مهاجرت کاری بلاروس

لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

شرایط شغلی تقریبا برای همه در بلاروس مساعد است اما آگاهی از لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس به افراد کمک می کند شانس خود برای استخدام شدن محاسبه نمایند. جمهوری بلاروس که قبلا عضوی از اتحادیه جماهیر شوروی بود در حال حاضر هنوز به توسعه یافتگی کشورهایی مثل نروژ و آلمان نرسیده است. با این حال شرایط کاری بلاروس نسبتا از کشورهای ذکر شده بهتر است با این وجود امکان دریافت ویزای جستجوی کار این کشور وجود ندارد. کسانی که از یک کارفرمای بلاروسی پیشنهاد شغلی داشته باشند می توانند مستقیما ویزای کاری این کشور را به دست آورند و فارغ التحصیلان دانشجویان بلاروس نیز در صورت پیدا کردن کار می توانند ویزای خود را تمدید کنند. دراین مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس در سال 2022 توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • فرایند شرایط مهاجرت کاری به بلاروس چیست؟
 • محدودیت های مهاجرت کاری به بلاروس چیست؟
 • هزینه های سفر به بلاروس برای کاریابی چقدر است؟
 • آیا بلاروس کشور مناسبی برای کار است؟

معرفی لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

در ابتدا بهتر است ذکر شود زبان رسمی در بلاروس 2 زبان روسی و بلاروسی است و تسلط به حداقل یکی از این زبان ها در کنار زبان انگلیسی لازمه اولیه برای پیدا کردن کار در بلاروس است. در واقع بلاروس جزو کشورهای غیر انگلیسی زبانی محسوب می شود که مردم آن تسلط زیادی به زبان انگلیسی ندارند یعنی کاملا بر عکس هلند که 90% جامعه به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. حتی لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس نیز بدون دانستن زبان روسی یا بلاروسی شانس کمی برای پیدا کردن کار در این کشور دارند و نتیجتا مهاجرت به بلاروس باید با برنامه ریزی قبلی و تسلط به زبان های موجود صورت گیرد. لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس در سال 2022 با توجه به نتایج موسسات و سایت های کاریابی این کشور عبارت هستند از:

 • مهندسی عمران
 • برق و الکترونیک
 • مهندسی کامپیوتر (نرم افزاریا سخت افزار و غیره)
 • پرستار
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی هوا و فضا
 • خلبان

معرفی لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

متوسط درآمد لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

یکی از نکات مثبتی که توجه بسیاری از افرادی را که در نهایت کشور بلاروس را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند به خود جلب می کند، هزینه های پایین زندگی در بلاروس است. به عنوان مثال تحصیل در بلاروس اگرچه بر خلاف نروژ رایگان نیست و بلاروس کشوری با نظام تحصیلی پولی است، اما در نهایت ارزان قیمت تر از نروژ تمام خواهد شد. چرا که زندگی در نروژ ماهیانه بین 1500€ تا 1800€ (یورو) هزینه در برخواهد داشت و این کشور یکی از گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی است البته در مقابل سطح زندگی مردم آن نیز فوق العاده بالا است. این در حالی است که زندگی در بلاروس ماهیانه بین 350€ تا 550€ (یورو) هزینه دربردارد و شهریه لازم برای تحصیل در این کشور نیز در غالب کشورها سالیانه بین 2000€ تا 3500€ (یورو) است.

در مقابل البته سطح درآمد مردم نیز در بلاروس در مقایسه با نروژ بسیار پایین تر است و ماهیانه به طور متوسط 2930BYN (روبل بلاروس) می باشد. البته این میزان درآمد کفاف زندگی در بلاروس را می دهد اما شاید شرایط را برای کسانی که می خواهند در بلاروس پس انداز کنند و سرانجام این کشور را به مقصد نروژ، سوئیس، ایسلند، آمریکا و غیره ترک نمایند، دشوار می نماید. البته نرخ تورم در بلاروس پایین است در نتیجه مردم رفاه اقتصادی دارند و با افزایش دائمی قیمت ها مواجه نیستند به این حال مطابق قوانین بلاروس هر 19 ماه یک بار حدود 8% به حقوق همه اضافه می شود تا قدرت خرید آن ها در مقابل تورم کاهش پیدا نکند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است نرخ تورم در بلاروس طی سال جاری و سال های اخیر بیان گردیده است:

نرخ تورم در بلاروس

مدارک لازم اخذ ویزا توسط لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس

لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس نیز همانند سایرین بهتر است ابتدائا با تحصیل در بلاروس شانس پیدا کردن کار را بالا ببرند. چرا که استخدام خارجی هایی که هنگان درخواست کار اقامت بلندمدت بلاروس را ندارند برای کارفرمایان این کشور چه شخصیت های حقیقی و چه حقوقی دردسرهای زیادی دارد که موجب می شود تمایلی به استخدام این گروه از افراد نداشته باشند. به علاوه تحصیل در بلاروس علاوه بر تقویت مهارت های زبان روسی یا بلاروسی افراد، به آن ها کمک می کند با بازار کار بلاروس آشنایی بیشتری پیدا کنند. منتهی اگر کسی موفق شود بدون حضور در بلاروس سرانجام قرارداد کاری را با یک کارفرمایی که مجوزهای لازم را دارد منعقد نماید، در نهایت برای اخذ ویزای کاری مستقیم باید مدارک ذیل را تقدیم سفارت بلاروس کند:

 • قرارداد کاری که توسط هر دو طرف یعنی کارمند و کارفرما امضا شده باشد و حقوق پیشنهادی آن پاسخگوی هزینه های زندگی در بلاروس باشد
 • پاسپورتی که برای حداقل 1 سال پس از ورود به بلاروس معتبر باشد
 • عکس پاسپورتی جدید به صورتی که چهره فرد کاملا مشخص باشد
 • کپی برابر اصل پاسپورت و ترجمه آن
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • رزومه که باید شامل وضعیت و سوابق تحصیلی و کاری فرد باشد
 • ترجمه رسمی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است
 • بیمه سلامت معتبر در بلاروس
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا visa fee

موارد تاثیرگذار در میزان درآمد دریافتی در بلاروس

علاوه بر سطح تحصیلات، سال های سابقه کاری، دانشگاه محل تحصیل، مهارت های شغلی، سن، حوزه کاری فرد (بخش دولتی یا خصوصی) و شهری که فرد در آن مشغول به کار است، جنسیت افراد نیز متاسفانه نقش پررنگی در متوسط درآمد دریافتی افراد در بلاروس دارد. در واقع در این کشور سطح درآمد یک خانم ماهیانه 2790BYN (روبل بلاروس) است در صورتی که متوسط درآمد دریافتی آقایان در بلاروس طی سال 2022 حدود 3040BYN (روبل بلاروس) است یعنی 9% بیشتر از حقوقی که خانم ها دریافت می کنند.

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در سطح درآمد در بلاروس همانطور که گفته شد حوزه کاری فرد است یعنی بخش دولتی در بلاروس به طور متوسط 12% بیشتر از بخش خصوصی این کشور درآمد کسب می کنند. به عبارت دقیق تر در حالی که متوسط درآمد دریافتی بخش دولتی در بلاروس ماهیانه 3060BYN (روبل بلاروس) است، بخش خصوصی در سال 2022 ماهیانه حدود 2740BYN (روبل بلاروس) حقوق دریافت می کند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص لیست مشاغل مورد نیاز بلاروس توضیحاتی ارائه گردیده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.