مهاجرت تحصیلی ژاپن

مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن

مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن

ژاپن یکی از مقاصد تحصیلی جذاب برای اغلب دانشجویان ایرانی است و اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن حائز اهمیت فراوان می باشد. در حقیقت اهمیت موضوع بدان سبب است که در سال های اخیر اعزام دانشجو و اخذ پذیرش تحصیلی ژاپن در کانون توجه متقاضیان قرار گرفته است و لزوم آگاهی از شرایط و الزامات پذیرش دانشگاه های ژاپن و نیز قوانین مهاجرتی کشور ژاپن بیش از پیش احساس می شود.

کشور ژاپن یکی از کشورهای فوق صنعتی و پیشرفته آسیایی می باشد که به واسطه کیفیت آموزش عالی خود و نیز وجود فرصت های اشتغال زایی (Employability) برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در کانون توجه دانشجویان خارجی قرار دارد. از مزایای تحصیل در ژاپن می توان به فرصت تحصیل در دانشگاه های رتبه بالای بین المللی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان کار ضمن تحصیل، فرصت پیش آمده برای آموزش زبان ژاپنی و نیز هزینه های تحصیلی منطقی اشاره نمود. کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این باره پاسخگوی سوالات هموطنان عزیز می باشند.

معرفی دانشگاه های برتر ژاپن

بر اساس رنکینگ دانشگاه های جهان (QS) چهار دانشگاه ژاپنی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه توکیو دارای رتبه جهانی 23 از قدیمی ترین و اولین دانشگاه ملی ژاپن محسوب می شود که قدمت تاسیس آن به سال 1877 میلادی می رسد. هم اکنون بیش از 35000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که از این تعداد در حدود 2000 دانشجو جزو دانشجویان خارجی دانشگاه محسوب می شوند.

دانشگاه کیوتو به عنوان دومین دانشگاه ملی ژاپن و رتبه 35 جهانی در رسال 1869 پایه گذاری شد. این دانشگاه به خاطر تربیت محققان برتر جهانی شامل 18 برنده جایزه نوبل، 2 برنده المپیادهای جهانی معروف است. موسسه فناوری توکیو از پیشگامان آموزش عالی در ژاپن در سال 1881 تاسیس شده است. این دانشگاه با 6 دانشکده و بیش از 40 دپارتمان و مرکز پژوهشی به صورت تخصصی به تربیت دانشجویان رشته های فنی و مهندسی اقدام می نماید. دانشگاه اوزاکا نیز با حدود 25784 دانشجو و رتبه 67 جهانی از معتبرترین دانشگاه های ژاپن محسوب می شود.

شیوه پذیرش از دانشگاه های ژاپنی

اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن برای احراز صلاحیت متقاضیان امری الزامی است. شهروندان خارجی مایل به تحصیل در دانشگاه های ژاپن ابتدا بایستی در آزمون پذیرش دانشجویان خارجی دانشگاه های ژاپن (EJU) شرکت نمایند. متقاضیان بایستی توجه نمایند صرفا در صورت قبولی در این آزمون می توانند در مرحله بعدی و با تهیه مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن اقدام به اخذ پذیرش نمایند. بنابراین، تهیه شرایط و مدارک زیر برای اخذ پذیرش ژاپن الزامی است:

 • دیپلم متوسطه و ریز نمرات مربوطه با شرط معدل (GPA) شانزده به بالا
 • ارائه مدرک زبان IELTS یا TOEFL یا مدرک زبان ژاپنی N2 یا N3
 • کسب نمره قبولی در آزمون EJU

قبل از شروع درخواست پذیرش، متقاضیان بایستی اولا از شرایط زبان و معدل کل (GPA) خود اطمینان حاصل نمایند، ثانیا جهت افزایش شانس موفقیت خود بایستی همزمان درخواست خود را به چند دانشگاه ارائه نمایند. شایان توجه است که پس از موفقیت در اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به اپن، بر طبق قوانین آموزشی این کشور متقاضیان بایستی علاوه بر شرکت در دوره های 6 ماهه زبان ژاپنی همچنین بایستی برای شرکت در آزمون EJU آماده شوند. در این زمینه شرکت در دوره های Pre-M.B.A ،Pre-Medicine و Pre-Law به دانشجویان توصیه می شود.

بررسی مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن

بررسی مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن

از دیگر مدارک و شرایط مورد نیاز جهت مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل می توان به اخذ ویزای تحصیلی ژاپن اشاره نمود. دانشجویان خارجی که قصد تحصیل بیش از 3 ماه در ژاپن را دارند، نیازمند درخواست ویزای دانشجویی می باشند. اما متقاضیان چگونه باید ویزای تحصیلی ژاپن را اخذ نمایند؟ شرط اصلی در فرآیند درخواست ویزای تحصیلی ژاپن دریافت گواهی صلاحیت یا Certificate of Eligibility می باشد. گواهی مذکور توسط دانشگاه ژاپنی پذیرنده از طرف دانشجو درخواست می شود. پس از صدور این گواهی، دانشجو می تواند با مراجعه به سفارت ژاپن ویزای تحصیلی خود را درخواست نماید. مدارک زیر جهت اخذ ویزای تحصیلی ژاپن الزامی است:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی 3 × 4
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات مربوطه
 • مدرک اثبات تمکن مالی (گواهی حساب بانکی)
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL و C1 Advanced)
 • گواهی صلاحیتی یا Certificate of Eligibility
 • گواهی عدم سوء سابقه کیقری

شرایط برنامه بورسیه تحصیلی ژاپن Monbukagakusho

معمولا بورسیه های تحصیلی ژاپن تحت عنوان MEXT Japan Scholarship توسط دولت این کشور تامین مالی می شود و وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، فنآوری ژاپن (MEXT) متولی ارزیابی وضعیت درخواست متقاضیان و نیز تخصیص بورسیه به متقاضیان می باشد. شایان توجه است که از جمله مزایای اعطای بورسیه تحصیلی ژاپن عدم نیاز به مدرک زبان می باشد.

مقطع تحصیلی مبلغ بورسیه (ین ژاپن)
کارشناسی ¥143000
کارشناسی ارشد ¥144000
PhD ¥145000
علاوه بر بورسیه ماهیانه منظم ¥2000-3000

این بورسیه ها در واقع شهریه ها، هزینه های سفر، اجاره منزل متقاضی را تحت پوشش قرار می دهد و مهلت درخواست نیز تا 5 ژوئن 2019 امکانپذیر می باشد. در این مقاله، مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن مورد بررسی قرار گرفت، اما متقاضیان بایستی بدانند که اعزام دانشجو و اخذ پذیرش به این سادگی نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد و در این مسیر کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده راهنمائی هموطنان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *