مهاجرت کاری آلمان

شرایط ویزای کاری آلمان

شرایط ویزای کاری آلمان

شرایط ویزای کاری آلمان به منظور اخذ این ویزا مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است تا آگاهی کامل را برای مهاجرت به آلمان دریافت نمایند. اصولا مهاجرت، به منظور دستیابی به یک زندگی خوب یا خوب تر صورت می گیرد و از سویی دیگر، برای داشتن یک زندگی خوب یا خوب تر، لازم است که یک شغل مناسب داشت که همچنین درآمد مکفی و مناسبی داشته باشد. بدین جهت هر چه آن کشور مورد نظر، از نظر اقتصادی توسعه یافته تر و مرفه تر باشد، می توان گفت که مقصد مطلوب تری به شمار خواهد آمد و از اولویت بالاتری برخوردار خواهد بود.

ورای شنیده ها و تصورات شخصی ما، آمار و شاخص های به روز اقتصادی به خوبی بیانگر وضعیت کشورهای مختلف دنیا هستند. اساسا مبتنی بر اموری همچون همین آمار و شاخص ها است که کشورهای مختلف با بررسی وضعیت خود، اعلام نیاز یا عدم نیاز به نیروی کار خارجی می کنند و افرادی که خواهان مهاجرت بر پایه شغلی هستند نیز لازم است این امور را مد نظر قرار داده و قبل از هر اقدامی، تحقیق نموده و آگاهی کافی را به دست آورند. آلمان در قلب قاره اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که قاعدتا در بسیاری از مسائل اصلی و از جمله امور اقتصادی و نیز مهاجرتی، تابع قوانین کلی اتحادیه اروپا است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص شرایط ویزای کاری آلمان در سال 2021 توضیحاتی ارائه شده است.

بررسی شرایط ویزای کاری آلمان

برای بررسی شرایط ویزای کاری آلمان لازم است اصولا وضعیت کاری در آن کشور را بررسی نماییم. آلمان را می توان کشوری توسعه یافته و صنعتی دانست. این کشور با جمعیتی بیش از 80 میلیون نفر، یکی از پایدارترین و قوی ترین اقتصادهای دنیا را دارد. آلمان یکی از بنیان گذاران اتحادیه اروپا است که نقش رهبری آن را نیز دارد و از جمله آن که حقیقتا موتور اقتصادی آن اتحادیه است. ظرفیت اقتصادی آلمان به اندازه ای است که بدون مبالغه می توان گفت هر امکان و استعدادی را به راحتی می پذیرد و پس از جذب آن، از پتانسیل آن در جهت افزایش همین ظرفیت استفاده می کند. طبق آخرین گزارشی که اتحادیه اروپا در سایت رسمی خود و برای سال 2021 منتشر کرده است، نرخ بیکاری در کشور آلمان را 3.4% اعلام می کند و این عدد به خوبی گویای اوضاع کاری در آن کشور است.

شرایط ویزای کاری آلمان و انواع آن در 2021

به طور کلی در سال 2021 آلمان 2 نوع ویزای کاری دارد: پیشنهاد کار (Job offer)، جستجوی کار (Job seeker)

پیشنهاد کار، عبارت است از آن که کارفرمایی با شخصیت حقوقی آلمانی و با حصول پیش شرط های قانونی مربوطه، طی دعوت نامه ای رسمی اعلام می دارد که به فلان نیروی کار احتیاج دارد و بنابراین بدین منظور از او دعوت به همکاری می نماید. اما کسانی که پیشنهاد شغلی هم نداشته باشند می توانند ویزای جستجوی کار آلمان را اخذ کنند و برای یافتن شغل وارد این کشور شوند.

پیشنهاد کاری از آلمان

پیش شرط قانونی صدور چنین پیشنهاد کاری از این قرار است که آن کارفرما در گام نخست و به موجب قانون حمایت از نیروی کار داخلی می باید 3 ماه در همان کشور آلمان و برای همان موقعیت کاری، آگهی استخدام دهد و اگر احیانا متقاضی واجد شرایطی پیدا نشد، در گام بعدی و به موجب قانون اتحادیه اروپا می باید 3 ماه در محدوده کشورهای عضو اتحادیه اروپا آن را آگهی کند. اگر احیانا باز هم متقاضی واجد شرایطی پیدا نشد، آنگاه میتواند دعوت نامه فوق را صادر نماید.

این پیشنهاد کاری، اکنون ارزش قانونی داشته و قابلیت تنفیذ دارد یعنی آن فرد خارجی متقاضی میتواند با آن دعوت نامه و البته سایر مدارک مورد نیاز، به کنسولگری آلمان مراجعه کرده و با حصول شرایط ویزای کاری آلمان درخواست آن را نماید. با توجه به وجود جویندگان کار در سراسر اتحادیه اروپا خصوصا وجود دانشجویان خارجی و پناهندگانی که اجازه کار دریافت کرده اند، معمولا چنین پیشنهادات کاری، منتج به نتیجه مورد نظر نخواهد شد اما همین مانع، می تواند ترفندی برای تضمین رسیدن به آن موقعیت کاری باشد.

بدین صورت که فرد متقاضی میتواند ابتدا طی اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی گرفته و وارد آلمان شود و بعدا با اجازه کار پاره وقتی که دانشجویان دارند، در همان مرحله اول آگهی، آن کار را به دست آورد. ضمن آن که پس از پایان تحصیلات، این امکان را خواهد داشت که به موجب اشتغال بعد از تحصیل، در آلمان مانده و نهایتا اقامت دائم آن جا را بدست آورد.

شرایط ویزای کاری آلمان و انواع آن

جستجوی کار آلمان

جستجوی کار، عبارت است از آن که فرد متقاضی کار به موجب اعلام نیاز دولت آلمان و در پی آن با کسب شرایط ویزای کاری آلمان و اخذ آن، اجازه دارد که وارد کشور آلمان شده و 6 ماه زمان خواهد داشت که به دنبال کار بگردد و بتواند کاری بیابد و با کارفرمای آن قرارداد کاری ببندد. در صورت موفقیت، ویزای او به ویزای کاری بلند مدت تبدیل خواهد شد و موفق به دریافت بلوکارت اروپا نیز خواهد گردید. ویزای جستجوی کار آلمان مبتنی بر صلاحیت و رسیدن به حد نصاب است.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

4 عامل سن، تحصیلات، سابقه کاری مرتبط با تحصیلات و مدرک زبان، 4 فاکتور احراز صلاحیت هستند که برای هریک از آن ها حد نصابی تعریف شده است. از نظر سن و سال، متقاضی باید کمتر از 40 سال سن داشته باشد. از نظر تحصیلات، متقاضی باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشد. از نظر سابقه کاری، متقاضی باید حداقل 3 سال سابقه کاری مرتبط با تحصیلاتش داشته باشد و نهایتا از نظر زبان نیز اجمالا آشنایی به زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشد.

در مورد دانش زبان آلمانی لازم به توضیح است که به هنگام مراجعه به سفارت آلمان و تسلیم مدارک، از وی مدرک زبان خواسته نمی شود ولی لازم است که در حد مفاهمه عادی به زبان آلمانی آگاهی داشته باشد. افیسر به هنگام مصاحبه ممکن است به زبان آلمانی چند سوال ساده از او درباره خودش و هدفش از اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان بپرسد و پاسخی که او به زبان آلمانی می دهد، بیانگر دانش زبانش خواهد بود.

تسهیل اخذ ویزای کاری آلمان

وقتی فرد با ویزای جستجوی کار وارد آلمان می شود باید بتواند در فرصت 6 ماهه شغلی پیدا کند که قادر به اخذ ویزای کاری آلمان شود. اگرچه در کل، کشور آلمان فرصت های شغلی خیلی زیادی دارد و نرخ بیکاری آن در سال 2021 تنها 3.6% است، بهتر است متقاضیان کار در شهرهایی دنبال کار باشند که موقعیت های شغلی بیشتر و بهتری دارند. بهترین شهرهای آلمان برای کار عبارت هستند از:

 1. برلین
 2.  فرانکفورت
 3. مونیخ
 4. اشتوتگارت
 5. هامبورگ
 6. کلن
 7. دوسلدورف
 8. بن
 9. لایپزیگ
 10. دارشتاد

هزینه های زندگی و سطح درآمد در هر کدام از شهرهای بالا متفاوت است. اما به طور کلی می توان متوسط هزینه زندگی و درآمد ماهانه در آلمان را به شرح ذیل دانست:

متوسط هزینه ماهانه در آلمان برای یک نفر به یورو متوسط درآمد ماهانه در آلمان به یورو
€900 €3810

مهاجرت به کشور آلمان

از مجموع آن چه در بحث شرایط ویزای کاری آلمان آمد درمی یابیم که ویزای جستجوی کار، بهترین و راحت ترین راه برای کار تمام وقت و اشتغال کامل در آلمان است. فردی که با ویزای کار آلمان وارد آن کشور می شود، می تواند پس از گذشت 5 سال کار مستمر و داشتن حُسن سابقه مخصوصا پرداخت مالیات های قانونی، متقاضی اقامت دائم در آلمان گردد. همچنین فردی که به موجب حصول شرایط ویزای کاری آلمان وارد این کشور شده و متعاقبا موفق به دریافت بلوکارت گشته است، این امکان را خواهد داشت که برای خانواده خویش درخواست ویزای همراه نماید و با الحاق آن ها، در کنار یکدیگر زندگی نمایند.

آلمان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و عضو کشورهای منطقه شنگن، این فرصت استثنایی را به شما می دهد که با گرفتن ویزای کار، اقامت دائم اروپا را بدست آورده و بتوانید در حوزه اتحادیه آزادانه سفر و به راحتی زندگی و کار کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با مشاورانی خبره و کارآزموده آماده راهنمایی شما و رسیدن به اهداف مهاجرتی شما خواهد بود.

5/5 - (13 امتیاز)

20 دیدگاه برای “شرایط ویزای کاری آلمان

 1. سعید گفت:

  وضعیت کار در آلمان برای رشته های مدیریت چطوریه؟ ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   کار در آلمان نرخ بیکاری پاببنی داره وشرایط خیلی خوبی برای کار در این کشور وجود داره

 2. تبسم وکیلی گفت:

  سلام تشکر از سایت خوبیتو آیا ویزای کار اتریش هم مدک زبان نمیخواد مثل آلمان؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اتریش مدرک زبان میخواد

 3. Saba گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای تحصیلی آلمان توضیح میدید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله تحصیل در آلمان رو مطالعه فرمائید

 4. amir abbas گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم اگه میشه راجع به شرایط ویزای کاری کشور ایتالیا هم مطلب بذارید

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله ویزای کاری ایتالیا رو مطالعه نمایید

 5. عادل گفت:

  ببخشید ویزای دائم المان چطور میشه تهیه کرد؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای آلمان نیاز دارین که این مقاله رو تا انتها مطالعه نماییذ

 6. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 7. مصطفی احمد زاده گفت:

  امیدی به کوتاه شدن وقت سفارت هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله امید هیت

 8. ناصر زارعی گفت:

  ممنونم تو تصمیم‌گیریم تاثیر بسزایی داشت..

 9. mani گفت:

  man 28 sal sen daram va baradaram dar keshvare alman saken va moqim hastan aya man az tariqe ishoon mitoonameqdam konam?

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر متاسفانه

 10. احمد رجایی گفت:

  با 40 سال سن و فوق مهندسی مواد هم میشه اقدام کنم؟
  ممنون از پاسخگویی

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله کشور آلمان اگر سابقه کاری خوبی داشته باشید میشه اقدام کرد

 11. محمد رسایی گفت:

  تو زمینه های هنری میشه تو آلمان کار کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در چه زمینه ای میفرمائید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *