مهاجرت به کشور اتریش

شرایط زندگی در اتریش

شرایط زندگی در اتریش

افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند، بدنبال یافتن اطلاعات از شرایط زندگی در اتریش هستند، فرقی نمیکند که از چه طریقی مهاجرت کنند. اتریش، کشوری زیبا در قسمت اروپای مرکزی است. همسایگانش، اسلواکی، مجارستان، لیختن شتاین، جمهوری چک، آلمان، سوئیس، اسلوونی و ایتالیا هستند. مساحت این کشور 83000 و 855 کیلومتر مربع یعنی کمتر از استان اصفهان ایران می باشد و جمعیت آن نیز بیش از 8 میلیون نفر است.

اتریش یکی از سه کشور اول جهان از لحاظ سطح زندگی می‌ باشد و شهر وین به عنوان پایتخت آن، چند سالی است که همواره یا برترین یا یکی از برترین شهرهای جهان برای زندگی شناخته می شود. این کشور همچنین یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و نیز عضو معاهده منطقه ای شنگن می باشد که این امر نیز مزید بر علل جذابیت این کشور برای مهاجرین بین المللی بوده است. اتریش دارای نظام آموزشی استاندارد و حتی پیشتاز می باشد ضمن آن که تحصیل در این کشور نیز رایگان می باشد. مجموع این شرایط تحصیلی باعث می شود که دانشجویان زیادی خواهان اخذ پذیرش تحصیلی و آموزش در دانشگاه های این کشور باشند.

از نظر اقتصادی نیز اتریش، کشور توانمند و توسعه یافته ای است. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است. این ثروت، حاصل کار و تولید در آن بوده است. از این رو، دولت اتریش درهای بازی نیز به روی نیروهای کار خارجی دارد اما این تنها شامل نیروهای کار ماهر و متخصص می شود. اتریش مبتنی بر یک سیستم امتیازدهی، اقدام به جذب نیروی کار خارجی می کند. اگر در فکر مهاجرت به اتریش هستید، با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید تا از شرایط زندگی در اتریش اگاه شوید.

بررسی شرایط زندگی در اتریش

شاید در مورد کیفیت بالای زندگی در اتریش بسیار شنیده باشید. چنانچه درباره اتریش تحقیق کرده باشید خواهید دانست پایتخت آن که شهر وین است، از جذاب ‌ترین شهرهای جهان است. تجارب شهروندان و گردشگران این موضوع را به خوبی تایید می‌ کند. ورای نظرات مردم، این رتبه بندی بر اساس شاخص ها و ویژگی ‌های خاصی صورت می گیرد؛ مانند امنیت و آزادی، ثبات سیاسی، مکان‌ های تفریحی، دسترسی کالاهای مصرفی، بهداشت و درمان، مسکن، حمل‌ و ‌نقل، خدمات عمومی، وضعیت تحصیلی و غیره.

از لحاظ آب و هوا باید گفت اتریش دارای آب ‌و‌ هوای قاره ای میانه بوده و دارای چهار فصل مجزای زمستان، بهار، تابستان، پاییز می ‌باشد. تابستان‌ های گرم با شب‌ های خنک و زمستان ‌های آفتابی با بارش مکرر باران. میانگین دمای تابستان بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد است و میانگین دمای زمستان حدود صفر درجه است. لازم است بدانید که اتریش به لحاظ شاخص استاندارد زندگی در اروپا پنجم و در دنیا در رتبه ششم قرار دارد. در سال 2021، شاخص کیفیت زندگی در اتریش نیز عدد 182.00 را نشان می دهد:

رتبه بندی بهترین کشورهای جهان از نظر شاخص کیفیت زندگی

طبق قانونی در اتریش، افراد موظفند ظرف 3 روز کاری از تاریخ ورود به اتریش، اطلاعاتشان را در شهرداری ثبت کنند. برای این کار می ‌بایست فرم مربوط به این کار را از دفاتر ثبت یا اینترنت دریافت کنند. پس از تکمیل، صاحب ‌خانه آن را امضا نموده و به شهرداری منطقه خود تحویل نمایند. در اقامتگاه مخصوص جوانان و یا هتل‌ ها این کار توسط مدیریت اماکن صورت می ‌گیرد. در صورت تغییر آدرس نیز باید ظرف 3 روز انجام شود. موقع خروج از اتریش نیز باید به دفاتر ثبت اطلاع ‌رسانی کنید.

هزینه ها در مبحث شرایط زندگی در اتریش

با توجه به مطالعات انجام شده توسط موسسه مرکر در سال 2012 هزینه زندگی در شهر وین به عنوان پایتخت و گران ترین شهر اتریش نیز در حد مناسب ارزیابی گردیده است. در این بررسی، هزینه ‌هایی مثل حمل‌ و‌ نقل عمومی، اجاره مسکن، خوراک و پوشاک، اوقات فراغت مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی بین 214 تا از کلان شهرها در سطح جهان بود که وین رتبه 48 را کسب نمود. همچنین هزینه اجاره دفتر و خرید سوئیت ‌های کوچک و منزل نیز مناسب است. در اینجا به عنوان نمونه به بررسی برخی موارد اصلی هزینه زندگی در اتریش می پردازیم:

هزینه مسکن کاملا بسته به نوع سکونت افراد، متفاوت است. مثلا هزینه آپارتمان نسبت به خوابگاه دانشجویی بیشتر خواهد بود. هزینه خوابگاه بین 300€ تا 450€ (یورو) است در حالیکه هزینه اجاره آپارتمان بین 500€ تا 900€ (یورو) می‌ باشد. هزینه‌ های جانبی مسکن مثل برق و گاز و تلویزیون نیز بین 100€ تا 150€ (یورو) است. هزینه خوراک به صورت ماهیانه بین 200€ تا 300€ (یورو) است. هزینه حمل‌ و‌ نقل به غیر از تخفیف دانشجویان و برای مردم عادی چیزی حدود 100€ تا 150€ (یورو) است. در واقع هزینه زندگی ماهانه هر شخص بین 800€ تا 1000€ (یورو) می‌ باشد که با توجه به سبک زندگی اشخاص متفاوت است. دانشجویان بسیاری با هزینه‌ های کمتر نیز به راحتی زندگی می ‌نمایند. البته این هزینه‌ ها برای خانواده ‌ها چند برابر نخواهد شد. معمولا برای هر فرد در یک خانواده تقریبا 500€ (یورو) است.

هزینه ها در مبحث شرایط زندگی در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

در مقاله شرایط زندگی در اتریش قابل بیان است که دانشگاه‌ های اتریش به سه دسته تقسیم می‌ شوند: شامل دانشگاه‌ های علمی کاربردی، خصوصی و دولتی. بیشتر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، دانشگاه‌ های دولتی اتریش را انتخاب می‌ نمایند زیرا تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی اتریش تقریبا رایگان است. همچنین کیفیت آموزشی بسیار بالاست. از این رو تحصیل در اتریش متقاضیان زیادی دارد. بر اساس دانشگاه و نوع رشته، هر ترم تحصیلی بین 170€ تا 760€ (یورو) هزینه می ‌برد. به طور معمول این هزینه بعد از ورود به دانشگاه به دانشجو برگردانده خواهد شد. هزینه مربوط به کتاب‌ های آموزشی حدود 200€ (یورو) در یک سال است که خب آشکارا می بینیم که هزینه زندگی در اتریش و هزینه های تحصیل در اتریش، پایین است.

میزان درآمد در اتریش

بیان کردیم که اتریش جزء چند کشور اول جهان از لحاظ سطح زندگی می‌ باشد. خوشبختانه سطح زندگی در اتریش متناسب با سطح درآمد در این کشور است. اشخاص قادرند با استفاده از امکانات بالا، زندگی راحتی داشته باشند. مانند سایر کشورها، افراد با داشتن ویزای تحصیلی می‌ توانند به طور نیمه‌ وقت مشغول کار شوند. بنابراین دانشجویان سطح فوق‌ لیسانس مجوز 20 ساعت کار در هفته و سطح لیسانس نیز مجوز 10 ساعت کار در هفته را دارند. البته در طول مدت تعطیلات نیز به مدت تمام‌ وقت اجاره کار خواهند داشت. همچنین همسر و همراهان دانشجو که دارای ویزای همراه هستند مجوز کار کردن تمام‌ وقت را خواهند داشت. میانگین درآمد کارگری در اتریش حدود 3213€ (یورو) است که با توجه به هزینه زندگی 1000€ تا 1500€ (یورویی) نشانگر تعادل کار – زندگی خوبی است:

مقایسه میانگین حقوق ماهیانه و هزینه زندگی در اتریش

اصلی ترین و مهم ترین مسئله در مورد شرایط زندگی در اتریش برای مهاجرین این است که بین درآمدها و هزینه ها در این کشور، تعادل و توازن برقرار است و افرادی که در این کشور زندگی می کنند، می توانند به خوبی از عهده مخارج خود برآیند.

میزان درآمد کار تمام وقت در اتریش

بدون تسلط به زبان آلمانی و تنها با دانستن زبان انگلیسی شانس کمی وجود دارد کسی بتواند شغلی در اتریش پیدا کند. تنها مشاغلی که افراد مسلط به زبان انگلیسی می توانند در اتریش داشته باشند، تدریس زبان انگلیسی یا تدریس در دانشگاه می باشد. البته تسلط به زبان آلمانی اگرچه دشوار است اما با توجه به بالا بودن سطح درآمد در اتریش بسیار ارزشمند می باشد. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهانه دریافتی در اتریش در سال 2021 بررسی شده است:

جنسیت متوسط درآمد ماهانه در اتریش به یورو طی سال 2021
زنان €3710
مردان €3870

در حال حاضر نیروی کار در کشور اتریش به حقوق بسیار بالایی دسترسی دارد و این میزان از متوسط درآمد در کشورهای اروپایی بیشتر است و این مسئله یکی از جذابیت های کار در اتریش است که هر ساله جمعیت قابل توجهی را از سراسر جهان به فکر مهاجرت به این کشور می اندازد.

کارت قرمزـ سفیدـ قرمز اتریش

در کشور اریش کارتی موسوم به کارت قرمزـ سفیدـ قرمز اتریش وجود دارد که دارنده آن از مزایای ویژه ای بهره مند خواهد شد. این کارت کاربرد زیادی در زمینه کار در اتریش دارد. افراد با مهارت خاص در شغلی که با کمبود مهارت روبروست، می ‌توانند تحت شرایطی کارت قرمزـ سفیدـ قرمز دریافت کنند.

چنانچه فرد متقاضی دریافت این کارت بتواند حداقل امتیاز لازم را از طریق سیستم امتیازدهی بدست آورد می تواند این کارت را دریافت کند. همچنین دانشجویان بین المللی نیز با پایان یافتن تحصیلاتشان در اتریش و استفاده از فرصت کاریابی پس از تحصیل در اتریش، قادر به اخذ این کارت می باشند. دریافت این کارت، مستلزم داشتن شرایط و ویزگی هایی می باشد که در تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید از آن مطلع گردید. در مقاله شرایط زندگی در اتریش به بررسی مواردی برای مهاجرت به این کشور پرداخته شد، در صورت اخذ اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

سوالات پرتکرار در خصوص شرایط زندگی در اتریش

سوالاتی که در خصوص شرایط زندگی در اتریش مطرح می شود شامل موارد زیر است:

  • اتریش از نظر اقتصادی چگونه کشوری است؟ اتریش علیرغم مساحت کمی که دارد کشوری قدرتمند و توسعه یافته است و از ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می شود.
  • شرایط زندگی در وین به عنوان پایتخت اتریش چگونه است؟ شهر وین همواره و هرساله به عنوان یکی از بهترین شهرهای دنیا جهت زندگی انتخاب میشود.
  • اتریش از لحاظ آب و هوایی چگونه است؟ اتریش کشوری چهار فصل است که در تابستان ها بطور میانگین بین 20 تا 30 درجه است و در زمستان ها دمای هوا به زیر صفر می رسد.
  • هزینه ماهیانه و معمولی یک نفر در کشور اتریش چقدر است؟ یک نفر در اتریش معمولا در عادی ترین حالت ممکن ماهیانه حداقل 800€ الی 1000€ (یورو) هزینه بابت زندگی پرداخت میکند.
  • شرایط اتریش از نظر میزان درآمد افراد چگونه است؟ درآمد افراد مقیم این کشور از نظر شاخص موجود متوسط است بطوریکه تمامی هزینه های زندگی را می توانند با آن پرداخت نمایند.
4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *