مهاجرت تحصیلی مجارستان

مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان

اگر شما متقاضی تحصیل پزشکی کشورهای لهستان و مجارستان میباشید، مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان میتواند راهنمای خوبی برایتان باشد. پارامترهای متفاوتی برای مقایسه بهتر در این نوشتار بر اساس آخرین قوانین تحصیل در این کشورها برای شما عزیزان عنوان گردیده است. این دو کشور در حال حاضر به دلیل اینکه دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت را دارا هستند، دانشجویان زیادی از ایران برای تحصیل به این کشورها مهاجرت می نمایند.

نیازمندیهای تحصیل در دانشگاه های پزشکی این دو کشور تحت چه شرایطی ممکن هست؟

آیا با مدارک پزشکی این دو کشور می توان در سایر کشورهای اروپایی هم طبابت نمود؟

نتیجه حاصل از مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان این است که دانشگاه های علوم پزشکی لهستان به دلیل ارزانی شهریه ها و هزینه زندگی در مجارستان، اعتبار بالای مدرک مجارستان، رتبه های بین المللی برتر و وجود دوره های پیش پزشکی جهت آمادگی دانشجویان خارجی برای دوره های اصلی پزشکی، دارای برتری نسبی نسبت به دانشگاه های پزشکی لهستان هستند.

در نهایت، امیدورایم این مقاله با مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان، توانسته باشد مزایا و معایب تحصیل در این کشورها را به طور جامعی نشان دهد. در صورتی که شما متقاضی تحصیل پزشکی در اروپا می باشید،  برای اخذ مشاوره های تخصصی حتما با مشاوران و کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دوره آموزش پزشکی در لهستان

برخی دانشگاه های پزشکی لهستان از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان محسوب می شوند. 6 سال پزشکی عمومی، 4 سال پذیرش فوق لیسانس، 5 سال دندانپزشکی و 5 سال داروسازی، 3 سال پرستاری، برنامه های دوره کاردانی به زبان انگلیسی در بین اکثر برنامه های  پزشکی لهستان قرار دارند که دانشجویان را از کل دنیا شامل نروژ، ترکیه، ایالات متحده آمریکا، کانادا، ایران و غیره جذب می کنند. آن دسته از افرادی که خواستار تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در خارج هستند می توانند تحصیل در دانشگاه های پزشکی لهستان را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها انتخاب کنند. برنامه های رشته پزشکی در بیش از 11 دانشگاه پزشکی لهستان به زبان انگلیسی تدریس می شود.

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در لهستان این است که فارغ التحصیلان برنامه های پزشکی انگلیسی در لهستان واجد شرایط برای درخواست اقامت لهستان بوده و می توانند متقاضی برنامه های آموزش پسا فارغ التحصیلی در بیمارستان های آموزشی در کشورهای مختلف باشند. شهریه ها در دانشگاه های لهستان بین 11000 الی 13000 € می باشد که بیشتر از شهریه های دانشگاه های مجارستان می باشد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

پزشکی در مجارستان دارای سنت و فرهنگ دیرین  در تحصیلات پزشکی و در زمینه مراقبت های درمانی می باشد. دانشجویان دانشگاه پزشکی بین المللی به دلایل متعددی جذب تحصیل پزشکی در مجارستان می شوند که این دلایل عبارتند از :

  • وجود برنامه های در دستری متعدد (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و غیره)
  • تحصیل با زبان های مختلف انگلیسی، آلمانی، مجارستانی
  • کیفیت آموزش و دوره های پیش پزشکی جهت بهبود و تقویت دانش اصلی انگلیسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی برای تحصیلات آتی برای آن دسته از افرادی که نیازمند شهریه های معقول در مقایسه با شهریه ها در ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و غیره می باشند

شرایط اصلی پذیرش پزشکی مجارستان شامل ارائه مدرک دیپلم دوره دبیرستان، دانش زبان خوب (انگلیسی، آلمانی و مجارستانی) و قبولی از آزمون پذیرش دانشگاه پزشکی. بسته به رشته تحصیلی، شهریه های آکادمیک از 4900 € تا 10500 €متغییر است که این در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.

نحوه مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان

بهترین دانشگاه های پزشکی نقطه قوتشان را در تولید تحقیقات مرتبط با طیفی از موضوعات پزشکی و زیست پزشکی نشان داده ند. این موضوعات شامل بیهوشی، کاردیولوژی، پزشکی عمومی و داخلی، متخصص داخلی، استخووان شناسی، رادیولوژی و جراحی می باشند. جدول زیر  که حاصل کار تحقیقاتی کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است، نشان دهنده برترین دانشگاه های پزشکی در مجارستان و لهستان بر اساس دو فاکتور زیر می باشد:

  • شهرت در سطح جهانی
  • تحقیقات در رشته پزشکی
جایگاه نام دانشگاه محل امتیاز رتبه جهانی
1 دانشگاه اسملویس بوداپست، مجارستان 55.2 # 239
2 دانشگاه جاگیلونین کراکف، لهستان 54.6 # 248
3 دانشگاه پزشکی کدانسک گدانسک، لهستان 50.9 # 301
4 دانشگاه پزشکی راکلوف راکلوف، لهستان 48 # 349
5 دانشگاه پزشکی ورسای ورسای، لهستان 42.6 # 440
6 دانشگاه پزشکی لودز لودز، لهستان 39.9 # 507
7 دانشگاه پکس پکس، مجارستان 39.5 # 516

مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان

مقایسه نهایی بین لهستان و مجارستان

روی هم رفته،  از طریق مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان به این نتیجه کلی می رسیم که  تحصیل پزشکی در مجارستان با کیفیت بالاتر و امکانات و امتیازات بیشتری به متقاضیان تحصیل در مجارستان ارائه می شود. هزینه های زندگی و تحصیل معقول، آموزش عموما به زبان انگلیسی، اعتبار جهانی و اتحادیه اروپایی مدارک تحصیل پزشکی در مجارستان و وجود دروه های پیش پزشکی، همگی اینها دلایل برتری تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان می باشد.

بر طبق داده ها و آمار موجود، مجارستان 4 دانشگاه در بین 350 دانشگاه برتر رنکینگ جهانی QS 2017 می باشد: دانشگاه زگن، دانشگاه دبرسن، دانشگاه اسملویس و دانشگاه پکس. برترین دانشگاه ملی و جهانی در بین کلیه دانشگاه های مجارستان و حتی لهستان، دانشگاه اسملویس مجارستان می باشد که بطور تخصصی دانشگاه و نه دانشکده محسوب می شود.

آیتم لهستان مجارستان
قدمت آموزشی بیشتر کمتر
تعداد دانشکده 11 5
آموزش به زبان انگلیسی دارد دارد
برترین رتبه جهانی دانشگاه سملویس: 239 دانشگاه جاگیلونین: 248
شهریه ها 4900 الی 10500 € 11000 الی 13000 €
مدرک با اعتبار جهانی اکثر دانشگاه ها دارای مدرک معتبرند. تعداد کمی از دانشگاه ها مدرک معتبری دارند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و لهستان

ما در این مقاله پس از مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان و مجارستان به این نتیجه می رسیم که دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان به دلیل مقرون به صرفه بودن شهریه ها و هزینه زندگی در مجارستان، اعتبار مدرک بالای آن، رتبه های بین المللی برتر و وجود دوره های پیش پزشکی جهت آمادگی دانشجویان خارجی برای ترقی به دوره های تحصیلی بالاتر برتر از دانشگاه های پزشکی لهستان هستند.

از بین دانشگاه های پزشکی هر دو کشور مورد نظر، تحصیل پزشکی در دانشگاه سملویس مجارستان به واسطه امتیازات و کیفیت برتر دانشگاهی، می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در پایان، اگر سوالی در مورد موضوع مقاله و یا حتی در مورد اعزام دانشجو به لهستان و مجارستان برایتان پیش آمده است، لطفا در این خصوص سوالات خود را با کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *