مهاجرت به کشور هنگ کنگ

قوانین هنگ کنگ

قوانین هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ از روش های مختلف مانند تحصیلی، کاری، سرمایه‌ گذاری و غیره امکان‌ پذیر است که باید بر پایه قوانین هنگ کنگ انجام گیرد. افرادی که اقامت یا تابعیت این کشور را ندارند، جهت ورود به قلمروی این کشور بایستی ویزا اخذ نمایند که البته بستگی به نوع روش مهاجرتی فرد دارد. برای مثال اگر قصد دارید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید، می‌بایست ویزای تحصیلی هنگ کنگ را دریافت کنید که خود شامل شرایط و قوانین خاصی است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کلیه نکات و قوانینی که در این منطقه حاکم است را در اختیار داشته و در صورت درخواست متقاضی ارائه می‌نماید. این مقاله جهت آشنایی بیشتر با احکام و قوانین مهاجرتی که در این کشور وجود دارد، به رشته تحریر درآمده و اکنون در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.

  • قوانین مهاجرت به کشور هنگ کنگ چیست؟
  • آیا می توان در این کشور پناهندگی دریافت کرد؟
  • آیا می توان در هنک کنگ تابعیت دریافت کرد؟
  • شرایط زندگی در کشور هنگ کنگ برای شهروندان خارجی چیست؟

شرایط کلی قوانین مهاجرتی هنگ کنگ

به طور کلی،‌ یک فرد خارجی زمانی حق اقامت و اجازه اقامت در هنگ کنگ را دارد که با هدف کار و تجارت، تحصیل یا تاسیس و راه اندازی مشاغل مختلف، ویزای مربوطه را اخذ نموده و سپس وارد خاک هنگ کنگ شود. شایستگی و صلاحیت های فردی از معیارها و فاکتورهای اولیه مهاجرت به این کشور است. بنابراین ارائه مدارکی مانند مدرک تحصیلی، عدم داشتن سابقه کیفری یا سوء پیشینه و سند مسافرتی معتبر از ضروریات است که البته در هر روش مهاجرتی، مدارک خاصی لازم می باشد که بایستی ارائه گردد. قوانین هنگ کنگ اساسا و عمدتا مطابق با قوانین انگلستان است و از معیارهای قانونی کشورهای اروپایی بهره می برد.

سیاست های مهاجرت به هنگ کنگ

اکثر مردمان هنگ کنگ دارای دین مشخصی نیستند و تقریبا 43% از آنها به آیین های بودایی، کنفوسیوس و تائویسم اعتقاد دارند. وجود درجه بالایی از آزادی مذهب در هنگ کنگ موجب جذب بیشتر اتباع خارجی به این منطقه شده است. «شهر مهاجران» لقب مشهور و معروف هنگ کنگ می باشد و این لقب نشان دهنده این است که هنگ کنگ یک کشور مهاجرپذیر بوده و بسیاری از اتباع خارجی به دلیل برخی مزیت هایی که در این شهر برای مهاجران وجود دارد تصمیم می گیرند به هنگ کنگ مهاجرت نمایند.

قوانین هنگ کنگ جهت فعالیت شغلی

قوانین هنگ کنگ جهت فعالیت شغلی

برای این که بتوانید در راستای کار در هنگ کنگ به این کشور مهاجرت نمایید، شرایط بسیار مطلوبی وجود دارد اما این نکته را به خاطر داشته باشید که جهت مهاجرت کاری به هنگ کنگ بایستی ویزای کار این کشور را دریافت نمایید که البته شرایط ایده آلی برای این منظور وجود دارد. برای مثال هنگ کنگ همواره از طرفداران پر و پا قرص متخصصان خارجی است. بنابراین در صورتی که دارای مهارت و تخصص در رشته ای خاص هستید، بدون شک به ساده ترین شکل ممکن می توانید ویزای کاری این کشور را اخذ نموده و در بهترین جایگاه شغلی هنگ کنگ استخدام شده و مشغول به کار شوید.

شرایط کارآفرینی در قوانین هنگ کنگ

هنگ کنگ از سال های گذشته، این پیش بینی را در نظر گرفته بود که قطعا بسیاری از افراد کارآفرین و سرمایه گذار خارجی تصمیم به مهاجرت به هنگ کنگ می گیرند و قطعا جهت راه اندازی زمینه های شغلی مختلف راهی این کشور می شوند. بنابراین شرایط و قوانین هنگ کنگ در صدور ویزایی که برای این افراد در نظر گرفته شده است نیز مطلوب و ایده آل است. ویزای همراه نیز در هنگ کنگ وجود دارد و سرمایه گذاران و کارآفرینان بین المللی می توانند خانواده خود را به همراه خود به هنگ کنگ آورده و اجازه کار قانونی در این کشور برای آنان فراهم است.

طرح مهاجرتی ویژه ای برای کارآفرینان خارجی وجود دارد که تحت عنوان ورود با هدف سرمایه گذاری طراحی شده است. بر اساس این طرح افراد کارآفرین که قصد دارند شغل خود را به هنگ کنگ انتقال داده و در این کشور مشاغل مختلفی را راه اندازی نمایند، می توانند از ویزای کارآفرینی هنگ کنگ استفاده نموده و مجوز کارآفرینی این کشور را دریافت کنند. از معیارهای اصلی این نوع ویزا این است که فرد متقاضی می بایست ثابت نماید که تجارت و کسب و کار وی موجب پیشرفت در اقتصاد هنگ کنگ شده و سهم قابل توجهی را در این راستا خواهد داشت.

قوانین هنگ کنگ در جذب متخصصان خارجی

قوانین هنگ کنگ در خط مشی اشتغال عمومی (GEP) در این کشور بدین صورت است که افراد متخصص خارجی که دارنده مدارک تحصیلی سطح بالایی هستند، ضمن داشتن تجربه و دانش کافی و لازم می توانند در مشاغل مختلف به فعالیت شغلی بپردازند. هنگ کنگ همواره با کمبود نیروی متخصص و با مهارت رو به رو است. طرح اجازه اشتغال به کار متخصصان خارجی در هنگ کنگ در سال 2015 میلادی به تصویب رسید و بر همین مبنا تاکنون تقریبا 34.403 متخصص خارجی تحت GEP در هنگ پذیرفته شدند.

مقامات هنگ کنگ در سال 2006 میلادی برنامه پذیرش مهاجرت افراد با استعداد و تخصص ویژه را تحت عنوان (QMAS) راه اندازی و اجرایی نمود که اصلی ترین اهداف این برنامه جذب متخصصان بسیار ماهر و مستعد از سرزمین های مختلف جهان می باشد که ضمن این که کشف استعدادها، انواع فرصت های شغلی در این کشور راه اندازی می شوند. در این راستا یکسری پیش نیازهای اولیه وجود دارد که فرد متقاضی می بایست برآورده سازد. برای مثال گذراندن یک آزمون مبتنی بر امتیاز از مراحل اولیه مهاجرتی است که موجب ایجاد رقابت های تنگاتنگ میان متقاضیان می شود. طبق آمارهای به دست آمده، در هر سال حداکثر 1000 متقاضی ممکن است در هنگ کنگ مورد پذیرش قرار گیرند.

سیاست های مهاجرتی هنگ کنگ با سیاست مهاجرتی لیبرال مطابقت دارد. البته مهاجران باید توجه کنند هنگ کنگ کشور ارزان قیمتی به حساب نمی آید؛ مثلا نرخ خرید مسکن در این کشور طی سال 2022 به شرح نمودار ذیل است:

نرخ خرید مسکن در هنگ کنگ

مهاجرت تحصیلی به هنگ کنگ

اتباع خارجی که با هدف تحصیل در هنگ کنگ قصد ورود به این کشور را دارند، می بایست از قوانین هنگ کنگ در این زمینه پیروی نموده و برطبق آن عمل کنند. برای مثال در اینجا به شرح برخی قوانین تحصیلی که در سیستم آموزش و پرورش این کشور حاکم است، می‌پردازیم. معرفی یک اسپانسر محلی یا هنگ کنگی برای ورود به بخش تحصیلی این کشور الزامی است که البته می تواند یک فرد یا یک موسسه آموزشی باشد که فرد متقاضی توانسته نامه پذیرش تحصیلی را از آن موسسه دریافت نماید.

در صورتی که اسپانسر فرد متقاضی، یک شخص باشد، شخص مورد نظر موظف است حمایت های مالی برای متقاضی را به صورت امضای تعهدنامه، تضمین نماید. چنانچه سن فرد متقاضی کمتر از 18 سال باشد، می‌بایست رضایت والدین، سرپرست یا قیم در پرونده او وجود داشته باشد. همچنین قیم یا سرپرست متقاضی در هنگ کنگ بایستی مشخص گردد. قطعا به اطلاعات بیشتری در خصوص مهاجرت و آشنایی با قوانین هنگ کنگ نیاز دارید که می توانید با مطالعه مقالات مندرج در سایت رسمی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و ارتباط با کارشناسان حاضر در این موسسه به اطلاعات لازم دست یابید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.