مهاجرت به کشور آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان ممکن است به دلایل مختلف از جمله پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور از سوی افراد، طرفدارانی داشته باشد. آذربایجان کشوری در جنوب ناحیه اوراسیا است که از شرق به دریای مازندران (کاسپین) ختم می شود، از شمال با روسیه، از شمال غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران همسایه و هم مرز می باشد.

جمهوری دموکراتیک آذربایجان از سال 1918 استقلال خود را اعلام نمود و اولین دولت سکولار دموکرات مسلمان در دنیا بود. پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور آذربایجان شهر باکو است و زبان رسمی نیز در این کشور زبان آذربایجانی یا آذری می باشد. از دیگر زبان هایی که در آذربایجان به آن ها صحبت می شود می توان به گرجی، روسی و کوردی اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به آذربایجان توضیح داده شده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به جمهوری آذربایجان چیست؟
 • شرایط کار در آذربایجان چیست؟
 • آیا دانشگاه های آذربایجان دارای اعتبار هستند؟
 • فرایند مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل چیست؟
 • ساده ترین راه رسیدن به جمهوری آذربایجان چیست؟

شرایط زندگی در کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان دارای ذخایر نفت و گاز قابل توجهی می باشد؛ اما برای اطمینان از رفاه همه شهروندان، این کشور به اقتصاد متنوع تری نیاز دارد. بیش از یک سوم شهروندان کشور آذربایجان در زمینه کشاورزی مشغول به کار می باشد. اما این بخش کمتر از 6% اقتصاد کشور آذربایجان را شامل می شود. بیش از نیمی از جمعیت فقیر در جمهوری آذربایجان در مناطق روستایی زندگی می کنند که از نظر زیرساخت ها و تأمین آب آشامیدنی، گاز و برق دچار کمبود و همچنین غیرقابل اعتماد هستند. لازم به ذکر است که فقط 80% از آذربایجانی ها به آب قابل شرب دسترسی دارند.

از سال 1998، FINCA جمهوری آذربایجان به بیش از 77000 آذربایجانی در بهبود زندگی خود کمک کرده است. رشد سریع شرکت تابعه گواهی بر تقاضای عظیم کشور برای تأمین اعتبار خرد است. این وام های فردی، گروه کوچک، کشاورزی و SME در 35 مکان شهری و روستایی در کشور ارائه می دهد. FINCA بزرگ ترین موسسه اعتباری غیر بانکی در جمهوری آذربایجان است و اولین موسسه وام خرد بود که مجوز بانک ملی این کشور را دریافت کرد.

مجمع جهانی اقتصاد رتبه بندی خود را از 109 کشور جهان در “شاخص توسعه فراگیر” منتشر کرد، که کشورها را برای توسعه فراگیر اندازه گیری می کند. لازم به ذکر می باشد که جمهوری آذربایجان در فهرست 79 اقتصاد در حال توسعه، در رده دوم قرار دارد و این برای مهاجران خبر بسیار خوبی است. از دیگر نکات مثبت راجع به آذربایجان می توان به سطح درآمد در این کشور اشاره نمود. متوسط درآمد ماهانه در آذربایجان AZN2950 (منات آذربایجان) است و با این که نرخ تورم در این کشور پایین است، چند ماه یکبار برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم، به این حقوق افزوده می شود. افزایش درآمد در آذربایجان به شرح ذیل است:

افزایش درآمد در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

تحصیل در آذربایجان رایگان نیست اما بسیار ارزان قیمت است. به طور متوسط یک دانشجوی بین المللی در آذربایجان باید ماهیانه بین 400$ تا 500$ (دلار آمریکا) برای زندگی در این کشور صرف نماید. هزینه مذکور مربوط به اجاره مسکن یا خوابگاه، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و غیره در کشور آذربایجان خواهد بود. هزینه تهیه کتاب و ورودیه دانشگاه های آذربایجان نیز در هر ترم بین 100$ تا 150$ (دلار آمریکا) می باشد. شهریه دانشگاه های آذربایجان نیز بسیار پایین است هرچند با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود اما به طور متوسط سالیانه 590$ (دلار آمریکا) می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در آذربایجان

ایرانی هایی که بخواهند برای تحصیل در آذربایجان اقدام نمایند لازم است ابتدائا از یکی از موسسات آموزشی مثل مدارس یا دانشگاه های آذربایجان پذیرش بگیرند. مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آذربایجان عبارت هستند از:

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و کاری و افراد باشد
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان آذربایجانی، روسی یا انگلیسی (زیرا تحصیل در آذربایجان به یکی از این 3 زبان صورت می گیرد البته افراد می توانند دوره های زبان را 1 سال پیش از شروع دروس اصلی خود در همان دانشگاه بگذرانند)
 • توصیه نامه از اساتید و آموزگاران
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی مالی دانشجو یا والدین وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در آذربایجان باشد
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان application fee

نکته مهم در خصوص آذربایجان این است که برای پیدا کردن شغل مناسب پس از فارغ التحصیلی، ضروری است افراد از دانشگاه های برتر این کشور فارغ التحصیل شده باشند. بهترین دانشگاه های آذربایجان در سال 2023 عبارت هستند از:

رتبه ملی بهترین دانشگاه های کشور آذربایجان شهر محل واقع شدن دانشگاه
1 Azerbaycan Dövlet Iqtisad Universiteti Baku
2 Baki Dövlet Universiteti Baku
3 ADA Universiteti Baku
4 Baki Biznes Universiteti Baku
5 Baki Muhendislik Universiteti Xirdalan
6 Azerbaycan Texniki Universiteti Baku
7 Azerbaycan Tibb Universiteti Baku
8 Azerbaycan Dövlet Neft ve Senaye Universiteti Baku
9 Xezer Universiteti Baku
10 Azerbaycan Memarliq ve Insaat Universiteti Baku

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

با توجه به این که کسانی که مستقیما ویزای کاری آذربایجان را اخذ نمایند لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل صرف نمایند، این روش مهاجرتی طرفداران زیادی دارد. منتهی باید توجه کرد که در حال حاضر کشورهای معدودی هستند که ویزای جستجوی کار صادر می کنند و نتیجتا نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی از ابتدای امر ندارند. در مابقی کشورها که آذربایجان نیز در آن گروه قرار می گیرد، متقاضیان کار باید حتما از یک کارفرمای آذربایجانی (شخص حقیقی یا حقوقی) پیشنهاد شغلی داشته باشند. به این منظور نیز ضروری است به زبان آذربایجانی مسلط باشند؛ هرچند کسانی که علاوه بر این زبان به انگلیسی نیز تسلط داشته باشند، موقعیت های شغلی بیشتری خواهند داشت. خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور آذربایجان پایین می باشد و در جدول ذیل بررسی شده است:

سال نرخ بیکاری در آذربایجان
2017 %5.0
2018 %4.9
2019 %5.5
2020 %5.3
2021 %6.2
2022 %5.8

البته باید توجه داشت که مردم آذربایجان قدرت خرید نسبتا پایین تری در مقایسه با روسیه یا ترکیه دارند چرا که ارزش منات آذربایجان در مقایسه با ارزهای مطرح جهانی یعنی دلار، یورو و پوند پایین است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه نیز در کشور آذربایجان کم است؛ در این کشور کم ترین درآمد ماهیانه 750AZN (منات آذربایجان) و بیشترین میزان درآمد ماهیانه افراد نیز 13200AZN (منات آذربایجان) می باشد. از جمله مواردی که تعیین می کند هر فردی در آذربایجان چه میزان درآمد داشته باشد می توان به نوع شغل، مدرک تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، سابقه کار، مهارت های عملی و غیره اشاره نمود. متاسفانه مورد تاثیرگذار دیگر در میزان درآمد در آذربایجان جنسیت افراد است. به عبارت دقیق تر آقایان از همکاران خانم خود در آذربایجان با همان مهارت ها و همان رزومه کاری حدود 17% بیشتر حقوق دریافت می کنند که در نمودار ذیل بررسی شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه خانم ها و آقایان در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک

خرید ملک از آن جایی که به نظم عمومی کشورها مربوط می شود در هر کشوری قوانین منحصر به فردی دارد؛ به عنوان مثال ایران خرید زمین های کشاورزی را از سوی بیگانگان مجاز نمی داند یا اسلوونی تنها خرید ملک خارجی هایی را اجازه می دهد که شهروندان اسلوونی نیز در کشور آن ها اجازه خرید ملک غیر منقول داشته باشند. مطابق قوانین آذربایجان اگرچه خارجی ها نیز مثل شهروندان این کشور قادر به خرید آپارتمان هستند، صاحب زمین نخواهند شد به عبارتی عرصه و اعیان مجموعا قابل انتقال به خارجی ها نیستند. نتیجتا برخلاف کشورهایی مثل ترکیه و پرتغال که مهاجرت را با خرید ملک نیز ممکن کرده اند در آذربایجان بر مبنای خرید آپارتمان به کسی اقامت داده نخواهد شد.

شرایط و هزینه مهاجرت به آذربایجان در 2023

مهاجرت به آذربایجان از راه های مختلف امکان پذیر است و با توجه به راه های مهاجرتی، هزینه مهاجرت به آذربایجان متغیر و متفاوت می باشد.

روش مهاجرت به آذربایجان شرایط و میزان هزینه در سال 2023
مهاجرت از طریق ثبت شرکت مهاجرت از طریق ثبت شرکت در اصطلاح کسب و کار به سفرهای کوتاه مدت اطلاق می شود که نیاز به دریافت مجوز کار از کشور مقصد نخواهد داشت. مهاجرت از طریق ثبت شرکت و کسب و کار یعنی شرکت در جلسات کاری یا جلسات آموزشی و کنفرانس ها یا شرکت در سمینارهای تخصصی که باید منافع یکی از کارفرمایان در خارج از کشور باشد.
مهاجرت از طریق ویزای کار مهاجرت از طریق ویزای کاری یعنی دریافت جواز فعالیت تجاری در داخل آذربایجان به عنوان استخدام در یک مرکز یا شروع یک کار موقت در خاک آذربایجان که با توجه به موارد ملیت، نوع و خدمات شرکت و حقوق و دستمزد میزان اعتبار آن مشخص می شود. هزینه مهاجرت به آذربایجان از طریق ویزای کار معمولاً به غیر از هزینه جزئی سفارت برای صدور ویزا و بررسی درخواست نمی باشد.
مهاجرت از طریق تحصیل هزینه مهاجرت به آذربایجان از طریق ویزای تحصیلی در شهریه دانشگاه ها و هزینه سفارت آذربایجان برای بررسی درخواست ویزا خلاصه می شود. ویزای تحصیلی آذربایجان معمولاً تمام دوره تحصیلی را پوشش می دهد که در مقطع لیسانس 4 سال در مقطع فوق لیسانس 2 سال می باشد.
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری هزینه مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری در این کشور در میزان سپرده بانکی یا مالکیت اموال مورد نیاز تعریف می شود. افراد می توانند با سپرده بانکی معادل 59000$ (دلار آمریکا) و یا مالکیت اموال معادل 59000$ (دلار آمریکا) یا سرمایه گذاری معادل 294000$ (دلار آمریکا) اقامت آذربایجان را دریافت کنند.

مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه

یکی ا ز جدی ترین پرسش هایی که در عصر حاضر در رابطه با این موضوع مطرح می شود آن است که آیا مهاجرت به ترکیه ارزشمند تر است یا مهاجرت به آذربایجان؟! به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که هر دو کشور مسیرهای نسبتا مشابهی برای مهاجرت دارند و به همین دلیل می توان گفت که از نظر روش های مهاجرتی تفاوتی میان دو کشور به طور کلی وجود ندارد. با این حال شاخص های کیفیت زندگی است که به شدت می تواند در هر دو کشور و شرایط مهاجرت به آن ها تاثیر گذار باشد.

مقایسه شاخص کیفیت زندگی در آذربایجان و ترکیهدر چنین شرایطی می توان به سادگی بیان داشت که ندگی در ترکیه شرایط بهتری را برای افراد ایجاد می کند و به همین دلیل است که تمایل به مهاجرت به ترکیه بسیار بیشتر است. با این حال نمی توان در این رابطه بیان داشت که مهاجرت به آذربایجان یک اشتباه است اما به طور کلی ورود به ترکیه شرایط بهتری را ایجاد می کند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

یکی از راه های پر متقاضی مهاجرت به آذربایجان در سال های اخیر، مهاجرت از طریق پناهندگی به این کشور بوده به طوری که جمعیت زیادی در سال های اخیر توانستند اقامت این کشور را به دست آورند اما این فقط یک روی سکه است. در حدود 15000 شهروند که به صورت غیرقانونی به آذربایجان نقل مکان کرده بودند، در آغاز سال 2023 از این کشور اخراج شدند و به همین دلیل است که نمی توان این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت از طریق پناهندگی دانست. به طور کلی پروسه مهاجرت به آذربایجان به گونه ای است که پناهندگی در این کشور را بی معنا می کند چراکه مسیر ساده و همواری برای ورود قانونی به این کشو وجود دارد.

آذربایجان مقصدی جذاب برای گردشگری

بیش از 90% مردم آذربایجان مسلمان می باشند. زبان اصلی رایج در این کشور آذری بوده و در نواحی گوناگون آن زبان های روسی، ارمنی و تالشی نیز به چشم می خورد. کشور آذربایجان زمانی بخشی از جغرافیای ایران بوده و به همین سبب، امروزه دارای فرهنگ مشترکی با مردم ما می باشند و بسیاری از رسوم گذشته خود را حفظ کرده اند. زمستان های آذربایجان سرد و خشک بوده و با برف و باران های سنگین همراه است. فصل های بهار و تابستان بهترین زمان جهت بازدید از مناطق دیدنی این کشور است. میانگین سنی در آذربایجان 32 سال بوده و در سال 2023 جمعیت این کشور 10.1 میلیون نفر اعلام شده است. دیدنی ترین شهرهای آذربایجان از نگاه گردشگران به شرح زیر می باشند:

 • ایچری
 • باکو
 • شکی
 • لاهیج

ایچری از قدیمی ترین شهرهای آذربایجان همراه صنایع دستی مثال زدنی می باشد که تنها در این شهر یافت شده و هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید کرده و به خریداری محصولات این شهر که نمادی از تاریخ آذربایجان است می پردازند. آتشفشان قره سو و پارک ملی آبشرون از جاذبه های طبیعی شهر باکو می باشند. از دیگر جاذبه های گردشگری آذربایجان وجود تنوع گونه های جانوری بی نظیر در این ناحیه و همچنین پوشش گیاهی مثال زدنی آن در فصل بهار است که از ویژگی های اصلی این مناطق به شمار می رود. شهرهای زیادی در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته اند که شکی (Sheki) یکی از آن هاست. وجود حمام های عمومی سنتی در این شهر به جذابیت آن افزوده است. در دامنه های جنوبی قفقاز روستایی با جمعیتی اندک با نام لاهیج قرار دارد که صنایع مسی آن در سطح این کشور زبان زد می باشد.

شرایط کسب ویزای کشور آذربایجان

اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت (آذربایجان) می توانند برای صدور ویزا به نمایندگی های دیپلماتیک و کنسولگری جمهوری آذربایجان در کشور محل اقامت خود یا در کشور ثالث بصورت حضوری یا از طریق نمایندگان خود اقدام کنند. در مواردی که توسط مرجع اجرایی ذیربط تعریف شده باشد، افراد خارجی و افراد بی تابعیت می توانند ویزای خود را در قلمرو جمهوری آذربایجان دریافت کنند. متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند به صورت الکترونیکی نیز ویزای کشور آذربایجان را کسب کنند. همه این ویزاها می توانند در فرم ورود به تک و چندگانه ارائه شوند؛ اما متقاضیان باید در نظر بگیرند که هزینه رسمی ویزاهای ورودی تکی 25$ (دلار آمریکا) می باشد. در حالی که برای کسب ویزاهای ورود چندگانه متقاضیان باید 320$ (دلار آمریکا) پرداخت کنند.

ویزای الکترونیکی از جدیدترین روش های ورود به خاک کشور آذربایجان می باشد. انواع ویزا از این طریق می تواند برای کشورهای مختلف بدست آید. بطور کلی، تفاوت اصلی در مورد ویزاهای صادر شده به صورت الکترونیکی این است که مدت اقامت کوتاه تر از ویزاهای سنتی می باشد. بعنوان مثال، یک فرد خارجی که ویزای کاری سنتی را دریافت می کند می تواند به مدت 6 ماه در جمهوری آذربایجان بماند، در حالی که ویزای کسب شده به صورت الکترونیکی اجازه اقامت یک ماه در جمهوری آذربایجان را ارائه می دهد. به همین دلیل، متقاضیان خارجی برای مهاجران به کشور آذربایجان معمولا اقدام به کسب ویزای سنتی این کشور می کنند.

مزایا و معایب اخذ اقامت آذربایجان

از جمله مزایای انتخاب کشور آذربایجان به عنوان مقصد مهاجرتی می توان به امنیت بالا و هزینه زندگی پایین در این کشور اشاره نمود. همچنین همان طور که پیش تر بررسی شد نرخ بیکاری نیز در آذربایجان پایین است در نتیجه کسانی که مهارت شغلی داشته باشند و به زبان رسمی این کشور نیز مسلط باشند به راحتی می توانند شغلی پیدا کنند. منتهی متاسفانه حقوق ماهیانه کار در آذربایجان پایین است و کسانی که از مهاجرت به فکر ارتقای سطح زندگی خود هستند بهتر است مقصد بهتری را انتخاب کنند.

اگرچه تورم در کشور آذربایجان در ماه مه سال 2023 تنها 2.9% بوده است، به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی آذربایجان در عمل قدرت خرید مردم پایین می باشد. در مجموع پیشنهاد می شود کسانی که به فکر مهاجرت کاری هستند به سراغ کشورهایی مثل اتریش و آلمان بروند که ویزای جستجوی کار صادر می کنند و سطح درآمد خیلی خوبی نیز دارند. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی نیز می توانند مقصد خود را از میان کشورهای توسعه یافته ای که نظام تحصیلی رایگان یا ارزان قیمت دارند انتخاب کنند؛ از آن جمله می توان به نروژ و فرانسه اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به آذربایجان در سال 2023 توضیحاتی ارائه گردید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به آذربایجان

 1. کوبی گفت:

  دراین شرایط که اختلاف هست بین ایران و آذربایجان
  مشکلی برای توریست بیش نمیاد عایا؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   معمولا مشکل خاصی انتظار نمی ره ولی بهتر هست اقدامی انجام نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *