن قانونی برای ازدواج زنان بالای 16 سال می باشد. ارائه مدارک طلاق (6 ماه فاصله زمانی) جهت ازدواج در این کشور الزامی می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که قانون دو همسری یا چند همسری در این کشور وجود ندارد. ازدواج همجنس گرایان و همچنین بستگان یک خانواده در کشور ژاپن غیر ممکن می باشد و متقاضیان قادر خواهند بود تا با یک نفر ازدواج کنند.

تغییر نام خانوادگی زن به نام خانوادگی مرد در کشور ژاپن امری ضروری محسوب نمی شود؛ اما افرادی که قصد دارند نام خانوادگی خود را تغییر دهند، می توانند بعد از گذشت 6 ماه زندگی مشترک، اقدام به تغییر نام خانوادگی خود کنند. مراجعه به سفارت یا کنسولگری، انتقال اطلاعات و همچنین کسب پاسپورت جدید جهت تغییر نام خانوادگی زن به نام خانوادگی همسر خود الزامی می باشد. شایان ذکر است که همسر فرد ژاپنی بعد از 3 سال زندگی مشترک در کشور ژاپن می تواند تابعیت این کشور را بدست بیاورد و به عنوان تابع کشور ژاپن شناخته شود. متقاضیان گرامی می توانند جهت مطلع شدن از مدارک و شرایط لازم برای اخذ و دریافت ویزای کاری ژاپن به مقاله مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای کار مراجعه کنند و اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنند.

قوانین ازدواج در کشور ژاپن

نحوه ثبت ازدواج در کشور ژاپن

ازدواج در کشور ژاپن با یک فرد ژاپنی نیاز به ثبت ازدواج یا Koseki Tohon می باشد و متقاضیان حتما باید مدارک خود را به صورت کامل به سازمان ها و اداره های مربوطه ارائه دهند. به یاد داشته باشید که متقاضیان خارجی حتما باید توان مالی کافی جهت مهاجرت به ژاپن و اقامت در این کشور را داشته باشند و همچنین محل سکونت خود را در کشور ژاپن مشخص کنند. به طور کلی، داشتن مدارک و شرایط زیر جهت ثبت ازدواج در کشور ژاپن ضروری می باشد:

 • مدارک محل سکونت همسر ژاپنی در خاک کشور ژاپن
 • ارائه پاسپورت با اعتبار حداقل 1 ساله
 • ارائه مدارک لازم جهت اثبات داشتن شغل (همسر ژاپنی)
 • ارائه مدارک لازم جهت اثبات پرداخت عوارض و مالیات (همسر ژاپنی)
 • ارائه مدارک پزشکی (زوجین)
 • ارائه پرونده سابقه های کاری و سابقه های تحصیلی (زوجین)
 • ارائه مدارک شناسایی (زوجین)
 • پرداخت هزینه های درخواست (4000 ین)

شایان ذکر است که انجام شدن امور دفتری ازدواج در این کشور تقریبا 1 ماه به طول می انجامد و متقاضیان حتما باید مدارک خود را به صورت کامل به شهرداری مربوطه و اداره مهاجرت ژاپن ارائه دهند.

شرایط ویزای همسر ژاپن 2021 چگونه است؟

یکی از سوالات کلیدی و مهم که ذهن اغلب متقاضیان مهاجرت به ژاپن را هم مشغول کرده همین سوال است. ابتداء باید از قبل از صلاحیت خود مطمئن شده و سپس پا به این عرصه بگذارید. همانطوری که گفته شد، شرط کسب صلاحیت در این مورد نیز اثبات واقعی بودن رابطه زناشویی و نیز اثبات هویتی زوجین است که تمامی این فرآیند منجر به ثبت ازدواج یا Koseki Tohon می گردد. اما پس از اخذ سند ازدواج رسمی نوبت درخواست ویزای همسر ژاپن با شرایط ذیل می رسد:

شرایط ویزای همسر ژاپنی 2021 شرح
نوع ویزا اقامت
مدت اقامت 1 الی 3 سال
شرایط اخذ بدون ارائه گواهی صلاحیت یا با ارائه گواهی صلاحیت
مطابق قانون بند 2-817 قانون مدنی ژاپن

در این رابطه، متقاضیان دو راه پیش رو دارند. روش اول برای درخواست این نوع ویزای ژاپن از طریق ارائه گواهی صلاحیت (Certificate of Eligibility) و روش دوم بدون ارائه این مدرک می باشد. توجه داشته باشید که تفاوت این دو روش در این است که در روش دوم ارائه دعوت نامه رسمی از طرف همسر ژاپنی علاوه بر مدارک هویتی دیگر الزامی است. متقاضیان و هموطنان عزیزی که قصد مطلع شدن از شرایط و راه های مهاجرت به ژاپن را دارند می توانند با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *