مهاجرت کاری سوئیس

مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس

مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس

آمار زیر 1% بیکاری و میزان بالای تولید ناخالص داخلی و شاخص توسعه انسانی در کشو سوئیس سبب شده افراد زیادی از سرتاسر دنیا همواره در پی کسب اقامت کاری این کشور باشند. گام اول پس از انتخاب مقصد، بدست آوردن اطلاعاتی در خصوص مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس است که از پیچیدگی های خاصی برخوردار است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به ارائه مطالبی، با توجه به جدیدترین و به روزترین اطلاعات، در مورد سوئیس و نحوه اخذ اقامت کاری این کشور پرداخته که امید است مطالعه آن مفید باشد.

 • چه کسانی می توانند در کشور سوئیس به جستجوی کار بپردازند؟
 • شرایط دریافت ویزای کاری این کشور چیست؟
 • آیا کار در سوئیس ارزشمند است؟
 • مزایای دریافت ویزای کاری سوئیس چیست؟
 • آیا برای دریافت ویزای کاری سوئیس به مدرک زبان نیاز خواهد بود؟

شرایط کار و درآمد در کشور سوئیس

اگر چه سوئیس در گروه گران ترین کشورها قرار می گیرد و زوریخ یک از پرهزینه ترین شهرهای دنیا برای زندگی است اما در مقابل درآمد ماهیانه افراد در سوئیس نیز نسبت به کشورهای دیگر اروپا، بالاتر است. متوسط درآمد ماهیانه در زوریخ 6.869CHf (فرانک سوئیس) است، این رقم در قسمت های شمال غربی کشور سوئیس 6.700CHf (فرانک سوئیس) است و در نواحی گردشگری اطراف دریاچه ژنو 6.591CHf (فرانک سوئیس) می باشد. کمترین حقوق در سوئیس مربوط به شهر تیسینو است که میانگین درآمدی افراد در آن برای یک شغل تمام مدت 5.563CHf (فرانک سوئیس) است. البته 20% این حقوق غالبا به پرداخت اجاره منزل اختصاص داده می شود علی الخصوص در شهر زوریخ که اجاره آپارتمان در آن ماهیانه بین 2.300CHf(فرانک سوئیس) تا 4.600CHf (فرانک سوئیس) هزینه در بر خواهد داشت.

نحوه ارائه مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس

لازم است ذکر شود که بر خلاف کار در آلمان، سوئیس ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوگر کار ندارد در نتیجه متقاضیان کار و زندگی در این کشور دو راه در پیش رو دارند. یکی این که رمز ورود خود را تحصیل در سوئیس قرار دهند و حین تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند و پس از فارغ التحصیلی با پیدا کردن شغل تمام وقت، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری نمایند. راه دوم این که با توجه به پر هزینه بودن و نیاز به صرف زمان طولانی برای اتمام تحصیلات، فرد از همان ابتدا با به استخدام یک کارفرمای سوئیسی درآمدن درخواست ویزای کاری کند.

بدین منظور باید کارفرما فرصت شغلی مورد نظر را ابتدائا سه ماه در سوئیس و سپس به مدت سه ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی کند تا اگر شخص مورد نظر خود را پیدا نکرد بتواند کسی را خارج از حوزه اتحادیه استخدام کند. همانطور که مشاهده می شود، این فرآیند بسیار زمانبر است و اگر اشخاص بخواهند در نهایت شانسی برای انتخاب شدن داشته باشند می بایست رزومه بسیار خوبی ارائه دهند، به عنوان مثال علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در یکی از رشته های مهندسی من جمله مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی نرم افزار، سخت افزار وغیره و داشتن سابقه کار مرتبط، قادر باشند به حداقل دو زبان رسمی در سوئیس علی الخصوص فرانسوی و آلمانی به راحتی صحبت کنند. کسانی که شرایط مذکور را به عنوان حداقل ها دارا باشند به عنوان گام بعدی باید به مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس توجه کنند.

نحوه ارائه مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس

بررسی مدارک مورد نیاز ویزای کار در سوئیس

در ادامه به ذکر مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس برای افرادی که تبعه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، پرداخته شده است:

 • تخصص بالای کاری در رشته تحصیلی
 • دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی کارشناسی و بالاتر
 • داشتن سابقه کاری مرتبط با زمینه تحصیلی حداقل سه سال و بالاتر
 • مدرک اثبات کننده اینکه فرد، در زمان اقامت در سوئیس، مهارت های تخصصی و اجتماعی خود را ارتقا خواهد داد
 • ترجمه رسمی مدارک بالا به یکی از زبان های رسمی سوئیس از جمله آلمانی
 • داشتن مدرک رسمی توانایی فرد در صحبت زبان های آلمانی و فرانسوی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی که پشت آن امضا شده باشد
 • پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای سوئیس
 • تمکن مالی لازم برای اقامت اولیه در سوئیس که ازطریق گواهی بانک ها اثبات می شود

کار سوئیس و اخذ اقامت دائم

تابعین کشورهایی که عضوی از اتحادیه اروپا یا اتحادیه اقتصادی اروپا هستند می توانند با پنج سال زندگی مستمر در سوئیس و پرداخت مالیات در نهایت اقامت دائم سوئیس را اخذ نمایند. اما کسانی که تبعه یکی از کشورهای مذکور نیستند لازم است در سوئیس مشغول به کار باشند و 10 سال مستمر در این کشور زندگی کنند تا در نهایت بتوانند درخواست اخذ اقامت دائم سوئیس را داشته باشند. همانطور که بیان شد اخذ اقامت دائم سوئیس فرآیندی سخت تر و طولانی تر از اخذ اقامت دائم سایر کشورهای اروپایی است که دلیل آن تعداد زیاد متقاضیان زندگی در سوئیس است. شرایط بسیار ایده آل، ثبات اقتصادی و تورم 1.2% سوئیس به علاوه صلح طلبی و زیبایی های طبیعی این کشور سبب شده میان مردم دنیا حتی برخی تابعین کشورهای اتحادیه اروپا نیز پرطرفدار باشد.

در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی شد اطلاعاتی در خصوص مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئیس و مطالب مرتبط با این عنوان از جمله اخذ اقامت دائم سوئیس وغیره ارائه شود که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. سوئیس با کشورهایی از جمله اتریش، لیختن اشتاین و فرانسه نیز همسایه است که افراد می توانند به کسب اطلاعاتی راجع به آن ها نیز با مطالعه مطالب سایت دست پیدا کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.