ویترین

مهاجرت از ایران

مهاجرت از ایران

مهاجرت از ایران میتواند به مقصدهای مختلفی چون آلمان، هلند، کانادا و… و به روشهای متفاوتی نظیر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد فرزند انجام پذیرد. منتهی باید بررسی نمود که در کدام کشورهای شرایط کاری بهتری وجود دارد یا کدام کشورها قوانینی تصویب کرده اند که بر اساس سیستم خاک است و به کودکی که در خاک آن ها متولد شده پاسپورت می دهند. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی به طور خلاصه راجع به روش های مختلف مهاجرت از ایران در سال 2022 ارائه شده است.

 • بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کدامند؟
 • فرایند مهاجرت به خارج از کشور از ایران چیست؟
 • شرایط خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت چیست؟
 • هزینه مهاجرت از ایران چقدر است؟
 • شرایط کار در خارج از کشور چیست؟

روش تولد فرزند برای مهاجرت از ایران

کسانی که علاقه مند هستند از این روش برای فرزند خود پاسپورت و برای خود اجازه اقامت کسب کنند نباید به سراغ کشورهای تابع سیستم خون بروند. این دسته از کشورها تنها به کودکانی پاسپورت خود را اهدا می کنند که پدر یا مادر آن ها تبعه آن کشور باشد و از آن جمله می توان به سوئد، سوئیس، انگلستان و غیره اشاره نمود. در نقطه مقابل کشورهای تابع سیستم خاک هستند، این کشورها به کودکی که در خاک آن ها متولد شود صرف نظر تابعیت پدر و مادر وی، پاسپورت می دهند و از آن جمله می توان به کانادا و برزیل اشاره نمود.

روش تحصیل برای مهاجرت از ایران

در تمامی کشورهای دنیا با پذیرش از دانشگاهی که در خاک آن کشور قرار دارد، در بسیاری از موارد می توان موفق شد و ویزای تحصیلی اخذ نمود. بسیاری از کشورها دانشجویان اجازه کار پاره وقت حین تحصیل دارند منتهی اگر بخواهند اقامت خود را پس از فارغ التحصیلی نیز تمدید نمایند لازم است در آن کشور شغل تمام وقتی پیدا کنند. در این میان کشورهای معدودی هستند که نظام تحصیلی رایگان دارند و از دانشجویان خارجی نیز بابت تحصیل در دانشگاه های دولتی خود شهریه ای دریافت نمی کنند و از آن جمله می توان به تحصیل در نروژ، اتریش، آلمان، فرانسه و آرژانتین اشاره نمود. شهریه دانشگاه ها در اروپا با توجه به دولتی یا خصوصی بودن، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی به شرح ذیل است:

 • در مقطع کارشناسی: سالیانه 0€ تا 42500€ (یورو)
 • در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری: سالیانه 0€ تا 56000€ (یورو)

شهریه دانشگاه های اتریش

تحصیل در اتریش در صورتی که فرد بتواند از دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه وین پذیرش اخذ نماید رایگان خواهد بود؛ البته برخی از دانشگاه های اتریش تحصیل رایگان را تنها برای دانشجویان اتریشی و سایر تابعین کشورهای اتحادیه اروپا (EU) و حوزه اقتصادی اروپا (EEA) فراهم کرده اند. یعنی در حالی که این گروه از افراد ترمی 0€ تا 363€ (یورو) پرداخت می نمایند، دانشجویان بین المللی با توجه به رشته انتخابی خود ترمی 727€ تا 7500€ (یورو) شهریه می پردازند. شهریه دانشگاه های خصوصی اتریش نیز در سال 2022 به طور متوسط به شرح ذیل است:

 • در مقطع کارشناسی: سالیانه 6000€ تا 15000€ (یورو)
 • در مقطع کارشناسی ارشد: سالیانه 3000€ تا 23000€ (یورو)

روش تحصیل برای مهاجرت از ایران

شهریه دانشگاه های دانمارک

تحصیل در دانمارک تنها برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و حوزه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس رایگان است؛ سایر دانشجویان باید سالیانه 6000€ تا 16000€ (یورو) برای تحصیل خود بپردازند. همچنین لازم به ذکر است سایر دانشجویان می بایست پس از حضور در دانمارک با اخذ ویزای تحصیلی، اقدامات لازم برای بدست آوردن اجازه اقامت (Residence Permit) را انجام دهند که هزینه آن تنها 255€ (یورو) می باشد.

شهریه دانشگاه های فنلاند

دانشجویان تبعه کشورهای اتحادیه اروپا (EU) و حوزه اقتصادی اروپا (EEA) برای تحصیل در فنلاند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت. از سال 2017 نظام تحصیلی رایگان فنلاند دیگر شامل دانشجویانی غیر از تابعین کشورهای مذکور که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند نمی شود؛ این در حالی است که تحصیل به زبان فنلاندی و سوئدی همچنین تحصیل در مقطع دکتری برای این دسته از افراد نیز همچنان رایگان است. شهریه دانشگاه های غیر رایگان فنلاند برای دانشجویان بین المللی به شرح ذیل است:

 • در مقطع کارشناسی: سالیانه 5000€ تا 13000€ (یورو)
 • در مقطع کارشناسی ارشد: سالیانه 8000€ تا 18000€ (یورو)

شهریه دانشگاه های فرانسه

تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در فرانسه هستند چراکه تقریبا رایگان است؛ به عبارت دقیق تر صرف نظر از تابعیت دانشجویان، دانشگاه های دولتی فرانسه در سال 2022 سالیانه 2770 (یورو) شهریه می گیرند. البته شهریه دانشگاه های خصوصی فرانسه قدری بالاتر است و به شرح ذیل می باشد:

 • در مقطع کارشناسی: سالیانه 5000€ تا 30000€ (یورو)
 • در مقطع کارشناسی ارشد: سالیانه 1500€ تا 35000€ (یورو)

روش کار برای مهاجرت از ایران

کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای صدور ویزای کاری خود دارند؛ به عنوان مثال در حالی که کار در آلمان و اتریش می تواند به سادگی از طریق اخذ ویزای جستجوی کار انجام پذیرد، برای کار در سوئیس، اسپانیا، دانمارک، ایسلند، هلند، فرانسه، ایتالیا، لهستان، مجارستان، سوئد، فنلاند، بلژیک، نروژ و غیره فرد متقاضی حتما باید از یک کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشد. کارفرمای مورد نظر باید از قبل مجوز استخدام کارمند یا کارگر خارج از حوزه اتحادیه اروپا را اخذ نموده باشد و سپس 3 ماه کار را در کشور خود و 3 ماه بعد در کل اتحادیه اروپا آگهی نماید.

پس از گذشت این مدت اگر فردی برای فرصت شغلی مربوطه پیدا نشد می تواند پیشنهاد شغلی مورد نظر را برای افراد خارج از اتحادیه اروپا ارسال نماید. در برخی کشورهای دیگر از جمله کانادا و استرالیا نیز اخذ ویزای کاری و اقامت دائم از طریق یک سیستم امتیازبندی انجام می پذیرد؛ به عنوان مثال اخذ ویزای کاری استرالیا تنها برای کسانی مقدور است که بابت مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار وغیره امتیازات تعیین شده را کسب نموده باشند. در نمودار ذیل متوسط درآمد ماهیانه برخی از کشورها طی سال 2022 بیان شده است:

نمودار متوسط درآمد ماهیانه در برخی از کشورهای دنیا

روش ازدواج برای مهاجرت از ایران

کشورهای دنیا به کسانی که با تبعه آن ها ازدواج نمایند اجازه اقامت می دهند؛ منتهی در برخی کشورها مثل امارات متحده عربی این اجازه اقامات هیچ وقت به تابعیت و پاسپورت نمی رسد. در برخی از کشورهای دیگر مثل ایالات متحده آمریکا، سوئیس و غیره همسر فرد می تواند به مرور در صورت ثبات ازدواج اجازه اقامت خود را تمدید نماید و پس از گذشت چند سال درخواست اقامت دائم و در نهایت درخواست پاسپورت کند.

روش سرمایه گذاری برای مهاجرت از ایران

روش سرمایه گذاری در تجارت های مختلف و همچنین روش اخذ اقامت از طریق خرید ملک بسیار پرهزینه است و از آن جایی که ممکن است به ویزا نرسد بسیار ریسکی می باشد. به همین دلیل است که به هیچ عنوان به افراد زیر 40 سال پیشنهاد نمی شود با استفاده از خرید ملک یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت اقامت کشوری را به دست آورند؛ در حقیقت در حالی که با 5000€ (یورو) در سال می توان به اقامت تحصیلی مجارستان رسید محتاطانه نیست که 100000€ (یورو) برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور صرف شود. از جمله پرطرفدارترین کشورها برای سرمایه گذاری پرتغال است که با خرید یک ملک به ارزش 350000€ یا 500000€ (یورو) می توان اقامت آن را برای خود، همسر و تمامی فرزندان زیر 18 سال اخذ نمود.

همان طور که مشاهده شد در حال حاضر بهترین و کم ریسک ترین روش ها برای مهاجرت از ایران دو روش تحصیلی و کاری هستند؛ در حقیقت افراد از این روش با صرف کم ترین هزینه به اقامت کشور مورد نظر خود خواهند رسید. در این مقاله که اطلاعات مختلفی راجع به روش های مختلف مهاجرت از ایران به طور مختصر ارائه شد که امید است مطالعه آن برای علاقه مندان به مهاجرت، تحصیل و کار در کشورهای خارجی مفید بوده باشد. متقاضیان مهاجرت از ایران می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل و کار در آلمان، اتریش، فرانسه، کانادا، استرالیا، هلند، سوئد، اوکراین، مجارستان وغیره با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت از ایران

 1. امید گفت:

  سلام 45 ساله هستم.مدرک تحصیلی زیر دیپلم و زبان انگلیسی م ضعیفه.البته فیلمنامه‌نویس و کارگردان فیلم کوتاه هستم و چند جایزه کشوری قابل سرچ هم دارم.مهمتر از همه تنها دستگاه اتوماتیک تصویربرداری دنیا رو واسه مجالس ساختم که هنوز ثبت اختراع بین‌المللی نکردم.بدنبال شریک و سرمایه‌گذار در یک کشور خوب هستم که اقامت داعم بگیرم.کجا رو پیشنهاد میکنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   مسئله ای که میفرمائید شخصیه و شما باید به دنبال سرمایه گذار باشید. در این زمینه نمیشه کشور خاصی رو پیشنهاد کرد. شما بایستی پرپوزالتون رو بفرستید برای کمپانی هایی که در زمینه کاری شما فعالیت میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.