مهاجرت به کشور سوئیس

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس از طرق مختلفی امکان پذیر است اما در این میان روش پناهندگی به هیچ وجه به متقاضیان پیشنهاد نمی شود. سوئیس یکی از امن ترین کشورهای دنیا است و از جهات مختلف یعنی میزان درآمد ماهانه، شاخص توسعه انسانی، ثروت کشور به ازای جمعیت، امکانات آموزشی و رفاهی، بهداشت و غیره بهترین کشور دنیا محسوب می شود. به همین دلیل است که حتی ساکنین سایر کشورهای اروپایی نیز علاقه مند به زندگی در سوئیس هستند هرچند باید توجه داشت پس از برمودا، سوئیس بیشترین میزان هزینه زندگی را دارد پس مهاجران به این کشور باید تمکن مالی خوبی داشته باشند.

اتباع افغانستان از راه های مختلف می توانند اقامت قانونی سوئیس را کسب کنند و در صورت داشتن شرایط لازم پس از 10 سال درخواست دهند و پاسپورت سوئیس را که جزو معتبرترین پاسپورت ها در دنیا است اخذ نمایند. البته تعداد سال های مورد نیاز برای اقامت در سوئیس پیش از ارائه درخواست اخذ تابعیت، برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا کم تر است؛ به عبارت دقیق تر این گروه می توانند پس از 5 سال درخواست اخذ پاسپورت دهند. البته سوئیس به شدت کشورهایی مثل آلمان و سوئد، با مشکل پیری جمعیت روبه رو نیست و در حال حاضر حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد به همین دلیل رویکردهای مهاجرپذیرانه ای را در پیش نگرفته است. با این حال جهت آگاهی علاقه مندان به مهاجرت به سوئیس در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • ممکن ترین راه مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس کدام است؟
 • شرایط بازار کار در سوئیس طی سال 2022 چگونه است؟
 • آیا شهروندان افغانستان می توانند به سوئیس مهاجرت کنند؟
 • محدودیت های مهاجرت به سوئیس چیست؟
 • هزینه زندگی در سوئیس چقدر است؟

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل در سوئیس ممکن ترین راه مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس است چراکه برخلاف روش پناهندگی و روش اخذ ویزای کاری، مهاجرت تحصیلی به این کشور ساده تر و شدنی تر است. در این روش دانشجو باید ابتدائا از یکی از دانشگاه های سوئیس پذیرش بگیرد و سپس برای اخذ ویزای کاری اقدام نماید منتهی به این منظور باید هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس را از قبل داشته باشد. میزان دقیق شهریه دانشگاه ها در سوئیس با توجه به نوع دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد فرق می کند. به عنوان مثال متوسط شهریه سالانه در دانشگاه های خصوصی سوئیس به سالانه 43000€ (یورو) هم می رسد در حالی که دانشگاه های دولتی سوئیس، که غالبا رنکینگ جهانی بهتری نیز دارند، ارزان تر هستند. متوسط شهریه سالانه در بهترین دانشگاه های سوئیس طی سال 2022 به شرح ذیل است:

بهترین دانشگاه های سوئیس متوسط شهریه سالانه به یورو
ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich حدود 1200€
Swiss Federal Institute of Technology Lausanne حدود 1150€
University of Basel حدود 1550€
University of Zurich حدود 1300€

اگرچه دانشگاه های دولتی سوئیس نسبتا ارزان قیمت هستند افراد باید توجه داشته باشند هم اخذ پذیرش از آن ها دشوارتر است هم هزینه زندگی در سوئیس بالا است و دانشجویان تنها می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند. میزان دقیق هزینه زندگی در سوئیس بستگی به سبک زندگی افراد دارد و همانطور که در نمودار ذیل نشان داده شده است در هر کدام از شهرهای سوئیس متفاوت است:

میانگین هزینه ماهانه در محبوب ترین شهرهای سوئیس

بهترین دانشگاه های سوئیس

برای این که یک فرد خارجی پس از تحصیل در سوئیس بتواند اقامت خود را تمدید کند باید شغلی پیدا کند و به این منظور بهتر است علاوه تسلط به حداقل یکی از زبان های رسمی سوئیس (فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی)، از دانشگاهی فارغ التحصیل شده باشد که رنکینگ جهانی خوبی دارد. در جدول ذیل برخی از بهترین دانشگاه های سوئیس و رنکینگ آن ها در سال 2022 بیان شده است:

ردیف بهترین دانشگاه های سوئیس THE Ranking
Shanghai Ranking
QS Ranking
U.S. News Ranking
1 ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology 13 19 6 25
2 Swiss Federal Institute of Technology Lausanne 38 78 14 45
3 University of Zurich 90 61 69 58
4 University of Basel 94 87 149 128
5 University of Bern 113 101 114 112
6 University of Geneva 144 58 106 94
7 University of Lausanne 198 151 169 183
8 Università della Svizzera Italiana 301 501 243
9 Universität Freiburg Université de Fribourg 301 401 601 472
10 University of St. Gallen 401 428

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس از طریق کار

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس از طریق کار

اتباع افغانستان برای مهاجرت به سوئیس از طریق کار راه دشواری پیش رو دارند چرا که باید از کارفرمای سوئیسی که مجوز استخدام خارجی ها را دارد پیشنهاد شغلی بگیرند. منتهی اولویت شهروندان اتحادیه اروپا هستند پس کارفرمای مزبور در سوئیس باید ابتدائا فرصت شغلی را در خود این کشور و کل اتحادیه آگهی کند. البته نرخ بیکاری در سوئیس در آگوست سال 2022 حدود 3.2% است در نتیجه کسانی که رزومه فوق العاده درخشانی داشته باشند ممکن است شانسی برای استخدام شدن در این کشور اخذ ویزای کاری مستقیم را داشته باشند. لازم به ذکر است متوسط درآمد در سوئیس از کل کشورهای دنیا بیشتر است و حدود 124000CHF (کرون سوئیس) در سال می باشد؛ یعنی مردم در سوئیس به طور میانگین ساعتی 60CHF (کرون سوئیس) حقوق می گیرند.

مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس از طریق پناهندگی

بدترین روش برای مهاجرت به سوئیس پناهندگی است؛ چرا که علاوه بر غیر قانونی بودن شانس کمی برای موفقیت دارد. به علاوه در صورت موفقیت نیز شهروندان سوئیسی مطابق تحقیقات اخیر، دید خوبی به پناهنده ها ندارند، پس یا آن ها را استخدام نمی کنند یا حقوق بسیار کمی برای آن ها در نظر می گیرند. دلیل کمی شانس موفقیت پرونده های پناهندگی در سوئیس تعداد روبه افزایش پناهندگان است.

سوئیس و سایر کشورهای پناهنده پذیر نیز چون ظرفیت لازم برای قبول تمامی متقاضیان را ندارند، بسیاری را به کشور خودشان بازمی گردانند. به عنوان مثال در سال 2019 در مقایسه با 2018تعداد پناهنده های سوئیس حدود 12% افزایش داشته است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس در سال 2022 اطلاعاتی ارائه شد که امید است مفید بوده باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

16 دیدگاه برای “مهاجرت اتباع افغانستان به سوئیس

 1. Shida گفت:

  سلام ببخشید اگه کسی با فرد سوئیسی ازدواج کنه چقدر طول میکشه کاراش درست بشه و طرف مقیم ایران

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بسته به عوامل مختلف بین 2 تا 14 ماه

 2. Mim گفت:

  سلام وقت بخیر شرایط پیوست به همسر سوییس شهر زنو چقدر طول میکشه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بسته به شرایط مختلف می تونه بین 2 تا 12 ماه طول بکشه

 3. مهدی گفت:

  سلام خوبین من در ایران استم وفعالان بیکار استم من می خواستم که به سویس بروم وکارکنم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   از چه طریقی می خواهید مههاجرت کنید؟

 4. عبدالغنی نظامی گفت:

  سلام علیکم من یک افسر بودم آلان طالبان آمدن ما میترسیم که افغانستان زندگی کنیم آلان آمدیم به ایران

  1. امیر جلالی گفت:

   علیکم السلام
   در صورتی که سوئیس طرح بشر دوستانه داشته باشه، می تونید به سفارت این کشور درخواست بدید

 5. آیدین احمدی گفت:

  سلام من چطور میتوانم به کشور سوئیس پناهنده بشم
  و در آن جا تحصیل بکنم
  اتباع هستم
  و در ایران مدارک دارم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما برای پناهندگی در سوئیس باید از طریق قانونی خودتون رو به این کشور برسوند و بعد ثبت درخواست کنید

 6. زهرا گفت:

  سلام من دیپلم حسابدادی دارم کنکور دادمو رد شدم دانشگاه غیر اتتفاعی نرفتم ،میخام بدونم ادامه تحصیلمو در کشورش سویس بدم باید چیکار کنم که به عنوان شهرنو برم از چه راهی راهی بشم ،نمیخام پناهنده باشم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   برای تحصیل در سوئیس و به طور کلی ورود به این کشور مراحل بسیار سختی در نظر گرفته شده. بهتر هست که به فکر مهاجرت به کشورهای دیگه باشید و بعد از این که اقامت گرفتید از طریق یکی از کشورهای اروپایی برای سوئیس اقدام کنید

 7. حسین کریمی گفت:

  سلام من قبول شده یونانم ایا به نظرتان درست هست با پاس یونان به کشور سوئیس مسافرت کنم ودر آنجا درخواست پناهندگی کنم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما در حال حاضر یکی از شهروندان اتحادیه اروپا هستید، می تونید برای کار به سوئیس درخواست بدید و نیازی به پناهندگی ندارید. در این صورت ممکن هست از اتحادیه اروپا اخراج بشید

 8. زینب گفت:

  سلام … خسته نباشید …. آیا از طریق خرید ملک نمیشه مهاجرت کرد ( برا اتباع افغانستان)

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر متاسفانه و بهتره که در ابتدا روزمه خودتون رو بفرمائید تا روش مناسب و کشور مناسب شما بهتون معرفی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :