مهاجرت تحصیلی ترکیه

شهریه دانشگاه کوچ ترکیه

میزان شهریه دانشگاه کوچ ترکیه

هزینه های تحصیلی و شهریه دانشگاه کوچ ترکیه با هزینه هایی که توسط سایر دانشگاه های کشور ترکیه از دانشجویان دریافت می گردد، متفاوت می باشد. البته از سویی دیگر، دانشجویان با در نظر گرفتن نوع دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی شهریه های متفاوتی را پرداخت می نمایند. همان طور که می دانید شهریه ها و هزینه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی در مقایسه با دانشگاه های دولتی این کشور بالاتر است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد برای شفاف سازی موضوع و ارائه اطلاعات بیشتر در مورد این دانشگاه، مطالب مفیدی را در قالب مقاله ای با همین عنوان ارائه نماید که امیدوار هستیم از مطالعه آن، بهره کافی را برده و برای کسب مشاوره های مختلف از کارشناسان این موسسه کمک بگیرید.

رنکینگ دانشگاه کوچ ترکیه

در بررسی هایی که در سال 2017 میلادی توسط نشریه تایمز (Times Higher Education World University Rankings) انجام گرفت، مشخص گردید که دانشگاه کوچ ترکیه توانسته است بالاترین رتبه را در کشور ترکیه از آن خود کند. دانشگاه کوچ ترکیه در سال 2018 میلادی نیز توانست در لیست برترین دانشگاه های جهان جای گیرد.

سال رتبه در ترکیه رتبه در آسیا رتبه در جهان
2013 3 31 226-250
2014 5 40 276-300
2015 6 47 301-350
2017 1 21 251-300

دانشکده های دانشگاه کوچ ترکیه

این مقاله به موضوع شهریه دانشگاه کوچ ترکیه اختصاص دارد. اما بد نیست اطلاعاتی در مورد دانشکده های این دانشگاه نیز داشته باشید. دانشگاه کوچ ترکیه همانند سایر دانشگاه های جهان، دارای دانشکده های مختلفی است که دانشجویان می توانند از میان رشته های متنوعی که در این دانشکده ها ارائه می گردد، رشته مورد علاقه خود را انتخاب نموده و به تحصیل بپردازند و در نهایت مدارک تحصیلی بسیار معتبری را دریافت دارند. دانشکده ها عبارتند از:

 • دانشکده علوم پایه، علوم انسانی و ادبیات، دارای رشته های فیزیک، شیمی، ریاضیات، روانشناسی، جامعه شناسی و تاریخ
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری دارای رشته های اقتصاد، مدیریت بهره برداری و روابط بین الملل
 • دانشکده مهندسی دارای رشته های مهندسی رایانه، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع و ماشین آلات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی (SOM)
 • دانشکده پرستاری مدرسه کارشناسی ارشد (GSB)
 • دانشکده علوم و مهندسی (GSSE)
 • دانشکده علوم انسانی (GSSSH)

اما دانشگاه کوچ ترکیه، تعدادی کالج و مدرسه نیز دارد که رشته های مختلف تحصیلی را ارائه می نمایند. فهرست آنها به شرح ذیل است:

 • کالج علوم و اقتصاد اداری (CASE)
 • کالج علوم (CS)
 • کالج علوم اجتماعی و علوم انسانی (CSSH)
 • کالج مهندسی (CE)
 • موسسه علوم بهداشت (GSHS)
 • مدرسه عالی بهداشت دارای رشته پرستاری پزشکی

میزان شهریه دانشگاه کوچ ترکیه

در ابتدای هر سال تحصیلی، میزان شهریه دانشگاه کوچ ترکیه در مقطع فوق لیسانس از سوی دولت ترکیه تعیین و مشخص می گردد. مبالغ پرداختی از سوی دانشجویان بین المللی به ماهیت برنامه تحصیلی آنها بستگی دارد. اما به طور کلی میزان مبالغی که به عنوان شهریه می بایست توسط دانشجویان پرداخت گردد، به شرح ذیل می باشد:

شهریه دانشگاه کوچ ترکیه برای دانشگاه های دارای زبان تحصیلی ترکی و آموزش متوسطه: مبلغ شهریه برای دانشجویانی که تبعه ترک هستند، بین 80 الی 250 $ می باشد.  مبلغ شهریه برای دانشجویانی که از اتباع خارجی هستند، بین 240 الی 750 $ می باشد.

شهریه دانشگاه کوچ ترکیه برای دانشگاه های دارای زبان تحصیلی انگلیسی و آموزش متوسطه: مبلغ شهریه برای دانشجویانی که تبعه ترک هستند، بین 150 الی 500 $ می باشد. مبلغ شهریه برای دانشجویانی که از اتباع خارجی هستند، بین 450 الی 1500 $  می باشد.  ناگفته نماند که میزان شهریه در دانشگاه های پایه، مبلغی معادل 5000 الی 20.000 $ خواهد بود.

شهریه دانشگاه کوچ ترکیه

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کوچ

علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه کوچ ترکیه توسط دانشجویان، آنان بایستی قبل از هر گونه اقدامی، مدارکی را که برای پذیرش در این دانشگاه مورد نیاز است، تهیه و ارائه نمایند. این مدارک به شرح زیر است:

 • فیش واریزی پرداخت هزینه سال اول تحصیلی در دانشگاه کوچ
 • تصویر 7 صفحه اول مجوز اقامت ترکیه که دارای اعتبار باشد.
 • تعداد 2 قطعه عکس پاسپورتی در سایز 4.5*6 که حداکثر برای 6 ماه اخیر باشد. این عکس بایستی به صورت سر و گردن باز و با چهره ای شفاف و واضح گرفته شود. ضمنا 3 قطعه از این عکس برای ارائه به خوابگاه می باشد.
 • ارائه تست اشعه X که از مراکز سلامت اخذ شده است.
 • دریافت حد نصاب نمره آزمون زبان انگلیسی (در صورت درخواست)
 • دریافت حد نصاب نمره آزمون زبان ترکیه ای (در صورت درخواست)
 • ارائه ضمانت مالی جهت امر آموزش در دانشگاه کوچ ترکیه
 • پرداخت هزینه نیم ترم تحصیلی جهت تکمیل فرآیند ثبت نام برای دانش آموزان الزامی است.

فارغ التحصیلان دانشگاه کوچ استانبول

برنامه های تحصیلی دانشگاه کوچ ترکیه جهت فارغ التحصیلی و مقطع دکترا، به ترتیب 32 برنامه و 18 برنامه می باشد که در راستای ارتقاء علم و دانش بسیار مثمرثمر است. دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، حرفه و مهارت لازم برای کار در شرکت ها و موسسات بین المللی را در کنار تحصیلات عالیه کسب خواهند نمود. همچنین می توانند در معتبرترین و برگزیده ترین دانشگاه های سراسر دنیا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند.

برای شفاف سازی موضوع شهریه دانشگاه کوچ ترکیه و شرایط تحصیل در آن موارد مختلفی وجود دارد. از دیگر مواردی که این دانشگاه را جزو بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می آورد، شرایط تحصیلی در دانشگاه است. در هر سال تحصیلی، دانشجویان مختلفی با استعدادهای متفاوت از 50 کشور دنیا به سوی این دانشگاه روانه می شوند که قصد تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را دارند. اکثریت رشته های مورد درخواست آنها شامل رشته های مهندسی، حقوق، پرستاری، علوم اداری و اقتصاد، علوج اجتماعی، علوم انسانی و پزشکی می گردد.

از جمله مزیت های تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه، تحصیل به زبان انگلیسی است که تحصیل را برای دانشجویان بین المللی آسان نموده و انگیزه آنان را برای مهاجرت به ترکیه فراهم می سازد. بورسیه تحصیلی ترکیه در این دانشگاه برای دانشجویان عالی رتبه نیز وجود دارد. برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت 2 ساله و در مقطع دکترا به صورت 4 ساله ارائه می گردد که همراه با کمک هزینه است. برای دستیابی به جزئیات موضوع با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و کسب مشاوره نمایید.

2 دیدگاه برای “شهریه دانشگاه کوچ ترکیه

 1. نیوشا گفت:

  سلام مرسی از مطالب خوبتون👌
  من میخوام در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی بخونم در دانشگاه کوچ ترکیه و به زبان انگلیسی میخواستم بدونم ترم بهمن داره یا نه
  اگر داره اخرین زمان ددلاینش کی میشه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما در ابتدا باید شما در آزمون yos یا sat شرکت کنید و اینکه بله ترم بهمن داره برای اطلاعات بیشتر میتونید با شماره های دفتر تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =