مهاجرت به کشور آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان ممکن است به دلایل مختلف از جمله پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور از سوی افراد، طرفدارانی داشته باشد. آذربایجان کشوری در جنوب ناحیه اوراسیا است که از شرق به دریای مازندران (کاسپین) ختم می شود، از شمال با روسیه، از شمال غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران همسایه و هم مرز می باشد.

جمهوری دموکراتیک آذربایجان از سال 1918 استقلال خود را اعلام نمود و اولین دولت سکولار دموکرات مسلمان در دنیا بود. پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور آذربایجان شهر باکو است و زبان رسمی نیز در این کشور زبان آذربایجانی یا آذری می باشد. از دیگر زبان هایی که در آذربایجان به آن ها صحبت می شود می توان به گرجی، روسی و کوردی اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به آذربایجان توضیح داده شده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به جمهوری آذربایجان چیست؟
 • شرایط کار در آذربایجان چیست؟
 • آیا دانشگاه های آذربایجان دارای اعتبار هستند؟
 • فرایند مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل چیست؟
 • ساده ترین راه رسیدن به جمهوری آذربایجان چیست؟

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

تحصیل در آذربایجان رایگان نیست اما بسیار ارزان قیمت است. به طور متوسط یک دانشجوی بین المللی در آذربایجان باید ماهیانه بین 400$ تا 500$ (دلار آمریکا) برای زندگی در این کشور صرف نماید. هزینه مذکور مربوط به اجاره مسکن یا خوابگاه، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و غیره در کشور آذربایجان خواهد بود. هزینه تهیه کتاب و ورودیه دانشگاه های آذربایجان نیز در هر ترم بین 100$ تا 150$ (دلار آمریکا) می باشد. شهریه دانشگاه های آذربایجان نیز بسیار پایین است هرچند با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود اما به طور متوسط سالیانه 590$ (دلار آمریکا) می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در آذربایجان

ایرانی هایی که بخواهند برای تحصیل در آذربایجان اقدام نمایند لازم است ابتدائا از یکی از موسسات آموزشی مثل مدارس یا دانشگاه های آذربایجان پذیرش بگیرند. مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آذربایجان عبارت هستند از:

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و کاری و افراد باشد
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان آذربایجانی، روسی یا انگلیسی (زیرا تحصیل در آذربایجان به یکی از این 3 زبان صورت می گیرد البته افراد می توانند دوره های زبان را 1 سال پیش از شروع دروس اصلی خود در همان دانشگاه بگذرانند)
 • توصیه نامه از اساتید و آموزگاران
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی مالی دانشجو یا والدین وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در آذربایجان باشد
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان application fee

نکته مهم در خصوص آذربایجان این است که برای پیدا کردن شغل مناسب پس از فارغ التحصیلی، ضروری است افراد از دانشگاه های برتر این کشور فارغ التحصیل شده باشند. بهترین دانشگاه های آذربایجان در سال 2022 عبارت هستند از:

رتبه ملی بهترین دانشگاه های کشور آذربایجان شهر محل واقع شدن دانشگاه
1 Azerbaycan Dövlet Iqtisad Universiteti Baku
2 Baki Dövlet Universiteti Baku
3 ADA Universiteti Baku
4 Baki Biznes Universiteti Baku
5 Baki Muhendislik Universiteti Xirdalan
6 Azerbaycan Texniki Universiteti Baku
7 Azerbaycan Tibb Universiteti Baku
8 Azerbaycan Dövlet Neft ve Senaye Universiteti Baku
9 Xezer Universiteti Baku
10 Azerbaycan Memarliq ve Insaat Universiteti Baku

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

با توجه به این که کسانی که مستقیما ویزای کاری آذربایجان را اخذ نمایند لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل صرف نمایند، این روش مهاجرتی طرفداران زیادی دارد. منتهی باید توجه کرد که در حال حاضر کشورهای معدودی هستند که ویزای جستجوی کار صادر می کنند و نتیجتا نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی از ابتدای امر ندارند. در مابقی کشورها که آذربایجان نیز در آن گروه قرار می گیرد، متقاضیان کار باید حتما از یک کارفرمای آذربایجانی (شخص حقیقی یا حقوقی) پیشنهاد شغلی داشته باشند. به این منظور نیز ضروری است به زبان آذربایجانی مسلط باشند؛ هرچند کسانی که علاوه بر این زبان به انگلیسی نیز تسلط داشته باشند، موقعیت های شغلی بیشتری خواهند داشت. خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور آذربایجان پایین می باشد و در جدول ذیل بررسی شده است:

سال نرخ بیکاری در آذربایجان
2017 %5.0
2018 %4.9
2019 %5.5
2020 %5.3
2021 %6.2
2022 %5.8

البته باید توجه داشت که مردم آذربایجان قدرت خرید نسبتا پایین تری در مقایسه با روسیه یا ترکیه دارند چرا که ارزش منات آذربایجان در مقایسه با ارزهای مطرح جهانی یعنی دلار، یورو و پوند پایین است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه نیز در کشور آذربایجان کم است؛ در این کشور کم ترین درآمد ماهیانه 750AZN (منات آذربایجان) و بیشترین میزان درآمد ماهیانه افراد نیز 13200AZN (منات آذربایجان) می باشد. از جمله مواردی که تعیین می کند هر فردی در آذربایجان چه میزان درآمد داشته باشد می توان به نوع شغل، مدرک تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، سابقه کار، مهارت های عملی و غیره اشاره نمود. متاسفانه مورد تاثیرگذار دیگر در میزان درآمد در آذربایجان جنسیت افراد است. به عبارت دقیق تر آقایان از همکاران خانم خود در آذربایجان با همان مهارت ها و همان رزومه کاری حدود 17% بیشتر حقوق دریافت می کنند که در نمودار ذیل بررسی شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه خانم ها و آقایان در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک

خرید ملک از آن جایی که به نظم عمومی کشورها مربوط می شود در هر کشوری قوانین منحصر به فردی دارد؛ به عنوان مثال ایران خرید زمین های کشاورزی را از سوی بیگانگان مجاز نمی داند یا اسلوونی تنها خرید ملک خارجی هایی را اجازه می دهد که شهروندان اسلوونی نیز در کشور آن ها اجازه خرید ملک غیر منقول داشته باشند. مطابق قوانین آذربایجان اگرچه خارجی ها نیز مثل شهروندان این کشور قادر به خرید آپارتمان هستند، صاحب زمین نخواهند شد به عبارتی عرصه و اعیان مجموعا قابل انتقال به خارجی ها نیستند. نتیجتا برخلاف کشورهایی مثل ترکیه و پرتغال که مهاجرت را با خرید ملک نیز ممکن کرده اند در آذربایجان بر مبنای خرید آپارتمان به کسی اقامت داده نخواهد شد.

مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه

یکی ا ز جدی ترین پرسش هایی که در عصر حاضر در رابطه با این موضوع مطرح می شود آن است که آیا مهاجرت به ترکیه ارزشمند تر است یا مهاجرت به آذربایجان؟! به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که هر دو کشور مسیرهای نسبتا مشابهی برای مهاجرت دارند و به همین دلیل می توان گفت که از نظر روش های مهاجرتی تفاوتی میان دو کشور به طور کلی وجود ندارد. با این حال شاخص های کیفیت زندگی است که به شدت می تواند در هر دو کشور و شرایط مهاجرت به آن ها تاثیر گذار باشد.

مقایسه شاخص کیفیت زندگی در آذربایجان و ترکیهدر چنین شرایطی می توان به سادگی بیان داشت که ندگی در ترکیه شرایط بهتری را برای افراد ایجاد می کند و به همین دلیل است که تمایل به مهاجرت به ترکیه بسیار بیشتر است. با این حال نمی توان در این رابطه بیان داشت که مهاجرت به آذربایجان یک اشتباه است اما به طور کلی ورود به ترکیه شرایط بهتری را ایجاد می کند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

یکی از راه های پر متقاضی مهاجرت به آذربایجان در سال های اخیر، مهاجرت از طریق پناهندگی به این کشور بوده به طوری که جمعیت زیادی در سال های اخیر توانستند اقامت این کشور را به دست آورند اما این فقط یک روی سکه است. در حدود 15000 شهروند که به صورت غیرقانونی به آذربایجان نقل مکان کرده بودند، در آغاز سال 2022 از این کشور اخراج شدند و به همین دلیل است که نمی توان این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت از طریق پناهندگی دانست. به طور کلی پروسه مهاجرت به آذربایجان به گونه ای است که پناهندگی در این کشور را بی معنا می کند چراکه مسیر ساده و همواری برای ورود قانونی به این کشو وجود دارد.

مزایا و معایب اخذ اقامت آذربایجان

از جمله مزایای انتخاب کشور آذربایجان به عنوان مقصد مهاجرتی می توان به امنیت بالا و هزینه زندگی پایین در این کشور اشاره نمود. همچنین همان طور که پیش تر بررسی شد نرخ بیکاری نیز در آذربایجان پایین است در نتیجه کسانی که مهارت شغلی داشته باشند و به زبان رسمی این کشور نیز مسلط باشند به راحتی می توانند شغلی پیدا کنند. منتهی متاسفانه حقوق ماهیانه کار در آذربایجان پایین است و کسانی که از مهاجرت به فکر ارتقای سطح زندگی خود هستند بهتر است مقصد بهتری را انتخاب کنند.

اگرچه تورم در کشور آذربایجان در ماه مه سال 2022 تنها 2.9% بوده است، به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی آذربایجان در عمل قدرت خرید مردم پایین می باشد. در مجموع پیشنهاد می شود کسانی که به فکر مهاجرت کاری هستند به سراغ کشورهایی مثل اتریش و آلمان بروند که ویزای جستجوی کار صادر می کنند و سطح درآمد خیلی خوبی نیز دارند. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی نیز می توانند مقصد خود را از میان کشورهای توسعه یافته ای که نظام تحصیلی رایگان یا ارزان قیمت دارند انتخاب کنند؛ از آن جمله می توان به نروژ و فرانسه اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به آذربایجان در سال 2022 توضیحاتی ارائه گردید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  34  =  37