مهاجرت به کشور مجارستان

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت است چرا که علاوه بر این که هزینه های تحصیل و زندگی در آن بسیار پایین است، از سال 2007 نیز به عضویت حوزه شنگن درآمده است. مجارستان کشوری حدفاصل اروپای غربی و شرقی است که کشورهایی از جمله اتریش، اوکراین و رومانی همسایه می باشد. جمعیت مجارستان حدودا 10 میلیون نفر است با این وجود این کشور قوانین ضدمهاجرتی تصویب نکرده است و در حال حاضر از مهاجرت از طریق تحصیل استقبال می کند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مجارستان و محبوب ترین راه های مهاجرت به آن توضیحاتی ارائه شده است.

 • محدودیت های مهاجرت به مجارستان چیست؟
 • بهترین روش های مهاجرت به این کشور چیست؟
 • هزینه های تحصیل در این کشور چقدر است؟
 • آیا می توان با مهاجرت به مجارستان اقامت دریافت کرد؟
 • بهترین زمان برای مهاجرت به این کشور چیست؟

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

یکی از راه های مهاجرتی به غالب کشورهای دنیا از طریق کار است منتهی باید توجه داشت این روش در حال حاضر در بیشتر کشورها با دشواری هایی روبه رو است و مجارستان نیز از این قاعده استثنا نیست. مهاجرت به مجارستان از طریق کار مستلزم داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای مجاری است و به این منظور کارفرمای مربوطه علاوه بر این که باید مجوزهای لازم برای استخدام خارجی ها را داشته باشد، لازم است فرصت شغلی مورد نظر را نیز 6 ماه آگهی کند؛ 3 ماه در مجارستان و 3 ماه در کل اتحادیه اروپا.

به همین دلیل است که در حال حاضر پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت کاری به اروپا، آلمان و اتریش هستند که داشتن پیشنهاد شغلی را الزامی نمی دانند. در واقع برخلاف مجارستان، سوئد و سایر کشورهای اروپایی، آلمان واتریش معمولا به کسانی که شرایط ذیل را داشته باشند ویزای جستجوی کار می دهند:

 • حداقل مدرک کارشناسی ترجیحا در رشته های فنی-مهندسی
 • حداقل 3 سال سابقه کار در رشته تحصیلی
 • دانش زبان انگلیسی یا آلمانی
 • سن زیر 40

البته نرخ بیکاری در هر 3 کشور، یعنی اتریش، آلمان و مجارستان، خوب است و به ترتیب 4.2%، 3.2% و 3.4% می باشد. در نتیجه شانس خوبی برای یافت شغل وجود دارد منتهی رمز ورود به آلمان و اتریش ویزای جستجوی کار است اما برای ورود به مجارستان افراد یا باید پیشنهاد شغلی داشته باشند یا باید ابتدائا یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و کالج های مجارستان بگیرند. یکی دیگر از معیارهایی که باید پیش از مهاجرت به آن توجه شود سطح هزینه های زندگی است که در اتریش، آلمان و مجارستان به ترتیب عبارت است از: 1200€، 950€ و 500€ (یورو). در نمودار ذیل نیز متوسط درآمد در 3 کشور یادشده طی سال 2020 با هم مقایسه شده است:

متوسط درآمد ماهیانه در اتریش، آلمان، مجارستان

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

در حال حاضر تحصیل در مجارستان پرطرفدارترین و در عین حال ساده ترین راه برای مهاجرت به این کشور است چرا که هم در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی ارزان تر است و هم فرایند اخذ ویزای ساده تری دارد. در مجارستان هم می توان با پذیرش از اخذ کالج های زبان ویزا گرفت و هم با اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور. تحصیل در کالج های زبان مجارستان سالیانه بین 5000€ تا 6000€ (یورو) هزینه خواهد داشت؛ مزیت آن نیز این است که فرد پس از 1 سال می تواند با پیدا کردن کار ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کند. برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان نیز با توجه به رشته و مقطع تحصیلی سالیانه بین 1000€ تا حدود 8000€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت هرچند شهریه برخی دانشگاه ها در رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی به سالیانه حدود 17500€ (یورو) هم می رسد.

تحصیل در مجارستان در غالب رشته ها در مقطع کارشناسی 4 ساله و در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله است و پس از اتمام دوره فرد می تواند اقدام به یافتن شغل کند. لازم به ذکر است در مجارستان پس از 8 سال در شرایط استثنایی پس از 5 یا 3 سال می توان درخواست داد و پاسپورت اخذ نمود در حالی که کشوری مثل مالتا برای ایرانی ها، افغان ها و متولدین کره شمالی به هیچ عنوان پاسپورت صادر نمی کند. برای اخذ پاسپورت مجارستان دانشجویان باید پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود شغلی در این کشور پیدا کنند که با توجه به نرخ بیکاری پایین در این کشور، یعنی 3.4%، دشوار نخواهد بود. علی الخصوص برای کسانی که از دانشگاه برتر مجارستان فارغ التحصیل شده اند که در ادامه مقاله به معرفی آن ها پرداخته خواهد شد.

مجارستان مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

بهترین دانشگاه های مجارستان

بهترین دانشگاه های مجارستان در سال 2022 عبارت هستند از:

رنکینگ ملی بهترین دانشگاه های مجارستان شهری که دانشگاه در آن واقع گردیده
1 Eötvös Loránd Tudományegyetem Budapest
2 Debreceni Egyetem Debrecen
3 Budapesti Muszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Budapest
4 Szegedi Tudományegyetem Szeged
5 Pécsi Tudományegyetem Pécs
6 Közép-Európai Egyetem Budapest
7 Semmelweis Egyetem Budapest
8 Eszterházy Károly Egyetem Eger
9 Széchényi István Egyetem Gyor
10 Szent István Egyetem Gödöllo

دانشجویان باید ابتدائا از دانشگاه یا کالج مورد نظر خود در مجارستان پذیرش بگیرند و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه هم با توجه به قوانین دانشگاه و رشته مورد نظر فرد مدارک متفاوتی مورد نظر است منتهی مهم ترین مدارک را می توان به شرح ذیل دانست:

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و کاری افراد باشد
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده به زبان انگلیسی از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی، آلمانی یا مجاری با توجه به دوره ای که فرد قصد دارد از آن پذیرش بگیرد
 • توصیه نامه از حداقل 2 تن از اساتید پیشین
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک که در دانشگاه های مجارستان معمولا بین 100€ تا 200€ (یورو) می باشد

مزایا و معایب مهاجرت به مجارستان

مهاجرت به مجارستان مزایای متعددی دارد که از آن جمله می توان به شاخص توسعه انسانی، امکانات رفاهی و آموزشی، شرایط کاری مساعد، امنیت اقتصادی و اجتماعی و غیره اشاره نمود. به عنوان مثال متوسط هزینه زندگی ماهیانه در مجارستان طی سال 2022 برای یک دانشجوی خارجی بین 450€ تا 550€ (یورو) است و از آن جایی که نرخ تورم نیز 2.2% می باشد، این رقم به مرور افزایش چشم گیری نخواهد داشت. منتهی تحصیل در مجارستان برای دانشجویان غالبا منجر به صدور ویزای همراه همزمان نمی شود پس یا زوجین باید با هم پذیرش بگیرند یا کشورهای دیگر مثل سوئد یا هلند را انتخاب کنند. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در مجارستان، هزینه های تحصیل و شرایط مهاجرت به مجارستان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  51  =  56