مهاجرت به کشور روسیه

شرایط اقامت دائم روسیه

شرایط اقامت دائم کشور روسیه

اگرچه روش های مختلفی برای دریافت اقامت دائم روسیه وجود دارد، اما این روش ها از همان ابتدا شرایط اقامت دائم روسیه را برای فرد متقاضی به ارمغان نمی آورد. به عبارت دیگر روش هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد، باید بر اساس زمان بندی مشخص و معینی در بازه زمانی مورد نظر، تبدیل به اقامت دائم در کشور روسیه گردد. روش های متعددی وجود دارد که اتباع ایرانی می توانند از طریق آنها وارد خاک روسیه شده و طی مراحلی قانونی و برطبق ضوابط و مقررات این کشور، اخذ اقامت دائم نمایند. برای آشنایی با کشور روسیه می توانید به عنوان توریست وارد این کشور شده و شرایط زندگی و اقامت در آن را از نزدیک مشاهده نمایید. بهره مندی و استفاده از اطلاعاتی که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز می تواند کمک و راهنمای بسیار خوبی در این امر باشد.

روش ها و شرایط اقامت دائم روسیه

کشور روسیه برای پذیرش افراد مهاجر، مقررات و شرایط خاصی را در نظر گرفته است. این قوانین در روش های مختلف مهاجرت، متفاوت است. افراد خارجی که تمایل به مهاجرت به روسیه را داشته و در انتظار دریافت اقامت دائم در این کشور هستند، می بایست با شرایط اقامت دائم روسیه آگاه باشند. به طور کلی از روش های زیر می توان به صورت دائمی اقامت روسیه را اخذ نمود:

 • اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج
 • از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار
 • از طریق پناهندگی
 • از طریق تحصیل
 • اقامت در روسیه از طریق کار

شرایط اقامت دائم روسیه به روش ازدواج

ازدواج با یکی از شهروندان یا تبعه روسی منجر به دریافت اقامت دائم روسیه می گردد. اما شرایط اقامت دائم روسیه در این روش به گونه ای است که نیاز به زمان داشته و کلیه مراحل قانونی باید پشت سر گذاشته شود. اتباع خارجی که به دنبال اقامت دائم در کشور روسیه از طریق ازدواج با اتباع روسی هستند، باید واجد شرایط به شرح ذیل باشند:

 • دارا بودن توانایی مالی و پشتوانه اقتصادی برای زندگی با شریک زندگی روسی در کشور روسیه
 • ارائه گواهی سلامتی پزشکی از جمله آزمایش HIV و نتیجه منفی آن
 • تسلط کافی و لازم بر زبان روسی جهت برقراری ارتباط با همسر روسی
 • فرد خارجی باید برای تشکیل زندگی در روسیه، محل اقامت خود و همسرش را مشخص و معین نماید.
 • اقامت فرد خارجی در روسیه به مدت حداقل 6 ماه

گفتنی است وی می تواند مراحل ثبت ازدواج خود با همسر روسی را در دفتر سفارت کشور خود به انجام برساند.

اشتغال و اخذ اقامت دائم روسیه

اکثریت متقاضیان اقامت دائم روسیه، به روش اشتغال در روسیه روی می آورند. افرادی که مهارت و تخصص خاصی دارند، در صورت دارا بودن شرایط اقامت دائم روسیه، به راحتی می توانند در این کشور به کار بپردازند و اخذ اقامت دائم نمایند. اخذ ویزای کاری روسیه، از مهمترین اقدامات اولیه برای ورود به خاک روسیه است. تسلط به زبان روسی نیز،‌ شرط بعدی می باشد. وضعیت اقتصادی روسیه بسیار مطلوب است و به کارمندان بومی یا خارجی، به میزان مساوی و برابر حقوق پرداخت می گردد. در صورتی که فرد خارجی از سوی شرکت روسی دعوت نامه اشتغال به کار داشته باشد، مراحل ساده تری را در پیش دارد. اما اگر قصد جست و کار در روسیه را داشته باشد، مسلما شرایط کمی دشوار می شود. اخذ ویزای کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار در این مورد،‌ بهترین گزینه است.

شرایط اقامت دائم روسیه با ثبت‌ شرکت

از دیگر روش هایی که برای دریافت اقامت دائم روسیه برای متقاضیان وجود دارد، روش ثبت شرکت در روسیه است. در این روش، فرد سرمایه گذار باید شرکت سهامی خاص را به ثبت برساند و یا نمایندگی یا شعبه ای از شرکت مادر را در روسیه راه اندازی و افتتاح نماید. بدین ترتیب شرایط اقامت دائم روسیه را دارا بوده و اقامت دائم این کشور به او تعلق می گیرد.

سرمایه اولیه ای که برای ثبت شرکت در روسیه مورد نیاز است، تقریبا 10.000 RUB (روبل روسیه) می باشد که نیمی از آن باید در زمان تاسیس، به حساب بانکی فرد در روسیه واریز گردد. موارد و اطلاعاتی که در ثبت شرکت مهم و ضروری است شامل نام شرکت به زبان انگلیسی و روسی، نوع شرکت، زمینه فعالیت و آدرس دقیق شرکت می گردد. امر کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار از روش های بسیار ایده آل جهت اقامت و زندگی در روسیه است.

اقامت دائم روسیه جهت ادامه تحصیل

ادامه تحصیل در کشورهای خارجی از جمله روش های مهاجرت تحصیلی و دریافت اقامت دائم آن کشور است. از آنجا که دانشگاه های معتبر و برگزیده ای در کشور روسیه وجود دارد، لذا افراد از نقاط مختلف جهان در تلاش هستند تا شرایط اقامت دائم روسیه را فراهم نموده و در نهایت از طریق تحصیل در روسیه موفق به کسب آن شوند. شرط اولیه این امر، اخذ ویزای تحصیلی روسیه است. از جمله شرایط این امر، دارا بودن دعوتنامه یا نامه پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد می باشد. اعتبار اولیه این ویزا به صورت 3 الی 12 ماهه است اما قابلیت تمدید دارد. برای اقامت طولانی مدت تحصیلی و در نتیجه اقامت دائم روسیه، ارائه گواهی سلامت پزشکی از جمله آزمایش HIV ضروری است.

سرمایه‌ گذاری در روسیه جهت اقامت دائم

سرمایه گذاران خارجی با سرمایه گذاری در روسیه، شرایط اقامت دائم روسیه را دارا هستند و از این طریق می توانند به اقامت دائم روسیه دست یابند. ویزای سرمایه گذاری روسیه در دو نوع تک ورودی و چند ورودی صادر می گردد. مدت اعتبار ویزای تک ورودی به صورت 1 تا 3 ماهه و اعتبار ویزای چند ورودی نیز به صورت 3 الی 12 ماهه معین شده است. جالب است بدانید ویزاهای تجاری روسیه به عنوان ویزای گردشگری که یک فعالیت غیر تجاری است، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اقامت بیشتر از 3 ماه در روسیه، ارائه گواهی سلامت پزشکی از جمله HIV الزامی است. مراحل دریافت ویزا از طریق وزارت امور خارجه روسیه انجام پذیر است. اخذ اقامت روسیه از مزایای برخودار می باشد که در این بخش به این موارد پرداخته میشود:

 • اشتغال به کار
 • راه اندازی کسب و کار
 • حق رای در انتخابات
 • برخورداری ازخدمات اجتماعی

چنانچه به اطلاعات دیگری در زمینه مهاجرت به روسیه و راه های دریافت اقامت دائم این کشور نیاز دارید، می توانید به صورت مراجعه حضوری یا تماس تلفنی رایگان با مشاوران و وکلای ماهر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط گرفته و اخذ مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *