مهاجرت به کشور آلمان, مهاجرت به کشور ترکیه

مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان

مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان

مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان برای کسانی که بدنبال روش مهاجرتی ارزان قیمت هستند جذاب است. آلمان یکی از توسعه یافته ترین کشورهای دنیاست که قوی ترین اقتصاد در اروپا و پنجمین اقتصاد دنیا را دارد. آلمان همچنین سومین وارد کننده و صادرکنند بزرگ است که با توجه به سطح درآمد بالا و فوق العاده توسعه یافته بودن آن، مردم آلمان نیز سطح بسیار بالایی از رفاه را تجربه می کنند. این کشور از جهات مختف از جمله سیستم بهداشت و درمان جهانی، امنیت اجتماعی و اقتصادی، حفاظت محیط زیست، نظام تحصیلی رایگان و غیره در گروه بهترین کشورهای دنیا است. همین عوامل سبب شده علی رغم دشواری یادگیری زبان آلمانی در مقایسه با زبان انگلیسی، بسیاری افراد در پی مهاجرت تحصیلی یا کاری به آلمان باشند.

ترکیه نیز اگرچه کشوری در حال توسعه است در سال های اخیر در جنبه های مختلف اقتصادی و اجتماعی پیشرفت چشم گیری داشته است. مثلا این نکته که ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی اش جاذبه های توریستی زیادی دارد سبب شده از طریق جذب گردشگران سطح درآمد بالایی داشته باشد. دانشگاه های ترکیه نیز بعضا رنکینگ جهانی بهتری در مقایسه با سایر دانشگاه های آسیای غربی دارند به همین دلیل دانشجویانی که به دنبال تحصیلات ارزان و در عین حال کم هزینه هستند ترکیه را انتخاب می کنند. در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان طی سال 2022 به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

 • تحصیل در ترکیه ارزان تر است یا آلمان؟
 • شرایط کاری در ترکیه و آلمان چگونه است؟
 • مهم ترین امتیازات زندگی در آلمان چیست؟
 • بهترین راه برای دریافت اقامت آلمان چیست؟
 • چرا اقامت در ترکیه یک امتیاز بزرگ است؟
 • بهترین راه برای دریات پاسپورت دو کشور چیست؟

مقایسه زندگی دانشجویان در ترکیه و آلمان

تحصیل در آلمان، برای همه دانشجویان حتی کسانی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، رایگان است در حالی که ترکیه نظام تحصیلی رایگان ندارد. با این وجود با در نظر گرفتن هزینه های زندگی تحصیل در ترکیه در نهایت بسیار ارزان تر از آلمان خواهد بود. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه با توجه به این که بودجه ای از دولت دریافت نمی کنند ممکن است به سالانه 20000$ (دلار آمریکا) هم برسد اما دانشگاه های دولتی آن ارزان قیمت است و شهریه آن در سال 2023-2022 به شرح ذیل می باشد:

زبان تدریسشهریه دانشگاه های دولتی ترکیه (دلار آمریکا)
انگلیسیسالانه از 600$ تا 2000$
ترکی استانبولیسالانه از 300$ تا 1000$

دانشگاه های دولتی آلمان اما هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند و تنها استثنای این امر دانشگاه های استان Baden-Württemberg است که از انتهای سال 2017 از دانشجویان غیر اروپایی یا اصطلاحا non-EU/EEA students سالانه 3000€ (یورو) شهریه می گیرند. این در حالی است که شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان در سال 2023-2022 در مقطع کارشناسی سالانه به 26000€ (یورو) و در مقطع کارشناسی ارشد به 40000€ (یورو) هم می رسد. برخی از دانشگاه های آلمان که برای تمامی دانشجویان رایگان هستند عبارت اند از:

 • University of Stuttgart
 • University of Mannheim
 • دانشگاه برمن
 • University of Cologne
 • University of Hamburg

مقایسه زندگی دانشجویان در ترکیه و آلمان

مقایسه هزینه های زندگی در ترکیه و آلمان

همان طور که پیش تر اشاره کوتاهی شد در مجموع تحصیل در ترکیه، به شرط اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی، ارزان تر تمام می شود. دلیل این امر پایین تر بودن هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با آلمان است؛ به عبارت دقیق تر در حالی که زندگی دانشجویی در ترکیه ماهانه بین 250$ تا 400$ (دلار آمریکا) هزینه دارد، زندگی در آلمان ماهانه بین 750€ تا 1500€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. میزان دقیق هزینه های زندگی در هر کشوری از جمله ترکیه و آلمان را علاوه بر سبک زندگی، شهر محل اقامت هم تعیین می کند. برای بررسی بهتر این موضوع در جدول ذیل هزینه زندگی در محبوب ترین شهرهای آلمان مقایسه شده است:

محبوب ترین شهرهای آلمانحدود هزینه زندگی در 1 ماه (یورو)
برلین، فرانکفورت و دوسلدورفاز 900€ تا 1500€
فریبورگ، لیپزینگ و هانووراز 750€ تا 1100€

یکی از راه های کاهش هزینه در آلمان از طریق اجاره خوابگاه به جای آپارتمان شخصی است. از دیگر راه های کاستن از هزینه ها نیز می توان به اجاره اشتراکی آپارتمان با یک یا چند دانشجوی دیگر اشاره نمود که در نموداری که در ادامه ترسیم شده بررسی گشته است:

اجاره بهای ماهانه در آلمان

باید به این نکته توجه کرد که هزینه زندگی در شهرهای مختلف می تواند کاملا متفاوت از هم باشد.

مقایسه شرایط کاری در ترکیه و آلمان

آلمان ویزایی به نام ویزای جستجوی کار صادر می کند که شامل حال همه، حتی شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، هم می شود. این در حالی است که برای اخذ ویزای کاری ترکیه فرد حتما باید پیشنهاد شغلی داشته باشد به همین دلیل است که علاقه مندان به مهاجرت کاری به ترکیه ابتدائا 1 سال در دوره های زبان در این کشور تحصیل می کنند تا راحت تر بتوانند استخدام شوند. امتیاز دیگر آلمان به ترکیه سطح بالاتر درآمد در این کشور است، در حالی که متوسط درآمد ماهانه در ترکیه حدود 450$ (دلار آمریکا) در ماه می باشد، در آلمان میانگین درآمد ماهی 2800$ (دلار آمریکا) می باشد.

به علاوه تعداد فرصت های شغلی آلمان بسیار بیشتر از ترکیه است و به همین دلیل است که آلمان به کسانی که حداقل مدرک کارشناسی و 3 سال سابقه کار مرتبط با رشته خود داشته باشند، ویزای جستجوی کار می دهد؛ چرا که نیاز به نیروی کار متخصص دارد. برای بررسی بهتر این موضوع در جدول ذیل نرخ بیکاری در ترکیه و آلمان با هم مقایسه شده است:

نام کشورنرخ بیکاری در سال 2022
آلمان%3.2
ترکیه%12.6

مقایسه مهاجرت به آلمان و ترکیه

در مجموع مهاجرت به آلمان بهتر است چرا که این کشور از تمامی جهات از ترکیه برتر است و راه های مهاجرت کم هزینه ای دارد که عبارت است از روش کاری و تحصیلی. با این حال مهاجرت به ترکیه ارزان تر خواهد بود پس کسانی که تمکن مالی لازم برای آلمان را ندارند یا برای مهاجرت عجله دارند بهتر است ترکیه را انتخاب کنند زیرا فرآیند نوبت دهی ویزا از سوی سفارت آلمان طولانی تر است. علاقه مندان به بررسی بیشتر مقایسه زندگی در ترکیه و آلمان در سال 2022 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *