مهاجرت به کشور گرجستان

مشکلات زندگی در گرجستان

مشکلات زندگی در گرجستان

موارد شناخته شده با عنوان مشکلات زندگی در گرجستان موجب کوچ برخی افراد از این کشور و تصمیم به ادامه زندگی در کشورهای اروپایی می گردد. در ادامه این نگارش که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری و تنظیم شده است قصد داریم علاوه بر مطرح نمودن انواع و معایب و مشکلات زندگی در این کشور کوچک، به دلایل هر یک از آن ها پرداخته و راهکارهایی برای افراد مشتاق و علاقه مند به اخذ اقامت این کشور ارائه دهیم. شایان ذکر است که گرجستان دارای 9 استان بوده و دو بخش از این کشور دارای قوانین جداگانه می باشند.

درباره مهاجرت به گرجستان

گرجستان سرزمینی کوچک در منطقه اوراسیا بوده که دارای همسایگانی از جمله ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و روسیه می باشد. گرجستان در سال 1783 به یکی از بخش های سرزمین قدرتمند شوروی تبدیل شد و در سال 1918 با انقلاب روسیه و در گرفتن جنگ های پی در پی فرآیند استقلال گرجستان کلید خورد و نهایتا در سال 1991 این کشور به طور رسمی مستقل گردید. گرجستان دارای هزینه های زندگی بسیار پایینی در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بوده و معقول بودن هزینه های مسکن، حمل و نقل، خوراک و پوشاک موجب گردیده است تا همه ساله افراد از اقصی نقاط جهان به اخذ انواع ویزاهای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور مبادرت ورزند. شایان ذکر است که دولت گرجستان نیز شرایط سخت و پیچیده ای را برای افراد در این مسیر در نظر نگرفته است.

عنوان هزینه به دلار
اجاره آپارتمان با یک خواب در مرکز شهر 910$
یک وعده غذا در رستوران متوسط 7$
یک جفت کفش یک جفت کفش 73$

افزایش ازدحام و شلوغی از مشکلات زندگی در گرجستان

افزایش ازدحام و شلوغی از مشکلات زندگی در گرجستان

شهرهای اصلی گرجستان چون تفلیس، در سال های اخیر با افزایش تقاضای مهاجرین جهت کار و تحصیل مواجه بوده و نرخ رشد جمعیت در آن ها بی سابقه بوده است. اگرچه اغلب ساکنین شهرهای گرجستان را بومیان این کشور تشکیل می دهند، هجوم نیروی کار از کشورهای آسیایی به این کشور تاثیر بسزایی در شرایط نابسامان شهرهای بزرگ آن داشته است. پایتخت گرجستان، شهر مدرن تفلیس، در سال 2001 کمتر از 1 میلیون نفر جمعیت داشت و هم اکنون جمعیت آن نزدیک به 1.5 میلیون نفر می باشد که این امر موجب ایجاد ازدحام و شلوغی در خیابان های تفلیس شده به گونه ای که اگر عصرها منزل خود را به قصد مقصدی واقع در این شهر ترک نمایید، قطعا با حجم انبوه خودروهای سواری مواجه خواهید شد. به فراخور همین موضوع، آلودگی هوا نیز در شهرهای اصلی گرجستان سیر صعودی را طی کرده است.

نرخ بالای بیکاری از مشکلات زندگی در گرجستان

افراد با اهداف گوناگونی چون تحصیل و کار به کشورهای گوناگون جهان از جمله گرجستان سفر می نمایند تا بتوانند شرایط بهتری را از نظر رفاه مالی و اجتماعی تجربه کرده و به نحو بهتری از استانداردهای زندگی برخوردار باشند. اشتغال در گرجستان جزء موضوعاتی نیست که قویا به افراد پیشنهاد شود و دلیل این امر نیز ریسک بالای سرمایه گذاری در این کشور و همچنین تصور نه چندان مطلوب شهروندان گرجی از ایرانیان مقیم این کشور است. به علت جمعیت کم حاضر در گرجستان امکان رشد کسب و کار و رونق بازار اقتصادی این کشور بسیار پایین بوده و درصد کمی از افراد موفق به یافتن فرصت های شغلی مناسب در این کشور می گردند. اگرچه گرجستان در دهه اخیر با رشد بیش از 20% جمعیت مهاجرین در این کشور مواجه بوده، همچنان مشکلاتی از قبیل نرخ تورم 6% در این سرزمین موجود می باشد.

مقایسه نرخ بیکاری سالهای مختلف در گرجستان

از دیگر موانع اقتصادی موجود در این کشور می توان به معملات خودرو و ملک با دلار اشاره کرد؛ در واقع اشکال این امر در آن است که تغییرات قیمت ملک و خودرو با توجه به نوسانات دلار غیر قابل پیش بینی بوده و شرایط را برای شهروندان این کشور کمی دشوار می گرداند. اگرچه دولت گرجستان حمایت خود را از سرمایه گذاران خارجی در این کشور اعلام داشته است، طبق نظرسنجی به عمل آمده از بین 139 کشور جهان، در بررسی میزان تسهیلات اعطا شده به سرمایه گذاران گرجستان در بین 10 کشور آخر این رده بندی جای داشته است. همچنین با صرف نظر کردن از قشر مرفه جامعه، می توان اذعان داشت که بخش قابل توجهی از مردم گرجستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

کیفیت پایین تحصیل از مشکلات زندگی در گرجستان

در کنار تمامی موارد ذکر شده، می توان استفاده از شیوه سنتی زندگی در بین مردم گرجستان را نیز لحاظ نمود. این فرهنگ و آداب دیرینه در وعده های غذایی آنان دیده شده و همچنین به علت اینکه بسیاری از اتباع این کشور دارای تعصب بر زبان روسی می باشند، درصد کمی از مردم گرجستان به زبان انگلیسی مسلط هستند. از دیرباز تاکنون مصرف سیگار و مشروبات الکلی در بین افراد با سنین گوناگون در این کشور متداول بوده و همچنان پایدار است.

پیروی از آداب و رسوم دیرینه بر سیستم آموزش این کشور نیز بی تاثیر نبوده و دانشگاه های محدودی در این کشور از امکانات و تکنولوژی های روز دنیا جهت ارائه آموزش به دانشجویان در رشته های تحصیلی مختلف بهره مند می باشند. این امر موجب شده است تا بهترین دانشگاه های این کشور نیز که در ادامه به ذکر نام آن ها می پردازیم، حتی در بین 1000 دانشگاه نخست جهان نیز قرار نگیرند:

  • Ilia State University
  • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
  • Georgian Technical University
  • The University of Georgia

سایر موارد جهت زندگی در گرجستان

اگرچه بهداشت و درمان در گرجستان ارای سطح کیفی مطلوبی می باشد، خدمات ارائه شده در این مقوله حتی برای شهروندان این کشور نیز رایگان نمی باشد. از دیگر معایب زندگی در گرجستان می توان به دشواری شرایط اخذ اقامت گرجستان از سوی مهاجرین بین المللی اشاره کرد. سیستم قضایی ضعیف این کشور از دیگر ضعف های گرجستان به شمار می رود. در پایان شما قادر هستید با جمع بندی موارد ذکر شده و صحبت با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ایده آل ترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *