مهاجرت کاری ایسلند

شرایط کار در ایسلند

شرایط کار در ایسلند

ما در این مقاله شما عزیزان را با مقوله شرایط کار در ایسلند آشنا می کنیم و شرایط مورد نیاز این کشور را در سال 2019 بررسی می نمائیم. در شرایط کنونی که ایسلند از یکسو با کمبود نیرو در برخی بخش های اقتصادی روبه رو است و از سوی دیگر با داشتن پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری، دارای فرصت های کاری زیادی برای عرضه به بازار کار است، مهاجرت به ایسلند برای کار و زندگی می تواند نتایج امیدوار کننده ای داشته باشد.

  • یک تبعه خارجی برای کار در این کشور چه مراحلی را باید طی نماید؟
  • آیا اتباع ایرانی امکان اخذ ویزای کار ایسلند را بدون پیشنهاد کاری خواهند داشت؟

امید است که با مطالعه این مقاله و مشاوره از بهترین مشاورین و وکلای مهاجرتی و اقامتی در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، به سوالات شما درباب شرایط کار در ایسلند پاسخ داده شود.

اقتصاد کشور ایسلند

در طی قرون گذشته، اقتصاد ایسلندی ها بر پایه صادرات ماهی و غذاهای دریایی استوار بود. بعدها با تغییر موضع، آنها در بخش بانکداری متمرکز شدند اما بحران بانکداری سال 2008 اروپا اقتصاد بیمار ایسلند را دچار ورشکستگی کرد. اما ایسلندی ها مجددا بر ستونهای خراب شده اقتصاد، شالوده جدیدی پی افکندند و این بار با کمک گیری از کارگران خارجی بر روی صنایع ابتکاری و کارآفرین همانند توسعه نرم افزار، توریسم، علوم و فناوری متمرکز شدند و توانستند رشد اقتصادی خود را به حالت تعادل برسانند.

می توان براحتی گفت که اکنون صادرات ایسلند در سطح خوبی قرار دارد. شرکتهای کوچک در بخش گردشگری اقدامات ارزشمندی در جهت رونق اقتصادی انجام دادند. صنایع سنگین ایسلند (عمدتا ذوب آلومینیوم) نقدینگی بیشتری را تولید و افراد زیادی را به استخدام در آورد. بخش انرژی تجدیدپذیر همانچیزی که ایسلند در کل دنیا بخاطر وجود آن معروف است و ما آنرا در دسته High-Tech قرار می دهیم. این بخش هم سهم بسزایی در رشد اقتصادی و اشتغال زایی ایسلند داشت. هزینه زندگی در ایسلند بالاست.

بازار کار در ایسلند

اقتصاد ایسلند به شدت از بحران بانکی در سال 2008 ضربه دید اما از آن زمان عمدتا هم بواسطه صنعت پویای گردشگری اش توانست خود را قوی کند. این کشور در سال 2017 پذیرای تقریبا 2.2 میلیون توریست 6 برابر جمعیت خودش، 330000 نفر، بود. اما علاوه بر توریسم که رکن توسعه بازار کار ایسلند بوده است. مشاغل فارغ التحصیلی معروف در ایسلند عبارتند از:

  • فرآوری ماهی
  • توان زمین گرمایشی
  • هیدروپاور
  • محصولات پزشکی/ داروشناختی

شما می توانید در ایسلند، شغل ها را توسط پورتال های مخصوص کاریابی، روزنامه های محلی، اتحادیه های تجاری جستجو بکنید اگر چنانچه شما جویای کار از خود ایسلند هستید ولی ثبت نام در موسسات معتبر کاریابی هم راهکار ارزشمندی است. شانس شما برای کاریابی در Reykjavik بیشتر است، چرا که این شهر مرکز اقتصادی، فرهنگی، و آموزشی ایسلند است. مگر اینکه شما در جستجوی کار کشاورزی به مناطق حاشیه ای یا ساحلی ایسلند سفر بکنید.

بررسی شرایط کار در ایسلند

کارگران بین المللی به ایسلند کمک کردند تا از خاکسترهای بحران مالی جهانی سربر آورند و دامنه وسیعی از فرصت ها را برای جویندگان کار ایجاد کردند. صنعت گردشگری، اگرچه هنوز هم محل خیلی خوبی برای شروع جستجوی کارتان محسوب نمی شود. اما به پاس صنعت گردشگری در حال ترقی و کمبودهای نیروی کار ماهر در یک سری از بخش های اقتصادی، ایسلند دارای موقعیت های شغلی فروانی است که به کارگران بین المللی پیشنهاد بکند.

این کشور دارای یکی از شگفت انگیزترین نرخ های بیکاری در اروپا، تا حد 2.5% در مارس سال 2018 می باشد. ایسلند همچنین کشور بسیار آرام و صلحجویی بر طبق Global Peace Index 2017 می باشد. که با توجه به این شرایط، زمینه برای جذب و به کارگیری نیروهای خارجی و نیز سرمایه گذاری خارجی فراهم شده است. هفته کاری 40 ساعتی میانگین ملی در ایسلند می باشد. کارگران حق 24 ساعت مرخصی با حقوق را دارند. حداقل دستمزد برای افراد بالای 18 سال در حدود ISK 280000 که این رقم برای تجار و شاغلین در صنعت غذا به ترتیب تا 354430 و ISK346974 (کرون ایسلند) افزایش می یابد. در ایسلند زبان محیط کار، زبان انگلیسی است. اکثر مردم ایسلند هم به زبان انگلیسی مسلط هستند.

مجوز و شرایط کار در ایسلند

مجوز و شرایط کار در ایسلند

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپایی باید که قبل از ورود به ایسلند جهت کار، یک مجور کار محدودی Limited work permit و یا ویزای کاری ایسلند یا Iceland Working Holiday Visa را اخذ بکنند. به عبارت دیگر، فقط شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی قادر به کار و زندگی در ایسلند بدون ویزا یا مجوز کار هستند.

نکته قابل توجه اینکه، مجوزهای کار هم باید که توسط کارفرما درخواست شود و همچنین اگر شما از کشور غیر اتحادیه اروپایی باشید و قصد ماندن در ایسلند را به مدت بیش از سه ماه دارید، شما لازم است که یک مجوز اقامت معتبری با خود به همراه داشته باشید. برای مجوز اقامت هم، زمانیکه پیشنهاد کارتان مورد قبول قرار گرفت کارفرمای شما اقدام به درخواست می کند. این بدان معناست که شما نمی توانید به عنوان جویای کار وارد ایسلند بشوید.

فرآیند درخواست ویزای کار ایسلند

آیا شما در ایسلند کاری دارید و برای چه اهداف کاری به آنجا رفته اید؟ برای کار در ایسلند شما به اخذ ویزای کار نیاز مبرمی دارید. همانطوریکه می دانید این پروسه یک فرایند بروکراتیک می باشد. اساسا سه نوع مجوز کار/اقامت برای ایسلند وجود دارد که آنها عبارتند از:

  • مجوز اقامت بر پایه کمبود موقت نیروی کار
  • مجوز اقامت برای یک فرد حرفه ای ماهر
  • مجوز اقامت برای ورزشکار

شما لازم است که درخواست ها و مدارک پشتیبان مورد نیاز را به نزدیکترین اداره مهاجرت یا اداره کمیسیونر بخش تحویل بدهید. اداره مهاجرت درخواست مجوز کار و قرارداد استخدام را جهت رسیدگی به اداره کار می فرستد. در هنگام تحویل درخواست شما حق الزحمه ISK15000 (کرون ایسلند) را پرداخت خواهید کرد. توصیه می شود که درخواست خود را هر چه سریعتر انجام بدهید، چراکه این فرآیند معمولا 90 روز طول می کشد.

وجود فرصت های گوناگون شغلی، نرخ بیکاری فوق العاده پایین، محیط ایمن و راحت برای کار و سرمایه گذاری، وجود کمبود نیرو در بعضی از بخش ها، همه و همه حاکی از مطلوب بودن شرایط کار در ایسلند می باشد. ما در این مقاله با عنوان شرایط کار در ایسلند، ابعاد و زوایای پنهان و آشکار شرایط کار در ایسلند را آنالیز کردیم. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات جزئی تر می توانید با کارشناسان و وکلای سرشناس و باتجربه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در هر زمینه از مباحث مهاجرتی و اقامتی مشورت کنید. در حال حاضر امکان اخذ ویزای جست و جوی کار در برخی کشورهای حوزه شنگن وجود دارد که می توان به ویزای جستجوی کار آلمان اشاره داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *