مهاجرت تحصیلی آذربایجان

مدارس ایرانی آذربایجان

مدارس ایرانی آذربایجان

تحصیل در مدارس ایرانی آذربایجان یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که شهروندان ایرانی در این کشور با آن روبرو خواهند شد. جمهوری آذربایجان به دلیل همجواری با ایران یکی از کشورهایی است که به شدت مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است و به همین دلیل است که می توان آن را به عنوان یکی از جدی ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان معرفی کرد. تشابهات فرهنگی و زبانی با بخشی از هموطنان ایرانی سبب شده است تا این کشور برای عده زیادی به گزینه اول مهاجرت آسان تبدیل شود. افرادی که به همراه خانواده خود به خارج از کشور مهاجرت می کنند، باید بهترین شرایط را برای ادامه تحصیل فرزندان خود فراهم آورند و مدارس ایرانی می تواند یکی از گزینه های در دسترس باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر جمهوری آذربایجان یکی از کشورهایی است که مدارس ایرانی محدودی را در خود جای داده است و به همین دلیل می توان آن را یکی از گزینه های ایده آل برای علاقمندان به این موضوع دانست. تحصیل در مدارس ایرانی آذربایجان بیشتر به افرادی توصیه می شود که قصد دارند برای ادامه تحصیل و زندگی به ایران بازگردند و نیاز به یک دیپلم یا مدرک ایرانی دارند. در چنین شرایطی، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در مدارس ایرانی آذربایجان پرداخته و به سوالات کلیدی در این زمینه پاسخ داده اند.

  • شرایط تحصیل در مدارس ایرانی آذربایجان چگونه است؟
  • مهم ترین مدارس ایرانی در جمهوری آذربایجان کدامند؟
  • محدودیت های انتخاب جمهوری آذربایجان از حیث وجود مدارس ایرانی چیست؟
  • آیا امکان تحصیل در مدارس ایرانی تنها در باکو فراهم شده است؟

معرفی دبیرستان جمهوری اسلامی ایران در نخجوان

یکی از مدارسی که امکان تحصیل در دوره دوم دبیرستان و شاخه نظری را برای دانش آموزان ایرانی فراهم کرده است، دبیرستان دولتی جمهوری اسلامی ایران در نخجوان است. استانداردهای آموزشی در این مدرسه دولتی به خوبی رعایت شده است و با توجه به این که حدود 200 دانش آموز در این مدرسه در حال تحصیل هستند، می توان گفت که یکی از کم تراکم ترین مدارس ایرانی در این کشور به حساب می آید.

برخی از مهم ترین ویژگی های این مدرسه ایرانی که در نخجوان واقع شده است عبارتند از:

مهمترین ویژگی های دبیرستان ایران در نخجوان

به طور معمول، شروع کلاس ها در این مدرسه ساعت 7:30 دقیقه صبح است و دانش آموزان تا ساعت 14:30 در کلاس های عادی مدرسه در حال تحصیل هستند. کلاس هایی که به صورت فوق برنامه برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود، معمولا اجباری نیست و دانش آموزان مختار خواهند بود که شرکت در این کلاس ها را انتخاب کنند یا خیر.

زبان تحصیل در این مدرسه برای همه دانش آموزان فارسی است. فرایند آموزشی در این دبیرستان به خوبی انجام می شود و از جمله امکانات آن می توان به آزمایشگاه های فیزیک و شیمی و همچنین یک کتابخانه مجهز اشاره داشت که شرایط مناسبی را برای بررسی برخی دروس ارائه می کند. زمین های ورزشی هندبال و فوتبال و محیط کافی برای انجام ورزش پینگ پونگ نیز در دسته امکانات ورزشی موجود در این دبیرستان است.

مدرسه حضرت ولی عصر از مدارس ایرانی آذربایجان

مدرسه حضرت ولی عصر از مدارس ایرانی آذربایجان

یکی از بهترین مدارس ایرانی که در جمهوری آذربایجان وجود دارد، مدرسه حضرت ولی عصر است که در شهر باکو پایتخت این کشور واقع شده. در حال حاضر از مقطع دبستان تا دوره دوم دبیرستان را می توان در این مدرسه پشت سر گذاشت و نیازی به دریافت ویزای تحصیلی آذربایجان برای افرادی که به صورت خانوادگی مهاجرت کرده اند وجود ندارد.

برخی از مهم ترین ویژگی هایی که مجموعه مدارس حضرت ولی عصر در آذربایجان دارند عبارتند از:

ویژگی دبستان متوسطه اول متوسطه دوم
سال تاسیس 1369 1361 1376
مساحت حیاط (مترمربع) 365 407 559
مساحت محیط آموزش(مترمربع) 497 300 381
تعداد کلاس 15 7 9
متوسط تعداد نفر در کلاس 23 33 22
ساعت پایان کلاس ها 14:00 14:30 12:30

یکی از ویژگی های مهمی که در این مدارس وجود دارد، کیفیت بسیار مناسب محیط های ورزشی است به طوری که در این مدرسه زمین های مناسبی برای ورزش های هندبال، والیبال، فوتبال و پینگ پونگ طراحی شده است که این مدرسه را از این نظر بسیار مناسب جلوه می دهد. از طرف دیگر آزمایشگاه های علمی به صورت جدا گانه در هر یک از مدارس حضرت ولی عصر آذربایجان قرار داده شده است که از امکانات کافی برخوردار هستند. کتابخانه های این مدارس نیز به قدر کافی برای دانش آموزان هر مقطع تجهیز شده اند.

در حال حاضر افرادی که مهاجرت به آذربایجان را برای خود انتخاب می کنند و به صورت خانوادگی در این مسیر قرار می گیرند، دغدغه های متفاوتی خواهند داشت و مسئله تحصیل فرزندان می تواند یکی از مهم ترین آن ها باشد. در صورتی که به دنبال بهترین مسیر مهاجرتی برای آسایش خانواده خود در خارج از کشور هستید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *