مهاجرت به کشور آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

درخواست ویزای کار و تحصیل رایگان و ویزای جستجوی کار از بهترین و پردرخواست ترین برنامه های مهاجرت به آلمان در سال 2019 از سوی اتباع ایرانی بوده است. البته به جهت موقعیت خوب مهاجرتی این کشور تقاضا به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار بیشتر است و موجب تغییرات مهاجرتی خواهد شد، به همین جهت بر آن شدیم تا از آخرین قوانین مهاجرتی این کشور با شما سخن بگوئیم و شرایط مهاجرت از طرق مختلف به این کشور را دقیق تر بررسی نمائیم.

این کشور همچنان شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارجی داراست و همچنین طبق مشاغلی که در لیست مورد نیاز این کشور آمده نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص که تحصیلات دانشگاهی دارند، خواهد بود. شما همچنین می توانید برای ایجاد کسب و کار خود در آن کشور ویزای کارآفرینی یا استارت آپ دریافت نمائید و یا می توانید از طریق ازدواج با تبعه آلمانی به این کشور مهاجرت نموده و به اقامت و تابعیت این کشور دست یابید.

سوالات متداول در باب مهاجرت به آلمان

بسیاری از افراد قبل از مهاجرت به آلمان خواهان پاسخ سوالات زیر میباشند:

 • در کدامیک از ایالت های آلمان جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی باید شهریه پرداخت نمود؟
 • زمان وقت سفارت آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری در این کشور چه مدت می باشد؟
 • اگر از این کشور پیشنهاد کاری دریافت کنیم امکان اخذ ویزای کار و ویزای همراه بصورت همزمان خواهد بود؟

با توجه به شرایط اقتصادی که در ایران وجود دارد بر آمار متقاضیانی که میل به مهاجرت دارند افزوده می شود و کشوری همچون آلمان که شرایط کاری مطلوب برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، نرخ بیکاری پایین و اقتصادی پویا دارد از بهترین گزینه های مهاجرتی در این سالها به حساب می آید. شما می توانید با کمک مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهترین راه مهاجرت به این کشور را متناسب با شرایط خود انتخاب نمائید.

اینفوگرافیک مهاجرت به آلمان

طرق مهاجرت به آلمان 2019

کشور آلمان همواره در بین 5 کشور مطلوب دنیا قرار داشته است، دلیل اصلی این محبوبیت اقتصاد مطلوب این کشور، نظام آموزشی پیشرفته و البته رایگان برای خارجی ها و همچنین فرصت های کاری مطلوب در این کشور است.

اولین قدم شما جهت مهاجرت به این کشور انتخاب یک کدام از این طرق مهاجرتی است:

 • مهاجرت جهت اشتغال در آلمان
 • ایجاد کارآفرینی در آلمان
 • سایر اقامت ها در آلمان
 • مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل
 • الحاق به خانواده در آلمان

هر کدام از این مسیرها به عنوان برنامه های مهاجرتی است و جزئی از برنامه های اقامت بلند مدت هستند، شما می توانید صرفا برای سفر نه مهاجرت به این کشور با دریافت ویزای کوتاه مدت کمتر از 90 روز برای اهداف مختلف از قبیل گردشگری، بازدید از اقوام و دوستان، سفر برای بیزینس، شرکت در کلاسها و دوره های آموزشی، انجام برنامه های هنری و فرهنگی و یا سایر اهدافی که برای زندگی بلند مدت در این کشور نیست اقدام به دریافت ویزای تایپ C نمائید. البته اخذ این ویزا برای ایرانیان اصلا آسان نیست و به جهت اینکه افرادی که به دنبال پروسه پناهندگی هستند در این سالها با شگردهای متفاوت اقدام به اخذ ویزای شنگن نموده اند، اکثر کشورهای حوزه ی شنگن این ویزا را سخت به ایرانی ها می دهند.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان 2019

سن یکی از اصولی ترین موارد مهاجرت به کشورهای مختلف و انتخاب راه مهاجرت می باشد و یکی از مشکلات رد شدن پرونده های مهاجرتی از جمله تحصیل و کار ، نداشتن اطلاعات دقیق در مورد شرایط سنی است. به عنوان مثال در هر کشوری محدودیت سنی برای مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد و برای هر مقطع و دانشگاه شرایط سنی خاصی تعریف شده است و همچنین باید دقت شود علاوه بر پروسه پذیرش در سفارت هم سن افراد از نظر اخذ ویزای  تحصیلی و کار مورد توجه قرار میگیرد.

شرایط مختلف سنی به شرح زیر می باشند:

نوع مقطع محدوده سنی
مقطع کالج 22سال
مقطع کارشناسی (Bachelore) 25 سال
مقطع کارشناسی ارشد (Master) 28 سال
مقطع دکترا (Phd) زیر 38 سال
ویزای کار (Work Visa) زیر 40 سال

تمکن مالی جهت مهاجرت به آلمان

در اکثر برنامه های مهاجرتی جهت دریافت ویزا یا انواع اقامت شما نیاز به ارائه مدرکی جهت اثبات تمکن مالی خود خواهید داشت، اگر شما به عنوان کارآفرین، نیروی کار ماهر و یا جهت تحصیل و سایر برنامه های مهاجرتی و یا حتی ویزاهای کوتاه مدت اقدام نمائید، نیاز به تمکن مالی خواهید داشت که ثابت نماید شما در طول مدت اقامت خود از این پشتوانه مالی بهره خواهید برد که این پشتوانه کفاف هزینه های زندگی در مدت اقامت شما را می دهد.

به عنوان مثال شما به عنوان یک دانشجوی مجرد برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیاز به اثبات تمکن مالی در زمان تحصیل خود خواهید داشت که به گفته اداره مهاجرت آلمان هزینه زندگی برای یک دانشجو در یکسال 8500 تا 9000 € (یورو) می باشد که دانشجو موظف است این مبلغ را در حساب بانکی خود به صورت مسدود شده نشان دهد، نحوه تهیه این مدرک و زمانی که شما باید این میزان مبلغ را در حساب بگذارید را از وکیل خود جویا شوید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

 نیاز به نیروی کار در آلمان همچنان در بخش های مهندسی، فناوری، پزشکی و سایر مشاغل تخصصی وجود دارد و این کشور همواره به دنبال افراد کارآمد در این زمینه هاست. اگر شما بخواهید ویزای کار یا کارت آبی اروپا را از کشور خود دریافت نمائید و سپس به آلمان مهاجرت نمائید در ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی خواهید داشت و ملزم به فراهم نمودن سایر مدارک هستید.

جهت بدست آوردن یک پیشنهاد کاری از آلمان باید این موارد رعایت گردد:

 • در این شغل کمبود نیروی کار در آلمان و اتحادیه اروپا وجود دارد (نیاز به تائید اداره کار آلمان دارد)
 • به جهت میزان دریافت حقوق و دستمزد نیروی کار آلمانی مشابه آن در آنجا وجود ندارد
 • ارائه مدارک آموزشی و تحصیلات آکادمیک مرتبط با شغل مورد نظر
 • فراهم نمودن مدارک از سوی سازمان و کمپانی شغلی متقاضی طبق قوانین و اصول کشور آلمان

در حال حاضر این فرصت برای افرادی که در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار داشته وجود دارد تا افرادی که مشتاق کار در این کشور هستند و بدست آوردن کار را به دلیل عدم حضور در آن کشور سخت می بینند، درخواست برای ویزای جستجوی کار آلمان است که یکی از بهترین انواع ویزا کاریابی در آلمان است. افرادی که در آلمان به یک موقعیت کاری رسیده اند و 2 الی 3 ماه در آن موقعیت کاری حقوق دریافت نموده اند می توانند درخواست نمایند تا اعضای خانواده شان (همسر و فرزندان زیر 16 سال) به آنها ملحق شوند.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

برای تحصیل در آلمان ابتدا شما بایستی در یک برنامه تحصیلی پذیرش شده باشید و سپس با مراجعه به سفارت آلمان در محل زندگی تان درخواست ویزای تحصیلی داشته باشید. تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در اکثر ایالت های آلمان رایگان می باشد، البته در حال حاضر در ایالت بادن ووتمبرگ این قانون تصویب شده است که از دانشجویان خارجی که به این ایالت آلمان برای تحصیل می آیند شهریه تحصیلی دریافت گردد و همچنین در ایالت نوردراین-وست فالن احتمال دریافت شهریه از دانشجویان خارجی می باشد.

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی امکان اقامت پس از تحصیل در آلمان را خواهید داشت، این فرصت در برخی مواقع بمدت 6 تا 18 ماه به دانشجو داده می شود که پس از فارغ التحصیلی در این کشور به یک موقعیت کاری دست یابد تا سپس بتواند اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری و در نهایت اقامت دائم آلمان سازد، بر اساس آخرین آمار حدود 60 درصد از دانشجویان خارجی که به آلمان مهاجرت داشته اند بعد از تحصیل در این کشور به کار رسیده و ماندگار شدند.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

فرصت های متنوعی برای ایجاد کارآفرینی و یا سرمایه گذاری در آلمان وجود دارد که اتباع خارجی می توانند با ایجاد یک کمپانی یا بیزینس شخصی به این کشور مهاجرت نمایند، بدین منظور یک حداقل بودجه ای از سوی دولت آلمان برای ایجاد یک بیزینس و کارآفرینی در این کشور پیش بینی شده است که مبلغ آن نباید کمتر از 250.000 € (یورو)  باشد.

جهت اقدام در مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی یا سرمایه گذاری متقاضی باید اثبات نماید که:

 • میزان سرمایه شما با ارائه مدارک مالی و سایر دارایی ها با تهیه پرینت حساب بانکی و ارائه مدارک اثبات گردد،
 • این سرمایه گذاری شما در آلمان توجیه اقتصادی داشته باشد و به اقتصاد این کشور کمک نماید،
 • این نوع بیزینس شما در آلمان مورد نیاز است.

اگر بتوانید در انجام امور و تعهدات خود در این پروسه موفق باشید امکان اخذ اقامت نامحدود را بعد از 3 سال خواهید داشت، در مورد این نوع اقامت همواره به اتباع ایرانی توصیه می گردد که در ابتدا ببینند در کشور آلمان که بسیار بر روی نوع بیزینس و ایجاد آن سخت گیری است آیا می توانند موفق باشند یا خیر، قبل از سرمایه گذاری در آلمان نسبت به شرایط محیطی و نوع کسب و کار خود و مراجعی که با آنها سر و کار خواهید داشت کامل آشنا شوید، زیرا بر اساس تجربه و آمار افراد بسیار محدوودی که از ایران اقدام به انجام این کار کرده اند موفق بوده اند.

مهاجرت به آلمان از طریق خانواده

همانطور که متوجه شدید در اکثر برنامه های مهاجرتی آلمان مانند ویزای جستجوی کار یا ویزای تحصیلی در اکثر مواقع در ابتدا نفر اصلی موفق به دریافت ویزا می شود و یا اجازه دریافت ویزا دارد که بعد از بدست آوردن شرایط کاری در محیط و یا اثبات تمکن مالی مناسب می تواند درخواست نماید تا خانواده اش به او در آلمان ملحق شوند، منظور از اعضای خانواده همسر و فرزندان زیر 16 سال می باشد. اگر شما بخواهید به همسر خود در آلمان ملحق شوید بایستی دانش زبان آلمانی خود را در سطح اول یعنی A1 دارا باشید، برای افراد زیر 16 سال ارائه مدرک زبان اجباری نیست.

مهاجرت به آلمان از طریق خانواده

هزینه زندگی در آلمان

هزینه احتیاجات اولیه مواد غذایی برای زندگی در آلمان عبارت اند از:

اقلام هزینه
غذا در رستوران ارزان قیمت 10.00 € (یورو)
غذا برای 2 نفر در  رستوران معمولی 45.00 € (یورو)
یک وعده غذا در رستوران مک دونالد 7.49 € (یورو)
کوکا و پپسی 2.28 € (یورو)
1 لیتر شیر 0.71 € (یورو)
1 قرص نان سفید 1.29 € (یورو)
1 کیلو گرم برنج 2.10 € (یورو)
12 عدد تخم مرغ 1.84 € (یورو)
1 کیلو گرم پنیر محلی 8.94 € (یورو)
1کیلو گرم مرغ 7.34 € (یورو)
1 کیلو گرم گوشت قرمز 11.08 € (یورو)
1 کیلو گرم سیب 2.21 € (یورو)
1 کیلو گرم موز 1.55 € (یورو)
1 کیلو گرم پرتقال 2.13 € (یورو)
1 کیلو گرم سیب زمینی 0.98 € (یورو)
1 کیلو گرم گوجه فرنگی 2.49 € (یورو)
1 کیلو گرم پیاز 1.12 € (یورو)
آب 1.5 لیتر 0.34 € (یورو)

هزینه حمل نقل در آلمان

هزینه حمل نقل عمومی و تاکسی عبارت اند از:

نوع حمل و نقل هزینه
عبور مرور ماهیانه 70.00 € (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 2.70 € (یورو)
تاکسی کیلومتری 2.00 € (یورو)
تاکسی با 1ساعت انتظار با تعرفه معمولی 30.00 € (یورو)
تاکسی با تعرفه معمولی 3.50 € (یورو)
بنزین لیتری 1.42 € (یورو)

هزینه اجاره مسکن در آلمان

هرینه اجاره ماهیانه و همچنین خرید آپارتمان در آلمان عبارت است از:

نوع آپارتمان هزینه
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 708.29 € (یورو)
آپارتمان 3خوابه در مرکز شهر 1,355.44 € (یورو)
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 530.64 € (یورو)
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 999.13 € (یورو)
هزینه هر متر مکعب خانه در مرکز شهر 5,015.25 € (یورو)
هزینه هر متر مکعب خانه در خارج مرکز شهر 3,441.30 € (یورو)

در آخر می توان گفت هدف بسیاری از افراد جهت مهاجرت به هر کشوری اخذ اقامت دائم و پاسپورت آن کشور است، شما می توانید با استفاده از طرق مختلف که در این نوشتار بررسی شد در نهایت با انجام تعهدات مهاجرتی اقامت دائم و پاسپورت آلمانی را بدست آورید. البته زمانی که شما جهت مهاجرت به آلمان از طریق کار و یا کارآفرینی یا سایر طرق مختلف مهاجرتی اقدام می نمائید، اخذ اقامت دائم معمولا بعد از 3 تا 5 سال انجام می شود و شما ملزم به رعایت شروطی از قبیل:

 • دانش زبان آلمانی بالا
 • حقوق کافی
 • اثبات شرایط مالی مناسب با نوع اقامت و …

در آخر شما عزیزان می توانید برای درک جزئیات و برنامه ریزی صحیح به دلیل زمانبر شدن برنامه های مهاجرتی نزد سفارت آلمان در ایران با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و بهترین راه را برای مهاجرت به کشور آلمان متناسب با شرایط خود انتخاب نمائید.

4 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان

 1. رضا گفت:

  ببخشید. اگه کسی فقط مدرک دانشگاه داشته باشد و اصلا سابقه کار یا مهارت فنی که بیان کردید نداشته باشد تکلیفش چیه؟ ویزا کار آلمانی براش صادر نمیشه و صلاحیتش نداره؟ یا نه راهکاری براش دارین ممنون از اینکه مطالب و اطلاعات نمایش میدین

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بهتره که اگر سابقه و مهارت ندارید ویزای تحصیلی بگیرید سپس در خود محیط کار پیدا کنید و به کار برسید

 2. کیومرث گفت:

  آیا با هر مدرک دانشگاهی میشه ویزای کار آلمان رو دریافت کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خیر باید دانشگاه شما چک بشه که ببینیم آیا مورد تایید آلمان هست یا خیر برای اطلاع از این مورد با شماره های موسسه تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =