مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

لیست مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در سال 2022 را می توان با انجام مشاوره با یک وکیل و یا مشاور تخصصی تهیه و تکمیل نمود. اگر به دنبال تحصیل در ایتالیا هستید اولین قدم شما اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی و یا دانشگاه می باشد. ارائه صحیح مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا ملزم به دانش و آگاهی شما است که ما هم برای همیاری و موفقیت شما این نوشتار را توسط تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه می کنیم.

دانشگاه های ایتالیا نزد وزارت علوم ایران از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و شاید بتوان گفت که تقریبا همه دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا، مورد تایید است. در نتیجه همه افرادی که برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند، می توانند آسوده خاطر باشند که پس از بازگشت به ایران می توانند به سادگی از اعتبار مدرک خود استفاده کنند. علاوه بر این مسیر ادامه تحصیل برای این افراد در کشورهای مطرح اروپایی نیز فراهم است.

دانشگاه های کشور ایتالیا

مدارکی که جمع آوری می کنید بستگی به مقطعی دارد که می خواهید در آن تحصیل نمائید. شما ابتدا باید نوع دانشگاه و برنامه مناسب با شرایط خود را در میان دانشگاه های ایتالیا یافت کنید. تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا می تواند برای دانشجویان بین المللی بسیار کم هزینه باشد. دلیل این موضوع ارائه بورس های متنوع از سوی دانشگاه های دولتی به دانشجویان کشورهای جهان سوم است. ایتالیا نقش عمده ای در تحولات نظام آموزشی در اروپا داشته که فرآیند بولونیا بیانگر این موضوع است. دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه و مهد آموزش اروپا که در سال 1088 میلادی تاسیس شده در ایتالیاست.

دانشجویان ایرانی می توانند از مقطع کارشناسی تا دکترا در دانشگاه های ایتالیا تحصیل نمایند. شرایط دریافت بورس تحصیلی در ایتالیا محدود به مقطع خاصی نیست و امکان اخذ آن برای همه ممکن است. دانشجویان نیازمندند مدارکی که جهت اخذ پذیرش ارائه می دهند همسان مدارک تحصیلی در ایتالیا ارزیابی شود. شما باید با مراجعه به نیازمندی های برنامه در وب سایت دانشگاه ها مدارک مورد نیاز را فراهم سازید. از شرایط اصلی پذیرش اکثر رشته ها می توان به کسب نمرات و معدل مورد نیاز در مقاطع قبلی اشاره داشت. سایر مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف را در ادامه خواهید خواند. پذیرش دانشجویان در برخی رشته ها از قبیل داروسازی، معماری، مهندسی شاید مشمول موفقیت در آزمون ورودی باشد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

شهرهای دانشجویی ایتالیا

اگر شما به دنبال تحصیل در یک دانشگاه معتبر در ایتالیا هستید دانشگاه های این شهرها نیز شهرت جهانی دارند. دانشگاه های دولتی که شامل دریافت بورس های جهان سوم می شوند در شهرهای بزرگ بیشتر وجود دارند. بزرگ ترین دانشگاه های ایتالیا در شهرهای بزرگ نیز واقع شده اند که عبارتند از:

 • رم
 • میلان
 • بولونیا
 • فلورانس
 • تورینو

اگر شما به دنبال تحصیل در یک دانشگاه معتبر در ایتالیا هستید دانشگاه های این شهرها نیز شهرت جهانی دارند. دانشگاه های دولتی که شامل دریافت بورس های جهان سوم می شوند در شهرهای بزرگ بیشتر وجود دارند. شهرهای پدوا، تورین و ونیز نیز نسبت به شهرهای میلان و رم ارزان تر بوده و دانشگاه های معتبری دارند. انتخاب یک شهر را نیز می توان متناسب با سلیقه خود انتخاب نمائید که از این جهت ایتالیا بی نظیر است. ایتالیا به جهت سبک معماری و هنر خاص و سنتی که در این کشور وجود دارد نیز مورد علاقه دانشجویان است.

رشته های محبوب تحصیلی در ایتالیا

کشور ایتالیا را مهد هنر، صنعت مد و طراحی می دانند که در این زمینه برنامه های خاصی در ایتالیا هر ساله ارائه می گردد. برخی دوره های 1 تا 2 ساله در زمینه طراحی و هنر در دانشگاه ها و آکادمی ها این کشور نیز ارائه می گردد. برخی از دوره های طراحی و هنری و مدیریتی خاص دارای شهریه هایی بین 20000€ تا 25000€ (یورو) در سال هستند. رشته های پرتقاضا و پردرآمد در کشور ایتالیا عبارتند از:

 •  رشته های مالی
 • بازاریابی
 • طراحی صنعتی
 • رشته های اقتصاد
 • علوم ارتباطات
 • هنرهای تجسمی
 • رشته های مدیریت
 • رشته های مطالعات فرهنگی
 • صنعت توریسم
 • علوم معماری و شهرسازی
 • علوم پزشکی

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در 2022

دانشجویان ایرانی باید دارای دیپلم دبیرستانی بوده که تا سال 12 تحصیل نموده باشند یا دیپلم دبیرستان را با 11 سال گذرانده و به اضافه آن نیز 1 سال تحصیل در دانشگاه داشته باشند و یا دیپلم دبیرستان را در 10 سال گذرانده و به اضافه آن 2 سال در دانشگاه داخلی کشورش تحصیل نموده باشد. در سال 2022 مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1 برای مقطع کارشناسی در صورتی که برنامه تحصیلی شما به زبان ایتالیایی باشد مورد نیاز خواهد بود.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

نمره زبان برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

برنامه های کارشناسی به زبان انگلیسی یا برنامه هایی که سال اول انگلیسی هستند نیاز به آیلتس حداقل 6 آکادمیک دارند. دانش نامه و ریز نمرات باید به ترجمه ایتالیایی رسیده و تائیدات رسمی را از مراجع مشخص دارا باشند. ارائه مدرک کارشناسی که حداقل دارای 3 تا 4 سال تحصیلات آکادمیک باشد. اصل مدرک را به همراه ریز نمرات باید با ترجمه ایتالیایی با تائیدات رسمی ارائه نمود. تکمیل فرم پذیرش از دانشگاه مربوطه، انگیزه نامه، توصیه نامه و یک رزومه از سایر مدارک مهم در امر پذیرش هستند.

مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد نمره آیلتس آکادمیک 6 یا 6.5 می باشد. در برخی رشته های هنری از جمله طراحی و معماری نیاز به ارائه نمونه کار نیز می باشد. تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا همانند سایر کشورها نیاز به سابقه پژوهشی دانشجو و رزومه کاری و تحصیلی شاخص دارد. در برخی برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا تدریس به زبان ایتالیایی انجام و امتحانات به زبان انگلیسی انجام می شود.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

ترجمه مدارک هویتی از قبیل شناسنامه و کارت ملی که باید به ترجمه ایتالیایی و تائیدات رسمی صورت گیرد. حتما از زمان ثبت نام و پایان زمان آن که از سوی دانشگاه ها اعلام می شود آگاه باشید. بهتر است ثبت نام خود را تا قبل از10 ماه مانده به شروع برنامه تحصیلیتان تکمیل کرده باشید. زمانبندی ثبت نام در دانشگاه ها متفاوت است، شما می توانید جهت اطلاع دقیق به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید. بعد از پذیرش نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید.

زمان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

در برخی برنامه های تحصیلی نیز شاید نیاز به ارائه یک مدرک خاص باشد که حتما نیازمندی ها را به دقت بخوانید. جهت ثبت نام در دانشگاه های ایتالیایی می توان به 2 صورت آنلاین و یا ثبت نام در سفارت ایتالیا اقدام نمائید. پایان زمان ثبت نام به منزله این است که شما سپس باید مدارک مورد نیاز را برای تکمیل پذیرش ارائه نمائید. اکثر دانشگاه های ایتالیا زمان ثبت نام خود را برای ترم سپتامبر از اوایل ژانویه آغاز می کنند.

هزینه های زندگی و شهریه در ایتالیا

ایتالیا مقصد تحصیلی مقرون به صرفه و پل ورود به اروپا است. در حالی که هزینه اقامت و زندگی در شهرهای بزرگ مانند رم و میلان می تواند بالا باشد، شهرهای کوچکتر بسیار ارزان تر هستند.

دانشجویان همزمان با اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه می توانند اقدامات لازم برای رزرو خوابگاه دانشجویی را انجام دهند و درصورت تکمیل ظرفیت خوابگاه ها میتوانند برای خانه های دانشجویی اقدام نمایند. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، دانشگاه های دولتی ایتالیا نسبتاً ارزان تر هستند. به طور متوسط، دانشگاه های دولتی ایتالیا حدود 1000€ تا €3000 (یورو) در سال دریافت می کنند که این رقم ممکن است در دانشگاه های معتبر با رنکینگ پایین تر ممکن است به مراتب افزایش یابد. درموارد خاص هزینه ی دانشگاه نسبت به وضعیت مالی دانشجویان متغیر می باشد.

ایتالیایی ها به خونگرمی و خوش برخوردی معروف بوده و شما می توانید به راحتی در ایتالیا دوست پیدا کنید و از غذاخوردن و تفریح کردن در بیرون از خانه لذت ببرید. اگرچه تحصیل در تمامی مقاطع در ایتالیا به زبان انگلیسی برگذار می شود، اما قطعا گذراندن دوره های زبان ایتالیایی قبل از ورود به کشور ایتالیا و در طول اقامت ضروری بوده و حتی به پیدا کردن کار در ایتالیا نیز کمک شایانی می کند.

به دانشجویان ایرانی توصیه می کنیم حتما با یک زمانبندی مناسب برای ارائه مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا اقدام نمایند، بعد از پذیرش دانشجویان ایرانی باید به سفارت ایتالیا در ایران مراجعه نموده و درخواست ویزای تایپ D تحصیلی نمایند. شما می توانید جهت موفقیت در این پروسه از وکلا و مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره بگیرید.

سوالات متداول درباب مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا مدارک مورد نیاز را مورد پرسش قرار می دهند:

 1. حداقل مدرک زبان برای ورود به دانشگاه های ایتالیا چیست؟ برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره 6 آیلتس و سطح B2 زبان ایتالیایی، حداقل نمره مورد قبول در دانشگاه های ایتالیاست.
 2. آیا با دیپلم 11 ساله امکان تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟ گذراندن دوره 12 ساله تحصیلی در دبیرستان، برای ورود به دانشگاه های ایتالیا اجباری است.
 3. هزینه تحصیلی در ایتالیا معادل چند یورو است؟ حداقل هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در حدود 1200€ تا 6000€ (یورو) در سال است.
 4. برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا ارائه چه مدارکی الزامی است؟ فیش حقوقی سرپرست و اجاره نامه مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا هستند.
 5. آیا اخذ پذیرش از دانشگاه ایتالیا مجوز ورود به این کشور است؟ اخذ پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شرط لازم است اما به خودی خود ضامن دریافت ویزا نخواهد بود.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.