مهاجرت کاری آلمان

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

با توجه به سخت گیری های سفارت آلمان در صدور ویزای کاری از سال 1398 به بعد در مقایسه با سالهای قبل از آن بر آن شدیم تا این مقاله ی به روز را نگارش کنیم و در آن به تمامی دغدغه های شما در این باره بپردازیم. مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن را با هم به طور مبسوط آنالیز کرده و به شما در همین مقاله مشاوره ای میدهیم تا با اتفاقات اخیر سفارت آلمانآشنا بوده و با آگاهی کامل در این راه قدم بردارید.

 1. مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن چقدر است؟

 2. وقت سفارت آلمان برای ویزای کاری چقدر طول میکشد؟

 3. روی ویزای کاری آلمان مدرک زبان آلمانی از شروط لازم است؟

 4. سوالات سفارت آلمان در روز مصاحبه چه سوالاتی است؟

 5. هزینه های جانبی این پروسه چقدر است؟

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن در سال 2019 را باید قبل از هر اقدامی بررسی نمائید و یک برآورد اولیه از آن داشته باشید. در پاره ای از مواقع برای پیشبرد بهتر امور کاری و موفقیت در کسب و کار اراده می کنیم تا در رشته تحصیلی که کار کرده ایم یا به تحصیل پرداخته ایم و یا در آن واجد شرایط هستیم، به کار و تلاش ادامه دهیم. ذکر این نکته حائز اهمیت است که کار و اشتغال در کشوری دیگر ممکن است دشوار باشد ضمن اینکه قرار بر این باشد که این کار همراه با یادگیری یک زبان جدید همراه شود آن را دشوارتر خواهد ساخت، به عنوان مثال دانستن دیپلم الکترونیک از دانشگاه های ایران در آلمان معادل چه مدرکی است و یا برای کار در رشته ای خاص به چه مدارکی نیاز است از الزامات کار در این کشور است.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن مورد نیاز مربوط به کدام اداره اسناد می شود؟ پروسه به رسمیت شناخته شدن اسناد تنها در مورد 3 نوع مدرک صدق می کند که شامل اسناد تحصیلی، مدارک علمی و فنی حرفه ای خواهد بود. مدارک تحصیلی مدارس توسط مقامات محلی تایید خواهد شد که روال آن در هر ایالت متفاوت است و باید از مقامات محلی مانند شهرداری در محل اقامت خود در این باره پرس و جو نمایید. اگر قصد تحصیل در آلمان را داشته باشید بایستی اسناد شما به تایید مسئولین دانشگاه برسد. برای مدارک شغلی نیز باید بدانید که آیا شغلی در آلمان معادل شغلی که در خارج از این کشور داشته اید وجود دارد یا خیر.

برای دانستن این همه تفاوت و پاسخ به این سوالات از شما دعوت می نماییم تا به مطالعه مقاله مدارک لازم برای ویزای کار در آلمان و هزینه آن بپردازید. در وهله اول برای اخذ ویزای کار آلمان، ابتدا باید همه مدارک و سوابق را ترجمه نمایید. اما قبل از شروع این روند، باید بدانید که سه طریقه برای تائید مدارکتان وجود دارد و ما کوشیده ایم تا تمامی مطالب مربوط به آن را به خدمت شما عزیزان برسانیم.

در حال حاضر وقت سفارت آلمان روی ویزای کاری از زمان درخواست حدود 12 ماه به طول می انجامد.

مشاغل مورد نیاز آلمان کدام است؟

آیا اشتغال در آلمان تخصصی است یا عادی؟ مشاغل رسمی شامل مشاغل تخصصی در آلمان است و به آنهایی گفته می شود که مقررات قانونی یا اداری خاصی برای اثبات مدارک حرفه ای مورد نیاز است. داشتن تخصص و تجربه در این رشته ها، نیاز به مدارک خاص و تائید آن دارد. در کشور آلمان تعداد 81 شغل تخصصی در سطوح ملی و 18 شغل در سطح ایالت ها وجود دارد. مشاغل غیر رسمی به حرفه هایی می گویند که نیازی به تایید آن توسط دولت آن کشور وجود نخواهد داشت و نظارتی نیز بر روی آن ها صورت نمی پذیرد.

مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2019 به روز رسانی شد و در آن لیست رشته های بیشتری جهت کاریابی قرار گرفت. در حال حاضر حدود 90 رشته تحصیلی در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار دارند که در زیر رشته هایی را نام میبریم که در موسسه سفیران سروش سعادت قادر به کاریابی برای متقاضیان در آلمان میباشد. کاری که هیچ موسسه ای در ایران بر آن مسلط نیست.

 • برنامه نویس و یا رشته های مربوط به کامپیوتر حتی با تسلط نسبی روی زبان انگلیسی
 • مهندسی صنایع
 • مهندس مکانیک
 • مهندس الکترونیک و برق و مخابرات
 • مهندس IT و شبکه
 • مهندس شیمی
 • مهندسی مواد و متالوژی
 • مهندسی عمران

مشاغلی که ذکر شد به غیر از مورد اول همگی نیاز به تسلط روی زبان آلمانی میباشد.

تایید مدارک مربوط به گواهی ها و مدارک فنی حرفه ای

برای تایید مدارک شغلی خود باید ابتدا از راهنمایی وب سایت Anerkennung in Deutschland استفاده نمایید. یا با سازمان ZAB  در آلمان مکاتبه کرده و مدارک تحصیلی و دانشگاهی خود را با پرداخت 200 یورو به تائید میرسانید. در این مرحله می توانید دریابید که معادل حرفه مورد نظر شما در کشور آلمان وجود دارد. در مرحله بعد با وارد کردن شهر مورد نظر خود اداره مسئول آن اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد. مراکز مختلفی هستند که مسئول ثبت ارزش مدارک شما هستند. این مراکز مدارک شما را بررسی خواهند نمود تا دریابند که از اعتبار کافی برخوردار هستند یا خیر. بعد از آن که مرکز مسئول در بخش اسناد خود را یافتید در مرحله بعد آن ها مدارک شغلی شما را با حرفه های مساوی در آلمان مقایسه می کنند و شما را تعیین سطح می نمایند.

روند به رسمیت شناختن مدارک معمولا 4 ماه به طول می انجامد شما باید شخصا هزینه های مربوط به این روند را پرداخت نمایید. نکته حائز اهمیت در برخی از مشاغل این ست که باید مجوز کار خود را در کشور آلمان معتبر سازید. برای مثال به عنوان یک پزشک بدون مجوز تایید شده قادر به کار نخواهید بود.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت آلمان برای ویزای کاری

در زیر مدارک لازم که در روز مصاحبه ی سفارت آلمان باید به آفیسر تقدیم شود را ذکر میکنیم.

 • ارائه مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه ی ترجمه شده که به تائید سفارت نیز رسیده باشد.
 • ارائه مدرک تحصیلی تایید شده همراه با ریز نمرات ( همراه با ترجمه و تاییدات لازم )
 • ارائه سابقه کاری مرتبط به رشته تحصیلی ( که فقط ترجمه ی رسمی آن کفایت میکند )
 • ارائه انگیزه نامه بسیار قوی مبتنی بر توانایی روی رشته و دلیل انتخاب کشور آلمان برای کار
 • ارائه مدرک زبان ( شرط لازم نیست اما بودنش شانس ویزا را افزایش میدهد )
 • ارائه اجاره نامه یا ووچر هتل
 • ارائه تمکن مالی و پرینت بانکی ( داشتن حدود 4500 یورو در حساب کافی میباشد )
 • ارائه مکاتبات و مذاکرات با شرکتها یا کمپانی های در آلمان ( این موضوع از نکات جدیدی است که سفارت آلمان شدیدا مورد بررسی قرار میدهد )
 • تاییدات سازمان زاب یا آنابین روی مدرک رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه صادر کننده ی مدرک
 • پرداخت هزینه ی مصاحبه سفارت آلمان به میزان ( 75 یورو )

بعد از ارائه مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن می توانید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام نمائید. زمانی که شما برای کار در آلمان اقدام می نمایید ممکن است بتوانید در آینده کارت آبی اتحادیه اروپا را به دست آورید. این کارت بدین معناست که شما می توانید همانند شهروند آلمانی در این کشور به کار خود ادامه دهید و با در دست داشتن آن بعد از 21 ماه اخذ اقامت دائم آلمان را به دست خواهید آورد. این کارت علاوه بر این مسائل مجوز اقامت همراه با اجازه کار این کشور نیز خواهد بود.

هزینه های اخذ ویزای کاری آلمان

هزینه هایی که بابت ویزای کاری آلمان باید خرج شوند را در زیر ذکر میکنیم.

موضوع هزینه ها   مقدار هزینه ( به یورو )
ترجمه تمامی مدارک با تائید دادگستری و وزارت امور خارجه  حدود 30 یورو
هزینه تائیدات مدرک تحصیلی و ریز نمرات و شناسنامه متقاضی در سفارت آلمان  70 یورو
هزینه سازمان زب  200 یورو
هزینه مصاحبه ی سفارت آلمان  75 یورو

مزایای بلو کارت اتحادیه اروپا

از جمله مزایای کسب کارت آبی اتحادیه اروپا مدت اقامت برای 4 سال به شرطی که در این مدت قرارداد کاری داشته باشد. به دست آوردن اقامت دائم این کشور پس از 33 ماه اقامت در این کشور به شرطی که مدرک B1 خود را بدست آورده باشید. اعضای خانواده بدون محدودیت می توانند به همراه فرد دارای بلو کارت به آلمان بروند و نیازی به اثبات مهارت های زبان آلمانی نخواهند داشت. در این مقاله مطالب مختصری در مورد مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن را برای شما عزیزان مطرح نمودیم. امیدواریم این مطالب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد.

در پایان ضمن تشکر از مطالعه این مقاله خرسندیم عنوان نماییم که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش است تا با به روز نمودن اخبار مربوط به مهاجرت و اقامت، همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشد. لذا صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت و اقامت به اقصی نقاط دنیا با مشاورین متخصص مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید تا پاسخگوی سوالات شما عزیزان در زمینه مهاجرت باشند.

15 دیدگاه برای “مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و هزینه آن

 1. hiva گفت:

  ایا امکان کار کردن حین تحصیل در این کشور وجود داره با تشکر

 2. سیروان گفت:

  بسیار عالی

 3. amir abbas گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم میخواستم بدونم این شرایط مختص سال 2019 هست؟ یا متغیره

 4. علی قاسمی گفت:

  مدرک زبان مورد نیاز برای سفارت چقدر باید باشد؟

  1. حسین گفت:

   مدرک مورد نیاز زبان آلمانیA2کفایت میکنه

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب برای چه نوع ویزایی؟

 5. صبا صابری گفت:

  سلام
  ممنون میشم در مورد ویزای تحصیلی آلمان توضیح دهید.
  خیلی ممنون از اطلاعات به روز و خوبتون

 6. Sana گفت:

  سپاس از اطلاعات مفیدی که در دسترس ما قرار میدید.
  موفق باشید.

 7. پدرِ پسرشجاع گفت:

  آیا سفارت فقط یورو قبول می کنه یا ریال هم میگیره؟

 8. کارن اصلانی گفت:

  چه مدت طول می کشه تا کارت آبی رو بدست بیاریم؟

 9. گلناز گفت:

  ممنون از اطلاعات دقیقتون

 10. لیدا بهرامی گفت:

  عالی بود این مقاله ممنون

 11. سعید گفت:

  ممنون اطلاعات مفیدی بود

 12. Arezoo گفت:

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبی که به اشتراک می گذارید.

 13. sohrab گفت:

  تشکر، می تونیم برای مشاوره حضوری هم بیایم خدمتتون؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *