مهاجرت تحصیلی مجارستان

شرایط بورس تحصیلی مجارستان

شرایط بورس تحصیلی مجارستان

یکی از موضوعات مهم و جذاب در خصوص تحصیل در اروپا، شرایط بورس تحصیلی مجارستان با توجه به میزان هزینه تحصیل در این کشور می باشد. اصولا مجارستان در سال های اخیر به دلیل ارائه آموزش کیفیت بالا، هزینه های تحصیل و زندگی پایین و مقرون به صرفه، برنامه های بورسیه تحصیلی مختلف، امکان کار دانشجوئی و غیره مورد توجه اغلب دانشجویان خارجی از سراسر دنیا قرار گرفته است. در این بین، نقش برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان را نمی توان انکار کرد. جهت دسترسی به اطلاعات جامع در خصوص شرایط و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مجارستان با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

 • دانشجویان خارجی تحت چه شرایطی می توانند برای بورسیه تحصیلی مجارستان اقدام نمایند؟
 • کدامیک از دانشگاه های مجارستان در سال 2023 بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی ارائه می دهند؟

کلیاتی در خصوص بورس تحصیلی مجارستان

برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان برنامه ای است که در سال 2013 توسط دولت مجارستان کلید خورده است. ماموریت اصلی این برنامه در واقع افزایش تعداد دانشجویان خارجی در مجارستان و ترغیب موسسات آموزش عالی مجارستان برای جذب دانشجویان خارجی برار و فرهیخته می باشد.

برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان با عنوان Stupendium Scholarship Program توسط بنیاد دولتی تمپویس مجارستان مدیریت می شود. سال به سال تعداد بورسیه ها و نیز تعداد متقاضیان بورسیه تحصیلی مجارستان در حال افزایش است. در سال تحصیلی 2024-2023 حدود 4100 بورسیه به دانشجویان خارجی در مجارستان اعطا شده است و در سال 2024-2023 بیش از 5000 دانشجو می توانند تحصیلاتشان را در مجارستان در قالب برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان شروع کنند. این برنامه بر پایه توافقات همکاری آموزشی 2 جانبه امضا شده بین وزارت آموزش مجارستان و کشورهای دیگر یا بین دانشگاه ها می باشد.

دلایل و امتیازات تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری در قلب اروپا است که تحصیلات کیفیت بالا را برای دانشجویان ارائه می کند. امروزه، تقاضای زیادی از طرف دانشجویان خارجی جهت تحصیل در مجارستان وجود دارد. علاوه بر کیفیت تحصیل و مدارک تحصیلی معتبر در کل اروپا و فراتر از اروپا، دانشجویان به خاطر هزینه های زندگی معقول با نسبت هزینه به قیمت فوق العاده مطلوب، وجود یک محیط زندگی دوستانه و صمیمی همراه با حمل و نقل عمومی راحت، مرکزیت مکانی کشور مجارستان در اروپا و زیبایی های طبیعی خیره کننده در ترکیب با 1000 سال تاریخ غنی مجارستانی و سایت های میراث جهانی UNESCO مجذوب این کشور می شوند.

شرایط کلی بورس تحصیلی مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان در 2023

اصولا قبل از پرداختن به بحث شرایط بورس تحصیلی در مجارستان، ابتداء لازم است درباره هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان (سال 2023) اطلاعات جامعی کسب نمائیم تا از این طریق با یک حساب ساده ای بتوانیم برای تحصیل در کشور مجارستان برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم. همانطوری که می دانید مجارستان از سال 2004 عضو ثابت اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن اروپا است.

اما نکته جالب درباره این کشور آن است که مجارستانی ها از واحد پول مشترک اروپایی یورو EURO برای داد و ستد در این کشور استفاده نمی کنند و به جای یورو از واحد پول ملی، فورینت (HUF) استفاده می کنند. اساسا، هزینه تحصیل در کشور مجارستان به مراتب پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی است و این هزینه ها به فاکتورهایی مثل ملیت دانشجو، دانشگاه محل تحصیل و نوع برنامه و مقطع تحصیلی در مجارستان بستگی دارد. اما میانگین شهریه سالیانه دانشجویان خارجی برای رشته های غیر پزشکی در سال تحصیلی فعلی مبالغی بین 600€ الی 4000€ (یورو) می باشد. این شهریه ها بر طبق برنامه تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

برنامه تحصیلی شهریه ها
پزشکی و دندانپزشکی €13000 تا 18000€ (یورو)
مهندسی €2500تا 6000€ (یورو)
M.B.A €13000(یورو)
روابط بین الملل €2500تا 4000€ (یورو)
هزینه درخواست پذیرش/ آزمون €30

شرایط کلی بورس تحصیلی مجارستان

بورس تحصیلی مجارستان با عنوان Stupendium Scholarship Program ارائه شده توسط دانشگاه های مجارستانی برای دعوت از دانشجویان برتر خارجی برای تحصیل در مجارستان است. دانشجویان خارجی برنامه های تحصیلی لیسانس در دانشگاه های مجارستان صلاحیت درخواست این بورسیه را دارند. فرآیند درخواست این بورسیه مشابه بورسیه های CSC می باشد چرا که متقاضیان درخواست های خود را به شورای بورسیه دولت مجارستان تحویل داده و سپس آنها درخواست خودشان را به دانشگاه ارائه می دهند.

شرایط بورس تحصیلی مجارستان 2023

بر اساس آخرین اخبار حدود 5000 دانشجو از بیش از 70 کشور می توانند برای بورسیه تحصیلی دولت مجارستان برای سال تحصیلی 2023-2024 درخواست نمایند. برنامه های آنلاین برای بورسیه های Stipendium Hungaricum اکنون برای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد پژوهشی و آموزشی و دکترا باز است. برنامه های تحصیلی متنوع، همه دانشجویان بین المللی را به شدت تشویق می کند که برای بورسیه تحصیلی دولت مجارستان درخواست دهند. برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه های مجارستان ارائه مدرک آیلتس اجباری نیست و هیچ هزینه درخواستی جهت ثبت نام مورد نیاز نیست. همچنین از مزایای اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان می توان به این شاخصه ها اشاره داشت.

کمک هزینه های مالی در مجارستان

بورس های متنوعی که در مجارستان در دسترس دانشجویان بین المللی است عبارتند از:

 • Bilateral State Scholarships
 • Stipendium Hungaricum
 • Erasmus+
 • CEEPUS
 • EEA Grants Scholarships

جهت درخواست هر کدام از این بورسیه ها باید تا تاریخ خاصی در تقویم تحصیلی اقدام نمود. متقاضیانی که به دنبال بورسیه تحصیلی دولت مجارستان هستند می توانند تا 15 ژانویه 2023 درخواست دهند. هر دانشجو باید قبل از پایان مهلت درخواست خود را ارسال کند. مجارستان از جمله کشورهایی است که در حوزه شنگن واقع شده و دانشجویان ایرانی زیادی هر ساله برای تحصیل به این کشور مهاجرت می نمایند.

مزایای بورس تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان برای دانشجویان خارجی فرصتی است که از این طریق بتوانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیلی خود در کشور مجارستان را پوشش دهند. ابن بورسیه برای کلیه دانشجویان مقطع لیسانس و پزشکی، مقطع فوق لیسانس و دکترا (PhD) وجود دارد.

از مزایا و امتیازات بورسیه تحصیلی مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم پرداخت هیچ گونه هزینه درخواست
 • پرداخت 150€ (یورو) به برندگان لیسانس و فوق لیسانس بورسیه و 450€ (یورو) به برندگان دکترا
 • تحویل خانه مشترک رایگان توسط دانشگاه مجارستانی
 • ارائه تحصیل رایگان و بیمه عمر توسط دانشگاه مجارستانی مرتبط با برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان

شرایط درخواست بورس تحصیلی مجارستان

در ابتدا لازم است بدانید که دانشجویان ایرانی جزو فهرست دانشجویان کشورهای صلاحیت دار برای درخواست بورسیه تحصیلی مجارستان می باشند. اما از شرایط بورس تحصیلی مجارستان این است که دانشجویان خارجی که مقطع دبیرستان را با نمرات خوب گذرانده باشند صلاحیت درخواست بورسیه تحصیلی مجارستان را برای برنامه های لیسانس و پزشکی دارند. از دیگر شرایط بورس تحصیلی مجارستان می توان به ارائه مدرک گواهی سلامت پزشکی و مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی (آزمون زبان انگلیسی IELTS) اشاره نمود. لازم به ذکر است که درخواست بورس مجارستان به صورت آنلاین بوده و مهلت درخواست تا 15 ژانویه سال 2023 می باشد.

مدارک لازم برای درخواست بورس تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

 • تکمیل و تحویل فرم درخواست
 • انگیزه نامه در یک صفحه و به صورت تایپ شده
 • تحویل مدرک مهارت زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL
 • کپی اسکن مدرک دیپلم متوسطه
 • 1 قطعه عکس جدید
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پروپوزال تحقیقاتی یا برنامه تحصیلی
 • کپی پاسپورت معتبر بین المللی

مطالب بیان شده اطلاعات جامع و به روزی از شرایط بورس تحصیلی مجارستان می باشند. اما اگر شما نیز جزو متقاضیان تحصیل در مجارستان هستید ولی اطلاعات کافی درباره شرایط بورس تحصیلی مجارستان ندارید، توصیه می شود که در این زمینه حتما از مشاوره های تخصصی کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده نمائید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *