ویزای کاری

معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

جمهوری فدرال آلمان از شمال با دانمارک از شرق با جمهوری چک و از جنوب با سوئیس هم مرز است. این کشور که با بیش از 82 میلیون نفر جمعیت در مرکز قاره اروپا واقع شده است. آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران است، معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان برای مهاجرت به این کشور از پرمخاطب ترین موارد برای مهاجران در سال های گذشته بوده است که به بررسی آن میپردازیم. به طور کلی کشور آلمان کشوری پیشرفته و صنعتی با اقتصادی قدرتمند و سیستم آموزشی کم نظیر می باشد و مهاجرت به این کشور فرصتی فوق العاده برای ساختن آینده ای بهتر است. این مقاله توسط کارشناسان متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و به جهت راهنمایی شما بزرگواران علاقه مند تهیه و تنظیم شده است.

 • درآمد پرستاران در آلمان در سال 2023 چقدر است؟
 • آیا مدارک ایرانی در کشور آلمان مورد تایید است؟
 • آیا رشته پرستاری در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار دارد؟
 • هزینه معادلسازی مدرک پرستاری در آلمان چقدر است؟
 • آیا می توان در هنگام معادلسازی مدرک در آلمان به کار مشغول شد؟
 • شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای معادل سازی پرستاری چیست؟

آلمانی کشوری امن، توسعه یافته و صنعتی، زیبا، نسبتا ارزان قیمت تر از کشورهایی مثل سوئیس و دانمارک، بافرهنگ غنی و بسیاری دیگر از ویژگی های مثبت است. از دیگر شرایط زندگی در آلمان می توان به سطح بالای درآمد، اجازه کار ضمن تحصیل و غیره اشاره نمود. مردم آلمان همچنین بسیار بافرهنگ هستند و در راستای حفظ منابع طبیعی کشور خود تلاش می کنند.از جمله این تلاش ها استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. این موضوع در نمودار ذیل نشان داده شده است:

استفاده از وسایل نقلیه در آلمان

مراحل معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان در 2023

برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان در سال 2023 باید قبل از هر چیز تسلط خود به زبان آلمانی را با ارائه مدارک معتبر به سفارت این کشور اثبات کنید. در مرحله بعد باید مدرک پرستاری خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید و اطمینان حاصل کنید که کشور آلمان مدرکی که شما از دانشگاه کشور مبدا گرفته اید را قبول می کند. اگر به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط کافی ندارید می توانید با مراجعه به کالج های آموزش زبان فشرده در آلمان سطح دانش زبان خود را افزایش دهید.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

مهمترین مدارک برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

بعضی از مواقع از متقاضیان معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان درخواست می شود تا در آزمون های معادل سازی شرکت کنند. لازم به ذکر است که حتی اگر مدارک متقاضیان کامل باشد اما نتوانند در آزمون معادل سازی نمره کافی کسب کنند مدرک آنان مورد قبول واقع نخواهد شد. به خاطر داشته باشید برای کار به عنوان یک پرستار در کشور آلمان نه تنها معادل سازی مدرک شما اهمیت بسیاری دارد بلکه باید ویزای کار آلمان را دریافت کنید. برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا معادل سازی فرآیند بسیار ساده تری در آلمان خواهد داشت و در اکثر موارد نیاز به شرکت در آزمون های معادل سازی نیست.

مهم ترین مدارک جهت معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان به شرح زیر است.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک تسلط به زبان آلمانی در سطح C1
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی با ریز نمرات و همراه با ترجمه رسمی
 • ارائه چند قطعه عکس با زمینه سیاه و سفید
 • پرداخت هزینه های مربوط به بررسی معادل سازی

اخذ ویزای کار پرستاری در آلمان در 2023

به طور کلی تمام افرادی که در داخل آلمان یا خارج از این کشور پرستاری خوانده اند می توانند برای اخذ ویزای کار پرستاری در آلمان اقدام کنند. درسال 2023 برای اخذ ویزا مهم ترین بخش، پذیرش توسط یک کارفرمای آلمانی است و قبل از آن باید مدارک مربوطه توسط دولت آلمان ارزیابی و تایید شود. بعد از این که مدارک شما توسط دولت آلمان تایید شد برای شما مجوز کار به عنوان یک پرستار در آلمان صادر می شود و شما باید در آزمون های معادل سازی شرکت کنید. دوره های کارزوری عملی نیز برای پرستاران در حین معادلسازی در نظر گرفته می شود.

مهمترین مدارک برای معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان برای پرستاران

بعضی از کارفرمایان آلمانی در بیمارستان های این کشور از متقاضیان طلب می کنند تا دوره های فشرده همگام سازی با مدرک پرستاری آلمان را بگذرانند. این که لازم است دوره های کارآموزی را بگذرانید یا خیر به نمره که شما در آزمون های معادل سازی کسب کند بسیار وابسته است. اگر از دانشگاه معتبر فارغ التحصیل شده باشید فرایند اخذ ویزای کار پرستاری در آلمان برای شما تسهیل خواهد شد. شرایط و مراحل لازم برای اخذ ویزای کار پرستاری آلمان به شرح زیر است:

 • رزومه کاری کامل به زبان آلمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • چند قطعه عکس پاسپورتی
 • مدرک کارشناسی پرستاری همراه با ریز نمرات و ترجمه آلمانی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پاسپورت معتبر و شناسنامه با ترجمه آلمانی
 • مدارک مربوط به عضویت در سازمان پرستاری کشور مبدا

توجه داشته باشید که همواره با توجه به شرایط متقاضیان و دانشگاه مورد نظر امکان تغییر در موارد ذکر شده وجود دارد.

درآمد پرستاران با معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

شرایط کلی کار در رشته پرستاری در کشور آلمان به صورت 5 روز در هفته و حداکثر 8 الی 10 ساعت کار در روز است. پرستاران در کشور آلمان برای اضافه کاری معادل 120% حقوق معمولی خود را به ازای ساعات اضافه کاری دریافت خواهند کرد. میزان تحصیلات افراد، جنسیت آن ها و شهری که در آن کار می کنند در میزان حقوق ها تاثیرات زیادی دارد. درامد رشته های پرستاری در کشور آلمان می توان از 2500€ (یورو) در ماه برای پرستاران تازه کار شروع شود و تا 7000€ (یورو) در ماه برای سرپرست بخش و supervisor با تجربه افزایش پیدا کند. در نمودار ذیل سطح درآمد پرستاران در سال 2023 در کشور آلمان مشخص شده است:

درآمد پرستاران در آلمان

تحصیل در رشته پرستاری در آلمان

با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان و دشواری معادل سازی مدارکی که خارج از خاک آلمان اخذ شده، علاقمندان به رشته هایی مثل پرستاری، داروسازی، پزشکی و غیره ترجیح می دهند مدرک تحصیلی خود را از آلمان دریافت کنند. نکته مثبت دیگر این است که فارغ التحصیلان پرستاری دانشگاه های آلمانی سریع تر از سایرین می توانند شغل پیدا کنند. دانشجویان پرستاری دانشگاه های دولتی آلمان فقط ترمی 200€ تا 400€ (یورو) بابت هزینه ثبت نام و ماهانه بین 700€ تا 950€ (یورو) برای هزینه های زندگی در آلمان می پردازند. لازم به ذکر است تحصیل در این رشته به زبان آلمانی صرفا امکان پذیر است. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان در سال 2022-2023 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته پرستاریTHE Ranking
QS Ranking
U.S. News Ranking
Ludwig-Maximilians-University (LMU) Munich335947
Charité – Universitätsmedizin Berlin73
University of Tübingen86169182
Humboldt University Berlin8613161
University of Freiburg113175158
RWTH Aachen University99147199

لازم به ذکر است که از میزان حقوق های اعلام شده مالیات به صورت ماهانه کسر خواهد شد و متقاضیان همراه با خانواده تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. پرستاران محترم می توانند پس از 5 سال اقامت در کشور آلمان و پرداخت مستمر مالیات ها اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آلمان یا اخذ ویزای تحصیلی آلمان با کارشناسان مجرب و وکلای با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *