اروپا

قاره اروپا

قاره اروپا

یکی از مهاجرپذیرترین قاره های جهان، قاره اروپا می باشد که اغلب کشورهای مرفه و ثروتمند جهان در این قاره واقع هستند و مورد توجه قرار میگیرند. این قاره در نیمکره شمالی کره زمین قرار داشته و متشکل از غربی ترین شبه جزیره های سرزمین اورآسیا می باشد که با اقیانوس های منجمد شمالی و اطلس و نیز دریای مدیترانه محصور شده است. قاره مذکور با 50 کشور مختلف در حدود 2% از سطح خشکی های زمین را تشکیل می دهد. همچنین این قاره با مساحتی حدود 10180000 کیلومتر مربع به عنوان دومین قاره کوچک جهان شناخته می شود. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده شنیدن سوالات شما، پاسخگوئی به این سوالات و همچنین ارائه مشاوره های حقوقی برتر در تمامی زمینه های مهاجرتی و اقامتی هستیم.

حقایقی درباره قاره اروپا

اروپا یا Europe قاره ای در نیمکره شمالی زمین که از طرف شمال با اقیانوس منجمد شمالی، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با دریای مدیترانه و در شرق نیز با قاره کهن آسیا مجاور می باشد. این قاره با جلگه کوه های اورال، رودخانه اورال، دریای خزر، قفقاز بزرگ، دریای سیاه و کانال دریایی تنگه های کشور ترکیه از قاره آسیا جداست. کل مساحت قاره اروپا حدود 10180000 کیلومتر مربع بوده و از این نظر 2% از سطح خشکی های زمین را تشکیل می دهد. به لحاظ سیاسی نیز قاره مذکور از 50 کشور مستقل تشکیل شده است که روسیه بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور این قاره محسوب می شود که 39% از مساحت قاره و 15% از جمعیت آن را تشکیل می دهد. کل جمعیت خود اروپا بیش از 741 میلیون نفر است که حدود 11% از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

فرهنگ اروپایی ریشه در تمدن غربی دارد که ریشه های آن را می توان در یونان و روم باستان یافت و دقیقا با سقوط امپراطوری روم غربی در سال 476 میلادی تاریخ باستانی اروپا به پایان رسیده و عصر وسطی شروع می شود. پس از عصر وسطی نیز اومانیسم رنسانسی، اکتشافات، هنر و علوم به عصر جدید یا عصر مدرن همراه با عصر روشنگری و انقلابات بزرگ اروپایی مثل انقلاب کبیر فرانسه یا انقلاب کبیر روسیه و پس از آن نیز جنگ های جهانی اول و دوم منتهی شد. عمده زبان های رایج این قاره ریشه لاتین داشته و هم اکنون بیش از 75.2% مردم این قاره نیز پیرو دین مسیحی هستند.

حقایقی درباره قاره اروپا

اتحادیه اروپا (EU) و ناحیه شنگن چیست؟

شاید شما نیز اصلاحات اتحادیه اروپا (EU) و ناحیه شنگن را بارها و بارها شنیده اید و درپی دانستن اطلاعاتی راجع به این عبارات هستید. اتحادیه اروپا در واقع یک نوع اتحاد سیاسی و اقتصادی 27 کشور عضو می باشد که همگی نیز در قاره اروپا قرار دارند. این اتحادیه دارای یک بازار واحد داخلی به همراه یکی نظام حقوقی استاندارد می باشد که در مورد آن کشورها به کار می رود. هدف از سیاست های این اتحادیه نیز تضمین جابجایی آزاد افراد، کالاها، خدمات و سرمایه در داخل این بازار داخلی، اجرای قوانین واحد در محدوده این اتحادیه و حفظ سیاست های واحد در تجارت، کشاورزی، صنعت و توسعه منطقه ای است. اما ناحیه شنگن یا Schengen Area پیمانی بین 27 کشور عضو می باشد تا بدین وسیله کنترل های مرزی برداشته شده و عبور و مرور افراد بین اکثر کشورهای عضو و حتی برخی از کشورهای غیرعضو تسهیل گردد.

معرفی برترین اقتصادهای قاره اروپا

شاید زمانی که از برترین اقتصادهای قاره اروپا صحبت می شود، بی درنگ نام کشورهای معروفی مثل فرانسه، آلمان و یا انگلستان به ذهنتان خطور می کند. اما غافل از اینکه این کشورها در سال 2021 جزء 5 کشور برتر اقتصادی اروپا محسوب نمی شود. اول از همه باید بدانید که شاخص و معیار اصلی برای سنجش و ارزیابی برترین اقتصادهای این قاره بهره گیری از شاخص سرانه تولید ناخالص داخلی GDP و قدرت خرید مردم (PPP) می باشد. از همین رو و با توجه به جدول زیر می توان برترین اقتصادهای اروپایی در سال 2021 را پیش بینی کرد:

شاخص سرانه تولید ناخالص داخلی برترین اقتصادهای اروپایی

بنابراین لوکزامبورگ با سرانه تولید ناخالص داخلی حدود 119760 میلیون دلار برترین اقتصاد کل قاره اروپا محسوب می شود و کشورهای جمهوری ایرلند با 94971 میلیون دلار و سوئیس با 71493 میلیون دلار در رتبه های دوم و سوم اروپا قرار می گیرند.

برترین کشورهای قاره اروپا برای زندگی ایرانیان کدامند؟

شاخص کیفیت زندگی یا Index Quality of Life شاخص مهمی است که از طریق آن می توان سطح میزن رفاه کشورهای مختلف را برآورد کرده و به این ترتیب بهترین کشورها برای مهاجرت و زندگی را انتخاب کرد. خود این شاخص به زیرشاخص های مختلفی مثل قدرت خرید، امنیت، بهداشت، نسبت قیمت املاک به درآمد، تایم رفت و آمد ترافیکی و نیز آلودگی تقسیم می شود. به این ترتیب می توان بهترین کشورهای قاره اروپا را از نظر سطح کیفیت زندگی به این صورت رتبه بندی کرد:

بهترین کشورهای قاره اروپا را از نظر سطح کیفیت زندگی

همان طوری که در نمودار فوق مشاهده می شود، کشور سوئیس با شاخص 190.82، دانمارک با 190.01 و هلند با 183.31 سه کشور برتر اروپایی برای مهاجرت و زندگی ایرانیان در این قاره محسوب می شود. اما اگر فقط از حیث قدرت خرید یا Purchasing Power Index به این مسئله نگاه کنیم باید رتبه بندی دیگری را ارائه دهیم. در این رتبه بندی نیز کشورهای سوئیس، دانمارک و آلمان جزء مرفه ترین و پردرآمدترین کشورهای اروپایی محسوب می شود:

کشورهای اروپایی برتر از نظر سرانه قدرت خرید مردم

گرانترین کشورهای اروپایی برای اقامت ایرانیان

از آنجائی که قاره اروپا برترین قاره و کشورهای اروپایی برترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شود پس شایسته است تا کشورهای این قاره را از نظر شاخص هزینه زندگی نیز بررسی کنیم. نکته جالب توجه در اینباره نیز این است که کشورهای مرفه اروپایی که در رتبه بندی های فوق نیز به آنها اشاره شد در اینجا جزء گرانترین کشورها برای اقامت ایرانیان به شمار می رود.  بر این اساس و با توجه به جدول زیر می توان با گرانترین کشورهای اروپایی در سال 2021 آشنا شد:

رتبهکشورشاخص هزینه زندگی
1سوئیس131.75
2نروژ106.09
3ایسلند96.77
4دانمارک91.67
5لوکزامبورگ88.28

امسال نیز ویزای شنگن اروپا جزء پرمتقاضی ترین ویزاهای بین المللی و نیز کشورمان ایران محسوب می شود. در حقیقت ناحیه شنگن متشکل از 27 کشور اروپایی است که اغلب نیز عضو اتحادیه اروپا (EU) هستند. طبق قوانین مهاجرت به اروپا نیز دریافت ویزای شنگن به منزله تردد آزادانه و بدون محدویت به تمام 27 کشور اروپایی است. مسلما همین امتیاز تردد و اقامت آزادانه در اروپاست که باعث محبوبیت ویزای شنگن شده است. پس شما نیز برای اطلاع دقیق از جزئیات و مدارک لازم برای دریافت این ویزا می توانید با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *