مهاجرت کاری سوئیس

مشاغل مورد نیاز سوئیس

مشاغل مورد نیاز سوئیس

مشاغل مورد نیاز سوئیس همواره مورد توجه متقاضیان کار در کشور سوئیس می باشند و علاقه مندان به کار در این کشور باید از این مشاغل اطلاعات لازم را کسب نمایند. از آنجایی که تکنولوژی سوئیس همواره در حال رشد بوده و نیروی کار مسن این کشور در حال افزایش است لذا پیش بینی می گردد تا سال 2030 میلادی، این کشور با فقدان نیروی کار مواجه شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که از موسسات حقوقی بنام کشور در زمینه مهاجرتی است، اطلاعات تکمیلی و بیشتری را در این مقاله گنجانده است که پیشنهاد می گردد مطالعه بفرمایید.

 • مهم ترین مشاغل مورد نیاز در کشور سوئیس کدام است؟
 • شرایط کار در سوئیس چیست؟
 • اشتغال در کشور سوئیس چه امتیازاتی را به همراه دارد؟
 • چگونه می توان در بازار کار سوئیس به کار رسید؟

تحلیل بازار کار سوئیس در سال 2022

سوئیس را می توان در زمره برترین کشورها برای مهاجرت به اروپا مخصوصا مهاجرت کاری دانست. چراکه شرایط اقتصادی دائما روبه رشد و سرمایه گذاری های کلان در این کشور اروپایی باعث رونق بیش از پیش بازار کار سوئیس شده است. خبر خوش برای متقاضیان و کارجویان در این کشور اینکه نرخ بیکاری در سوئیس آنهم در دوره اپیدمی ویروس کرونا برعکس اغلب کشورهای اروپایی کاهش یافته است. همانگونه که در نمودار زیر هم معلوم است، نرخ مذکور در ماه ژوئن از 3.4% ماه می به 3.2% کاهش یافته است:

نرخ بیکاری در سوئیس

جالب است بدانید که در همین مدت یعنی از ماه می تا ماه ژوئن سال 2022 فرصت های شغلی در کشور سوئیس رشد خوبی داشته است. به طوری که فرصت های اشتغال زایی و کاریابی در سوئیس از 28288 فرصت شغلی به 28561 فرصت افزایش یافته است:

فرصت های اشتغال زایی و کاریابی در سوئیس

لیستی از مشاغل مورد نیاز سوئیس

مشاغلی که در زیر آورده شده است، از مشاغل مورد نیاز سوئیس بوده و در سال 2022 میلادی بالاترین نیاز به نیروی کار را داشته اند:

 • سرویس امنیتی (مانند مشاوران مالیاتی، ماموران رسیدگی و غیره)
 • تکنسین های متخصص و متبحر
 • مشاغل مربوط به بخش IT
 • نقاشان حرفه ای
 • مشاغل در زمینه های تدریس و تحصیل
 • مهندسان
 • داروسازان، دکترها و دستیاران پزشکی
 • متخصصان کاشت گیاهی، کنترل کیفیت
 • مدیران برتر و خدمات عمومی

هر کدام از مشاغل گفته شده در لیست بالا با توجه به سابقه کار، سطح تحصیلات، جنسیت، حوزه کاری و غیره، میزان درآمد مخصوص به خود را در سوئیس خواهند داشت. اما در مجموع متوسط درآمد ماهانه در سوئیس را می توان به شرح ذیل دانست:

متوسط هزینه زندگی ماهانه در سوئیس متوسط درآمد ماهانه در سوئیس
$2000 (دلار آمریکا) $6250 (دلار آمریکا)

درآمد مشاغل مورد نیاز سوئیس چقدر است؟

افرادی که اقدام به مهاجرت به سوئیس می نمایند، به دنبال میزان درآمد صنعتی در این کشور هستند. آنان برای اطلاع از این موضوع می توانند به حسابرسی های سالیانه که از سوی فدراسیون اتحادیه تجارت کشور سوئیس راه اندازی گردیده است، مراجعه نموده و بررسی کنند. این حسابرسی ها به 2 زبان فرانسوی و آلمانی در دسترس افراد هستند. در این قسمت از مقاله، میزان درآمد در بخش های مختلف شغلی کشور سوئیس تخمین زده شده است که به شرح زیر می باشد:

مشاغل میزان درآمد به فرانک سوئیس
پزشکان و دامپزشکان CHF110000 الی CHF13000
کامپیوتر CHF115000 الی CHF120000
وکلا CHF111600
مهندسان CHF108500
ماموران تجارتی CHF90500
حفاری مهندسی CHF85800
روزنامه نگاران و مولفان CHF85200
معماران و طراحان CHF75000
مترجمان CHF73200
معلمان CHF87500
پلیس ها CHF82200
کارمندان اداره پست CHF66600

حقوق سالیانه برای اتباع خارجی در سوئیس

در بررسی موضوع مشاغل مورد نیاز سوئیس، این نکته حائز اهمیت است که افرادی که به عنوان کارمند در کشور سوئیس کار می کنند، با سایر افراد شاغل در همان حرفه، از حقوق برابری برخوردار هستند. بدین معنا که بر اساس قانونی که در فدراسیون قانون سوئیس به تصویب رسیده، بایستی در حرفه خود، دارای حقوق و دستمزد برابر در مقایسه با سایر افراد باشند. بنابراین می توانند از حسابرسی حقوق سالیانه افراد شاغل در این کشور برای تخمین حقوق و دستمزد خود در سوئیس اطلاعات لازم را به دست آورند.

در همین راستا، دولت سوئیس به صورت تصادفی و غافلگیرانه حساب و حقوق کارمندان خارجی را جهت حصول اطمینان از حقوق برابر با سایر اشخاص شاغل، مورد بررسی قرار می دهد. از سویی دیگر، این قانون در سوئیس وجود دارد که کارفرمایانی که قانون شکنی نموده و تخلف می نمایند، بایستی کلیه حقوق پرداخت نشده کارمندان بین المللی را به آنان پرداخت نمایند.

مشاغل مورد نیاز سوئیس به چه زبانی است؟

سوئیس کشوری با چهار زبان ملی آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانش است. بسته به موقعیت و شغل، فرصت های شغلی را می توان به یکی از این چهار زبان یافت. ارسال رزومه و نامه پوششی شما باید به زبانی که شغل مورد نظر شما در آن آگهی شده است ارسال شود. حتی در هنگام پر کردن برنامه، مگر اینکه از شما خواسته شود از زبان انگلیسی استفاده کنید، ایده خوبی است که فرم را به زبانی که برنامه به آن نوشته شده است پر کنید. یکی از بهترین راه ها برای یافتن شغل در سوئیس به عنوان یک خارجی، جستجوی آنلاین است. بسیاری از شرکت‌ها از طریق پلتفرم‌های آنلاین و همچنین وب‌سایت‌های شرکت خود، آگهی‌های استخدامی خود را اعلام می‌کنند.

همچنین در سوئیس غیر معمول نیست که نامه های علاقه مندی به اشتغال در آن شغل ارسال شود حتی اگر هیچ تقاضایی وجود نداشته باشد. معمولا افرادی که در اتحادیه اروپا اقامت دارند در اولویت استخدام در سوئیس هستند تا شهروندان خارجی. چنانچه زبان آلمانی یا فرانسه بدانید می توانید به عنوان یک شروند خارجی نیز با ارسال رزومه شانس خود را برای بدست آوردن شغل در سوئیس امتحان بکنید.

مدارک لازم جهت اخذ مشاغل مورد نیاز سوئیس

افراد برای این در مشاغل مورد نیاز سوئیس مشغول کار شوند، بایستی واجد شرایط و مدارک و اسنادی را در این زمینه ارائه نمایند. این مدارک برای افراد عضو اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت به سوئیس از طریق کار و دریافت اقامت سوئیس را دارند، به شرح زیر است:

 • پاسپورت دارای اعتبار یا شناسنامه
 • 1 نسخه کپی از اجاره نامه محل سکونت جهت اثبات محل اقامت متقاضی
 • عکس پاسپورتی
 • قرارداد شغلی و یا توصیفی از جزئیات شغل مورد نظر متقاضی که قصد راه اندازی آن در سوئیس را دارد؛ مانند مدارک و اسناد حسابداری

چنانچه فرد متقاضی از اتباغ غیر اتحادیه اروپا است، بایستی مدارک بیشتر و کامل تری را تسلیم سفارت نماید. شرایط و قوانین هر کانتون متفاوت از یکدیگر می باشد. اگرچه ارائه برخی اسناد و مدارک اختیاری است، اما تجربه ثابت نموده که هر چه اسناد و مدارک کامل تر و شفاف تری ارائه گردد، شانس اخذ اقامت سوئیس بیشتر خواهد بود. درخواست از سوی کارفرما به نیابت از شخص متقاضی ارسال می گردد.

مدارک لازم جهت اخذ مشاغل مورد نیاز سوئیس

شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس برای اروپایی‌ ها

روند دریافت ویزا برای شهروندان غیر اروپایی و اروپایی متفاوت است. بدین معنا که افرادی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند، این اجازه را دارند که بدون اخذ ویزا به کشور سوئیس سفر نمایند و حداکثر به مدت 3 ماه در آنجا اقامت داشته و مشغول کار شوند. مشروط بر این که ثبت هویت فرد در ایالت محلی انجام گیرد. در اکثریت مواقع ثبت نام به صورت آنلاین می باشد. در صورتی که فرد اروپایی پس از مدت مذکور، همچنان به دنبال کار باشد، بایستی استطاعت و تمکن مالی خود را به اثبات برساند. همچنین برای اشتغال به مدت طولانی در ایالت یا کانتون مورد نظر، بایستی مجوز اقامت داشته باشد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله ویزای کاری سوئیس را نیز مطالعه نمایید. همچنین در راستای تکمیل اطلاعاتتان بهتر است مقاله کار در سوئیس را نیز مطالعه نمایید.

شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس برای غیراروپایی‌ ها

صدور مجوز کار سوئیس برای افرادی امکان‌پذیر است که دارای حرفه و تخصص بوده و در تحصیلات عالی فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دسته افراد، بایستی پیش از تقاضای اقامت و شغل در سوئیس، حرفه و تخصص خود را معرفی نمایند. پس از آن، شخص کارفرما تقاضای فرد را به‌کانتون مورد نظر ارسال می‌نماید. مزید بر آن، درخواست کارفرما بایستی از سوی دبیرخانه امور مهاجرت دولتی به تصویب برسد ومشخص گردد که فرد متقاضی از شهروندان اتحادیه اروپا نبوده و واجد شرایط شغل موردنظر کارفرما است. در این‌صورت درخواست موردتایید قرار خواهد گرفت.

این قانون در سیستم مهاجرتی سوئیس وجود دارد که افرادی که قبلا سهمیه دریافت نکرده‌اند می‌توانند ویزا دریافت کنند. در صورتی که تقاضای ویزای سوئیس متقاضی تایید شود، مقامات مهاجرتی به سفارت محلی سوئیس اطلاع‌ رسانی می‌نمایند. پس از آن، جهت تکمیل مدارک مورد نیاز مانند مدارک استخدامی، شناسنامه و غیره، مجاز به حضور در سفارت محلی سوئیس می‌باشید. با در دست داشتن این ویزا مجاز به ورود به خاک کشور سوئیس هستید. اما درصورت اشتغال در سوئیس بایستی خود را به مقامات کانتون معرفی نمایید. در غیر این صورت اجازه کار در مشاغل مورد نیاز سوئیس ندارید. کلیه امور مذکور بایستی حداکثر 2 هفته پس از ورود به سوئیس انجام گیرد.

نکات مهم در مورد مشاغل مورد نیاز سوئیس

همان طور که گفته شد دولت سوئیس برای اشخاصی که از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند، به سختی ویزای کاری کشور سوئیس را صادر می نماید. همچنین مدت زمان زیادی طول می کشد تا مراحل صدور ویزا مانند بررسی مدارک موجود در پرونده درخواست و غیره انجام پذیرد. کارت آبی اتحادیه اروپا قابل استفاده در بسیاری کشورهای اروپایی می باشد. اما دارندگان کارت آبی نمی توانند در آن در کشور سوئیس استفاده کنند. بنابراین دقت داشته باشید که صبور بودن و تکمیل بودن مدارک اولین گام جهت مهاجرت به سوئیس است.

انوع ویزاهای کاری اتحادیه اروپا بدون نیاز به پیشنهاد کاری:

 • ویزای جستجوی کار آلمان
 • ویزای جستجوی کار اتریش

از این رو نگران صدور ویزای خود نباشید و با بررسی جوانب امر، برنامه ریزی نمایید. پیشنهاد می گردد انجام امور مربوط به مهاجرت خود در زمینه های مختلف مانند اشتغال در مشاغل مورد نیاز سوئیس، را به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بسپارید. این موسسه تجربه بسیار ارزنده، ارزشمند و طولانی در امر مهاجرت داشته و با تضمین کامل، ویزای شما را برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی اخذ می نماید. از طریق تماس تلفنی و یا مشاوره حضوری می توانید ارتباط برقرار نمایید.

4.9/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :