مهاجرت تحصیلی نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

.نروژ بدلیل کیفیت بالای آموزشی به مقصد برتر دانشجویان تبدیل شده و آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در نروژ میتواند در تصمیم گیری افراد مفید باشد. کشور نروژ به دلایل مختلفی از جمله استاندارد زندگی بالا، تحصیل رایگان، امکان اقامت پس از تحصیل و تبدیل شدن به شهروند اروپایی و غیره از مقاصد تحصیلی مهم و مورد توجه دانشجویان خارجی است. اما روی دیگر سکه، معایب تحصیل در این کشور زیبای اروپایی است که باید بدان توجه نمود.

کمبود برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، هزینه بالای زندگی ، وجود دانشگاه های رتبه پایین و نبود فرصت های شغلی کافی به زبان انگلیسی در نروژ از جمله معایب اصلی تحصیل در نروژ می باشد. به هر حال، ضرورت آشنایی با مزایا و معایب تحصیل در نروژ می تواند کمک حال دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور باشد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این مقاله قصد داریم تا هموطنان عزیز را در جریان این مزایا و معایب قرار داده و اطلاعات مفیدی در این خصوص ارائه دهیم.

تحصیل در نروژ در سال 2022

همانطوری که مطلع هستید، کشور نروژ عضوی از اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه اقتصادی اروپا (EEA) می باشد. در سال 2022 همانند گذشته همین امر به شهروندان نروژی اجازه سفر آزادانه و بدون محدودیت ویزایی به کلیه کشورهای اروپایی را جهت تحصیل، کار، گردشگری و بیزینس فراهم می نماید. شایان ذکر است که این امتیاز نه تنها به نروژ بلکه به کلیه کشورهای عضو اعطاء شده است.

پس اگر شما شهروند نروژی یا مقیم دائم نروژ شوید، در نتیجه آن شهروند کل اروپا می شوید. همچنین می توانید از کلیه حقوق و مزایای مربوط به شهروندان اروپایی برخوردار شوید. همین امر نیز فرصت های بی بدیلی برای شهروندان خارجی و دانشجویان در کشور نروژ فراهم می نماید. یکی از این فرصت ها، وجود مشاغل بیشتر برای فارغ التحصیلان و دانشجویان خارجی می باشد که این امر به دلیل منابع بیشتر و عضویت در اتحادیه اروپایی (EU) می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و تحصیل رایگان

کشور پادشاهی نروژ کشوری پیشرفته با دولتی قدرتمند و با نفوذ در قاره اروپا است که نروژ را به یک کشور برتری در جهان تبدیل کرده است. هنگام صحبت از مزایا و معایب تحصیل در نروژ اولین چیزی که به ذهن مخاطب می رسد ممکن است همان تحصیل رایگان در این کشور باشد. درواقع دولتمردان نروژی فرهیخته و روشنفکر قدر جایگاه آموزش را دانسته و برای توسعه علوم و فنون در کشور نروژ تلاش می کنند. به همین خاطر است که آن ها تحصیل در موسسات آموزش عالی نروژ را نه تنها برای دانشجویان داخلی بلکه برای دانشجویان خارجی نیز رایگان اعلام کرده اند.

بر اساس قوانین آموزشی کشور نروژ، کلیه دانشگاه های دولتی این کشور هیچ گونه شهریه ای را از هیچ دانشجویی دریافت نمی کنند. دانشجویان فقط و فقط هزینه ای در حدود 80€ (یورو) را بابت هزینه های دولتی یا ثبت نام در اتحادیه های کوچک پرداخت می کنند. همین فاکتور تحصیل رایگان در نروژ می تواند به عنوان عاملی مهم در جذب دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور زیبای اروپایی باشد.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و تحصیل رایگان

مزایا و معایب تحصیل در نروژ و هزینه بالای زندگی

یکی از معایب اصلی تحصیل در نروژ، هزینه بالای زندگی در این کشور ثروتمند اروپایی است. مطابق گزارش سایت Numbeo.com، هزینه زندگی در کشور نروژ حدود 41.83% بالاتر از آمریکا است. پس، کشور نروژ یکی از کشورهایی با بالاترین هزینه زندگی می باشد. از این نظر مانعی برای تحصیل در این کشور تلقی می شود. دانشجویان خارجی برای پوشش این هزینه زندگی بالا با چالش هایی مواجه هستند.

با این حال در مقابل هزینه زندگی بالا در کشور نروژ، دانشجویان خارجی از امکان کار پاره وقت دانشجویی برای جبران بخشی از هزینه های تحصیلی خود برخوردار هستند. مطابق قانون، دانشجویان خارجی که از یک برنامه تمام وقت دانشگاه های نروژی پذیرش شده اند می توانند در هفته حدود 20 ساعت کار کنند. بنابراین استفاده از راه های جایگزین همانند کار دانشجوئی پاره وقت می تواند تا حدودی هزینه های تحصیل در نروژ را کاهش دهد.

معایب تحصیل در نروژ و ضرورت آموزش زبان نروژی

لازم است بدانید که انگلیسی زبان دوم کشور نروژ است و برای کاریابی در کشور نروژ، شما باید به فکر یادگیری زبان نروژی باشید. مسلما یافتن کار پاره وقت برای دانشجویان خارجی که نیازمند زبان نروژی نباشد کار بس دشوار و سختی است. البته این امر به معنای نبود کار به زبان انگلیسی یا هر زبان غیر نروژی نمی باشد. همین الان نیز برخی هتل ها و رستوران ها برای کار دانشجوئی وجود دارند ممکن است کار در آنها مستلزم تسلط بر زبان نروژی نباشد.

با این حال، اگر شما جزو آن دسته از متقاضیانی هستید که خواستار اقامت پس از تحصیل و کار در کشور نروژ هستید، باید به خاطر داشته باشید که یکی از پیش نیازهای اصلی کار در کشور نروژ تسلط شما بر زبان نروژی است. لازم به یادآوری است که دوره های فشرده آموزش زبان نروژی در مدارس و دانشگاه های نروژ برگزار می شود و متقاضیان می توانند با شرکت در این دوره ها سطح زبان نروژی خود را تقویت نمایند.

مزایا و معایب کار حین تحصیل در نروژ

مهم ترین مزیت کار ضمن تحصیل در نروژ این است که تا سقف 20 ساعت در هفته مجاز دانسته شده است. این در حالی است که در بسیاری دیگر از کشورهای دنیا خارجی ها اجازه کار ندارند؛ از آن جمله می توان به ژاپن، جمهوری آذربایجان و امارات اشاره نمود. اما مزیت بزرگ نروژ این است که دانشجویان، حتی اگر تابعیت اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا را نداشته باشند. یعنی non-EU/EEA students، نیز تا سقف 20 ساعت در هفته حین تحصیل در نروژ اجازه کار دارند. به این ترتیب می توانند علاوه بر این که بخشی از هزینه های زندگی در نروژ را تامین می نمایند، سابقه کاری پیدا کنند.

لازم به ذکر است سطح درآمد سالانه دانشجویان در نروژ بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است و بیش از 6000$ (دلار آمریکا) می باشد. اما عیب بزرگ کار در نروژ، چه ضمن تحصیل و چه پس از فارغ التحصیلی این است که غالب مشاغل داشتن تسلط به زبان نروژی را هم اجباری می دانند. مشاغل معدودی هستند که به زبان انگلیسی بسنده می کنند. از جمله مشاغل گروه اول می توان به پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، وکالت، قضاوت و غیره و از جمله مشاغل گروه دوم می توان به مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و غیره اشاره نمود. توصیه می شود که برای ارزیابی شرایط مهاجرتی خود و اطلاع از آخرین قوانین و مقررات اعزام دانشجو به نروژ حتما با کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید تا آنها برترین خدمات مشاوره ای را در اختیار شما قرار دهند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :