مهاجرت کاری آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

آذربایجان یک کشور آسیایی است که مردمان آن شیعه و مسلمان هستند و مهاجرت به آذربایجان از طریق کار در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد است. آنها با در دست داشتن مدارک تخصصی و مهارتی که در رشته های مختلف بدست آورده اند و یا حتی بدون دارا بودن گواهینامه های تخصص، اقدام به مهاجرت کاری به آذربایجان می نمایند که البته در برخی موارد موفق هم می شوند. اگرچه جستجوی کار در هر کشوری مشکل می باشد اما دولت آذربایجان زمینه و بستر لازم برای جذب نیروی کار خارجی را هموار ساخته است. مقاله ای که در این رابطه از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه می گردد، حاوی اطلاعات جامعی در این زمینه است که می تواند با مطالعه آن به مطالب مفیدی دست یابید.

 • شرایط کار در کشور آذربایجان چیست؟
 • بیشترین درآمد در کشور آذربایجان مربوط به کدام مشاغل است؟
 • چگونه می توان به عنوان نیروی کار به آذربایجان مهاجرت کرد؟
 • نرخ بیکاری در کشور آذربایجان چگونه است؟
 • آیا بین درآمد در آذربایجان و هزینه های زندگی در این کشور تناسب وجود دارد؟

بازار کار در آذربایجان در سال 2022

در حالی که بیشتر مهاجران شاغل در آذربایجان در سال 2022 در صنعت نفت و گاز مشغول به کار هستند، دولت برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور تلاش جدی کرده است. لذا بخش های دیگری همچون گردشگری، ارتباطات، کشاورزی و آموزش و پرورش نیز فرصت های کاری مناسبی هستند تا اتباع بیگانه و خارجی هایی که به دنبال مهاجرت به آذربایجان از طریق کار هستند، در آنها مشغول به کار شوند. البته رونق بخش انرژی باعث شده است تا فرصت هایی را در صنایع ثانویه که با این بخش مرتبط هستند، همانند بخش های خدماتی مربوطه، ایجاد و شکوفا شوند. ساخت و ساز در آذربایجان نیز در حال پیشرفت است. پروژه های مربوط به ساخت و توسعه زیرساخت ها و افزایش تقاضا در بخش مسکن سبب افزایش فرصت های شغلی زیادی در این صنعت شده است.

روش های جستجوی کار در آذربایجان

اشتغال در آذربایجان به صورت عادی یا به صورت کار در آذربایجان با مدرک فنی حرفه ای چندان دشوار نیست. زیرا یکی از روش های موثر برای یافتن شغل جستجو در وب سایت های آنلاین کاریابی و بررسی مشاغل مختلف است. در حقیقت برای اتباع بیگانه و خارجی، کارآمدترین و بهترین راه برای یافتن کار در آذربایجان، جستجوی اینترنتی است. وب سایت های مختلفی در این زمینه فعال هستند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آذربایجانی می باشد.

نمونه ای از این وب سایت ها jobsearch.az، است. یکی از روش های کاریابی که بسیاری از افراد خارجی استفاده می کنند، جستجو در فهرست های شغلی معرفی شده در روزنامه هاست که به طور عمده در پایتخت آذربایجان یعنی باکو، می باشد. نشریه هایAvrasiya ، Bakinsky Bulvar و Sun Sun باکو دارای فهرست های زیادی از مشاغل مختلف می باشند. طیف زیادی از صنایع مختلف، مشاغل و نیروهای مورد نیاز خود را به صورت آنلاین یا به صورت چاپ آگهی در نشریات مختلف اعلام می کنند. لذا افرادی که قصد مهاجرت به آذربایجان از طریق کار داشته و به دنبال شغل هستند، می توانند این لیست ها را بررسی و پیگیری نمایند.

مالیات در مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

هرکسی که در آذربایجان درآمد کسب می کند، مشمول پرداخت مالیات خواهد بود. مالیات بر درآمد توسط کارفرما و براساس سیستم تعریف شده محاسبه و از دستمزد کسر می شود. جهت اطلاعات بیشتر می توان فرم مالیات بر درآمد را در وب سایت دولت آذربایجان به همراه اطلاعات بیشتر در مورد سیاست های مالیاتی جمهوری آذربایجان یافت. کسانی که در آذریابجان کار می کنند ولی دارای ویزای اقامت نیستند، صرفا واجد شرایط پرداخت مالیات بر درآمدی هستند که در کشور به دست می آورند.

اما کسانی که دارای ویزای اقامت دائم هستند، از سود و درآمد مالیات بهره خواهند می گیرند. در باکو که مرکز تجاری آذربایجان می باشد، دستمزدها بیشتر است و این موضوع به نوع شغل فرد بستگی دارد. به عنوان مثال فردی که به بازار کار رشته مدیریت در آذربایجان ورود پیدا کرده است، دستمزد بالاتری را نسبت به تکنسین ها دریافت می نماید.

مالیات در مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

سطح درآمد در آذربایجان در 2022

میزان دقیق درآمد در آذربایجان بستگی به رزومه افراد، یعنی مثلا نوع تخصص، سطح تحصیلات، مهارت های شغلی، سابقه کاری و غیره، دارد. در سال جاری 25% جمعیت کشور جمهوری آذربایجان درآمدی کم تر از AZN1650 (منات آذربایجان) دارند. سطح درآمد در آذربایجان در سال 2022 به شرح ذیل است:

سطح درآمد در جمهوری آذربایجان به طور متوسط (منات آذربایجان) حوزه کاری
AZN2790 بخش خصوصی
AZN3060 بخش دولتی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد شهر محل اقامت است که در جدول ذیل بررسی شده است:

شهرهای محبوب آذربایجان برای کار میانگین درآمد ماهانه به منات آذربایجان
باکو AZN3220
گنجه AZN2990

زبان کلامی برای اشتغال در آذربایجان

ارتباط کلامی و ایجاد روابط اجتماعی، معمولا بزرگترین چالشی است که مهاجران در آذربایجان با آن روبرو هستند. اگرچه برخی از مردم آذربایجان ممکن است زبان انگلیسی را بفهمند و صحبت کنند، به ویژه آنهایی که در بخش نفت و گاز فعال هستند. اما زبان های آذری و روسی رایج ترین زبان های مورد استفاده در کسب و کار هستند. لذا دانستن یکی از این دو زبان یا هر دو برای کار ضروری است.

دریافت اجازه کار برای آذربایجان

کارفرما وظیفه دارد در هنگام استخدام یک فرد خارجی اجازه کار صادر کند. مدت زمان اجازه کار با مدت زمان ویزای اقامت موقت و سایر مدارک مورد نیاز که با آن ارسال می شود، باید مطابقت داشته باشد. یک فرد خارجی زمانی مجاز به کار کردن و صدور اجازه کار از سوی کارفرما را خواهد داشت که بیش از 18 سال سن داشته و هیچ فرد آذربایجانی مناسب برای تصدی شغل مربوطه وجود نداشته باشد و کارفرما با مراجعه به اداره خدمات مهاجرت ایالتی، توضیحات لازم را در خصوص استخدام لازم ارائه دهد. برای صدور اجازه کار مدارکی ذیل نیاز است:

 • فرم درخواست کار و آدرس شرکت
 • داشتن حداقل 5 سال سابقه کار در 5 سال گذشته و ارائه اسناد مربوطه که آدرس محل کار قبلی در آن مشخص باشد.
 • مدارکی که صلاحیت حرفه ای فرد تایید می نماید.
 • کپی سند تأیید حق اقامت در آذربایجان
 • گواهی بهداشت که ثابت می کند متقاضی به HIV، هپاتیت B و C آلوده نیست.
 • گذرنامه متقاضی که باید حداقل برای مدت 6 ماه از ورود به جمهوری آذربایجان معتبر باشد.
 • یک نسخه معتبر از سند ازدواج (در صورت تاهل)

مجوز کار معمولا طی 30 روز صادر می شود. در صورت رد درخواست، ظرف مدت 5 روز پس از ارسال درخواست، به صورت کتبی به متقاضی کار اعلام می شود.

مراحل اخذ ویزا جهت مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

هرکسی که قصد دارد از خارج از مرزهای آذربایجان به این کشور سفر کند، باید به سفارت جمهوری آذربایجان مراجعه و با کارمندان آن مشورت نماید. سفارت قادر خواهد بود مشاوره لازم را در مورد شرایط مهاجرت ارائه دهد. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در کشور آذربایجان به صورت ذیل می باشد:

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • الصاق عکس گذرنامه ای به فرم درخواست
 • داشتن گذرنامه ای که حداقل 3 ماه بعد از اتمام اعتبار ویزا، معتبر باشد
 • نامه مجوز کار در آذربایجان از وزارت امور خارجه
 • رسید پرداخت هزینه های صدور ویزا
 • کپی گواهی بیمه پزشکی

اطلاعات تکمیلی در این خصوص در اختیار مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قرار دارد و علاقه مندان می توانند با آن ها جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به آذربایجان، ترکیه، روسیه، کانادا، ایتالیا، هلند و غیره تماس بگیرند.

امتیاز دهید

4 دیدگاه برای “مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

 1. احمد ملک گفت:

  سلام .بنده آرایشگر حرفه ای هستم (فقط آقایان) ۳۵ساله متاهلم ‌‌یک فرزند دارم آذری زبان هم هستم .میخوام بدونم بدون داشتن درخواست از داخل آذربایجان، خودم اونجا برای خودم کسب و کار راه اندازی کنم یعنی مغازه رو اجاره کنم و شروع به فعالیت کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام ودرود
   بایستی حتما برای اقامت بلندمدت کاری در این کشور اقامت کاری اون رو داشته باشید

 2. مهدی گفت:

  با سلام
  بنده متقاضی کار در کشور ترکیه یا آذربایجان هستم. نزدیک به ۳۹ سال دارم و متاهل دارای دو فرزند میباشم.لیسانس زبان انگلیسی دارم. اما بیش از ۶ سال سابقه ی کار در بخش تولید و آزمایشگاه رنگهای ساختمانی دارم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بای از کشور ترکیه یا آذربایجان کارفرما داشته باشید که میتونید از طریق سایت های کاریابی این کارو انجام بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *