مهاجرت به کشور اسپانیا, مهاجرت به کشور پرتغال

مقایسه زندگی در پرتغال و اسپانیا

مقایسه زندگی در پرتغال و اسپانیا

مقایسه کشورهای گوناگون در زمینه های مختلفی از جمله هزینه های زندگی و تحصیل، شرایط زندگی، میانگین درآمد و غیره، از مورادی است که باعث می شود افراد با اطمینان بیشتری تصمیم به مهاجرت بگیرند. مقایسه زندگی در پرتغال و اسپانیا به دلیل شباهت های فراوانی که دارد می تواند از جذابیت خاصی برای علاقه مندان به این کشورها بهره ببرد. هر دوی این کشورها از مقاصد محبوب توریست ها در اروپا بوده و درآمد قابل توجهی از طریق این صنعت به دست می آورند. در این مقاله که توسط تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی کرده ایم تا مواردی از جمله زندگی تحصیلی، کاری و هزینه های زندگی در این دو کشور را مقایسه کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

  • شرایط تحصیل در پرتغال و اسپانیا چه تفاوتی دارند؟
  • هزینه زندگی در کدام کشور کمتر است؟
  • نظام بهداشت و درمان کدام کشور ساده تر است؟
  • تفاوت خرید ملک در اسپانیا و پرتغال چیست؟
  • محدودیت های مهاجرت به دو کشور چه تفاوت هایی دارد؟
  • بهترین مسیر برای مهاجرت به دو کشور کدامند؟

مقایسه زندگی دانشجویی در پرتغال و اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و پرتغال متقاضیان فراوانی دارد. اعتبار دانشگاه های هر دوی این کشورها بالا بوده و افراد می توانند پس از اتمام تحصیل خود، جذب بازار کاری این کشور شوند و در نهایت اقامت این کشورها را به دست آورند. در کشور پرتغال دانشگاه های دولتی، خصوصی و مراکز پلی تکنیک زیادی وجود دارند که طیف گوناگونی از رشته ها را به دانشجویان ارائه می دهند. تحصیل در کشور پرتغال عموما به زبان پرتغالی بوده و در مواردی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. قابل ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بالاتر بوده و تحصیل به زبان پرتغالی باعث کاهش قابل توجه هزینه های تحصیل خواهد شد. هزینه سالیانه تحصیل در پرتغال به طور میانگین مبلغی حدود 950€ الی 1250€ (یورو) در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 2500€ الی 3000€ (یورو) را در مقطع دکتری در بر می گیرد.

تحصیل در اسپانیا نیز از شرایطی مشابه با پرتغال برخوردار است؛ زبان آموزش در این کشور اسپانیایی بوده اما تنوع رشته هایی که با زبان انگلیسی ارائه می شوند در مقایسه با پرتغال بیشتر است. هزینه تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی 750€ الی 2500€ (یورو)، در مقطع کارشناسی ارشد 1000€ الی 3500€ (یورو) و در مقطع دکتری 1500€ الی 2000€ (یورو) در سال گزارش شده است. قابل ذکر است که در کشور اسپانیا نیز تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه بالاتری را در بر می گیرد. امکان اشتغال به صورت پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در هر دوی این کشورها وجود داشته و می توان از این طریق بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی را تامین نمود.

مقایسه زندگی کاری در پرتغال و اسپانیا

اشتغال در اسپانیا و پرتغال، از جمله روش های مهاجرت به این دو کشور است. طبق آمار اعلام شده در سال های اخیر، نرخ بیکاری در هر دوی این کشورها بالا بوده و اشتغال شهروندان این دو کشور در خطر است؛ با این حال، اشتغال در پرتغال با وضعیت بهتری مواجه است. طبق قوانین اسپانیا و پرتغال، جهت اخذ مجوز کار در این دو کشور فرد باید از قبل یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای معتبر دریافت کرده باشد و یک قرارداد کاری با شرح شرایط کاری و میزان درآمد ماهیانه منعقد شده باشد. فرصت های کاری در ابتدا به شهروندان این دو کشور تعلق می گیرند و در صورت نبود فرد متخصص، یک فرد خارجی می تواند جایگزین وی شود. در سال 2022، میانگین درآمد ماهیانه شهروندان در اسپانیا 2710€ (یورو) و در پرتغال 2817€ (یورو) گزارش شده است. نمودار زیر طبق آمار ژانویه 2022 رسم شده است:

نمودار مقایسه نرخ بیکاری در اسپانیا و پرتغال

مقایسه هزینه های زندگی در پرتغال و اسپانیا

تفاوت هزینه های زندگی در دو مقصد و هم چنین تناسب آن با میزان درآمد شهروندان دو کشور از مهم ترین مواردی است که قبل از اخذ تصمیمات نهایی باید بررسی شوند. به طور کلی هزینه های زندگی در مادرید از لیسبون بالاتر است؛ به طوری که هزینه ماهیانه زندگی در مادرید به طور میانگین 3401€ (یورو) گزارش شده در حالی که برای داشتن یک زندگی با همان استانداردها در لیسبون، به ملبغی حدود 2900€ (یورو) نیاز است. هزینه اجاره مسکن و خوار و بار در مادرید، به ترتیب 10% و 27% از لیسبون گران تر است. هزینه های مربوط به حوزه حمل و نقل و اتوموبیل در لیسبون در مقایسه با مادرید بالاتر بوده و مادرید خدمات مربوط به این حوزه را با مبلغ پایین تری در اختیار شهروندان می گذارد.

مقایسه هزینه های زندگی در لیسبون و مادرید
نوع هزینه مادرید به یورو لیسبون به یورو
یک وعده غذا در رستورانی ارزان قیمت 12€ 8€
McMeal در مک دونالد 8€ 6.5€
یک گالن شیر 3.2€ 2.5€
فیله مرغ 2.8€ 2.4€
یک گالن 1.5 لیتری آب 0.7€ 0.5€
رفت و آمد ماهیانه 54.7€ 35.5€
هزینه ماهیانه قبوض (آب، برق و غیره) 136.6€ 108.3€
هزینه ماهیانه پیش دبستانی یا مهد کودک خصوصی 449.8€ 425.5€
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 980.4€ 878.5€
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 735.4€ 634.2€

مقایسه هزینه های زندگی در پرتغال و اسپانیا

مزایا و معایب اقامت در پرتغال و اسپانیا

هنگامی که صحبت از مزایای زندگی در اسپانیا می شود مواردی از جمله صمیمیت اسپانیایی ها، تنوع فرهنگ های موجود در این کشور، سواحل زیبا و تنوع آب و هوایی به چشم می خورد. مواردی از جمله هزینه های بالای زندگی و گرانی، فساد مالی، بروکراسی و هزینه های بالای بخش بهداشت و درمان از جمله مواردی هستند که به عنوان مشکلات زندگی در این کشور می توان نام برد. از مزایای زندگی در پرتغال می توان به آب و هوای معتدل و روزهای آفتابی، جاذبه های طبیعی، نرخ پایین جرم و جنایت، ساکنینی صمیمی، هزینه های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و گوناگونی فرهنگی اشاره نمود. مشکلات زندگی در پرتغال شامل مواردی از جمله دشواری آموختن زبان پرتغالی و بروکراسی می باشند.

از جمله مشاغل پردرآمد و محبوب در اسپانیا برای مهاجران می توان به مشاور تجاری برای افراد خارجی، مشاغل حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندس مکانیک و صنایع و مشاغل حوزه توریسم اشاره کرد. هم چنین اشتغال در حوزه های جراحی، قضاوت، وکلات، آموزش دانشگاهی، مدیریت امور مالی و پزشکی منجر به کسب حداکثر درآمد در کشور پرتغال شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط زندگی در سایر کشورهای قاره اروپا، می توانید مقاله مهاجرت به ایتالیا را مطالعه نمایید. در صورت نیاز به اخذ مشاوره و راهنمایی در زمینه مهاجرت، کارشناسان ما در تیم وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه درخشان آماده کمک به شما جهت اتخاب بهترین ها در این زمینه می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *