مهاجرت به کشور صربستان

مشکلات زندگی در صربستان

مشکلات زندگی در صربستان

علیرغم اینکه صربستان یکی از کشورهای اروپایی با نرخ تورم بسیار پایین بوده و افراد زیادی متقاضی مهاجرت به این کشور هستند، مشکلات زندگی در صربستان از قبیل بیکاری و هزینه های نسبتا بالای زندگی در سالهای اخیر گریبانگیر درصد قابل توجهی از ساکنین این سرزمین بوده است. صربستان از زمان جنگ های نخستین اروپاییان باستان تشکیل شده و دارای تاریخ پر فراز و نشیبی می باشد. از نظر جغرافیایی صربستان در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته و همسایگان آن کشورهای مجارستان، رومانی، مقدونیه و کرواسی می باشند. افراد با اهداف گوناگونی چون اشتغال، تحصیل، گردشگری و سرمایه گذاری به صربستان مهاجرت می کنند و به فراخور همین امر کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تصمیم گرفته اند در این مقاله به تفصیل پیرامون نقاط ضعف و قوت موجود در صربستان و آشنایی یا معایب این کشور بحث و بررسی نمایند.

مهاجرت به صربستان و زندگی در آن

صربستان به علت موقعیت جغرافیایی مطلوب خود از نظر آب و هوایی دارای 4 فصل گوناگون بوده و به موجب این امر ورزشکاران بسیاری در رشته های گوناگون چون اسکی در فصل زمستان به این کشور سفر می کنند. میانگین دمای صربستان در طول سال 13 درجه سانتی گراد اعلام شده که نشان از آب و هوای مطلوب این کشور دارد. توده های هوای سردی که در فصل زمستان از سیبری به شهرهای صربستان راه می یابند یکی از معضلات جوی این کشور بوده و موجب سرمای خشک طاقت فرسا در ماه های آغارین سال می شود. شهر بلگراد، پایتخت صربستان، مقصد اصلی مهاجرین و گردشگران بوده و علاوه بر اینکه فرصت های شغلی متعدد اشخاص خارجی زیادی را به این منطقه می کشاند، برگزاری نمایشگاه ها و فستیوال های مختلف شمار ساکنین این شهر را به شکل بی سابقه ای افزایش داده که موجب نارضایتی شهروندان صرب می باشد.

ماه میلادی میانگین دما
Dec 3
Nov 6
Oct 12
Sep 17
Aug 20
Jul 21
Jun 19
May 16
Apr 13
Mar 7
Feb 4
Jan 3

معضل اقتصادی از مشکلات زندگی در صربستان

اگرچه کشور صربستان دارای رشد مناسب اقتصادی در نیمه نخست سال 2020 بوده و در صنعت نیز با افزایش محسوس درآمدزایی مواجه بوده است، همچنان ناکارآمدی برخی از سیستم ها در این کشور موجب بالا رفتن هزینه های زندگی شده است. مالیات وضع شده برای افراد با درآمد سالانه 40000$ (دلار) 33% معین شده درصورتیکه شهروندان صربستانی با حداقل دوبرار درآمد این مبلغ تنها 34% مالیات پرداخت می نمایند. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی صرب ها از استانداردهای رفاهی پایین تری برخوردار می باشند. دولت این کشور موفق شده است نرخ تورم را در سال 2020 به 2% کاهش دهد با این وجود نابرابری میان اقشار مختلف جامعه کاملا ملموس می باشد. متوسط درآمد ماهیانه در صربستان 390€ (یورو) اعلام شده است که این رقم در مقایسه با کشورهایی چون انگلستان بسیار ناچیز می باشد.

مقایسه متوسط درآمد در صربستان و انگلستان

فرهنگ خاص شهروندان از مشکلات زندگی در صربستان

طبق نظر کارشناسان تناقضات فراوانی در فرهنگ صربستان مشاهده می شود؛ فرهنگ غنی این کشور همراه با آداب و رسوم قدیمی در مواجهه با تکنولوژی های دنیای مدرن قرار گرفته و تنش های ایجاد شده در پس پرده کشمکش موجود بین جهان مدرن امروز و سنن دیرینه صربستان باعث ایجاد علامت سوال بزرگی در ذهن جوانان این کشور شده است؛ علاوه بر پارادوکس فرهنگی موجود در صربستان، بروکراسی حاکم بر جامعه این کشور موجب می شود تا مهاجران امکان انجام فعالیت های مختلفی چون ایجاد حساب بانکی را با سدها و موانع متعددی همراه ببینند. اغلب مردم این کشور تسلط کافی بر زبان انگلیسی ندارند و همچنین دارای تعصب خاصی بر زبان رسمی کشور خود می باشند. تنوع غذایی محدود و استفاده بی رویه از گوشت قرمز در فرهنگ غذایی صربستان از سایر مشکلات زندگی در این کشور اروپایی به حساب می آید.

فرهنگ خاص شهروندان از مشکلات زندگی در صربستان

سایر مشکلات زندگی در صربستان

تحصیل در دانشگاه های صربستان اگرچه می تواند با اخذ انواع بورسیه همراه شود، به علت شهریه های گزاف محبوبیت زیادی در بین کشورهای اروپایی دارا نمی باشد. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیل گشتن ار دانشگاه های صربستان با مشکلات عدیده یافتن شغل موجه بوده و با توجه به اینکه نرخ بیکاری صربستان در سال 2020 به بیش از 9% افزایش یافته است، می توان پیشبینی نمود جوانان به سادگی قادر به فعالیت در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود نباشند. میزان رضایت از رعایت حقوق شهروندی در صربستان تنها 53% اعلام شده و است و این درحالی است که 77% گردشگران از جاذبه های تفریحی و طبیعت بکر صربستان ابراز رضایتمندی کرده اند. آلودگی آب های موجود در شهر بلگراد از سایر دغدغه های ساکنین این شهر می باشد که موجب تغییر زیست بوم ها در رود دانوب شده است.

تراکم بیش از حد جمعیت در شهرهای اصلی و مناطقی چون نوی ساد (Novi Sad) که از بهترین شهرهای صربستان برای کار محسوب می گردد، از معضلات نوظهور مردم صرب در سال های اخیر بوده است. یادگیری زبان صربستانی که از زبان های دشوار جهان به حساب می آید از مشکلاتی است که مهاجران در سال های ابتدایی اقامت با آن دست و پنجه نرم می کنند. از سایر مشکلات موجود در صربستان می تواند به شرکای محدود تجاری این سرزمین اشاره کرد؛ ایتالیا و آلمان شرکای اصلی صرب ها در این زمینه بوده و اگرچه کشورهای مجارستان، روسیه و سوئیس مبادلاتی را با این کشور انجام می دهند، رقم حاصل درآمد قابل توجهی را برای دولت صربستان به همراه نخواهد آورد.

محاسن زندگی در صربستان

علی رغم تمامی نقاط منفی و معایب ذکر شده، زندگی در صربستان دارای مزایای بسیاری نیز می باشد؛ یکی از این ویژگی های مثبت قیمت معقول مسکن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی می باشد؛ اگرچه هزینه های خوراک و پوشاک در صربستان مقرون به صرفه نمی باشد، افراد قادر هستند با درآمد نه چندان بالایی اقدام به اجاره ملک در شهرهای اصلی صربستان نمایند. وضعیت بسیار مطلوب بهداشت و درمان در این کشور اروپایی از سایر محاسن زندگی در صربستان می باشد. در پایان امیدواریم شما عزیزان از مطالب ارائه شده استقاده کافی را برده باشید و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توانسته باشد رضایت شما را در این مقوله جلب نموده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *