مهاجرت تحصیلی اسلوونی

معرفی دانشگاه های اسلوونی

معرفی دانشگاه های معتبر اسلوونی

برای ایرانیانی که تمایل به مهاجرت دارند، از سال 2019 تحصیل در اسلوونی یک مهاجرت نوپاست بنابراین جهت آشنایی شما، به معرفی دانشگاه های اسلوونی خواهیم پرداخت. شرایط تحصیل در کشور اسلوونی با شرایط تحصیل در بسیاری از کشور های اروپایی برابری می کند. مانند بسیاری از کشور های جهان امکان تحصیل به زبان های رسمی اسلوونی و انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور اسلوونی نیز معقول و به صرفه به نظر می رسد.

مهاجرت تحصیلی به کشور اسلوونی تنها یکی از راه های مهاجرت به کشور اسلوونی است. دانشجویان خارجی برای تحصیل در کشور اسلوونی باید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، ویزای تحصیلی دریافت کنند. در ادامه ضمن معرفی دانشگاه های اسلوونی، از شرایط تحصیل در این کشور خواهیم گفت.

تحصیل در اسلوونی

سیستم آموزشی کشور اسلوونی نیز از نظام آموزشی بولونیا پیروی می کند. بر اساس نظام آموزشی در کشور اسلوونی دانشجویان در 3 دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تحصیل می کنند. طول دروه کارشناسی در کشور اسلوونی در حدود 3 سال است اما برخی رشته ها 5 ساله هستند. دوره کارشناسی ارشد نیز بسته به نوع رشته تحصیلی 1 یا 2 سال به طول می انجامد. دوره دکترای این کشور نیز یک دوره تحصیلی 3 ساله است و در 6 ترم تحصیلی ارائه می شود. برای تحصیل در کشور اسلوونی به ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهید داشت.

هزینه تحصیل در اسلوونی

یکی از دغدغه های علاقمندان به تحصیل در کشور های خارجی هزینه های تحصیلی آن کشور است. دانشجویان کشور های سوم موظفند پیش از شروع هر سال تحصیلی شهریه خود را به صورت کامل پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی، وابستگی شدیدی به رشته تحصیلی و دانشگاه دارد. هر دانشگاه در هنگام اعلام آمادگی برای پذیرش دانشجو به صورت کامل میزان شهریه سالیانه را اعلام می کند. هزینه تحصیل در کشور اسلوونی حداقل 3000 و حداکثر 11000 € (یورو) در تمام مقاطع تحصیلی است.

هزینه زندگی دانشجویی در اسلوونی

علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان موظفند خود هزینه های زندگی را پرداخت کنند. هزینه های زندگی دانشجویی طبیعتا از هزینه های زندگی عادی کمتر است و تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد. هزینه های زندگی در اسلوونی را می توان به هزینه های اقامت، خوراک، حمل و نقل و تفریح تقیسیم کرد. در جدول زیر میانگینی از هزینه های زندگی دانشجویی در کشور اسلوونی را بیان خواهیم کرد.

هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی 80 الی 120 € (یورو)
هزینه اقامت در ملک شخصی 250 € (یورو)
هزینه خوراک 200 € (یورو)
هزینه حمل و نقل شهری 20 € (یورو)
هزینه تفریح 150 € (یورو)

بر اساس این جدول می توان دریافت که هزینه های زندگی دانشجویی در اسلوونی در حدود 600 € (یورو) در ماه است. البته افراد هزینه های دیگری را خواهند داشت که متغیر بوده و قابل اندازه گیری نیست. برای مثال افراد موظف هستند که حق بیمه سالیانه خود را در اسلوونی پرداخت کنند. همچنین اشخاص باید کتاب های درسی خود را نیز تامین کنند که برای افراد هزینه های نسبتا بالایی دارد.

معرفی و بررسی دانشگاه های اسلوونی

کشور اسلوونی از وسعت چندان زیادی برخوردار نیست. این کشور یکی از کشورهای کوچک قاره اروپا است و در رده 153ام جهان از لحاظ وسعت قرار گرفته است. در مقام مقایسه می توان گفت که وسعت کشور اسلوونی به بزرگی استان های ایلام یا گلستان است. از همین رو تعداد دانشگاه های این کشور نیز محدود است بطوری که تنها 5 دانشگاه در این کشور وجود دارد. در ادامه این مقاله، معرفی دانشگاه های اسلوونی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

دانشگاه لوبلیانا در معرفی دانشگاه های اسلوونی

دانشگاه لوبلیانا اولین دانشگاهی است که در معرفی دانشگاه های اسلوونی باید مورد توجه قرار گیرد. این دانشگاه برترین دانشگاه کشور اسلوونی در همه رده بندی های جهانی است. رشته های علوم پایه مانند، ریاضی، فیزیک و رشته کشاورزی در این دانشگاه از اعتبار بسیار خوبی برخوردارند. برای تحصیل در این دانشگاه دانشجویان حداقل به مدرک B2 زبان اسلوونیایی نیاز خواهند داشت. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه نیز به صورت محدود وجود خواهد داشت.

حداقل مدرک مورد نیاز زبان انگلیسی مورد نیاز، نمره 6 آیلتس است. اگر نمره افراد کمتر از 6 باشد، باید در یک دوره زبان آموزی پیش از شروع دانشگاه شرکت کنند. نمره های 6 تا 7 نیز باید به صورت همزمان با تحصیل خود در دروه های زبان آموزی شرکت کنید. در حال حاضر حدود 2700 دانشجوی بین المللی در دانشگاه لوبلیانا مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه نوا گوریچا در معرفی دانشگاه های اسلوونی

دانشگاه ماریبور اسلوونی

این دانشگاه در سال 1975 در کشور اسلوونی افتتاح شد و بعنوان دومین دانشگاه بزرگ اسلوونی شناخته می شود. از لحاظ رده بندی های جهانی، دانشگاه ماریبور دومین دانشگاه برتر کشور اسلوونی است. این دانشگاه دارای 17 دانشکده است که برخی از آن ها مانند دانشکده حقوق در شهرهای دیگر قرار گرفته اند. برخی از مشاهیر این دانشگاه عبارتند از؛

  • بریجیتا بروواچ (ورزشکار حرفه ای)
  • فری هوروات (سیاستمدار)
  • دراگ یانچار (نویسنده)
  • لودمیلا نواک (سیاستمدار)
  • ماریا پوژسونک (سیاستمدار)
  • یوای توپلاک (حقوقدان)

دانشگاه نوا گوریچا در معرفی دانشگاه های اسلوونی

این دانشگاه در سال 1995 در کشور اسلوونی افتتاح شده است. در حدود 800 دانشجوی اسلوونیایی در این دانشگاه در حال حاضر مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه از 7 مدرسه علمی و 10 موسسه تحقیقاتی تشکیل شده است. این دانشگاه در رده بندی های بین المللی هیچ گونه جایگاهی به خود اختصاص نداده است.

دانشگاه نوو مسترو اسلوونی

جدید ترین دانشگاه احداث شده در کشور اسلوونی، دانشگاه نوو مسترو است. این دانشگاه در سال 2017 افتتاح شده است و دارای 4 دانشکده مجزا است. از جمله دانشکده های این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • دانشکده اقتصاد و انفورماتیک
  • دانشکده تجارت و مدیریت
  • دانشکده سلامت و بهداشت
  • دانشکده مهندسی مکانیک

دانشگاه پریمورسکا اسلوونی

این دانشگاه در سال 2003 بعنوان یک دانشگاه دولتی در کشور اسلوونی افتتاح شد. این دانشگاه در 2 شهر کوپر و ایتسولا دارای دانشکده های مختلف علمی است. در حال حاضر در حدود 5338 دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه اگرچه سومین دانشگاه برتر کشور اسلوونی است، اما در رنکینگ های بین المللی جایگاهی ندارد. درصد قابل توجهی از دانشکده های این دانشگاه در شهر کوپر بنا شده اند.

در این مقاله ضمن ارائه مطالبی در رابطه با تحصیل در اسلوونی، به معرفی دانشگاه های اسلوونی پرداختیم. تنها 2 دانشگاه در این کشور دارای رنکینگ جهانی هستند و دانشگاه لوبلیانا برترین دانشگاه این کشور است. رشته های علوم پایه و کشاورزی برترین رشته های موجود در کشور اسلوونی هستند. توجه داشته باشید که هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی باید اعتبار آن را سنجش کنید. مشاورین با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در همه حا آماده یاری شما در مسیر مهاجرت هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *