مهاجرت تحصیلی اتریش, مهاجرت تحصیلی سوئد

شرایط تحصیل در اتریش و سوئد

شرایط تحصیل در اتریش و سوئد

آگاهی از شرایط تحصیل در اتریش و سوئد و مقایسه نقاط قوت و ضعف هر دوی این کشورها برای علاقه مندان به تحصیل در اروپا اهمیت زیادی دارد. چراکه دو کشور اتریش و سوئد با توجه به داشتن اقتصاد قدرتمند و دانشگاه هایی که در دنیا جایگاه ممتازی دارند، همواره طرفداران زیادی بین دانشجویان مختلف از سرتاسر دنیا داشته اند. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به شرایط تحصیل در اتریش و سوئد، هزینه های زندگی در این دو کشور و سایر نکات اساسی که برای دانشجویان اهمیت دارد، توضیحاتی ارائه شده است.

  • تفاوت تحصیل در سوئد و اتریش چیست؟
  • آیا اتریش مقصد مناسبی برای تحصیل است؟
  • تفاوت های تحصیل و زندگی در اتریش و سوئد چیست؟
  • شرایط کار دانشجویی در کدام کشور بهتر است؟

شرایط تحصیل در اتریش و سوئد و میزان شهریه

نظام تحصیلی در کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد همواره یکی از بهترین ها در دنیا بوده است و به همین دلیل است که هر ساله تعداد رو به افزایشی از دانشجویان بین المللی تحصیل در سوئد را انتخاب میکنند. از طرفی دیگر تحصیل در اتریش رایگان است و همین مسئله سبب شده علیرغم این که زبان آلمانی یکی از دشوارترین زبان های قاره اروپا است، افراد زیادی در کنار زبان انگلیسی، تلاش میکنند تا به این زبان هم تسلط پیدا کنند و از دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرند.

در سوئد دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) را دارند بدون پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی تحصیل میکنند، همچنین دوره های دکتری در سوئد برای تمامی دانشجویان حتی کسانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند نیز رایگان می باشد اما برای تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا (non-EU/EEA) باید با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی خود سالیانه بین 7500€ تا 25500€ (یورو) شهریه پرداخت نمایند.

در اتریش شرایط کمی متفاوت است؛ دانشجویان اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانشگاه های دولتی هیچ شهریه ای نمی پردازند. این گروه در هر ترم تنها 20€ (یورو) بابت عضویت در اتحادیه دانشجویی دانشگاه محل تحصیل خود در اتریش و بیمه حوادث دانشجویی پرداخت می کنند. منتهی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا نیز از آنجایی که شهریه بسیار پایینی به دانشگاه های دولتی پرداخت می نمایند، از تحصیل در این کشور به عنوان تحصیل رایگان یاد می کنند. این گروه علاوه بر 20€ (یورو) مذکور، در هر ترم به طور متوسط 726€ (یورو) بابت شهریه میپردازند؛ این رقم در خصوص برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه اینسبروک 0€ (یورو) و در دانشگاه وین حدود 1000€ (یورو) میباشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در اتریش و سوئد

در اتریش بر اساس قانونی که از سال 2017 در جریان است دانشجویانی که ویزای تحصیلی را اخذ می نمایند باید بابت اخذ مجوز اقامت (residence permit) و مجوز استخدام شدن (employment permit) اقدام نمایند. بدین وسیله آن ها اجازه خواهند داشت تا حین تحصیل به صورت پاره وقت در کشور اتریش مشغول به کار شوند؛ منتهی لازم به ذکر است که دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تنها تا 20 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی در اتریش را دارند.

در سوئد نیز دانشجویان بین المللی اجازه دارند حین تحصیل به کار پاره وقت و تمام وقت مشغول شوند منتهی آن ها نیز باید مجوز اقامت (residence permit) داشته باشند. همچنین با وجود آنکه تحصیل در سوئد حداقل 40 ساعت در هفته برنامه دانشجو را پر می کند، دانشجویان اجازه دارند که هفته ای تا 40 ساعت مشغول به کار شوند. در جدول زیر حقوق ماهیانه ای که دانشجویان طی سال 2022 در نتیجه مشغول شدن به کار پاره وقت به دست می آورند بررسی شده است:

متوسط حقوق ماهیانه کار دانشجویی در اتریش متوسط حقوق ماهیانه کار دانشجویی در سوئد
300€ تا 400€ (یورو) 7000SEK تا 10000SEK (کرون سوئد)

شرایط کار ضمن تحصیل در اتریش و سوئد

شرایط تحصیل در اتریش و سوئد و هزینه زندگی

سوئد و اتریش نه در گروه کشورهای گران قیمت اروپایی مثل سوئیس و نروژ قرار می گیرند و نه مثل مجارستان و لهستان جزو کشورهای ارزان قیمت هستند. میزان دقیق هزینه زندگی در این دو کشور کاملا بستگی به محل اقامت افراد وسبک زندگی آن ها دارد و دانشجویان با تهیه خوابگاه های دانشجویی می توانند کمی از هزینه های زندگی خود در این کشورها را کاهش دهند. هزینه زندگی در برخی از مهم ترین شهرهای سوئد به شرح ذیل است:

شهرهای مهم سوئد حدود هزینه ماهیانه زندگی
Stockholm 1250€ تا 1400€ (یورو)
Gothenburg 1250€ تا 1400€ (یورو)
Linkoping 850€ تا 950€ (یورو)
Lund 850€ تا 950€ (یورو)
Uppsala 750€ تا 1200€ (یورو)

هزینه زندگی در برخی از مهم ترین شهرهای اتریش نیز طی سال 2022 به شرح ذیل است:

شهرهای مهم اتریش حدود هزینه ماهیانه زندگی
Vienna 900€ تا 1300€ (یورو)
Salzburg 900€ تا 1300€ (یورو)
Linz 900€ تا 1000€ (یورو)
Graz 900€ تا 1000€ (یورو)

البته همان طور که اشاره شد بخش اعظمی از هزینه های زندگی را اجاره مسکن تشکیل می دهد و رزرو خوابگاه های دانشجویی می تواند کمی از هزینه های زندگی را تقلیل دهد. در کشور اتریش دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند ماهیانه حدود 260€ (یورو) و دانشجویانی مسکنی به صورت اشتراکی با دانشجوی دیگری اجاره کرده اند ماهیانه حدود 370€ (یورو) بابت محل اقامت خود پرداخت می نمایند. در سوئد نیز هزینه ماهیانه خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان بین المللی بین 240€ تا 620€ (یورو) است و اجاره اشتراکی مسکن نیز بین 350€ تا 700€ (یورو) در ماه هزینه دربرخواهد داشت. در نمودار ذیل قیمت خرید مسکن در اتریش و سوئد نیز طی سال 2022 مقایسه شده است:

مقایسه اجاره بها در سوئد و اتریش

تمدید اقامت در اتریش و سوئد پس از فارغ التحصیلی

پس از اتمام تحصیلات ویزای تحصیلی دانشجویان بین المللی منقضی می شود؛ نتیجتا پیدا کردن کار برای این گروه نقش اساسی دارد. باید توجه داشت که در صورتی که فرد به استخدام یک کارفرمای اتریشی یا سوئدی درآید می تواند درخواست دهد و ویزای کاری اتریش یا سوئد را به دست آورد. در سوئد پس از 5 سال اقامت قانونی و پرداخت مالیات افراد خارج از اتحادیه اروپا می توانند درخواست اخذ اقامت دائم دهند و 5 سال پس از اخذ اقامت دائم، در صورت حضور مستمر، درخواست اخذ پاسپورت سوئدی داشته باشند. در اتریش نیز ابتدائا باید 10 سال اقامت داشت و مالیات پرداخت کرد تا بتوان درخواست اخذ اقامت دائم داد و سپس می توان برای اخذ پاسپورت اقدام نمود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به شرایط تحصیل در اتریش و سوئد طی سال 2022 توضیحاتی ارائه شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :