مهاجرت سرمایه گذاری در یونان

مزایای اقامت تمکن مالی یونان

مزایای اقامت تمکن مالی یونان

از مزایای اقامت تمکن مالی یونان میتوان به مواردی چون احتمال دریافت اقامت دائم و شهروندی و آزادی مسافرت به قلمرو 26 کشور ناحیه شنگن اشاره کرد. حق انجام معامله ملک، ثبت و مدیریت شرکت، دسترسی به سیستم آموزش عمومی، برخورداری از سیستم مراقبت درمانی در اتحادیه اروپایی (EU) ،امکان به همراه آوردن همسر و فرزندان نیز از دیگر مزایای اقامت تمکن مالی این کشور است. به لحاظ قانونی، شهروندان کشور ثالث حق اخذ ویزای اقامت تمکن مالی یونان را به شرطی دارند که درآمد ثابتی داشته باشند و هیچ گونه سابقه کیفری نیز در پرونده خود نداشته باشند.

مطابق بند 20 از قانون اجتماعی و مهاجرت (4251/2014) شهروندان کشورهای ثالث و اعضای خانواده شان که مایل به بازنشستگی در یونان یا زندگی در یونان بدون انجام کار هستند، می توانند اقامت تمکن مالی یونان را خارج از کشور یونان از طریق مزایای بازنشستگی یا مستمری، شغل مجازی، بیزینس، پس اندازها یا گرانت ها اخذ نمایند. لازم به ذکر است که این نوع ویزای اقامت برای مدت 2 سال صادر شده و به شرط اثبات درآمد دارنده ویزای اقامت نیز از قابلیت تمدید چند باره برخوردار است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مزایای تمکن مالی یونان توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • شرایط به دست آوردن اقامت یونان از طریق تمکن مالی چیست؟
 • چه کسانی می توانند اقامت یونان از این طریق را به دست آورند؟
 • شرایط زندگی در یونان چگونه است؟
 • آیا می توان مبلغ مورد نیاز را در چند مرحله پرداخت کرد؟

اهمیت اقامت یونان برای مهاجران خارجی در سال 2023

یونان، رسما معروف به جمهوری هلنی، یکی از کشورهای باستانی و تمدن ساز دنیا است. یونان در جنوب اروپا واقع شده است. این کشور  به لحاظ استراتژیکی در چهار راه اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد. این امر یونان را به مکانی مرکزی و اولیه برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است. یونان کشوری توسعه یافته و دموکراتیک است. یونان با استاندارد زندگی بالا و عضوی از اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن شناخته می شود. علاوه بر اهمیت فرهنگی و آفتاب تابستانی این کشور که آن را به مکانی توریستی بدل کرده است، یونان به گرمی از سرمایه گذارانی استقبال می کند که به دنبال فرصت های تجاری می باشند و اقامتش را با کیفیت بالای زندگی و استاندارد زندگی بالا پیشنهاد می کند.

اهمیت مهاجرت به یونان در سال 2023 را می توان در یک جمله خلاصه کرد و آن هم به خاطر فرآیند آسان اخذ اقامت دائم اروپا می باشد. از این طریق شما و خانواده همراهتان می توانید از مزایا و امتیازات بی شمار این نوع اقامت برخوردار شوید. در واقع ویزای اقامت یونان همان اقامت اتحادیه اروپایی (EU) می باشد که به شما و خانواده شما امکان زندگی، تحصیل و کار در یونان و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) را اعطاء می کند به شرط این که شما شرایط لازم برای کسب این نوع اقامت را کسب نمائید. بهترین گزینه های اخذ اقامت یونان عبارتند از:

نوع اقامت حداقل سرمایه به یورو
اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان حداقل سرمایه 250000€
اقامت از طریق ثبت شرکت در یونان حداقل سرمایه 60000€
اقامت از طریق خرید ملک در یونان حداقل سرمایه 250000€
اقامت از طریق تمکن مالی یونان حداقل درآمد ماهانه 2000€

شرایط و مزایای اقامت تمکن مالی یونان

مطابق مفاد بند 20 از قانون 4251/2014، شهروندان کشورهای خارجی که تمکن مالی مناسبی دارند، صلاحیت اخذ ویزای اقامت یونان را دارند. اما شرایط اقامت یونان از طریق تمکن مالی چگونه است؟ افراد درصورتی می توانند متقاضی این نوع ویزای اقامتی باشند که آنها منابع مالی کافی در قالب درآمد سالانه ثابت جهت پوشش هزینه های زندگی شان بدون کار یا فعالیت اقتصادی در یونان را داشته باشند. اما منابع مالی کافی باید برای تک تک اعضای خانواده وجود داشته باشد. مهمترین شرط اخذ اقامت تمکن مالی یونان، اثبات تمکن مالی متقاضی است. بر این اساس و بر طبق قوانین مهاجرتی یونان، حداقل درآمد ماهانه در حدود 2000€ (یورو) است که رقم مذکور در مورد همسر 20% و در مورد فرزندان 15% افزایش می یابد.

مدرک اثبات کننده تمکن مالی نیز می تواند در قالب صورت حساب بانکی یا پس انداز در یکی از بانک های یونانی باشد. از دیگر شرایط اقامت تمکن مالی یونان می توان به گواهی سلامت پزشکی و گواهی عدم سوء سابقه کیفری اشاره کرد. یکی دیگر از مزایای اقامت تمکن مالی یونان اعتبار 2 ساله این نوع ویزا است که بعدا هر 3 سال نیز تمدید می شود. اما در مورد دسترسی به بازار کار با این نوع ویزا می توان به این نکته مهم اشاره کرد که این نوع ویزای اقامتی هیچ گونه حق دسترسی به بازار کار را برای دارنده ویزا فر اهم نمی کند.

شرایط و مزایای اقامت تمکن مالی یونان

مراحل درخواست اقامت تمکن مالی یونان 2023

مرحله اول درخواست ویزای اقامت تمکن مالی یونان درخواست ویزای بلند مدت شنگن یا ویزای نوع D است. برای درخواست این نوع ویزا متقاضی با به همراه داشتن مدارک لازم شامل پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوء سابقه کیفری، گواهی سلامت پزشکی، مدرک اثبات تمکن مالی با درآمد سالانه ضروری 2000€ (یورو) و نیز بیمه درمانی پوشش دهنده کامل مراقبت های درمانی در طی اقامت یونان باید به سفارت یونان در تهران مراجعه و نسبت به اخذ ویزای ورود به یونان اقدام نماید.

در مرحله دوم و پس از ورود به کشور یونان، متقاضی تا زمان اتمام اعتبار ویزا فرصت دارد که با تهیه مدارک زیر و تحویل آن به اداره اتباع و مهاجرین یونان، ویزای اقامت تمکن مالی یونان را درخواست نماید. ویزای مذکور از نوع ویزای اقامت بلند مدت با اعتبار 2 ساله است و در طی سال های بعد برای 4 نوبت 2 ساله دیگر نیز می توان تمدید کرد. مدارک و شرایط لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی رنگی و جدید
 • کپی پاسپورت و مدارک شناسائی متقاضی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • هزینه مهر صادره از اداره مالیات یونان
 • بیمه درمانی تکمیلی پوشش دهنده کامل مخارج درمانی خود و اعضای خانواده در طی اقامت یونان
 • مدرک اثبات تمکن مالی با درآمد ماهیانه یک نفر 2000€ (یورو)

امتیارات و مزایای اقامت تمکن مالی یونان

مزایای اقامت تمکن مالی یونان برای متقاضیان خارجی آنچنان جذاب و مهیج است که همه ساله میلیون ها نفر برای درخواست این نوع اقامت اروپایی در صف انتظار طولانی باقی می مانند. کشور یونان از سال 1981 به عضویت اتحادیه اروپایی (EU) درآمده است و از همان زمان به عنوان هفدهمین عضو ناحیه اروپایی یا Eurozone محسوب می شود. علی رغم بحران های مالی این چند سال اخیر، یونان به دلیل فرصت های جذاب سرمایه گذاری برای مهاجران خارجی همچنان از امتیاز رقابتی بهره مند است.

یونان دروازه ای به روی 140 میلیون مصرف کننده از جنوب شرق و ناحیه مدیترانه شرقی است که نرخ تولید ناخالص داخلی (GDP) حدود 851 تریلیون دلاری مبین این واقعیت است. یونان همچنان مقصد پیشروی گردشگری جهانی، مرکز انرژی منطقه ای نوظهور و پایتخت آموزش عالی برتر منطقه محسوب می شود که این عوامل اخذ اقامت از این کشور را برای متقاضیان مهم می سازد. مزایای اقامت تمکن مالی یونان بدین شرح است:

 • ورود آزادانه و معاف از ویزا به کلیه کشورهای عضو ناحیه شنگن
 • امکان زندگی، کار و تحصیل اعضای خانواده در کشورهای اتحادیه اروپایی (EU)
 • عدم وجود محدودیت زمانی برای اقامت در یونان
 • امکان درخواست اقامت دائم و تابعیت یونانی پس از گذشت 5 سال اقامت پیوسته
 • امکان ثبت یا خرید شرکت در یونان

مزایای سایر روش های اخذ اقامت یونان

با توجه به محدود بودن ظرفیتی که هر ساله برای اعطای اقامت تمکن مالی یونان در نظر گرفته می شود، شانس متقاضیان برای موفق شدن در این فرآیند پایین است. در صورت موفقیت آمیز بودن نیز مشکلاتی وجود دارد که از ان جمله می توان به نداشتن اجازه کار اشاره نمود. این در حالی است که کسانی که زیر 35 سال سن داشته باشند می توانند با تحصیل در یونان اقامت این کشور را به دست آورند یا با اخذ پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای یونانی مستقیما ویزای کاری یونان را به دست آورند. تحصیل در یونان برای کسانی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا یا اتحادیه اقتصادی اروپا را ندارند رایگان نیست. اما ارزان قیمت است و سالیانه 1500€ تا 9000€ (يورو) شهریه دربرخواهد داشت.

هزینه زندگی در یونان نیز برای یک زندگی تک نفره ماهیانه بین 450€ تا 700€ (یورو) است. در نتیجه یونان را می توان مقصد ارزان قیمتی برای دانشجویان دانست. در این مقاله که از سوی موسسه حقوفی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص مزایای اقامت تمکن مالی یونان ارائه گردید. با این وجود همان طور که مشاهده می شود بهتر است کسانی که شرایط سنی خوبی دارند به سراغ روش های ارزان قیمتی بروند که شانس موفقیت بیشتری دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مزایای اقامت تمکن مالی یونان

 1. زهرا گفت:

  میران درآمد در روش تمکن مالی براساس یوروی آزاد حساب میشه یا نرخ دولتی؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما براساس یورو آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *