مهاجرت سرمایه گذاری در فرانسه, مهاجرت سرمایه گذاری در یونان

مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه

مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه

مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه مهم است چراکه متقاضیان و اعضای خانواده آنها از طریق اثبات تمکن مالی خود براحتی می توانند به اقامت اتحادیه اروپایی دست یابند. در اینجا نیازی به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و یا ثبت شرکت وجود ندارد و تنها فاکتور برای تایید صلاحیت تان اثبات تمکن مالی شما بر پایه درآمد مستقل یا فاندهای خارج از کشور ناشی از منابع درآمدی شامل حقوق و مزایای بازنشستگی، مشاغل مجازی، بیزینس، سود پس انداز بانکی یا گرانت ها می باشد.

 • تفاوت شرایط اقامت تمکن مالی یونان و فرانسه در چیست؟
 • برای اثبات تمکن مالی یونان و فرانسه چند یورو لازم است؟
 • منابع درآمدی اثبات تمکن مالی یونان و فرانسه چیست؟
 • اقامت صادره از طریق تمکن مالی فرانسه و یونان چند سال معتبر است؟
 • آیا اقامت تمکن مالی یونان و فرانسه قابل تمدید می باشد؟

آزادی مسافرت یا زندگی معاف از ویزا در اروپا، فرصت های انجام بیزینس، دسترسی به نظام آموزش عمومی و نظام مراقبت درمانی دولتی، امکان اخذ اقامت دائمی (PR) و شهروندی اروپایی از جمله برترین امتیازات تمکن مالی محسوب می شود. هموطنان زیادی هستند که اکنون با داشتن تمکن مالی کافی به فکر یافتن روش ساده ای جهت اخذ اقامت اروپایی هستند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه پرداخته می شود.

امتیازات اخذ اقامت تمکن مالی چیست؟

یکی از آسانترین روش ها برای اخذ اقامت اروپایی از طریق روش تمکن مالی است. مهاجرت به اروپا توسط اثبات تمکن مالی در واقع یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت اتحادیه اروپا (EU) محسوب می گردد. در این روش ساده تنها مدارک تمکن مالی و ثروت و دارایی شخص متقاضی مورد بررسی قرار گرفته و بنابراین نیازی به انتقال سرمایه جهت ثبت شرکت یا خرید ملک وجود ندارد. دو کشور فرانسه و یونان از جمله کشورهای اروپایی هستند که به متقاضیان مهاجرت از طریق تمکن مالی ویزای اقامت با امتیازات زیر را اعطاء می کنند:

 • اخذ اقامت سریع و آسان اروپایی
 • اخذ اقامت اروپایی بدون نیاز به هیچ سرمایه گذاری
 • امکان افتتاح آسان و بدون محدودیت حساب بانکی
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی
 • مسافرت آزادانه به کلیه کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) و 26 کشور ناحیه شنگن
 • بهره مندی کلیه اعضای خانواده از امکانات و خدمات عمومی
 • امکان اخذ اقامت دائم و حتی تابعیت پس از گذشت چند سال
 • دریافت بیمه تامین اجتماعی و…

مقایسه شرایط تمکن مالی یونان و فرانسه

مطابق بند 20 قانون مهاجرت و تلفیق اجتماعی (4251/2014) شهروندان کشورهای ثالث و اعضای خانواده آنها که مایل به بازنشستگی و یا زندگی در یونان بدون کار هستند، می توانند بر پایه بر اساس تمکن مالی خودنسبت به اخذ اقامت یونان اقدام نمایند. این نوع مجوز اقامتی با عنوان اقامت افراد تمکن دار یا Financially independent individual معمولا برای 2 سال صادر شده و قابل تمدید می باشد. البته به شرطی که دارنده ویزای اقامت سطح درآمدش را حفظ کند. اما شرایط برنامه تمکن مالی یونان داشتن درآمد کافی برای هر یک از اعضای خانواده است. حداقل تمکن لازم 2000€ (یورو) برای متقاضی اصلی و این مقدار برای همسر تا 20% و برای هر فرزند تا 15% افزایش می یابد.

نمودار مقایسه اقامت تمکن مالی یونان و فرانسه

مطابق بند 313-6 از قانون CESEDA، ویزای اقامت موقت فرانسه Carte de séjour temporaire یا به اصطلاح CST توسط دولت فرانسه برای شهروندان خارجی با شرایطی سه گانه شامل اثبات تمکن مالی کافی و توافق بر سر عدم انجام فعالیت حرفه ای در کشور فرانسه صادر می شود. مدت اقامت صادره از این طریق تا 1 سال بوده و قابل تمدید می باشد. اما پس از 5 سال اقامت در فرانسه افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام نمایند. حداقل تمکن لازم برای سرپرست خانوار و این مقدار برای همسر تا حدود 50% و برای هر یک از فرزندان تا 20% افزایش می یابد.

مقایسه منابع تمکن مالی یونان و فرانسه

همانطوری که در نمودار فوق نیز مشاهده می شود، شرط تمکن مالی فرانسه حدود 1000€ (یورو) بیشتر از تمکن مالی یونان می باشد. علاوه بر این با مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه متوجه یک نکته دیگری نیز می شویم و آن اینکه مدت اعتبار اقامت تمکن مالی فرانسه 1 ساله و قابل تمدید بوده در حالیکه مدت اعتبار اقامت تمکن مالی یونان 2 ساله و قابل تمدید می باشد. اما اکنون سوالی در این بین مطرح می شود که منابع برای اثبات تمکن مالی یونان و فرانسه چیست؟ منابع درآمدی برای اثبات تمکن مالی دو کشور یونان و فرانسه در سال 2022 به شرح ذیل می باشد:

شرایط یونان (Greece) فرانسه (France)
منابع درآمدی جهت اثبات تمکن مالی حقوق بازنشستگی حقوق بازنشستگی
مشاغل مجازی درآمد حاصل از اجاره خانه
بیزینس سود سهام شرکت ها و سازمانها
پس انداز بانکی سود ناشی از سپرده بانکی
گرانت
سود حاصل از سهام بورس

مقایسه شرایط تمکن مالی یونان و فرانسه

مدارک لازم برای درخواست تمکن مالی

برای اخذ ویزای اقامت از طریق تمکن مالی در یونان و فرانسه، شما به عنوان متقاضی بایستی مدارک و اسنادی را به سفارت این دو کشور تحویل داده و شخصا برای شرکت در جلسه مصاحبه در مکان سفارت حاضر شوید تا درباره هدف از درخواستتان توضیح دهید. اما مدارک لازم برای درخواست اقامت تمکن مالی یونان و فرانسه در سال 2022 بدین شرح است:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار
 • مدارک شناسائی همانند شناسنامه و سند ازدواج
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی معتبر سلامت جسمی و روحی
 • مدارک اثبات تمکن مالی از قبیل صورت حساب بانکی، فیش حقوق بازنشستگی و تامین اجتماعی و…
 • بیمه سلامت معتبر جهت پوشش در یونان یا فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

لازم به ذکر است که متوسط زمان رسیدگی به درخواست های ویزای تمکن مالی یونان حداکثر تا 3 ماه و برای اقامت فرانسه نیز بسته به ملیت هر متقاضی حداکثر 2 هفته تا 1 ماه می باشد. از این نظر نیز اخذ ویزای اقامت تمکن مالی یونان و فرانسه یکی از سریعترین اقامت های ممکن در این کشورها محسوب می شود.

مقایسه شرایط تمدید تمکن مالی یونان و فرانسه

درست است که هر دو کشور یونان و فرانسه دارای برنامه مهاجرتی از نوع تمکن مالی هستند ولی شرایط هر کدامیک از این کشورها متفاوت از دیگری است. در اینباره متقاضیان نیز بایستی دقت لازم را داشته باشند. از جمله این تفاوت ها می توان به شرایط درآمدی و یا مدت اعتبار ویزا و نیز شرایط تمدید ویزا اشاره نمود. تمدید ویزای اقامت تمکن مالی فرانسه از دو طریق امکان پذیر می باشد. متقاضیان تمدید اقامت تمکن مالی فرانسه می توانند با ارائه قباله خانه، اجاره نامه و ترازنامه بانکی جهت نمایش سود ماهانه سپرده بانکی در بانک های ایرانی به اثبات تمکن مالی بپردازند.

همچنین متقاضیان می توانند جهت تمدید اقامت خود در فرانسه، گواهی موجودی حساب بانکی خود را در بانک های فرانسوی ارائه نمایند. اما در یونان، متقاضیان می توانند با ارائه فیش حقوق بازنشستگی و یا صورت حساب بانکی و یا سایر مدارک نشان دهنده درآمد کافی نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایند.

معایب تمکن مالی یونان و فرانسه

در روش تمکن مالی همان طور که از نام آن مشخص است، چه در کشور یونان چه در کشور فرانسه در واقع فرد بیان می کند که به لحاظ مالی توانایی تامین تمامی هزینه های خود و خانواده اش را دارد. قوانین این 2 کشور نیز در خصوص این روش مهاجرتی بیان می دارد که افراد اگرچه اجازه اقامت در یونان یا فرانسه را پیدا می کنند اما نخواهند توانست در این کشورها مشغول به کار شوند. منتهی این مسئله تنها عیب اخذ اقامت از طریق روش تمکن مالی نیست. برخی از مهم ترین معایب روش تمکن مالی یونان و فرانسه عبارت هستند از:

 • اخذ اقامت از طریق روش تمکن مالی با اجازه کار همراه نیست.
 • تعداد ظرفیت هایی که یونان و فرانسه هر ساله برای اعطای اقامت از این روش در نظر می گیرند محدود است.
 • شانس کمی وجود دارد که افراد موفق شوند به این روش اقامت یونان یا فرانسه را بگیرند.
 • درصد بالایی امکان دارد پرونده موفق نشود و نتیجتا هزینه هایی که در این راه انجام گرفته است از جمله پیش پرداخت اجاره منزل، هزینه سفارت، ترجمه مدارک و غیره سوخت شود.

البته از جمله مزایای روش تمکن مالی نیز می توان به نبود شرط سنی اشاره نمود. با این حال پیشنهاد می شود کسانی که شرایط سنی مناسب برای مهاجرت به سایر طرق از جمله تحصیل یا کار را دارند، از طریق روش تمکن مالی یونان یا فرانسه اقدام به مهاجرت نکنند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است به مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه پرداخته شد.

سوالات پرتکرار درباب مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه

افرادی که به مقایسه تمکن مالی یونان و فرانسه می پردازند سوالات زیر را عنوان مینمایند:

 1. شرط تمکن مالی برای کشور یونان به چه صورت است؟ مجوز اقامت 2 ساله می باشد. میزان تمکن 2000€ (یورو) برای نفر اصلی و برای همسر 20% و فرزند 15% است.
 2. شرط تمکن مالی برای کشور فرانسه به چه صورت است؟ مجوز اقامت این کشور 1 ساله و قابل تمدید می باشد. میزان تمکن 3000€ (یورو) برای نفر اصلی و برای همسر 20% و فرزند 15% است.
 3. منابع تمکن مالی در یونان و فرانسه چه فرقی با هم دارند؟ اثبات و مدارک منابع مالی در کشور یونان به بیشتر می باشد. در خصوص کشور فرانسه می توان به حقوق بازنشستگی، درآمد حاصل از اجاره خانه و سود شرکت اشاره کرد.
 4. مدارک تمکن مالی در یونان چیست؟ از مدارک اصلی می توان به گواهی حقوق بازنشستگی، مشاغل مجازی، پس انداز بانکی و سود حاصل از سهام بورس اشاره کرد.
 5. مدارک لازم برای ویزای تمکن مالی چیست؟ تکمیل فرم درخواست، گواهی سلامت جسمی، اثبات مدارک مالی و رسید پرداخت هزینه ها.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.