مهاجرت به کشور ژاپن

قوانین ژاپن

قوانین ژاپن

در امر مهاجرت به ژاپن یکی از موارد مهم و ضروری اطلاع از قوانین ژاپن است، ژاپن یکی از کشورهای صنعتی، پیشرفته و متمدن در آسیای شرقی می باشد که از دیرباز مورد توجه ایرانیان بسیاری برای مهاجرت و کار بوده است. برای مهاجرت به کشور ژاپن روش های مختلفی وجود دارد که برای اخذ اقامت از هر یک از روش های ممکن قوانین و مقرراتی وجود دارد. مجمع الجزایر ژاپن کشوری محصور در اقیانوس آرام است که در آسیای شرقی قرار گرفته و دارای مرزهای آبی مشترک با روسیه، چین، کره شمالی و کشور کره جنوبی می باشد. ژاپن یازدهمین کشور کشور پر جمعیت در دنیاست، شهر توکیو پایتخت این کشور است که به عنوان یکی از گرانترین شهرها برای زندگی شناخته می شود. مقاله ای که مطالعه می کنید به همت کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با قوانین مهاجرت ژاپن به نگارش در آمده است.

 • محدودیت های زندگی در ژاپن چیست؟
 • قوانین پناهندگی در ژاپن چیست؟
 • قوانین محدود کننده تحصیل در ژاپن چیست؟
 • شرایط کار در ژاپن چیست؟
 • فرایند دریافت تابعیت ژاپن از نظر قانونی چگونه است؟

قوانین تحصیل در ژاپن

تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ژاپن برای دانشجویان خارجی و بین المللی امکان پذیر است اما قوانین مهاجرت تحصیلی به ژاپن چیست؟ در حقیقت مهاجرت تحصیلی یکی از روش های رایج و متداول برای ورود و اقامت موقت در کشور ژاپن است برای این امر متقاضی باید موفق شود پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را به دست بیاورد و پس از آن باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای تحصیلی ژاپن انجام دهد. در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ژاپن طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال، مقطع دکتری 5 سال و رشته های پزشکی و دامپزشکی 6 سال است و دروس تحصیلی به زبان ژاپنی و انگلیسی تدریس می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن ارزان است در واقع یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های ژاپن کم بودن شهریه دانشگاه ها می باشد، دانشجویان باید به ازای هر سال تحصیلی مبلغ 5500$ (دلار) پرداخت کنند. در دانشگاه های ژاپن بورس تحصیلی در انواع مختلف و با توجه به ملیت و اقلیت ارائه می شود که دانشجویان واجد شرایط می توانند از این بورس ها بهره مند شوند. همچنین این مجوز به دانشجویان داده شده است تا در طول دوره تحصیلی مشغول به کار شوند تا بخشی از هزینه ها را در طول دوران تحصیل تامین کنند.

قوانین سرمایه گذاری در ژاپن

در رتبه بندی اقتصاد جهان کشور ژاپن جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است، سرمایه گذاری در ژاپن از طریق خرید املاک و مستغلات، خرید اوراق قرضه، خرید سهام، ثبت شرکت و کارآفرینی برای سرمایه گذاران خارجی و بین المللی میسر است. همانطور که می دانید سرمایه گذاری در هر کجای دنیا با مزایا و معایبی همراه است اما آنچه مسلم است تلاش برای به حداقل رساندن ریسک سرمایه گذاری با توجه به استانداردهای سرمایه گذاری در آن کشور است. متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ژاپن را دارند باید مواردی مثل: تضمین امنیت و سودآوری، رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ ریسک مصادره اموال را بررسی کنند.

کشور ژاپن بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا محدودیتی برای خرید ملک و مستغلات در نظر نگرفته است به این صورت که شما می توانید به راحتی اقدامات لارزم را در جهت خرید ملک انجام دهید حتی متقاضیان خارجی می توانند با ویزای توریستی در کشور ژاپن به خرید ملک بپردازند. اما یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری پرطرفدار در ژاپن ثبت شرکت و کارآفرینی در این کشور می باشد که به این منظور متقاضی باید دارای سرمایه ای بالغ بر 5000000¥ (ین) باشد و طرح اقتصادی توجیح پذیر و مناسبی را ارائه کند.

قوانین سرمایه گذاری در ژاپن

مهاجرت به ژاپن از طریق تولد فرزند

قوانین تابعیت ژاپن پیرو اصل خون است یعنی در این کشور تابعیت بر اساس تابعیت والدین یا حداقل یکی از آن ها به طفل متولد شده اعطاء می شود با توجه به این شرایط مهاجران نمی توانند از طریق تولد فرزند در این کشور تابعیت ژاپن را کسب کنند. اما در مواردی اگر پدر یا مادر تابعیت نداشته باشند و یا والدین فرزند متولد شده نامعلوم باشند طفل جزء اتباع کشور ژاپن محسوب می شود. اگر تصمیم دارید از طریق تولد فرزند تابعیت کشوری را به دست بیاورید باید بدانید که بیشتر کشورهای آمریکایی تابعیت را بر اساس اصل خاک به افراد اعطاء می کنند همچنین کشور کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیری می باشد که پیرو اصل خاک است برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تابعیت کانادا از طریق تولد رجوع کنید.

مهاجرت ازدواج در ژاپن

ساده ترین روش مهاجرت به ژاپن ازدواج با فردی با تابعیت این کشور است که برای این امر قوانین و شرایطی وجود دارد به این صورت که زوجین باید اثبات نمایند که ازدواج آن ها واقعی بوده و صرفا در جهت اخذ اقامت دائم و تابعیت کشور ژاپن نیست. علاوه بر این زوجین باید دارای شرایطی دیگری برای ازدواج در ژاپن باشد که عبارتند از:

 • در زمان ازدواج زوجین باید مجرد باشند زیرا بر اساس قوانین ژاپن 2 یا چند همسری در این کشور ممنوع است.
 • محل اقامت در کشور ژاپن مشخص باشد.
 • اثبات شود که فرد می تواند بدون دریافت کمک از دولت ژاپن هزینه های زندگی خود و همسر را پرداخت کند.
 • سن ازدواج در این کشور برای دختران بالای 16 سال و برای پسران بالای 18 سال است.
 • ازدواج همجنسگرایان در این کشور ممنوع است به همین دلیل همجنسگرایان اجازه ازدواج در کشور ژاپن را ندارند.

فرآیند ثبت ازدواج در کشور ژاپن بین 2 تا 3 هفته طول خواهد کشید پس از آن فرد مجوز اقامت در این کشور را برای مدت 3 سال دریافت می کند، با گذشت 3 سال از ازدواج رسمی و اقامت در این کشور فرد می تواند اقامت دائم ژاپن را کسب کرده و پس از 5 سال تابعیت و پاسپورت ژاپن به فرد تعلق می گیرد.

قوانین کار در ژاپن

متقاضیان خارجی و بین المللی برای ورود به بازار کسب و کار کشور ژاپن به دعوت نامه شغلی و ویزای کار این کشور نیاز دارند، برای کار در این کشور لازم است متقاضی دارای مدرک تحصیلی مرتبط با موقعیت شغلی معرفی شده باشد همچنین فرد باید به طور کامل به زبان ژاپنی تسلط داشته باشد. افرادی که دارای سوابق کاری مرتبط باشند شانس بیشتری برای یافتن کار در کشور ژاپن دارند. به یاد داشته باشید دانشجویان با تابعیت خارجی پس از فارغ التحصیل از دانشگاه های ژاپن راحت تر از افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند مشغول به کار می شوند.

از جمله مشاغل محبوب و پر طرفدار در کشور ژاپن می توان به مهندسی عمران، طراح فشن و مد، مهندس هوافضاء، شیمی، امنیت سایبر، توسعه دهنده، مشاور SAP، مهندس برق و مهندس مکاترونیک اشاره کرد. در رابطه با حقوق و دستمزد در این کشور باید گفت که حقوق بر اساس موقعیت شغلی، مدرک تحصیلی و سوابق کاری متغیر می باشد اما در سال 2022 حقوق و دستمزد ماهانه کارکنان در کشور ژاپن بین 130000JPY (ین) الی 2300000JPY (ین) تعیین شده است. مطالعه کنندگان عزیز می تواند با مطالعه مقاله بهترین شهرهای ژاپن برای کار مناسب ترین شهرهای این کشور را برای شروع کار و زندگی بشناسند.

امیدواریم با مطالعه این نوشتار پاسخ سوالات خود را در رابطه با قوانین ژاپن کسب کرده باشید، برای بهره مندی از مشاوره های رایگان جهت انتخاب بهترین گزینه برای مهاجرت به کشورهای مهاجر پذیر در دنیا می توانید همه روزه با تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “قوانین ژاپن

 1. S گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.ببخشید متن فارسی قانون ورشکستگی ژاپن رو ندارید ارسال کنید ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر دوست من این موردی که میفرمایئد در زمینه مهاجرت نیست و من هم در مورد اون اطلاعی ندارم متاسفانه
   اما میتونید در سایت های قوانین سرچ بفرمائید و اون رو پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.