مهاجرت به کشور شیلی

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت کسانی است که علاقمند به فرهنگ و زندگی مردم آمریکای جنوبی هستند. در واقع شیلی کم تر از 20 میلیون نفر جمعیت دارد و با کشورهای پرو، بولیوی و آرژانتین همسایه است. شیلی از دید بانک جهانی هم استانداردهای بالایی برای زندگی دارد و هم در گروه کشورهای پردرآمد طبقه بندی می شود. همچنین در بین کشورهای آمریکای لاتین از جمله مکزیک، کلمبیا، پرو، آرژانتین و غیره باثبات ترین اقتصاد را کشور شیلی دارد. از جهات مختلف اقتصادی و اجتماعی نیز شیلی جایگاه خوبی در سطح بین المللی دارد که از آن جمله می توان به امنیت، آزادی های اقتصادی، پایین بودن نرخ فساد دولتی و غیره اشاره نمود. نکته ای که در خصوص غالب کشورهای آمریکای لاتین وجود ندارد نداشتن امنیت اقتصادی و اجتماعی است.

علی الخصوص کلمبیا، مکزیک و کشورهای هم مرز با این 2 کشور، علاوه بر قاچاق مقادیر عظیم مواد مخدر، نرخ بالایی در جرایم خشن از جمله قتل، تجاوز و شکنجه دارند که غالبا توسط همین گروه های خلافکار و کارتل های مواد مخدر انجام می شود. نفوذ گروه های مذکور به قدری بالا است که حتی با این که مشخص است جنایات را چه کسانی مرتکب می شوند کسی به تعقیب قضایی آن ها نمی پردازد و قضات، خبرنگاران، وکلا و غیره نیز که به دنبال افشا سازی برآیند ناپدید می شوند یا جنازشان پیدا می شود. در این میان کشور شیلی امنیت بیشتری دارد؛ به عبارت دقیق تر در کل قاره آمریکا، پس از کانادا، پایین ترین نرخ قتل مربوطه به کشور شیلی می باشد. دراین مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

  • آیا شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت است؟
  • امنیت شیلی چگونه است؟
  • بهترین راه برای مهاجرت به شیلی در سال 2022 کدام است؟
  • شرایط مهاجرت به شیلی چیست؟
  • بهترین مسیر برای رسیدن به اقامت این کشور چیست؟

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل در شیلی برای شهروندان این کشور رایگان است هرچند دانشجویان بین المللی حتی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی شیلی نیز باید سالانه بین 500$ تا 4000$ (دلار آمریکا) پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه های خصوصی شیلی نیز سالانه بین حدودا 3000$ تا 19000$ (دلار آمریکا) می باشد؛ البته باید توجه داشت چه دردانشگاه های دولتی و چه در دانشگاه های خصوصی شیلی میزان دقیق شهریه دانشگاه بستگی به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد دارد. با وجود این که تحصیل در شیلی دربرگیرنده هزینه است، می توان آن را بهترین راه برای مهاجرت به این کشور دانست. چرا که همان طور که در ادامه مقاله توضیح داده خواهد شد فرآیند دشواری پیش روی علاقمندان به اخذ ویزای کار در شیلی قرار دارد.

این در حالی است که کسانی که ویزای تحصیلی شیلی را دارند پس از فارغ التحصیلی و پیش از انقضای ویزای خود می توانند شغلی در شیلی پیدا کنند. کسانی که در دانشگاه های برتر شیلی تحصیل کرده باشند و به زبان اسپانیایی نیز مسلط باشند شانس بالایی برای یافتن کار در شیلی خواهند داشت. برخی از برترین دانشگاه های شیلی در سال 2022 عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های شیلی در سال 2022 THE Ranking Shanghai Ranking QS Ranking U.S. News Ranking
1 Pontifical Catholic University of Chile 501 501 121 290
2 Federico Santa María Technical University 801 901 801 434
3 University of Chile 801 401 180 385
4 University of La Frontera 801
5 Austral University of Chile 1001 801 963

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

اخذ ویزای کاری شیلی به طور مستقیم نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در شیلی است که:

  1. مجوز لازم برای استخدام خارجی ها را از پیش اخذ نموده باشد.
  2. اثبات نماید برای موقعیت شغلی مورد نظر فرد مناسبی را در خود کشور شیلی پیدا نکرده است.

منتهی پیدا کردن چنین موقعیتی دشوار خواهد بود چرا که کارفرمایان در شیلی غالبا علاقه ای به استخدام نیروی کاری که زمان درخواست حتی اقامت نوع D شیلی را ندارد، نشان نمی دهند. به همین دلیل است که بسیاری افراد جهت مهاجرت به شیلی ابتدائا روش تحصیلی را انتخاب می نمایند تا علاوه بر داشتن ویزای نوع اقامتی شیلی، با فارغ التحصیل شدن از دانشگاهی معتبر در شیلی و تسلط پیدا کردن به زبان اسپانیایی شانس پیدا کردن کار را برای خود بالا ببرند. البته نسبتا فرصت های شغلی زیادی در شیلی وجود دارد؛ برای بررسی بهتر این موضوع، نرخ بیکاری در شیلی در جدول ذیل نشان داده شده است:

سال نرخ بیکاری در شیلی
2016 %6.7
2017 %6.9
2018 %7.2
2019 %7.0
2020 %12.2
2021 %13.1
2022 %13.6

البته علاوه بر فرصت های شغلی زیادتر، سطح درآمد و قدرت خرید مردم در شیلی نیز بسیار بیشتر از کشورهای دیگر در آمریکای جنوبی از جمله ونزوئلا و بولیوی است. میزان دقیق درآمد افراد در شیلی نیز علاوه بر تخصص و سابقه کاری آن ها به شهری که در آن مشغول به کار هستند نیز بستگی دارد. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است متوسط درآمد ماهانه در تعدادی از شهرهای مهم شیلی طی سال 2022 بیان شده است:

متوسط درآمد ماهانه در شهرهای مهم شیلی

زندگی در شیلی

علاقمندان به مهاجرت به شیلی توجه داشته باشند پس از 5 سال اقامت قانونی مستمر در شیلی می توانند درخواست دهند تا پاسپورت این کشور را اخذ کنند. منتهی باید شرایطی داشته باشند که از آن جمله می توان به عدم سوء پیشینه کیفری، سلامت جسم و روان، تسلط به زبان اسپانیایی، داشتن شغلی که پاسخگوی هزینه زندگی در شیلی باشد و غیره اشاره نمود. متوسط هزینه زندگی در شیلی نیز ماهانه حدود 800$ (دلار آمریکا) در ماه است که با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. طرفداران زندگی در شیلی باید به وضعیت امنیت در این کشور نیز توجه داشته باشند که در ادامه بیان شده است:

شاخص امنیت و جرم در شیلی

همان طور که مشاهده می شود اگرچه شیلی در مقایسه با کلمبیا، مکزیک و غیره امن تر است، باز هم در مجموع و در مقایسه با کشورهای اروپایی از جمله آلمان، رومانی، مجارستان و غیره کشور امنی به حساب نمی آید. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص شیلی مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی و کاری طی سال 2020 توضیحاتی ارائه گردید که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *