مهاجرت تحصیلی نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

اخیرا نروژ بدلیل کیفیت بالای آموزشی به مقصد برتر دانشجویان تبدیل شده و آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در نروژ میتواند در تصمیم گیری افراد بسیار مفید باشد. کشور نروژ به دلایل مختلفی از جمله استاندارد زندگی بالا، تحصیل رایگان، امکان اقامت پس از تحصیل و تبدیل شدن به شهروند اروپایی و … از مقاصد تحصیلی مهم و مورد توجه دانشجویان خارجی است. اما روی دیگر سکه، معایب تحصیل در این کشور زیبای اروپایی است که باید بدان توجه نمود.

کمبود برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، هزینه بالای زندگی ، وجود دانشگاه های رتبه پایین و نبود فرصت های شغلی کافی به زبان انگلیسی در نروژ از جمله معایب اصلی تحصیل در نروژ می باشد. به هر حال، ضرورت آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در نروژ می تواند کمک حال دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور باشد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این مقاله قصد داریم تا هموطنان عزیز را در جریان این مزایا و معایب قرار داده و اطلاعات مفیدی در این خصوص ارائه دهیم.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و تحصیل رایگان

کشور پادشاهی نروژ کشوری پیشرفته با دولتی قدرتمند و با نفوذ در قاره اروپا است که نروژ را به یک کشور برتری در جهان تبدیل کرده است. هنگام صحبت از مزایا و معایب تحصیل در نروژ اولین چیزی که به ذهن مخاطب می رسد ممکن است همان تحصیل رایگان در این کشور باشد. درواقع دولتمردان نروژی فرهیخته و روشنفکر قدر جایگاه آموزش را دانسته و برای توسعه علوم و فنون در کشور نروژ تلاش می کنند. به همین خاطر است که آنها تحصیل در موسسات آموزش عالی نروژ را نه تنها برای دانشجویان داخلی بلکه برای دانشجویان خارجی نیز رایگان اعلام کرده اند.

بر اساس قوانین آموزشی کشور نروژ، کلیه دانشگاه های دولتی این کشور هیچ گونه شهریه ای را از هیچ دانشجویی دریافت نمی کنند. دانشجویان فقط و فقط هزینه ای در حدود 80€ (یورو) را بابت هزینه های دولتی یا ثبت نام در اتحادیه های کوچک پرداخت می کنند. همین فاکتور تحصیل رایگان در نروژ می تواند به عنوان عاملی مهم در جذب دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور زیبای اروپایی باشد.

تحصیل در نروژ و اخذ تابعیت اروپایی

همانطوری که مطلع هستید، کشور نروژ عضوی از اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه اقتصادی اروپا (EEA) می باشد و همین امر به شهروندان نروژی اجازه سفر آزادانه و بدون محدودیت ویزایی به کلیه کشورهای اروپایی را جهت تحصیل، کار، گردشگری و بیزینس فراهم می نماید. شایان ذکر است که این امتیاز نه تنها به نروژ بلکه به کلیه کشورهای عضو اعطاء شده است. پس اگر شما شهروند نروژی یا مقیم دائم نروژ باشید، شما احتمالا شهروند کل اروپا می شوید و می توانید از کلیه حقوق و مزایای مربوط به شهروندان اروپایی برخوردار شوید. همین امر نیز فرصت های بی بدیلی برای شهروندان خارجی و دانشجویان در کشور نروژ فراهم می نماید. یکی از این فرصت ها، وجود مشاغل بیشتر  برای فارغ التحصیلان و دانشجویان خارجی می باشد که این امر به دلیل منابع بیشتر و عضویت در اتحادیه اروپایی (EU) می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و هزینه بالای زندگی

یکی از معایب اصلی تحصیل در نروژ، هزینه بالای زندگی در این کشور ثروتمند اروپایی است. مطابق گزارش سایت Numbeo.com، هزینه زندگی در کشور  نروژ حدود 154.86% بالاتر از ایران و حدود 41.83% بالاتر از آمریکا است. بر اساس همین گزارش، نرخ اجاره منزل در نروژ 156.39% بالاتر از ایران است. پس، کشور نروژ یکی از کشورهایی با بالاترین هزینه زندگی می باشد و از این نظر مانعی برای تحصیل در این کشور تلقی می شود. دانشجویان خارجی برای پوشش این هزینه زندگی بالا با چالش هایی مواجه هستند.

با این حال در مقابل هزینه زندگی بالا در کشور نروژ، دانشجویان خارجی از امکان کار پاره وقت دانشجویی برای جبران بخشی از هزینه های تحصیلی خود برخوردار هستند. مطابق قانون، دانشجویان خارجی که از یک برنامه تمام وقت دانشگاه های نروژی پذیرش شده اند می توانند در هفته حدود 20 ساعت کار کنند. بنابراین استفاده از راه های جایگزین همانند کار دانشجوئی پاره وقت می تواند تا حدودی هزینه های تحصیل در نروژ را کاهش دهد.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و هزینه بالای زندگی

معایب تحصیل در نروژ و ضرورت آموزش زبان نروژی

لازم است بدانید که انگلیسی زبان دوم کشور نروژ است و برای کاریابی در کشور نروژ، شما باید به فکر یادگیری زبان نروژی باشید. مسلما یافتن کار پاره وقت برای دانشجویان خارجی که نیازمند زبان نروژی نباشد کار بس دشوار و سختی است. البته این امر به معنای نبود کار به زبان انگلیسی یا هر زبان غیر نروژی نمی باشد. همین الان نیز برخی هتل ها و رستوران ها برای کار دانشجوئی وجود دارند ممکن است کار در آنها مستلزم تسلط بر زبان نروژی نباشد.

با این حال، اگر شما جزو آن دسته از متقاضیانی هستید که خواستار اقامت پس از تحصیل و کار در کشور نروژ هستید، شما باید به خاطر داشته باشید که یکی از پیش نیازهای اصلی کار در کشور نروژ تسلط شما بر زبان نروژی است. لازم به یادآوری است که دوره های فشرده آموزش زبان نروژی در مدارس و دانشگاه های نروژ برگزار می شود و متقاضیان می توانند با شرکت در این دوره ها سطح زبان نروژی خود را تقویت نمایند.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه های نروژ

نروژ کشوری کوچک در اروپا است و دانشگاه های خیلی کمی در این کور وجود دارد. تنها در حدود 40 دانشگاه خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارد به سختی 5 دانشگاه توسط سازمان های رتبه بندی دانشگاه های جهان همانند QS و Times رتبه بندی می شوند. بر اساس رنکینگ QS، رتبه اولین دانشگاه و دانشگاه برتر نروژ یعنی، دانشگاه اوسلو در سال 2019 معادل رتبه  135  می باشد. اما همه دانشجویان خارجی هم نمی توانند از دانشگاه های نروژی پذیرش گیرند. گفته می شود که کیفیت آموزش و تدریس در دانشگاه های نروژ فوق العاده است اما رتبه بندی این دانشگاه ها در تضاد با این کیفیت قرار دارد.

در جدول زیر میتوان با رنکینگ دانشگاهی QS دانشگاه های برتر نروژی در سال 2019 آشنا شد:

نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه
دانشگاه اوسلو 135
دانشگاه برگن 171
دانشگاه علم و صنعت نروژ 363
دانشگاه شمالگان نروژ 369

توصیه می شود که برای ارزیابی شرایط مهاجرتی خود و اطلاع از آخرین قوانین و مقررات اعزام دانشجو به نروژ حتما با کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید تا آنها برترین خدمات مشاوره ای را در اختیار شما قرار دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *