مهاجرت

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی و اطلاع از شرایط کار و اقامت در این دو کشور مسلما می تواند راهنمای خوبی برای متقاضیان مهاجرت محسوب شود. مخصوصا این امر زمانی مهم می گردد که بدانیم قبرس یکی از آسان ترین و ارزان ترین کشورهای اروپایی برای اخذ تابعیت مضاعف محسوب می شود. شما با پس انداز حداقل30000€ (یورو) در بانک های قبرسی به مدت 3 سال به راحتی می توانید به اقامت دائم و تابعیت قبرسی دست یابید.

 • آیا هزینه زندگی در قبرس شمالی گران تر از قبرس جنوبی است؟
 • وضعیت کار در 2 کشور قبرس شمالی و جنوبی به چه صورتی است؟
 • درآمدها در قبرس شمالی و جنوبی چه تفاوتی با هم دارد؟
 • شرایط مهاجرت به قبرس شمالی و جنوبی چگونه است؟
 • شرایط اخذ ویزای طلایی قبرس در سال 2022 چگونه است؟

قبرس مقصد مهاجرتی ارزان و مقرون به صرفه ای برای تحصیل و مخصوصا اخذ تابعیت مضاعف برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود که در سال های اخیر مورد توجه اکثر هموطنان ایرانی قرار گرفته است. از سوی دیگر عضویت این کشور در اتحادیه اروپایی (EU) نیز بر اهمیت اخذ اقامت این کشور بیش از پیش افزوده است. جهت آگاهی از فرآیند اخذ اقامت و تابعیت کشور قبرس می توانید با مشاورین و کارشناسان زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

مقایسه دو کشور قبرس شمالی و جنوبی

قبرس شمالی و جنوبی از نظر جامعه بین المللی یک قلمرو واحد با عنوان جمهوری قبرس شناخته می شود. اما قبرس شمالی توسط نیروهای ترکیه به اشغال درآمده است و این اشغال از نظر قانون بین الملل غیرقانونی می باشد و بسان اشغال غیرقانونی خاک اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. چرا که کشور قبرس عضوی از اتحادیه اروپایی (EU) محسوب می شود.

قبرس شمالیقبرس جنوبی
پایتختنیکوزیای شمالی (North Nicosia)نیکوزیا (Nicosia)
تقسیمات سیاسیفقط به رسمیت شناخته شده توسط دولت ترکیهبخشی از اتحادیه اروپایی (EU)
زبان رسمیترکییونانی
مساحت3,355 کیلومتر مربع9,251 کیلومتر مربع

اگر بخواهیم تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی را در لیستی بیاوریم، ما می توانیم به موارد مهم ذیل اشاره کنیم:

 • نظام سیاسی: نظام سیاسی هر دو کشور از نوع جمهوری مشروطه تک حزبی می باشد.
 • پرچم: پرچم قبرس شمالی به شکل ماه و ستاره قرمز با پس زمینه سفید اما پرچم قبرس جنوبی شکل سرزمینی کشور قبرس با رنگ قهوه ای است.
 • مذهب: مذهب اغلب مردمان قبرس شمالی اسلام اما مذهب مردمان قبرس جنوبی عموما مسیحیت است.
 • جمعیت: از نظر جمعیتی ساکنین قبرس جنوبی بیشتر از قبرس شمالی می باشد.
 • پول: واحد پولی مورد معامله در قبرس شمالی همان لیر ترکیه ولی واحد پولی قبرس جنوبی یورو می باشد.

مقایسه شرایط کار در قبرس شمالی و جنوبی

شرایط بازار کار در دو کشور قبرس شمالی و جنوبی تا حدودی مشابه هم می باشد. در هر دو کشور صنایع خدماتی از جمله توریسم و گردشگری جایگاه خوبی در اقتصاد دارد. از لحاظ شرایط بازار کار شامل نرخ بیکاری و میانگین درآمد ماهیانه وضعیت بازار کار در کشور قبرس شمالی بهتر از قبرس جنوبی می باشد. لیست مشاغل مورد نیاز دو قبرس نشانگر تسلط مشاغل خدماتی در اقتصاد دو کشور می باشد. بر اساس قانون شرایط کار در قبرس، زمان کاری استاندارد در دو کشور قبرس شمالی و جنوبی حدود 38 ساعت و مجموعا 5 روز در هفته می باشد. ضمنا متقاضیان کار در دو کشور قبرس شمالی و جنوبی برای اخذ ویزای کار نیازمند پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای قبرسی هستند تا صلاحیت کار را کسب کنند.

مقایسه شرایط کار در قبرس شمالی و جنوبی

مقایسه شرایط تحصیل در قبرس شمالی و جنوبی

سیستم آموزش عالی در هر دو کشور قبرس شمالی و جنوبی از اصول و استانداردهای نظام آموزش عالی اروپایی (Bologna process) تبعیت می کنند. موسسات آموزش عالی در هر دو قبرس شمالی و جنوبی به دو صورت خصوص و دولتی موجود است. معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی قبرس به مراتب پایین تر از دانشگاه های خصوصی این کشور می باشد. متقاضیان می توانند برنامه های تحصیلی مورد علاقه خود را در 3 سیکل تحصیلی کارشناسی (3 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکتری (4 سال) در دانشگاه های قبرس شمالی و جنوبی پیگیری نمایند.

اما آنچه که در این میان مهم است هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های قبرس شمالی و جنوبی است. همانطوری که در جدول ذیل نیز مشاهده می گردد، هزینه تحصیل سالانه در قبرس شمالی بالاتر ولی هزینه ماهانه زندگی پایین تراز قبرس جنوبی در سال 2022 می باشد:

قبرس شمالیقبرس جنوبی
رتبه برترین دانشگاه در رنکینگ جهانی QS در سال 2022دانشگاه آمریکایی قبرس (American University of Cyprus)دانشگاه قبرس (University of Cyprus) دارای رتبه 678 جهانی
هزینه تحصیل سالیانه€5600 (یورو)€3500 (یورو)
هزینه ماهانه زندگی€540 (یورو)€700 (یورو)

شرایط زندگی در قبرس شمالی و جنوبی

با توجه به آمار و اطلاعات به روز به دست آمده از سال 2022 می توان چنین استدلال کرد که هزینه زندگی در قبرس جنوبی به مراتب بالاتر از قبرس شمالی است. هزینه ماهیانه زندگی در قبرس جنوبی در حدود 700€ (یورو) ولی این هزینه در قبرس شمالی در حدود 540€ (یورو) می باشد. البته نباید فراموش کرد که قبرس جنوبی عضو اتحادیه اروپا است و اخذ اقامت آن ارزشمندتر می باشد.

شرایط سرمایه گذاری در قبرس شمالی و جنوبی

در سال 2016، دولت قبرس قانونی را برای جذب سرمایه گذاران خارجی با نام برنامه ویزای طلایی یا Golden Visa تصویب کرد که به شهروندان خارجی اجازه سرمایه گذاری در این کشور برای اخذ اقامت دائمی را می داد. افراد برای اینکه واجد شرایط این برنامه باشند بایستی اولا هیچ گونه سوء پیشینه ای نداشته باشند. ثانیا متقاضی و همسر او نباید در قبرس پست شغلی بگیرند. ثالثا متقاضی از زمان اخذ کارت اقامت دائمی بایستی به مدت یک سال در قبرس زندگی بکند و بعدا هر 2 سال یک بار از قبرس دیدن نماید. شرایط مالی برنامه سرمایه گذاری در قبرس در سال 2022 بدین ترتیب است:

شرایط ویزای طلایی سرمایه گذاری قبرس
شرط اولپس انداز حداقل 30000€ (یورو) در یک موسسه مالی قبرسی برای دوره حداقل 3 ساله
شرط دومارائه مدرک درآمد سالانه حداقل 30000€ (یورو) بدست آمده از خارج با افزایش آستانه درآمد سالانه تا 5000€ (یورو) برای هر یک از اعضای خانواده
شرط سومبرخورداری متقاضی یا همسر متقاضی از ملک مسکونی با ارزش حداقل 300000€ (یورو) به جز مالیات

نحوه درخواست ویزا از طریق تکمیل فرم درخواست و ارسال آن به همراه دیگر مدارک به اداره مهاجرت و ثبت مدنی (CRMD) میباشد. مدارک حتما بایستی به زبان یونانی یا انگلیسی رسما ترجمه شود. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزا در حدود 500€ (یورو) می باشد. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده می باشند تا متقاضیان محترم را با انواع روش های مختلف مهاجرت به قبرس و شرایط اخذ ویزای اقامت و تابعیت این کشور آشنا سازند.

4.7/5 - (4 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

 1. محمدعلی گفت:

  سلام وقت بخیر. طبق اطلاعاتی ک دادید ۳ شرط برای مهاجرت سرمایه گذاری وجود داره اما سوال اینجاست ک هر ۳ شرط باید برقرار باشه یا فقط یکی از شرطها برای مهاجرت کفایت میکنه. ضمن اینکه طبق اینکه گفته شد متقاضی و همسرش نباید شغلی بگیرن تامین مخارج زندگی روزانه از کجا تامین میشه

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   یکی از شروط کافی هست

 2. علی گفت:

  با سلام
  مهندس عمران هستم با 20 سال سابقه کاری
  که شامل برج سازی هتل سازی
  ساخت تصفیه خانه و مکان های تجاری هستش
  گواهینامه تمامی کلاس های اموزشی و مهارتی نظام مهندسی رو دارم
  مدرک بنده فوق لیسانس و بیمه و پروانه دارم
  زبان انگلیسی بنده هم خوب هستش
  میخواستم در مورد مهاجرت به کشور قبرس کمک کنید
  با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر بخواین مهاجرت کاری به قبرس نمایید نیاز به دعوتنامه کاری خواهید داشت دوست من
   لطفا مقاله شرایط کار در قبرس رو مطالعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *