مهاجرت تحصیلی آمریکا

معرفی دانشگاه MIT

معرفی دانشگاه MIT آمریکا

در این مقاله قصد داریم به معرفی دانشگاه MIT یا (Massachusetts Institute of Technology) بپردازیم. بسیاری از متقاضیان به دنبال اخذ پذیرش از این دانشگاه هستند. بنابراین لازم است اطلاعاتی در این مورد داشته باشیم. دانشگاه MIT همان موسسه تکنولوژی ماساچوست می باشد که با نام اختصاری MIT معروف به دانشگاه MIT است. دانشگاه MIT که در شهر کمبریج ایالات ماساچوست آمریکا قرار گرفته به صورت خصوصی ارائه خدمات آموزشی می نماید. دانشگاه مذکور در سال 1861 میلادی توسط ویلیام بارتون راجرز به تاسیس رسیده و هر سال عنوان بهترین دانشگاه مهندسی را در سطح جهانی به خود اختصاص می دهد. افراد سرشناسی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند عبارتند از: کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، ریچارد استالمن، بنیانگذار پروژه «گنو»

افرادی که در دانشگاه MIT تحصیل نموده اند موفق شده اند در 80 دوره در رشته های گوناگون و مختلف علمی جایزه نوبل را دریافت کنند. همچنین 47 مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران دانشگاه MIT کسب شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می نماید تا پایان مقاله را مطالعه نموده تا اطلاعات بیشتری از مورد این دانشگاه اخذ نمایید.

رنکینگ در معرفی دانشگاه MIT

طبق آمارهای به دست آمده از نظام های مختلف رتبه بندی در معرفی دانشگاه MIT، رنکینگ و رتبه دانشگاه MIT در سطح جهانی طبق جدول زیر می باشد:

نظام رتبه بندی رتبه در سال 2015
QS 1
Times 4
Shanghai 3

لازم به ذکر است در نظام رتبه بندی دانشگاه های آمریکا، دانشگاه MIT پس از دانشگاه هاروارد توانسته است رتبه دوم بهترین و برترین دانشگاه را به خود اختصاص دهد.

فهرست دانشکده های دانشگاه MIT

در معرفی دانشگاه MIT ضروری است با دانشکده های این دانشگاه آشنا شوید. اسامی دانشکده هایی که برای این دانشگاه وجود دارد به شرح ذیل می باشد: دانشکده معماری و نقشه کشی که به عنوان اولین دانشکده معماری در سرتاسر آمریکا شناخته شده است. دانشکده مهندسی، دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، دانشکده مدیریت Sloan، دانشکده علوم پایه، دانشکده مهندسی الکترونیک و علوم رایانه ‌ای

لیستی از دپارتمان های تحصیلی دانشگاه MIT در زیر آمده است که عبارتند از هوانوردی و هوافضا، مطالعات زنان،مهندسی برق و کامپیوتر، موسیقی و تئاتر، مردم شناسی، مهندسی عمران، موسسه داده ها، مدیریت، علوم هسته ای و مهندسی، زیست شناسی، نویسندگی، مطالعات جهانی و زبان، علوم مواد، فیزیک، علوم بهداشت، ریاضیات، علوم سیاسی، تاریخ، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، اقتصاد، زبانشناسی، شهرسازی

نمره زبان انگلیسی جهت اخذ پذیرش MIT

حداقل نمره لازم در مدرک زبان انگلیسی برای رشته های مختلف، متغیر است. برای مثال، حداقل نمره ای که دانشجویان می بایست در دو رشته مهندسی مکانیک و مهندسی عمران و محیط زیست کسب کنند به صورت ذیل می باشد:

 • رشته مهندسی مکانیک: حداقل نمره تافل (TOEFL 100)، حداقل نمره آیلتس (IELTS 7)، شرکت در آزمون GRE و کسب نمره قبولی
 • رشته مهندسی عمران و محیط زیست: حداقل نمره تافل (TOEFL 100)، حداقل نمره آیلتس (IELTS 7.5)، شرکت در آزمون GRE و کسب نمره قبولی

رشته های مقطع کارشناسی در معرفی دانشگاه MIT

رشته های تحصیلی که در مقطع کارشناسی از سوی دانشگاه MIT آمریکا برای دانشجویان تدریس می گردد عبارتند از:

مطالعات آمریکایی، مطالعات باستانی و قرون وسطی، زنان و مطالعات جنسیتی،علوم کامپیوتر و زیست شناسی مولکولی، نجوم، ستاره شناسی، فیزیک نجومی، نجوم سیاره ای، پروژه های مستقل در ستاره شناسی، شیمی اتمسفر، شیمی، دینامیک و جو، ارتباط شیمی جو با سیاست، مهندسی پزشکی، ریاضیات، آمار احتمالات، زیست شناسی و مبنای مهندسی، مطالعات انرژی، مهندسی/ تکنولوژی در محتوا، سیاست عمومی، مطالعات منطقه ای، مطالعات آفریقا، مطالعات آسیایی، مطالعات خاورمیانه، مطالعات روسیه و ارواسیا

معرفی دانشگاه MIT

رشته های مقطع کارشناسی ارشد در معرفی دانشگاه MIT

دانشجویانی علاقمند به تحصیل در دانشگاه MIT آمریکا می توانند یکی از رشته های ذیل را که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می گردد انتخاب نموده و به تحصیل بپردازند:

 • محاسبات طراحی و بهینه سازی
 • سیستم های زیست شناسی و محاسباتی
 • علوم محاسباتی و مهندسی
 • علوم کامپیوتر و زست شناسی مولکولی
 • سیستم های مهندسی
 • علوم بهداشت، درمان و تکنولوژی MIT-Harvard
 • برنامه مشترک با موسسه اقیانوس شناسی وودز هول
 • رهبری فعالیت های جهانی
 • میکروبیولوژی (میکروب شناسی)
 • تحقیق در عملیات
 • علوم و تکنولوژی پلیمر
 • طراحی و مدیریت سیستم
 • برنامه خطی مشی و تکنولوژی

شرایط خوابگاه های دانشگاه MIT

برای معرفی دانشگاه MIT در مورد خوابگاه های این دانشگاه، لازم است بدانید انواع مختلفی از خوابگاه های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد اعم از خوابگاه های متاهلی، تابستانی و خوابگاه های خارج از محوطه دانشگاه. بر طبق آمارها، تعداد 3000 دانشجو که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند، در خوابگاه های دانشجویی داخل دانشگاه اقامت دارند. 1100 دانشجو نیز در همین مقطع در منازل مسکونی که از سوی دانشگاه مورد تایید قرار گرفته است، زندگی می کنند. در مجموع تعداد 4100 دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه MIT مشغول تحصیل هستند.

جالب است بدانید نوعی از خوابگاه های دانشجویی در این دانشگاه وجود دارد که مختص خانم های بارداری است که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل هستند. همسران این خانم ها امکان حضور در خوابگاه را ندارند و نمی توانند در کنار همسرانشان باشند. مهلت تقاضای رزرو این خوابگاه ها حدود 5 ماه قبل از تولد کودک می باشد. برای دانشجویانی که در این گروه از خوابگاه ها مستقر هستند، کمک هزینه هایی در نظر گرفته شده است که از سوی دانشگاه اعطا می گردد.

بورس های تحصیلی به دانشجویان دانشگاه MIT

اطلاع از شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا از جمله موارد مهم در معرفی دانشگاه MIT آمریکا می باشد. دانشجویانی که در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند امکان بهره مندی از بورسیه های تحصیلی را در صورت واجد شرایط بودن، دارند. تقریبا 90% از دانشجویان دوره لیسانس این دانشگاه می توانند از انواع مختلفی از کمک هزینه های تحصیلی شامل بورسیه، وام و امور دانشجویی بهره مند گردیده و اخذ نمایند.

شهریه تحصیلی دانشگاه MIT

هزینه ها و شهریه های تحصیلی در معرفی دانشگاه MIT و به طور کلی در دانشگاه های کشور آمریکا به نوع رشته و مقطع تحصیلی بستگی داشته و متغیر می باشد. اما به طور کلی می توان گفت این هزینه ها تقریبا مبلغی معادل 48000 الی 50000 $ می باشد که می بایست توسط دانشجویان برای هر سال تحصیلی پرداخت گردد.

همان طور که گفته شد شهریه های مختلفی برای انواع رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور آمریکا از دانشجویان اخذ می گردد. بنابراین لازم است قبل از هر گونه اقدامی با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و با اخذ مشاوره های تخصصی از کارشناسان و وکلای این موسسه کلیه جوانب را مورد بررسی قرار دهید. سپس با همراهی و انجام امور حقوقی توسط وکلای موسسه امور مربوط به پذیرش تحصیلی و سپس ادامه تحصیل با خیالی آسوده را به انجام برسانید. کسب مشاوره در این زمینه و همچنین چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و سایر روش های مهاجرت به آمریکا از طریق تماس تلفنی و مراجعه حضوری به دفتر موسسه میسر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *