مهاجرت تحصیلی مجارستان

شرایط بورس تحصیلی مجارستان

شرایط بورس تحصیلی مجارستان

یکی از موضوعات مهم و جذاب در خصوص تحصیل در اروپا، شرایط بورس تحصیلی مجارستان با توجه به میزان هزینه تحصیل در این کشور می باشد. اصولا مجارستان در سال های اخیر به دلیل ارائه آموزش کیفیت بالا، هزینه های تحصیل و زندگی پایین و مقرون به صرفه، برنامه های بورسیه تحصیلی مختلف، امکان کار دانشجوئی و … مورد توجه اغلب دانشجویان خارجی از سراسر دنیا قرار گرفته است. در این بین، نقش برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان را نمی توان انکار کرد.

دانشجویان خارجی تحت چه شرایطی می توانند برای بورسیه تحصیلی مجارستان اقدام نمایند؟

کدامیک از دانشگاه های مجارستان در سال 2019 بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی ارائه می دهند؟

برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان برنامه ای است که در سال 2013 توسط دولت مجارستان کلید خورده است. ماموریت اصلی این برنامه در واقع افزایش تعداد دانشجویان خارجی در مجارستان و ترغیب موسسات آموزش عالی مجارستان برای جذب دانشجویان خارجی برار و فرهیخته می باشد.

برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان با عنوان Stupendium Scholarship Program توسط بنیاد دولتی تمپویس مجارستان مدیریت می شود. سال به سال تعداد بورسیه ها و نیز تعداد متقاضیان بورسیه تحصیلی مجارستان در حال افزایش است. در سال تحصیلی 2019- 2018 حدود 4100 بورسیه به دانشجویان خارجی در مجارستان اعطا شده است و در سال 2020- 2019 بیش از 5000 دانشجو می توانند تحصیلاتشان را در مجارستان در قالب برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان شروع کنند. این برنامه بر پایه توافقات همکاری آموزشی دو جانبه امضاء شده بین وزارت آموزش مجارستان و کشورهای دیگر یا بین دانشگاه ها می باشد. جهت دسترسی به اطلاعات جامع در خصوص شرایط و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مجارستان با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دلایل و امتیازات تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری در قلب اروپا است که تحصیلات کیفیت بالا را برای دانشجویان ارائه می کند. امروزه، تقاضای زیادی از طرف دانشجویان خارجی جهت تحصیل در مجارستان وجود دارد. علاوه بر کیفیت تحصیل و مدارک تحصیلی معتبر در کل اروپا و فراتر از اروپا، دانشجویان به خاطر هزینه های زندگی معقول با نسبت هزینه به قیمت فوق العاده مطلوب، وجود یک محیط زندگی دوستانه و صمیمی همراه با حمل و نقل عمومی راحت، مکان مرکزی کشور مجارستان در اروپا و زیبایی های طبیعی خیره کننده در ترکیب با 1000 سال تاریخ غنی مجارستانی و سایت های میراث جهانی UNESCO مجذوب این کشور می شوند.

مجارستان همچنین از آن دست کشورهای برتر جهان با بالاترین تعداد برندگان جایزه علمی نوبل می باشد. مجارستان از سال 1999 عضو کامل و فعال ناحیه آموزش عالی اروپایی (Bologna system) می باشد و بر همین اساس دانشگاه های این کشور برنامه های آموزشی خود را به زبان های انگلیسی و مجاری در قالب 3 برنامه تحصیلی لیسانس (3 سال)، فوق لیسانس (2 سال)، دکترا (4 سال) به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می نمایند. مطابق گزارش مرکز رنکینگ دانشگاه های جهان (CWUR) رنکینگ دانشگاه های مجارستان در سال های 2019-2020 به صورت زیر می باشد:

دانشگاه CWUR QS Times U.S News & World Report Ranking
دانشگاه اوتووس لوراند 413 701 601 489
دانشگاه اسملویس 658 401 663
دانشگاه دبرسن 696 601 801 634
دانشگاه زگد 758 470 601 729
دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست 823 801 801 894
دانشگاه پکس 498 701 601 995

هزینه تحصیل در مجارستان

اصولا قبل از پرداختن به بحث شرایط بورس تحصیلی در مجارستان، ابتداء لازم است درباره هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان (سال 2019) اطلاعات جامعی کسب نمائیم تا از این طریق با یک حساب ساده ای بتوانیم برای تحصیل در کشور مجارستان برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم. همانطوری که می دانید مجارستان عضو ثابت اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن اروپا است.

اما نکته جالب درباره این کشور آن است که مجارستانی ها از واحد پول مشترک اروپایی یورو EURO برای دادوستد در این کشور استفاده نمی کنند و به جای یورو از واحد پول ملی، فورنیت (HUF) استفاده می کنند. اساسا، هزینه تحصیل در کشور مجارستان به مراتب پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی است و این هزینه ها به فاکتورهایی مثل ملیت دانشجو، دانشگاه محل تحصیل و نوع برنامه و مقطع تحصیلی در مجارستان بستگی دارد. اما میانگین شهریه سالیانه دانشجویان خارجی در سال تحصیلی 2018- 2019 مبالغی بین €600 الی  €4000(یورو) می باشد. این شهریه ها بر طبق برنامه تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

برنامه تحصیلی شهریه ها
پزشکی و دندانپزشکی €3000-4000 (یورو)
مهندسی €1600-2500 (یورو)
M.B.A €1200 (یورو)
روابط بین الملل €600-1000 (یورو)
هزینه درخواست پذیرش/ آزمون €15

شرایط و هزینه زندگی جهت اخذ شرایط بورس تحصیلی مجارستان

اما علاوه بر این هزینه ها، دانشجویان هزینه های دیگری با نام هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان نیز بر عهده دارند که هر ماه هزینه های آن را پرداخت می کنند. این هزینه ها شامل اجاره منزل، خورد و خوراک، حمل و نقل، تفریح و خرید کتاب و … می باشد. این هزینه ها هم در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین می باشد و اساسا یکی از دلایل جذابیت تحصیلی مجارستان برای دانشجویان خارجی نیز همین هزینه های پایین زندگی در این کشور است.

این هزینه ها در سال 2019 به شرح جدول ذیل می باشد:

عنوان هزینه زندگی هزینه به فورنیت مجارستان
اجاره یک آپارتمان کوچک در بوداپست 70000 HUF
اجاره اتاق در بوداپست (در ماه) 60000 HUF
اجاره آپارتمان کوچک در محدوده خارج از شهر 50000 HUF
اجاره اتاق در محدوده خارج از شهر (در ماه) 20000 HUF
حمل و نقل محلی در بوداپست کرایه تاکسی: 9.500 HUF
بلیط اتوبوس و قطار: 3.450 HUF
بلیط تکی: 350 HUF
1 قرص نان 270 HUF
1 لیتر شیر 220 HUF
یک وعده غذا در رستوران 1.500- 2.500 HUF
منوی روزانه 890-1.500 HUF
بلیط سینما 1.090- 1.670 HUF

شرایط و هزینه زندگی جهت اخذ شرایط بورس تحصیلی مجارستان

شرایط کلی بورس تحصیلی مجارستان

بورس تحصیلی مجارستان با عنوان Stupendium Scholarship Program ارائه شده توسط دانشگاه های مجارستانی برای دعوت از دانشجویان برتر خارجی برای تحصیل در مجارستان است. دانشجویان خارجی برنامه های تحصیلی لیسانس در دانشگاه های مجارستان صلاحیت درخواست این بورسیه را دارند. فرآیند درخواست این بورسیه مشابه بورسیه های CSC می باشد چراکه متقاضیان درخواست های خود را به شورای بورسیه دولت مجارستان تحویل داده و سپس آنها درخواست خودشان را به دانشگاه ارائه می دهند.

بورسیه تحصیلی مجارستان برای دانشجویان خارجی فرصتی است که از این طریق بتوانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیلی خود در کشور مجارستان را پوشش دهند. ابن بورسیه برای کلیه دانشجویان مقطع لیسانس و پزشکی، مقطع فوق لیسانس و دکترا (PhD) وجود دارد.

از مزایا و امتیازات بورسیه تحصیلی مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم پرداخت هیچ گونه هزینه درخواست
 • پرداخت €150 (یورو) به برندگان لیسانس و فوق لیسانس بورسیه و €450 (یورو) به برندگان دکترا
 • تحویل خانه مشترک رایگان توسط دانشگاه مجارستانی
 • ارائه تحصیل رایگان و بیمه عمر توسط دانشگاه مجارستانی مرتبط با برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان

شرایط درخواست بورس تحصیلی مجارستان

در ابتداء لازم است بدانید که دانشجویان ایرانی جزو فهرست دانشجویان کشورهای صلاحیت دار برای درخواست بورسیه تحصیلی مجارستان می باشند. اما از شرایط بورس تحصیلی مجارستان این است که دانشجویان خارجی که مقطع دبیرستان را با نمرات خوب گذرانده باشند صلاحیت درخواست بورسیه تحصیلی مجارستان را برای برنامه های لیسانس و پزشکی دارند. از دیگر شرایط بورس تحصیلی مجارستان می توان به ارائه مدرک گواهی سلامت پزشکی و  مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی (آزمون زبان انگلیسی IELTS) اشاره نمود. لازم به ذکر است که درخواست بورس مجارستان به صورت آنلاین بوده و مهلت درخواست تا 5 مارس سال 2019 می باشد.

مدارک لازم برای درخواست بورس تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

 • تکمیل و تحویل فرم درخواست
 • انگیزه نامه در یک صفحه و به صورت تایپ شده
 • تحویل مدرک مهارت زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL
 • کپی اسکن مدرک دیپلم متوسطه
 • 1 قطعه عکس جدید
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پروپوزال تحقیقاتی یا برنامه تحصیلی
 • کپی پاسپورت معتبر بین المللی

مطالب بیان شده اطلاعات جامع و به روزی از شرایط بورس تحصیلی مجارستان می باشند اما اگر شما نیز جزو متقاضیان تحصیل در مجارستان هستید ولی اطلاعات کافی درباره شرایط بورس تحصیلی مجارستان ندارید، توصیه می شود که در این زمینه حتما از مشاوره های تخصصی کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *