مهاجرت

فرق اقامت و تابعیت

فرق اقامت و تابعیت کشورها

افرادی که قصد مهاجرت به هر کشوری در سراسر دنیا را دارند یکی از بزرگترین دغدغه هایشان اخذ اقامت و تابعیت آن کشور می باشد و فرق اقامت و تابعیت می تواند یکی از سوالات هر فردی متقاضی مهاجرت باشد. قطعا در زمینه اقامت و تابعیت سوالاتی هستند که می تواند ذهن هر فردی را به خود مشغول نماید. این سوالات عبارتند از:

اقامت و تابعیت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ اخذ اقامت یا تابعیت نیاز به چه مدارک و شرایطی دارد؟

و سوالاتی از این قبیل که ما در این مقاله کوشیده ایم به آنها پاسخ دهیم. لذا با مطالعه این مقاله که به کوشش موسسه سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده می توانید اطلاعات مفیدی در زمینه اقامت و تابعیت بدست  آورید

تفاوت اقامت و تابعیت 

بسیاری از افراد اطلاعی از فرق اقامت و تابعیت نداشته و از مزایای آن بی خبرند، اطلاع از شرایط برای فردی که تمایل به مهاجرت دارد امری ضروری محسوب می شود. تابعیت عبارت است از رابطه سیاسی و معنوی که یک شخص با دولتی معین دارد. منظور از دولت معین به زبان ساده تر همان خاک یک کشور می باشد. نکته بسیار مهم رابطه اقتصادی و سیاسی می باشد، چرا که ناشی از قدرت و حاکمیت دولتی است که فرد را از خودش می داند و رابطه معنوی است زیرا مربوط به مکانی که شخص در آنجا سکونت دارد نیست.

تبعه به شخصی می گویند که تابعیت دولت معینی را دارا می باشد، از همین رو چنانچه شخصی تابعیت دولتی نداشته باشد، آنرا (آپاترید) یا بی تابعیت می نامند.«apatried» پس شرط اول تابعیت وجود دولت و شرط دوم وجود تبعه می باشد. تابعیت برای اشخاص حقیقی تعریف شده، پس عملا در مورد اشخاص حقوقی بی معنا می باشد. در جامعه بین الملل هر فردی باید یک تابعیت داشته باشد و هیچ شخصی نمی تواند بیش از یک تابعیت را دارا باشد. همچنین تابعیت یک امر همیشگی و زوال ناپذیر است. تابعیت را می توان همان ملیت شخص نامید.

سیستم اعطای تابعیت 

سیستم اعطای تابعیت در کشورها از دو قانونی اصلی پیروی می کنند که می توان به سیستم خاک و خون اشاره کرد. اخذ تابعیت از طریق خاک در کشور های توسعه یافته ای نظیر کانادا، استرالیا، آمریکا و … می باشد که توانسته ذهن والدین زیادی را در خصوص تولد فرزند در این کشورها به خود اختصاص دهد. سیستم خون نوعی دیگر از اعطای تابعیت می باشد که تابعیت پدر و مادر در این سیستم نقش به سزای دارد. سیستم اعطای تابعیت در ایران از طریق پدر می باشد.

سیستم اعطای تابعیت خاک

سیستم اعطای تابعیت خاک بیشتر در باب کشورهای مهاجرپذیر صدق می نماید. کشورهایی که به کنواسیون کاهش بی تابعیتی سال 1961 پیوسته اند، به فرزندانی که در هواپیما یا قلمرو آسمانی و یا در کشتی بدنیا می آیند، تابعیت و حق شهروندی را نیز اهدا می نماید. سیستم اعطای تابعیت از طریق خاک در مقابل سیستم خون نیز می باشد. از جمله کشورهایی که از سیستم خاک پیروی می کنند عبارتند از:

آنتیگوا و باربودا بلیز کامبوج کاستاریکا السالوادور گواتمالا جامائیکا نیکاراگوئه پاراگوئه ترینیداد و توباگو
آرژانتین بولیوی شیلی دومینیکا فیجی گویان لسوتو پاکستان پرو سنت وینسنت و گرنادین‌ها
باربادوس برزیل کلمبیا اکوادور گرنادا هندوراس مکزیک پاناما سنت کیتس و نویس تووالو
سنت لوسیا ایالات متحده آمریکا اروگوئه ونزوئلا کانادا

سیستم اعطای تابعیت خون

اصل خون نوعی، سیستم اعطای تابعیت نیز می باشد که طبق ملیت هر شخص بر اساس ملیت والدین فرزند نیز تعیین می گردد. سیستم اعطای تابعیت خون بیشتر در کشورهای اتحادیه اروپا و ایران برقرار می باشد. البته ناگفته نماند که این قوانین مطابق قوانین شهروندی ایران که در بند 976 قانون مدنی ایران ذکر شده است، به یکسری از اشخاص خاص نیز تعلق می گیرد. از جمله کشورهایی که از سیستم خون پیروی می کنند عبارتند از:

ارمنستان استونی یونان جمهوری ایرلند تونس لیبریا صربستان ترکیه
بلغارستان فنلاند مجارستان اسرائیل ایران لهستان اسلواکی اوکراین
کرواسی آلمان هند ایتالیا کیریباتی رواندا کره جنوبی

اخذ اقامت دائم پس از مهاجرت

اقامتگاه در نگاه اول شاید همان محلی باشد که شخص در آنجا زندگی می کند ولی در قانون مدنی ایران طبق ماده ۱۰۰۲ مرکز مهم امور شخص را ارجح تر میداند. به این سان و معنی که اگر محل‌ تمرکز شخصی غیر از مرکز مهم امور آن باشد، مرکز امور این شخص و  اقامتگاه او محسوب می شود. در مورد بحث اقامت نیز به مانند تابعیت، هیچ کس نمیتواند بیش از یک اقامتگاه داشته باشد ولی اقامتگاه به اشخاص حقوقی نیز مرتبط می شود که همان مرکز عملیات آنها خواهد بود.

با در نظر داشتن این مقدمه امروزه چیزی که بسیار رایج می باشد بحث مهاجرت اتباع دولت های مختلف است و اینکه چه رابطه ایی بین مهاجرت، تابعیت و اقامت می باشد. به زبان بسیار ساده، ما ابتدا قصد مهاجرت میکنیم. با گذراندن مراحل مختلف قانونی اقامت میگیریم، سپس بعد از یکسری مراحل و گذراندن زمان به تابعیت می رسیم، البته این تابعیت مستقیم نمی باشد. اقامت نیز کوتاه مدت و بلند مدت است ولی کسی که اقامت یک کشور را دارد با کسی که تابعیت همان کشور را داراست، متفاوت می باشد.

فرق اقامت و تابعیت

کلیات فرق اقامت و تابعیت 

در باب تفاوت اقامت و تابعیت باید قید شود که ابتدا ما اقدام به اخذ اقامت می کنیم سپس بعد از گذران مراحل و زمان خاص ممکن است بتوانیم به تابعیت آن کشور درآییم. از همین مطلب نتیجه می گیریم که داشتن اقامت امری موقتی است، بدین معنا که شخصی که اقامت دارد از نظر زمانی محدود می باشد. به طور مثال کسی که اقامت تحصیلی دارد تا اتمام روند تحصیلی می تواند در کشور مورد نظر اقامت داشته باشد، چه بسا کسانی که اقامت بلند مدت دارند، باید هر ساله آن را تمدید کنند و نمی توانند بیشتر از ۶ ماه غایب باشند. اشخاصی که اقامت دارند از نظر حقوق شهروندی مانند سایر افراد آن جامعه نیستند و حقوق آن ها محدودتر می باشد. برای مثال آن ها‌ حق رای ندارند و نمی توانند سمت های مهم دولتی را انتخاب نمایند.

همه اینها در حالی است که شخصی که تابعیت می گیرد، دارای کلیه حقوق شهروندی از جمله حق رای می باشد از طرفی تبعه یک کشور برای ورود و خروج از آن کشور محدودیت زمانی ندارد همچنین برای شخص تابع، هیچگونه اجباری در بودن یا نبودن در آن کشور وجود ندارد. بدین معنا که شخص می تواند تا اخر عمرش در آن کشور به راحتی و بدون شرط زندگی کند. فرق اقامت و تابعیت در این مقاله برای شما بیان گشت. متقاضیان نیز می توانند در خصوص تکمیل آگاهی از بهترین پاسپورت دنیا و مهاجرت به اروپا به لینک های مربوطه در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مراجعه نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 13 =