مهاجرت کاری سوئیس

شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس

شرایط یافتن شغل در سوئیس

روش مهاجرت کاری از روش های مهاجرت به سوئیس میباشد، اطلاع از شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. افرادی که تصمیم به اشتغال در سوئیس می گیرند، هدف دریافت اقامت و در نهایت تابعیت و شهروندی این کشور را دنبال می کنند. هر کشوری قوانین کار مخصوص به خود را دارد.

کشور سوئیس نیز از قانون کار خاصی پیروی می کند. بنابراین پیش از این که اقدام به مهاجرت کاری نمایید، شایسته است از حضور و مشورت یک وکیل بهره ببرید. وکلا و مشاورانی که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت فعالیت دارند، بسیار حرفه ای عمل می کنند. بنابراین می توانید با خیالی آسوده امور مربوط به مهاجرت خود را به این موسسه بسپارید. ضمنا مطالعه این مقاله جهت مهاجرت به سوئیس از طریق کار پیشنهاد می گردد.

وضعیت و شرایط یافتن کار و اشتغال در سوئیس

وضعیت اقتصادی که بر سوئیس حاکم است رابطه مستقیمی با شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس دارد. سوئیس از پایداری و ثبات اقتصادی برخوردار است. به طوری که نرخ بیکاری در این کشور در پایین ترین سطح جهانی قرار دارد. بر اساس آمار گزارش شده توسط دبیرخانه امور اقتصادی (SECO) در تاریخ مه 2014 میلادی، نرخ بیکاری 3% بوده است. درصد حقوق پرداختی نیز در سوئیس بالاست. شرایط کار در سوئیس بدین گونه است که یک فرد شاغل، به مدت 4 هفته در سال را تعطیل خواهد بود. امنیت اجتماعی در این کشور برقرار بوده و افراد از بالاترین سطح کیفی برای زندگی در سوئیس بهره مند هستند. در بازار کار سوئیس رقابت تنگاتنگی وجود دارد. بنابراین چنانچه از شهروندان غیر اتحادیه اروپا هستید، دارای محدودیت شغلی می باشید.

مشاغل موجود در سوئیس

برخلاف کوچک بودن کشور سوئیس، افراد کارآمد و بسیار ماهری به عنوان نیروی کار در این کشور مشغول کار هستند. می توان گفت نیمی از درآمد کشور سوئیس از طریق صادرات صنایع مکانیکی، برق و بخش مواد شیمیایی است. در واقع کشور سوئیس در لیست عالی ترین و برگزیده ترین مراکز مالی مهم در سطح جهان به شمار می رود. از این رو، کارگران ماهر می توانند در بخش های مختلف ذیل مشغول کار شوند:

 • مشاوره
 • بیمه و فناوری اطلاعات
 • مهندسی
 • تحلیلگری مالی
 • تحلیلگری کسب و کار
 • تحلیلگری سیستم

شرکت ها و موسساتی که به صورت چند ملیتی مشغول فعالیت هستند، از کارفرمایان انگلیسی زبان استقبال ویژه ای به عمل می آورند. اکثریت سازمان های بین المللی واقع در سوئیس و علی الخصوص شهر ژنو می باشند. لازم است بدانید دانشجویان مشغول تحصیل در این کشور نیز می توانند با توجه به مقطع تحصیلی خود، به صورت تمام وقت و یا پاره وقت مشغول کار شوند. مشروط بر این که مجوز کار در سوئیس داشته باشند.

شرایط کار در مشاغل مختلف در سوئیس

انتخاب زمینه کاری با شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس ارتباط مستقیم دارد. در واقع این که فرد چه شغلی را انتخاب می کند، در جست و جوی شغل تاثیرگذار است. برای مثال یافتن زمینه های شغلی حقوقی در کشور سوئیس و یا سایر کشورهای اروپایی کمی دشوار است. اما اشتغال در زمینه های حسابداری و IT به سهولت قابل انجام بوده و از فراوانی زیادی برخوردار می باشد. شرایط کار در مشاغل مهندسی و فنی نیز در کشور سوئیس ایده آل و مناسب است.

ویزای کار در سوئیس

اگرچه کشور سوئیس جزو کشورهای اتحادیه اروپا به شمار نمی‌رود اما اتباع اتحادیه اروپا این امکان را دارند که بدون دریافت ویزا وارد خاک سوئیس شوند. مضاف بر آن، افراد مجاز هستند که بدون اخذ ویزای کار در سوئیس به مدت 3 ماه در این کشور اشتغال یابند. افرادی که برای اولین بار وارد بازار کار سوئیس می‌شوند و همچنین شهروندان بلغاری رومانیایی و کرواسی محدودیت‌هایی وجود دارد. البته برای اشتغال افراد خارجی در سوئیس سخت‌گیری‌هایی وجود خواهد داشت. برای مثال یک کارفرمای سوئیسی بایستی اثبات نماید که شغل مورد نظر از عهده یک فرد تازه کار سوئیسی بر نمی آید و بایستی بر عهده یک شخص ماهر و کاربلد و متخصص که مدرک تحصیلی بالایی دارد، گذاشته شود.

درصورتی که فرد بتواند پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای سوئیسی دریافت کند، برنامه ای در کانتون محلی از سوی کارفرما انجام می شود که در FOM تصویب و ثبت گردیده است. در این صورت پس از انجام مراحل، ویزا و مجوز اشتغال در سوئیس برای متقاضی صادر می‌گردد. ضمنا صدور مجوز کار برای افرادی که دارای پیشنهاد شغلی در یک سازمان بین‌المللی هستند، نیاز نمی‌باشد. برای این دسته افراد کارت شناسایی خاصی تحت عنوان کارت سفید مشروعیت (Identitätskarte) صادر می گردد.

دانش زبان جهت اشتغال در سوئیس

4 زبان اصلی در کشور سوئیس استفاده می شود که شامل زبان های آلمانی، سوئیس و فرانسوی است. موارد استفاده از زبان انگلیسی، اغلب در محل کار و جهت صحبت های روزمره می باشد. اگر فرد متقاضی دانش و تسلط کافی در زبان های مذکور را داشته باشد، شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس برای او هموارتر بوده و فرصت های شغلی بیشتری را می تواند جست و جو کند. همچنین آشنایی با زبان های روسی یا ماندارین نیز از جمله زبان هایی است که در کشور سوئیس، مزیت به شمار می رود.

شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس

روش های جستجوی کار در سوئیس

شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس از طرق مختلفی برای یک فرد خارجی قابل انجام است. به عبارت دیگر یک فرد خارجی از روش های مختلفی می تواند به جست و جوی کار در سوئیس بپردازد که در این بخش برخی از آنها را توضیح خواهیم داد. برخی وب سایت ها در سوئیس وجود دارند که فهرست مشاغل دولتی را در اختیار دارند. افراد با مراجعه به این وب سایت ها می توانند فهرستی از مشاغل دولتی مختلف را بیابند که عبارتند از:

وب سایت های کاریابی در سوئیس
24 Jobscout
Jobsuchmaschine
JobUp
Jobwinner
Monster
Seasonworkers
StepStone

آژانس های کاریابی در سوئیس

از دیگر مواردی که شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس را آسان می سازد، این است که فرد متقاضی اقدام به ثبت نام در یکی از آژانس های کاریابی در سوئیس نماید. تعداد آژانس های خصوصی کاریابی در سوئیس زیاد هستند. برای مثال می توان به آژانس استخدامی خصوصی calledArbeitsvermittlung و همچنین خبرگزاری DE اشاره نمود. دو سازمان «نیروی انسانی« و «آدکو» از جمله سازمان های اصلی و مهمی هستند که برای جست و جوی کار در سوئیس دارای مجوز قانونی می باشند. البته شایان ذکر است که در مورد کار در سوئیس بهتر است مقاله ویزای کاری سوئیس را مطالعه نمایید تا اطلاعات کامل تر و جامع تری در زمینه مهاجرت به این کشور بدست آورید.

شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس از طریق روزنامه ها

بسیاری از مشاغل به صورت آگهی از طریق روزنامه ها و جراید در سوئیس منتشر می شوند که تحت عنوان های زیر می باشند:

 • تحت stellentinserate آلمانی
 • لس آگهی فروش D’emploi در فرانسه
 • annunci lavoro ایتالیایی
 • روزنامه Basler Zeitung
 • روزنامه بوند و برنر سایتونگ
 • روزنامه کوریره دل تیسینس
 • روزنامه Finanz UND Wirtschaft
 • روزنامه Handelsblatt، دماهای لو (ژنو)
 • روزنامه نویه زورشر زایتونگ
 • روزنامه Schweizerische HANDELSZeitung
 • روزنامه SonntagsZeitung، Tages Anzeiger (زوریخ)
 • روزنامه 24 Heures (ایالت وو)
 • تریبون دو ژنو (ژنو)

لازم به ذکر است زمان انتشار روزنامه های تبلیغاتی یک روز در هفته می باشد. در صورتی که تصمیم قطعی برای مهاجرت کاری به سوئیس دارید، از مشاوران و وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک گرفته و در امر مهاجرتی خود کسب مشاوره تخصصی نمایید.

4 دیدگاه برای “شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس

 1. سجاد گفت:

  با سلام. ببخسد سوالم این بود که کدوم کشور اولا بالاترین نرخ اشتغال و استخدام داره؟ توی کل دنیا میگم؟ و شرایط ویزای کارش چطوره؟ راحته یا سخته گرفتنش. ممنون میشم . من بر اساس شنیده هام آلمان و میگن که استخدام زیاد داره ولی متاسفانه بنده نقطه ضعفم نداشتن مدرک زبان والا مدرک فنی حرفه ی درجه یک دارم و خئدمم تحصیلاتم لیسانس مکانیک هستش. بازم مرسی از اطلاعات خوبتون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما کشورهای مطرح دنبا نظیر آلمان اتریش اسکاندیناوی هلند سوئیس کانادا استرالیا آمریکا جز بهترین ها هستند شما رشتتون خوبه و همه این کشورها شرایط خاص خودشونو دارند و نمیشه در یک دیدگاه همه را توضیح ولی در این امر کارشناسان ارشد ما با علم به روز مهاجرتی در خدمتتون هستند با شماره های موسسه تماس بگیرد ما در خدمتتون هستیم

 2. حسین گفت:

  ببخشین ویزای کار سوئیس چقدر هزینه اش کلا؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید کارفرمایی که از سوئیس پیدا میکنید میزان هزینه های شمارو دقیق مشخص کند و در کل هزینه شما شامل هزینه های زندگیتون در ابن کشور میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *