مهاجرت به کشور عمان

مشکلات زندگی در عمان

مشکلات زندگی در عمان

مشکلات زندگی در عمان متعدد است مخصوصا برای کسانی که به زبان عربی تسلط نداشته باشند و عادت به زندگی در آب و هوای معتدل یا خنک را داشته باشند. عمان کشوری گرمسیر است که با یمن، عربستان سعودی و امارات مرز خشکی و با ایران و پاکستان مرز آبی دارد. این کشور علاوه بر داشتن ذخایر نفتی که به لحاظ میزان آن ها رتبه 25 در دنیا را دارد، در صنعت توریسم و ماهیگیری نیز پیشرفت هایی داشته است. در حال حاضر البته عمان همچنان کشوری در حل توسعه است منتهی جزو کشورهای ثروتمند و بسیار پردرآمد در دنیا محسوب می شود. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

  • مشکلات زندگی در عمان به عنوان یک دانشجو کدام اند؟
  • مهم ترین مشکلات اقتصادی عمان چه هستند؟
  • آیا عمان کشوری امن است یا خیر؟
  • هزینه های زندگی در عمان چقدر است؟
  • فرایند مهاجرت به عمان چیست؟
  • شرایط زندگی و کار زنان در عمان چگونه است؟

مشکلات زندگی در عمان از بعد تحصیلی

دانشجویان در عمان در صورت قبولی در دانشگاه های خصوصی باید سالانه حدود 20000$ (دلار آمریکا) شهریه پرداخت کنند و ماهانه نیز بین 600$ تا 900$ (دلار آمریکا) به عنوان هزینه های زندگی خود بپردازند. در حالی که با توجه به این که رتبه جهانی دانشگاه های عمان خوب نیست پس از فارغ التحصیلی شانس بالایی برای اخذ پذیرش در مقاطع بالاتر از دانشگاه های برتر دنیا را نخواهند داشت. تحصیل در عمان همچنین اگرچه در غالب دانشگاه ها هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی است اما جامعه عمان تنها به زبان عربی تسلط دارند در نتیجه تسلط به این زبان برای دانشجویان بین المللی، علی الخصوص برای کسانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در عمان مشغول به کار شوند، ضرورت دارد.

دانشجویان همچنین در غالب کشورهای دنیا از جمله انگلستان، کانادا، اتریش، ایتالیا و غیره اجازه دارند به صورت پاره وقت حین تحصیل خود نیز مشغول به کار باشند. این در حالی است که تعداد معدودی از کشورها اجازه کار را به دانشجویان بین المللی که ویزای دانشجویی اخذ نموده اند نمی دهند. عمان نیز جزو کشورهای گروه دوم است؛ به عبارت دقیق تر با ویزای دانشجویی فرد اجازه کار در عمان را نخواهد داشت. پس دانشجویان یا باید از ابتدا تمام شهریه و هزینه های زندگی را پیش بینی کرده باشند یا اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی کنند که در کشور عمان راحت نخواهد بود. علاوه بر عدم داشتن درآمد طی دوران دانشجویی در عمان، نکته منفی دیگری که نداشتن اجازه کار به همراه می آورد، عدم کسب سابقه کار و مهارت های عملی برای دانشجویان است.

مشکلات زندگی در عمان از بعد تحصیلی

مشکلات زندگی در عمان از بعد اقتصادی

عمان کشوری در حال توسعه اما ثروتمند است منتهی ثروت بیکران این کشور به ملت عمان تعلق دارد و کسانی که از کشورهای دیگر، خصوصا از کشورهای غیر عربی، به عمان مهاجرت می کنند شرایط زندگی خوبی نخواهند داشت. البته کار در عمان تقریبا مهیا است و فرصت های شغلی زیادی در این کشور وجود دارد منتهی معمولا کاری که خارجی ها در این کشور پیدا می کنند درآمد بالایی نخواهد داشت. در جدول ذیل سطح درآمد در عمان طی سال 2022 بررسی شده است:

سطح درآمد ماهانه در عمان در سال 2022 به ریال عمان توضیحات
OMR 450 کم ترین میزان درآمد ماهانه در عمان
OMR 1770 متوسط درآمد ماهانه در عمان
OMR 7900 بیشترین میزان درآمد ماهانه در عمان

یکی دیگر از مشکلات اقتصادی عمان وابستگی این کشور به محصولات نفتی است؛ به همین دلیل است که هنوز با وجود ثروت زیاد در گروه کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد. البته در سال های اخیر، عمان علاوه بر صادرات نفت از طریق صنعت گردشگری و ماهیگیری نیز کسب درآمد نسبتا خوبی داشته است. از دیگر مشکلات بازار کار و اقتصاد عمان تبعیض جنسیتی بالا در این کشور است. اگرچه متاسفانه هیچ یک از کشورهای دنیا حقوق بانون را به طور کامل رعایت نمی کنند، عمان جزو کشورهایی با بیشترین میزان تبعیض جنسیتی است. یکی از جنبه های این تبعیض در میزان حقوق است؛ به عبارت دقیق تر در عمان زنان به طور متوسط 9% کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهانه زنان و مردان در عمان

مشکلات زندگی در عمان از بعد اجتماعی

یکی دیگر از مشکلات زندگی در عمان تبعیض جنسیتی است. در بخش قبل ذکر شد که تبعیض جنسیتی در بعد اقتصادی و بخش بازار کار وجود دارد و زنان کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند حتی در شرایطی سطح تحصیلات و مهارت های شغلی مشابهی با همکار آقای خود داشته باشند. این تبعیض های جنسیتی متاسفانه در تمام ابعاد زندگی در عمان ادامه دارد و زنان در این کشور آزادی های مردان را ندارند. حتی برخی از خانواده های عمان اجازه تحصیل دختران خود را در دانشگاه نمی دهند؛ هرچند این دیدگاه در سال های اخیر کم تر شده است.

مزایای زندگی در عمان

در این مقاله تا به اینجا به معایب مهاجرت به عمان اشاره شد اما باید توجه داشت این کشور ویژگی های مثبتی نیز دارد که منجر می شود افراد، علی الخصوص از دیگر کشورهای عربی که در مقایسه با عمان توسعه یافتگی کم تری دارند مثل یمن، به عمان مهاجرت کنند. از جمله مهم ترین مزایای عمان سطح بالای امنیت در این کشور است. همان طور که در جدول ذیل ترسیم شده است شاخص امنیت عمان بسیار بالا است:

نوع شاخص درصد
شاخص امنیت در عمان %80
شاخص جرم و جنایت در عمان %20

در واقع شاخص امنیت در عمان حتی از کشورهایی مثل آمریکا و بلژیک نیز بالاتر است. البته یکی از دلایل این مسئله کم تر گزارش شدن برخی جرایم، از جمله خشونت های خانگی، در عمان است، منتهی نمی توان منکر شد که سطح امنیت اجتماعی در این کشور نسبتا خوب است. از دیگر مزایای مهاجرت به عمان نیز می توان به فرصت های شغلی زیاد و نرخ بیکاری پایین آن را نام برد. به عبارت دقیق تر نرخ بیکاری در عمان طی سال 2022 کم تر از 3% بوده است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد برای علاقه مندان به کار و تحصیل در عمان توضیحاتی راجع به مشکلات و مزایای زندگی در عمان طی سال جاری ارائه گردید.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.