مهاجرت کاری اتریش

شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان

شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان

شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان یکی از مهمترین مسائلی است که بسیاری از هموطنان جویای کار در پی آن هستند و این راه را دنبال مینمایند. همه ساله افراد فراوانی از تمام کشورها و از جمله از کشور خودمان خواستار مهاجرت به کشورهای دیگر هستند. این مهاجرت، بر مبناهای مختلفی صورت می پذیرد. مهاجرت بر مبنای کار، یکی از پرطرفدارترین و مهم ترین انواع مهاجرت است. در این راستا، کشورهای برتر دنیا، جزء مقاصد اولیه برای این قبیل مهاجران هستند.

کشور اتریش، یکی از مقاصد مهم مهاجران به منظور کار و تحصیل در اروپا است. بسیاری از ایرانیان نیز خواستار مهاجرت به این کشور اروپایی و کار در آن هستند. اما همچنین برای بیشتر آنان سوالاتی وجود دارد. این که آیا دولت اتریش چنین ویزایی به آن ها می دهد و اگر جواب مثبت است، شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان چیست و آیا آن ها می توانند در اتریش به کار برسند. مشاوران خبره ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجربه چند ساله در این زمینه، شما را در جریان شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان قرار خواهند داد و کمک می کنند که بتوانید آن را به دست آورید.

مهاجرت به اتریش از طریق کار

اتریش کشوری در مرکز اروپا است و پایتخت آن شهر وین است. این شهر چند سال پی در پی به جهت استاندارد بالای زندگی در آن، بهترین شهر جهان شناخته شد. کشور اتریش با کشورهای مجارستان، جمهوری چک، اسلونی، اسلواکی و سوئیس همسایه است. ثبات سیاسی و اقتصادی بالایی در این کشور وجود دارد. اتریش از لحاظ علمی و اقتصادی و تکنولوژی دارای وضعیت بسیار مطلوبی است. در این کشور نرخ بیکاری نیز پایین‌تر از 5 % است.

در مورد شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان باید عرض کنیم که این کشور همواره موقعیت‌های خوبی را داراست. از لحاظ تهیه مسکن و هزینه‌های زندگی و شرایط کاری وضعیت خوبی دارد. بنابراین مهاجران زیادی قصد دارند که از سراسر جهان برای یافتن شغلی مناسب به این کشور مهاجرت کنند. در واقع از این طریق، آینده‌ خود و فرزندانشان را می‌ سازند.

اقتصاد و بازار کار اتریش

اتریش دارای اقتصاد قوی و با ثباتی می باشد و شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان فراهم است. از یک سو، نرخ رشد اقتصادی در این کشور بالاست و از سوی دیگر، نرخ تورم و بیکاری بسیار پایین است. این اقتصاد پویا، حتی قابلیت جذب و پذیرش نیروی کار خارجی را هم دارد. اما البته دولت اتریش، این نیروی کار خارجی را به صورت حساب شده و گزینشی می پذیرد.

دولت اتریش قوانین مهاجرت کاری را به گونه ای تنظیم کرده است که نیروی کار ماهر و متخصص خارجی که خواستار مهاجرت به این کشور هستند، بتوانند وارد این کشور شده و مشغول به کار شوند. درهای بازار کار اتری همواره برای افراد با مهارت بالا با است. اما افرادی که تخصص و تحصیلات ندارند و با زبان خارجی نیز آشنا نیستند، این ها جزء افرادی نیستند که اتریش پذیرای آن ها باشد و درهای خود را به روی آن ها بگشاید. دولت اتریش، این متقاضیان کار در اتریش که دارای مهارت و تخصص هستند را از طریق سیستم امتیاز دهی جذب می کند.

بررسی شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان

براساس قانون اتحادیه اروپا چنانچه شرکت و یا ارگانی به نیروی کار نیاز داشته باشد باید 3 ماه در داخل کشور آگهی بدهد. پس از این مدت و در صورت نیافتن نیروی مناسب در داخل کشور، دوباره باید آگهی دهند. این‌بار باید 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی بدهد. پس از آن اگر باز هم نیروی کار مناسب پیدا نشد، می‌توان از خارج از اروپا نیز نیروی کار متخصص آورد.

این مسیر خیلی سخت است و تقریبا بعید است که نیرویی خارج از اروپا بتواند برای کار وارد اتریش شود. بنابراین کشور اتریش ویزای جدیدی را برای نیروهای متخصص خارج از اروپا بنا نهاده است. براساس این ویزا متقاضیان می‌ توانند به مدت 6 ماه وارد اتریش شده و به دنبال شغل مربوط به تحصیلات و تخصص خود باشند. تا هنگام یافتن شغلی مناسب، همراهان (شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می ‌شود) حق ورود به کشور را ندارند. چنانچه شغل مناسب یافت شد و قرارداد با کارفرما امضا شد مدارک جهت اجازه کار به اداره کار تحویل می‌ شود. پس از تایید مدارک و طی کردن مراحل قانونی، کارت اقامت با نام کارت قرمز-سفید-قرمز صادر خواهد شد. پس از این قضایا خانواده وی قادرند به او ملحق شوند.

بررسی شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان

امتیازدهی ویزای جستجوی کار اتریش

صدور ویزای جستجوی کار و شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان امتیازبندی است و متقاضی دریافت آن باید بتواند از 100 امتیاز حداقل 70 امتیاز را کسب نماید. امتیازدهی ویزای جستجوی کار اتریش به طریق زیر انجام می‌ پذیرد:

امتیاز مورد امتیاز گیرنده توضیحات
حداکثر 40 وضعیت تحصیل متقاضی باید حداقل مدرک کارشناسی را داشته باشد.
حداکثر 20 سابقه کار متقاضی باید حداقل 3 سال سابقه کار ترجیحا با بیمه مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشد.
حداکثر 10 مدرک زبان متقاضی باید حداقل مدرک A2 زبان آلمانی و یا نمره 5/5 آیلتس داشته باشد.
حداکثر 20 وضعیت سن کمتر از 35 سال معادل 20 امتیاز
کمتر از 40 سال معادل 15 امتیاز
کمتر از 45 سال معادل 10 امتیاز
حداکثر 10 تحصیل در اتریش در صورت داشتن تحصیلات در اتریش

اقدامات پس از ورود به اتریش

بعد از اخذ ویزای کاری و ورود به اتریش، اولین کاری که باید انجام پذیرد، خرید سیم ‌کارت است. شخص باید فوری خودش را به شهرداری منطقه معرفی نماید. پس از آن باید در یک بانک اتریش حساب باز کند. اپراتورهای گوناگونی برای ارائه خدمات همراه وجود دارد. در صورتی‌که سیم کارت مورد نظر را از فرودگاه تهیه نکردید می ‌توانید از فروشگاه‌ های زنجیره ‌ای به نام Tabak خریداری نمایید. هزینه خرید سیم‌ کارت در اتریش حدود 10€ (یورو) می ‌باشد. براساس قانون، شخص بعد ورود به اتریش یا بعد جابه‌ جایی منزل، باید محل اقامتش را به شهرداری بگوید. این کار را باید نهایتاً تا 3 روز انجام دهد. برای اعلام آدرس خود نیاز به تأییدیه خواهید داشت. این تأییدیه از طرف صاحبخانه و یا مدیریت خوابگاه دانشجویی به شما داده می ‌شود.

هزینه‌ های زندگی در اتریش

هزینه اجاره منزل بسته به شهر و منطقه متفاوت است. به طور میانگین مبلغ اجاره در شهر وین حدود بین 15€ تا 20€ (یورو) بابت هر مترمربع می‌ باشد. خانه ‌ها به صورت مبله می باشند و اکثراً لوازم اصلی زندگی مانند اجاق گاز، لباسشویی، تخت خواب، مایکروویو، یخچال، تلویزیون، مبلمان و مانند آن را دارند. معمولاً حدود 2 تا 3 ماه هم پول پیش بابت اطمینان از نگهداری صحیح وسایل در ابتدای قرارداد دریافت خواهد شد. آن مبلغ پس از پایان قرارداد بازگردانده خواهد شد. قرارداد اجاره در اتریش معمولاً طولانی‌ مدت از 1 سال تا 3 سال است. برای اجاره جایی به مدت کوتاه، می‌ توان از پانسیون‌ هایی که برای همین هستند استفاده کرد. همین ‌طور می ‌توان با افرادی که در جستجوی همخانه هستند قرارداد هستند.

لازم است در جریان باشید که متوسط هزینه زندگی در اتریش برای هر فرد کارگر حدود 1500€ (یورو) و برای هر فرد دانشجو در حدود 950€ (یورو) میباشد. این سطح هزینه نیز تا حدود زیادی به سبک و عادت زندگی خود شخص برمیگردد. شما هموطنان گرامی در نمودار زیر می توانید با توزیع انواع مخارج زندگی افراد در کشور اتریش در سال 2021 میلادی آشنا شوید. همانگونه که در این نمودار هم پیداست، هزینه خرید از بازار در اتریش (32%) بیشترین هزینه ها از بودجه مالی افراد در اتریش را به خود اختصاص می دهد:

توزیع هزینه های زندگی در اتریش

شرایط اجاره مسکن در ویزای کار اتریش برای ایرانیان

یکی از مهم ترین بخش های هزینه زندگی در اتریش را طی سال 2021 اجاره مسکن تشکیل می دهد. البته افراد می توانند با اجاره اشتراکی منزل قدری از این هزینه را کاهش دهند. در جدول ذیل میانگین نرخ اجاره مسکن در اتریش بیان شده است:

نوع مسکن متوسط اجاره ماهانه منزل به یورو
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای بزرگ €750
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای کوچک €590
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای بزرگ €1400
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای کوچک €1050

افتتاح حساب بانکی در اتریش

برای افتتاح حساب در بانک، علاوه بر مدارک حق اقامت قانونی، مدرک استقرار را نیز باید به بانک تحویل دهد. معروف ‌ترین بانک‌ های اتریش برای افتتاح حساب Austria Bank ، Erste Bank و BAWAG می‌باشند. اما به غیر از این‌ ها بانک ‌های دیگری هم وجود دارند. باز کردن حساب بانکی دانشجویی (در صورت دانشجو بودن) کار بعدی است که باید پس از ورود انجام گیرد. در مورد مدارک مورد نیاز، بانک شما را راهنمایی می‌ کند.

قراردادهای کاری در اتریش به طور بلند مدت هستند. قراردادهای سالانه همانند ایران اصلا وجود ندارد. این موضوع، امنیت شغلی افراد را تضمین می‌ کند. حتی در رکود اقتصادی اتریش، کارمندان 80% از حقوق دوران بیکاری خود را دریافت نمودند. ادار‌ه‌ ای در اتریش به نام AMS وظیفه دارد که برای اتباعی که کار خود را از دست داده ‌اند کار پیدا نماید. فرهنگی در میان مردم اتریش جا افتاده است که بیکار بودن و استفاده از حقوق بیکاری موضوعی ناپسند است.

در این مقاله اطلاعاتی در مورد شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان سخن به میان آوردیم. اکنون عزیزانی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند می ‌توانند از راه ‌های گوناگون عمل نمایند. مثلاً سرمایه ‌گذاری در اتریش، تحصیل در اتریش رایگان، اقامت اتریش از طریق خرید ملک و کار در اتریش و غیره. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در هر مرحله از کار برای مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما آماده است.

سوالات پرتکرار در خصوص شرایط ویزای کار اتریش برای ایرانیان

ایرانیانی که تمایل به اخذ ویزای کار اتریش دارند با ابهاماتی مواجه می شوند که برخی از آنها عبارتند از:

  • کار در اتریش تحت چه قوانین انجام می گیرد؟ بر اساس قانون اتحادیه اروپا چنانچه شرکت و یا ارگانی به نیروی کار نیاز داشته باشد باید 3 ماه در داخل کشور آگهی کنند. پس از این مدت و در صورت نیافتن نیروی مناسب در داخل کشور، دوباره باید آگهی دهند. این ‌بار باید 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کنند پس از آن اگر باز هم نیروی کار مناسب پیدا نشد، می ‌توان از خارج از اروپا نیز نیروی کار متخصص وارد کرد.
  • امتیازدهی ویزای جستجوی کار اتریش برای سن چقدر است؟ کمتر از 35 سال معادل 20 امتیاز، کمتر از 40 سال معادل 15 امتیاز و کمتر از 45 سال معادل 10 امتیاز.
  • امتیازدهی ویزای جستجوی کار اتریش برای مدرک تحصیلی چقدر است؟ حداکثر 40 است و متقاضی باید حداقل مدرک کارشناسی را داشته باشد.
  • حداقل امتیاز مدرک زبان برای ویزای کاری اتریش چقدر است؟ متقاضی باید حداقل مدرک A2 زبان آلمانی و یا نمره 5/5 آیلتس داشته باشد.
  • حداقل سابقه کار برای افراد متقاضی ویزای کاری اتریش چقدر است؟ متقاضی باید حداقل 3 سال سابقه کار با بیمه مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :