مهاجرت تحصیلی ایتالیا, مهاجرت تحصیلی فرانسه

مقایسه تحصیل فرانسه و ایتالیا

مقایسه تحصیل فرانسه و ایتالیا

با انجام مقایسه تحصیل فرانسه و ایتالیا معلوم می شود که کدام کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی بهتر است و آینده افراد را تامین میکند. ابتداء امر و قبل از پرداختن به تفاوت های تحصیلی دو کشور مذکور بایستی به یک وجه اشتراک مهم اشاره کنیم و آن اینکه هر دو کشور عضو ناحیه آموزش عالی اروپایی (EHEA) بوده و در زمینه ساختار آموزش عالی از سیستم آموزشی 3 سیکلی فرآیند بلونیا (Bologna Process) و نظام انتقال واحد اروپایی (ECTS) بهره می برند.

وجه اشتراک بعدی این دو کشور در این است که هر دو کشور از نوع کشورهای غیرانگلیسی زبان اروپا می باشند. اما شرایط تحصیلات دانشگاهی در این دو کشور متفاوت از هم می باشد که ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این مقاله قصد داریم تا علاوه بر مقایسه این شرایط و تعیین بهترین مقصد تحصیلی از بین دو کشور مذکور همچنین به سوالات زیر هم پاسخ دهیم:

 • برای تحصیل فرانسه بهتر است یا ایتالیا؟
 • مدرک زبان لازم برای تحصیل در فرانسه و ایتالیا چیست؟
 • امکان اخذ بورس تحصیلی در کدام کشور فرانسه و ایتالیا برای دانشجویان ایرانی آسان است؟
 • آیا هزینه ویزای تحصیلی فرانسه کمتر از ایتالیا است؟
 • شهریه دانشگاهی کشور فرانسه پایین تر است یا ایتالیا ؟
 • در کدام کشور ایتالیا و فرانسه دانشجویان از امتیاز کار برخوردارند؟

مقایسه شرایط تحصیل فرانسه و ایتالیا

نظام آموزشی هر دو کشور فرانسه و ایتالیا جزء برترین سیستم های آموزش عالی اروپا است. نظام آموزش عالی کشور فرانسه به سه دسته مختلف دانشگاه های دولتی، گرند اسکول ها و دانشگاه ها و مدارس عمومی (COMUE) تقسیم می شوند. در حالیکه نظام آموزش عالی کشور ایتالیا به چهار دسته دانشگاه ها، موسسات آموزش هنر و موسیقی سطح بالا، مدارس عالی زبان و موسسات فنی عالی (Its) دسته بندی می شوند. از بین دانشگاه های فرانسوی 35 دانشگاه این کشور در رنکینگ دانشگاهی جهان (QS) حاضر بوده که 11 تای آنها در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در حالی که نام 30 دانشگاه ایتالیایی در این رنکینگ آمده که 12 تای آنها در بین 500 دانشگاه برتر جهان می باشد. در جدول زیر می توان با رتبه بندی 3 دانشگاه برتر دو کشور فرانسه و ایتالیا آشنا شد:

دانشگاه های برتر فرانسوی دانشگاه های برتر ایتالیایی
دانشگاه PSL (رتبه 44) پلی تکنیک میلان (149)
اکول پلی تکنیک (رتبه 49) اسکولا نورماله سوپریور دپیزا (رتبه 167)
دانشگاه سوربن (رتبه 77) اسکولا سوپریور سنت آنا پیزا (رتبه 175)

همانطوری که در این جدول نیز مشخص است، به لحاظ رتبه و جایگاه بین المللی دانشگاه های فرانسوی نسبت به دانشگاه های ایتالیایی برتری نسبی دارند. علاوه بر این فرانسه به لحاظ وجود دانشگاه های تخصصی مثل گرند اکول ها (موسسات آموزش عالی خصوصی نخبه) برای تحصیل برنامه های مهندسی قابل قیاس با Ivy League آمریکا و گروه راسل انگلستان می باشد. ایضا فرانسه دارای مدارس بازرگانی تخصصی معروفی در جهان و اروپا است که پیشرو این مدارس HEC Paris می باشد که ویژه تحصیل MBA می باشد.

مدرسه بازرگانی بین المللی hec

مقایسه فرآیند پذیرش تحصیلی فرانسه و ایتالیا

فرآیند درخواست پذیرش فرانسه و ایتالیا هر دو از طریق آنلاین و تکمیل فرم درخواست انجام می شود. اما در فرآیند درخواست پذیرش از دانشگاه های فرانسوی بسته به مقطع تحصیلی گاها از متقاضی نتایج آزمون های استاندارد مثل GRE، GMAT یا LAST درخواست می شود. برخی دوره های تحصیلی در فرانسه همچنین مستلزم تست مهارت زبان فرانسوی برای پذیرش یا DAP می باشد که معمولا در سفارت فرانسه از متقاضیان گرفته می شود. متقاضیان گرند اسکول ها نیز بر پایه نتایج اخذ شده در پایان دوره آمادگی دو ساله موسوم به Classes préparatoires aux grandes écoles گزینش می شوند. لازم به ذکر است که تاییدیه Campus France برای ثبت نام در دانشگاه های فرانسوی الزامی است.

اما فرآیند پذیرش از ایتالیا بستگی به ملیت و برنامه تحصیلی متقاضیان دارد. در کل، مرحله اول تماس با دانشگاه مربوطه به منظور کنترل شرایط پذیرش از برنامه تحصیلی می باشد. پس از تایید صلاحیت، متقاضی می بایست فرم پیش درخواست خود را به سفارت ایتالیا تحویل دهد. در این بین شما علاوه بر مدارک هویتی و تحصیلی خود همچنین بایستی شرایط مهارت زبان را داشته و نمرات آزمون های SAT یا ACT را نیز ارائه دهید. جدول زیر معرف شرایط و مدارک پذیرش از هر دو کشور فرانسه و ایتالیا است:

پارامتر فرانسه ایتالیا
مدارک هویتی و تحصیلی دیپلم متوسطه، ریز نمرات و پاسپورت معتبر دیپلم متوسطه، ریز نمرات و پاسپورت معتبر
مدرک زبان فرانسوی یا ایتالیایی DELE و DALF CILS یا CELI
نمره مدرک زبان انگلیسی (IELTS) 6 به بالا 6 (در سطح B2)
مدرک اثبات تمکن مالی 615€ (یورو) در ماه 448€ (یورو) در ماه

مقایسه هزینه تحصیل فرانسه و ایتالیا

مقایسه هزینه تحصیل فرانسه و ایتالیا

سطح شهریه ها در هر دو کشور فرانسه و ایتالیا بسته به نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت است. مطابق راهنمای دولتی ایتالیا، میانگین شهریه های سالیانه در دانشگاه های دولتی ایتالیا حدود 800€ الی 4800€ (یورو) می باشد که در دانشگاه های خصوصی ایتالیا این مبالغ بالاتر هم می باشد. از نظر هزینه زندگی در ایتالیا نیز دانشجویان به مبلغی حدود 1000€ (یورو) در ماه نیازمند هستند تا تمام مخارج خود شامل هزینه غذایی، حمل و نقل، پوشاک و … را تدارک ببینند. اما هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسوی از 380€ تا 3770€ (یورو) پیش رفته و میانگین هزینه زندگی در فرانسه نیز حدود 1000€ (یورو) می باشد. همانطوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، سطح شهریه های تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا نسبتا پایین تر از دانشگاه های فرانسوی است:

شهریه های تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا و فرانسه

مقایسه فرصت بورسیه تحصیلی فرانسه و ایتالیا

در هر دو کشور فرانسه و ایتالیا امکان اخذ بورس تحصیلی برای دانشجویان ایرانی فراهم است. منتهی این فرصت برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به مراتب بیشتر می باشد. بورسیه ها در کشور ایتالیا هم برای دانشجویان ایتالیایی و هم بین المللی در قالب بورس، وام دانشجوئی، کمک هزینه خانه، ژتون رستوران و هزینه مسافرتی می باشد. از انواع این بورسیه ها در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه ها از جانب دانشگاه های ایتالیا: شرط اعطای این بورس ها در کشور ایتالیا اثبات شایستگی تحصیلی بوده و تا 10000€ (یورو) در سال متغیر است
 • بورسیه های دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی: این بورسیه مخصوص دانشجویان خارجی و تا سقف مالی 900€ (یورو) در ماه می باشد
 • بورسیه استانی که شهریه دانشگاه را برای دانشجویان خارجی صفر می کند
 • بورسیه فول برایت که ویژه اتباع و شهروندان آمریکایی مایل به تحصیل در ایتالیا است

اصلا تحصیل در فرانسه را به دلیل وجود فرصت های فراوان بورسیه تحصیلی به عنوان تحصیل رایگان می دانند. در فرانسه وزارت خانه هایی مثل وزارت خارجه نیز درگیر اعطای بورسیه به دانشجویان بین المللی هستند. همین امر نیز باعث جذابیت بیشتر فرانسه برای دانشجویان خارجی می شود. از جمله این برنامه های بورسیه در سال 2021 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه برتر بورسیه ایفل: در دسترس برای دانشجویان علوم، اقتصاد، مدیریت، حقوق و علوم سیاسی با مبلغ حدود 1400€ (یورو) در ماه با 10 ماه بیمه پزشکی و سوبسید تهیه خانه و کمک هزینه خرید بلیط پرواز
 • بورسیه کروس (CROUS): ویژه دانشجویان بین المللی برای پوشش هزینه های زندگی و اجاره خانه تا مبلغ 750€ (یورو) در ماه
 • بورسیه CIFRE مخصوص دانشجویان دکتری با مبلغ 23484€ (یورو) در سال

مقایسه کار دانشجوئی در فرانسه و ایتالیا

در هر دو کشور فرانسه و ایتالیا دانشجویان حق کار ضمن تحصیل دارند. در فرانسه دانشجویان می توانند با استفاده از ویزای تحصیلی خود و برای مدت 964 ساعت در سال معادل 60% سال کاری قانونی کار کرده و درآمد معین برای تحصیلات خود کسب کند. دانشجویان بین المللی در ایتالیا هم امتیاز کار دانشجوئی دارند و مدت این نوع کار نیمه وقت نیز 20 ساعت در هفته تعیین شده است. دانشجویان در فرانسه با انجام کار نیمه وقت می توانند تا 650€ (یورو) و در ایتالیا نیز تا 500€ (یورو) کسب درآمد کنند:

مقایسه میانگین درآمد کار دانشجویی در فرانسه و ایتالیا

در مجموع و با توجه به نتایج این مقاله، تحصیل در ایتالیا 2021 برای دانشجویان ایرانی بهتر از فرانسه ارزیابی می شود. اما هر دوی این مقاصد تحصیلی دارای مزایای خاصی هستند مثلا ایتالیا به خاطر هزینه تحصیلی پایین و فرانسه به دلیل کیفیت آموزشی برتر مورد توجه دانشجویان قرار دارند. در این رابطه، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را در فرآیند اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به هر دو کشور فرانسه و ایتالیا یاری می کنند.

5/5 - (44 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مقایسه تحصیل فرانسه و ایتالیا

 1. M.Davoodi گفت:

  برای ماه بهمن پذیرش بگیرم هم بورسیه می شم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب چه کشوری مد نظرتون هست؟

   1. M.davoodi گفت:

    همین ایتالیا

    1. ف.فرجی گفت:

     برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.