مهاجرت به کشور عمان

مهاجرت اتباع افغانستان به عمان

مهاجرت اتباع افغانستان به عمان

مهاجرت اتباع افغانستان به عمان به دلایل مختلفی از جمله قرارگیری این کشور در حاشیه خلیج فارس موضوعی قابل بحث و بررسی می باشد. کشور عمان در سال های اخیر توانسته است تا نظر مهاجران، به خصوص متقاضیان کشورهای نزدیک را به خود جلب نماید. فراهم آوردن مواردی از جمله نرخ بیکاری پایین، امنیت بالا، قدرت خرید بالای مردم و امکانات تحصیلی مناسب از جمله دلایلی است که سبب محبوبیت این کشور در زمینه مهاجرت شده است. همانند سایر کشورهای خلیج فارس، بخش مهمی از سود سالیانه عمان را صادرات نفت تشکیل می دهد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری و تهیه شده است، به بررسی هر چه بیشتر مهاجرت اتباع افغانستان به عمان پرداخته ایم تا شما عزیزان با آگاهی بیشتری نسبت به مهاجرت به این کشور اقدام کنید.

 • آیا شهروندان افغانستان می توانند این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند؟
 • محدودیت های مهاجرت به عمان برای شهروندان افغانستان چیست؟
 • بهترین مسیر مهاجرت به این کشور چیست؟

روش های مهاجرت اتباع افغانستان به عمان

عمان، یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس، با کشورهای یمن، عربستان صعودی و امارات متحده عربی مرز زمینی مشترک دارد. عمان جمعیتی بالغ بر 5123786 نفر در سال 2022 را در بر گرفته است که اکثر این جمعیت را اعراب تشکیل می دهند. در کنار اعراب در عمان، نژادهایی هم چون بنگالی، هندی و پاکستانی نیز دیده می شوند. عمان یکی از امن ترین کشورهای دنیا شناخته شده که نرخ جرم و جنایت بسیار کمی را در سال های اخیر تجربه کرده است. مهاجرت، به خصوص افرادی که از طریق سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت به این کشور کرده اند رضایت بالایی از زنگی خود اعلام کرده اند. تعادل بین میزان درآمد و مالیات و مخارج زندگی باعث شده تا کار در یمن یک گزینه مناسب باشد.

کشور عمان طی سال های اخیر فرصت های سرمایه گذاری افراد خارجی و اخذ اقامت از این طریق را برای عده زیادی فراهم کرده است. هم چنین بسیاری از متقاضیان، مهاجرت از طریق تحصیل در عمان را انتخاب می کنند. قابل ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی پذیرش از دانشگاه های کشور عمان ساده ترین روش مهاجرت به این کشور می باشد. در میان روش های مهاجرتی، روش های دیگری نیز از جمله اخذ ویزای کار به چشم می خورد که با اخذ این نوع ویزا فرد می تواند به همراه همسر و فرزندانش به این کشور مهاجرت کند. مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه گذاری در حوزه اشتغال نیز یکی دیگر از روش های محبوب نزد مهاجران می باشد. ازدواج با یک تبعه عمان نیز می تواند منجر به اخذ اقامت این کشور توسط اتباع افغانستان شود.

روش های مهاجرت اتباع افغانستان به عمان

مهاجرت اتباع افغانستان به عمان از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق اخذ ویزای تحصیلی، همواره امن ترین و ساده ترین روش مهاجرتی می باشد. دانشگاه های کشور عمان در حال تجربه روند رو به رشدی می باشند که تحصیل در این کشور را با شرایط بهتری همراه می سازد. امکان تحصیل در تمامی مقاطع برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر بوده و می توانند با شرکت در دوره های کارشناسی 4 ساله، کارشناسی ارشد 2 ساله و دکتری 3 ساله موفق به اخذ مدرکی با اعتبار جهانی شوند. از دیگر مزایای تحصیل در عمان می توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز اشاره نمود. جهت اخذ پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می گردند ارائه مدرک آیلتس یا تافل با نمره اعلام شده از سوی دانشگاه الزامی است.

هزینه تحصیل در عمان متغیر بوده و به مواردی از جمله رشته و دانشگاه انتخابی، مقطع و زبان تحصیل بستگی دارد و به طور میانگین بازی بین 4000OMR الی 10000OMR (ریال عمان) را در بر میگیرد. از دیگر مزایای تحصیل در عمان، امکان اخذ بورسیه برای افراد واجد شرایط است. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور عمان به مدارکی از جمله رزومه تحصیلی مناسب، گواهی تمکین مالی و گواهی سلامت نیاز است. امکان زندگی در خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد اما برخی افراد تصمیم به اجاره منزل می گیرند. امکان انجام کار هم زمان با تحصیل در کشور عمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که حداکثر میزان تعیین شده از سوی دولت این کشور، 20 ساعت در هفته اعلام شده است.

شهر محل قرارگیری نام دانشگاه
مسقط Sultan Qaboos University
مسقط Higher College of Technology
صحار Sohar University
نزوی The University of Nizwa
مسقط Middle East College
البریمی University of Buraimi
صلاله Dhofar University
مسقط National University of Science and Technology
البریمی Al-Buraimi University College
ابراء Al Sharqiyah University

مهاجرت کاری اتباع افغانستان به عمان

مهاجرت کاری یکی دیگر از روش های مناسب برای اتباع افغانستان جهت اخذ اقامت عمان می باشد. طبق آمار اعلام شده، میزان نرخ بیماری در عمان طی سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته و در حال حاضر به حداقل خود رسیده است. از مهم ترین موارد جهت اخذ ویزای کاری کشور عمان، اخذ گواهی NOC است؛ این گواهی نشان می دهد که ورود فرد به عمان از نظر دولت و کارفرمای وی تایید شده است و با قوانین اقتصادی امنیتی و یا سیاسی این کشور مغایرتی نخواهد داشت. ارائه مدارکی از جمله رزومه کاری، گواهی سلامت، گواهی عدم سوسابقه کیفری، مدارک شناسایی، پاسپورت معتبر و قرارداد با یک کارفرمای عمانی نیز از دیگر ملزومات اخذ ویزای کاری عمان می باشد. قابل ذکر است که ویزای کاری کشور عمان به صورت 2 ساله ارائه می شود که در صورت تایید دولت، امکان تمدید آن فراهم است.

نمودار نرخ رشد بیکاری در عمان

مهاجرت اتباع افغان به عمان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از محبوب ترین روش های مهاجرت به کشور عمان، اقدام از طریق سرمایه گذاری در حوزه های گوناگون این کشور است. دولت عمان با افزایش فرصت های سرمایه گذاری و تسهیل قوانین در این زمینه، از مهاجران و سرمایه گذاران خارجی استقبال کرده است. سرمایه گذاری در این کشور می تواند از طریق خرید ملک، خرید سهام، کارآفرینی و ثبت شرکت صورت بگیرد. میزان سرمایه مورد نظر برای مهاجرت از ثبت شرکت با توجه به حوزه فعالیتی شرکت تعیین می گردد. طبق آخرین آمار، حداقل سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در عمان 150000OMR (ریال عمان) اعلام شده است. به طور کلی افراد جهت مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری باید ثابت کنند که از تمکن مالی بالایی برخوردارند.

علاوه بر موارد گفته شده، برخی افراد تصمیم به مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی می گیرند. به طور کلی پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نبوده و علاوه بر آینده غیر قابل پیش بینی، خطرات جانی و مالی بسیاری در انتظار پناهجویان است؛ حتی برخی افراد در مسیر پناهنگی ممکن است به قتل برسند. به دلایل ذکر شده، پیشنهاد ما مهاجرت به عمان از طریق تحصیل و کارو غیره است. تیم وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه کاری و پرونده های گوناگون مهاجرتی آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و غیره به تمامی کشورهای جهان می باشند تا با اطلاعات کامل در مورد شرایط مهاجرت به کشورهای گوناگون بهترین روش مهاجرتی را برگزینید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 دیدگاه برای “مهاجرت اتباع افغانستان به عمان

 1. بنفشه نورزهی گفت:

  سلام غیر قانونی هم پناهنده عمان میتونیم بشیم.ی دختر تنها ک هچکس نداره خانوادش تو جنگ از دست داده

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   عمان مقصد مناسبی برای پناهندگی نیست. بهتر هست کشورهایی مثل کانادا رو انتخاب کنید که اعلام کردند هم وطنان شما رو به عنوان پناهجو می پذیرند

 2. شیرشاه رحمانی گفت:

  سلام من میخوام ویزای کاری این کشور را دریافت کنم و از کشور افغانستان هستم میشه برایم بگوید چی گونه میتوانم ویزای این کشور را دریافت کنم و چقدر هرینه دارد

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید یک کفیل در کشور عمان داشته باشید.
   در حال حاضر موسسه ما خدماتی در این رابطه ندارد

 3. عبداسلیم حیدری گفت:

  سلام من میخواهم عمان بخاطر کار بیایم آیا برا تعبیت افغانستانی ویزه میده برای من معلومات بدهید ممنون شما میشم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله به شما هم ویزا می دن می تونید با پیدا کردن کفیل برای کار به این کشور برید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.