صفحه اصلی » آمریکا » مهاجرت به آمریکا
سفیران سروش سعادت

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا
نوشته شده توسط em.user2 | آمریکا | دیدگاه ۱۰

مهاجرت به آمریکا از ابتدای کشف و بنای آن تا به امروز، همواره مورد توجه عموم مردم دنیا بوده است. آمریکا یعنی جایی که امروزه به “سرزمین فرصت ها” معروف می باشد، کشوری است که از آغاز، بر مبنای ایده های ترقی خواهانه و توسعه طلبانه اروپاییان به عنوان انسان های پیشرو تاسیس گردید و به سرعت رشد کرد؛ تا آنجا که می توان گفت در عصر حاضر، من حیث المجموع، پیشرفته ترین و قدرتمند ترین کشور دنیا محسوب می گردد.

از همان سال های اول تا همین امروز و با وجود تغییرات عمده ای که در تمامی زمینه ها و رویکردها در دنیا به وجود آمده است، همچنان ایالات متحده آمریکا مقصد شماره یک مهاجران از چهار گوشه عالَم می باشد.

کشور آمریکا در تمامی زمینه ها یا برترین است یا جزء برترین هاست. و این بهترین دلیل برای اقبال و اشتیاق همگان است. مهم نیست اهل کجا یا در چه وضعی هستید؛ به دنبال کار هستید یا سرمایه گذاری؛ مبتدی هستید یا حرفه ای؛ و یا هر چیز دیگر؛ در آمریکا می توانید به آن چه که می خواهید برسید.

همین فرصت آمریکایی می تواند بزرگ ترین تهدید هم باشد. آمریکای بزرگ آنقدر گسترده و پیچیده است که اگر کسی نتواند سر از سازوکار آن دربیاورد و خود را با آن سازگار نماید، زیر چرخ های آن مانده و از بین خواهد رفت.

هر کسی و در هر جایگاهی که هستید، می توانید برای پیشرفت در کار و زندگی خود به مهاجرت به آمریکا بیندیشید ولی به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی به خوبی تحقیق کنید و مخصوصا از مشاوران حرفه ای و با سابقه در این امر کمک بگیرید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، همراه شما در امر مهاجرت به آمریکا  و موفیقت در آن خواهند بود.

 

درباره کشور آمریکا

آمریکا سرزمینی بسیار وسیع در میانه آمریکای شمالی است. از شمال با کشور کانادا و از جنوب با کشور مکزیک هم مرز است. سرتاسر شرق این کشور، سواحل اقیانوس اطلس و غرب آن، سواحل اقیانوس آرام است.

کشور آمریکا بیش از پنجاه ایالت دارد. گسترش جغرافیایی و فرهنگی آن به حدی است که می توان گفت آمریکا نه یک کشور که یک دنیا است با بیش از پنجاه کشور! از آن جا که این کشور به صورت فدرال اداره می شود، برخی قوانین از ایالتی به ایالت دیگر فرق می کند. وسعت جغرافیایی آن سبب شده که شاهد مناطق یخبندانی مانند آلاسکا در شمال تا سواحلی آفتابی مانند کالیفرنیای جنوبی باشد. تغییرات در این سرزمین به حدی بوده است که از مدرن ترین شهرهای دنیا مانند نیویورک و آسمان خراش های آن تا بکر ترین مناطق جهان مانند یلو استون و طبیعت آن وجود دارد. از تمام نژادها و ملیت ها تا تمام ادیان و مرام ها را می توان در این کشور دید. این کشور، چهارمین کشور جهان از نظر وسعت و سومین از نظر جمعیت می باشد.

کشور آمریکا گر چه تنها حدود چهارصد سال قدمت دارد و از آخرین کشورهای تشکیل شده در دنیا است ولی امروزه از اولین کشورهای دنیا در تمامی زمینه ها است. خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم که به ابر قدرت بلامنازع در جهان تبدیل شد. آمریکا به عنوان یکی از فاتحان جنگ جهانی دوم، از بنیان گذاران ملل متحد و شورای امنیت و بسیاری از سازمان ها و نهاد های بین المللی است. اساسا می توان آمریکا را به عنوان ناظم نظم نوین جهانی دانست.

 

بر اساس گزارش های جهانی و در سال ۲۰۱۵ میلادی کل ثروت دنیا (شامل پول نقد، فلزات گران بها، املاک، ماشین آلات، سهام و …) چیزی در حدود ۲۵۰ تریلیون دلار برآورد می شود که از این مقدار، بیش از ۸۶ تریلیون دلار آن یعنی بیش از ثلث ثروت دنیا فقط در کشور ایالات متحده آمریکا است. برای درک بهتر این عدد، کافی است بدانیم رتبه دوم در اختیار چینی ها است با دارایی در حدود ۲۳ تریلیون دلار یعنی حدود ۹ درصد و این یعنی تقریبا یک چهارم آمریکا. ایران کنونی با داشتن %۱ جمعیت دنیا، تنها % ۰٫۱ از ثروت دنیا را داراست. در وصف قدرت اقتصادی این کشور همین بس که پول آن یعنی دلار به عنوان وجه رایج بین المللی شناخته شده و حتی می توان گفت در برخی کشورها تبدیل به کالایی سرمایه ای و پشتوانه پول آن گردیده است.

سیستم آموزشی و دانشگاهی آمریکا اصولا معیار استاندارد آموزشی و پژوهشی در دنیا است. دانشگاه های این کشور همواره جزء برترین های دنیا بوده است و فراتر آن که حتی بسیاری از دانشگاه ها در سراسر دنیا زیر نظر دانشگاه های آمریکایی اداره می شوند. علاوه بر کیفیت، از نظر کمیت نیز ایالات متحده در این زمینه پیشتاز است. در آمریکا بیش از پنج هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد که در تمامی رشته ها به آموزش مشغول اند. علاوه بر آموزش، ایالات متحده در مسئله پژوهش نیز جلودار است. بیشترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دنیا در تمامی زمینه ها و علوم در آمریکا هستند و محققان بسیاری از جای جای دنیا با این مراکز همکاری دارند.

درباره آمریکا می توان ساعت ها و صفحه ها نوشت و بنابراین در این جا به ذکر همین مطلب اشاره می کنیم که در این کشور به معنای واقعی کلمه، هر چیزی را می توان یافت و در هر چیز هم، بیشترین و برترین آن را می توان یافت!

 

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری

یک از شاخصه های آمریکا این است که این کشور، مهد کاپیتالیسم (سرمایه گذاری) است.این مسئله پیش از هر چیز، دلالت بر بنیان و رویکرد اقتصادی آن کشور دارد.

سرمایه گذاری در آمریکا و مهاجرت به آن کشور رویای سرمایه داران بین المللی است. دولت آمریکا نیز از آن استقبال می کند و بدین منظور ویزایی را تحت عنوان EB5 در نظر گرفته است که طبق ضوابط خاصی اقدام به صدور آن می کند. متقاضی دریافت این ویزا، احتیاجی به داشتن مدرک زبان و یا سوابق مدیریتی ندارد ولی لازم است که دست کم یک میلیون دلار آمریکا در مورد دلخواه خود و یا پانصد هزار دلار آمریکا در یکی از مواردی که دولت مشخص کرده است، سرمایه گذاری نماید.

همچنین ویزای دیگری تحت عنوان EB2 وجود دارد که این فرصت را به متقاضی می دهد که وارد آمریکا شود و ظرف دو سال بتواند کسب و کار مورد نظر خود را به راه اندازد. در صورت موفقیت، ویزای او قابل تمدید و نهایتا قابل تغییر به اقامت دائم (گرین کارت) خواهد بود.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

ایالات متحده بزرگ ترین اقتصاد دنیا را دارد و صنعتی ترین کشور جهان است. تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ میلادی چیزی بیش از ۱۸ تریلیون دلار تخمین زده شد که بیش از یک پنجم تولید ناخالص کل دنیا را تشکیل می داد.

آمریکا بازار بزرگ و نیروی کار عظیمی دارد؛ از نیروهای ساده در صنایع کلاسیک و پایین دستی تا متخصصین صاحب رای در تکنولوژی های مدرن و محرمانه. بخش های اقتصادی در این کشور، چه در بخش های تولید و چه خدمات، صاحبان سرشناس ترین برند های دنیا می باشند. با توجه به وضعیت این کشور در جهان و ماهیت اقتصادی آن، وضعیت کاری در آن دستخوش تغییراتی می شود و به این جهت، دولت سیاست های انقباضی و انبساطی متفاوتی را در پیش می گیرد. این کشور بیشترین نوع ویزا را برای گروه های مختلف در نظر گرفته که در شایط مختلف آن ها را برای متقاضیان واجدالشرایط صادر می کند. مانند ویزای مانند H1-B برای نیروی کار ماهر و متخصص، ویزای H2-B برای کارهای موقت، ویزای EB3 برای نیروی کار غیرماهری که در مواقع اعلام نیاز از سوی دولت، کارفرمای آمریکایی یافته باشد و ویزاهایی دیگر.

هم اکنون پس از یک دوره رکود عظیم اقتصادی و با اتخاذ سیاست های ملی گرایانه از سوی رئیس جمهور آن، نرخ بیکاری در این کشور به عدد مطلوب %۴ در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

آمریکا را می توان بهشت دانشجویان نامید. این کشور با داشتن بیشترین مراکز آموزش عالی و همچنین بالاترین سطح کیفی آموزشی و پژوهشی در دنیا، همه سالانه پذیرای بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی است. افرادی که در رشته های مطلوب و سطوح عالی تحصیل کرده اند، به سهولت جذب بازار کار شده و نهایتا اقامت دائم این کشور را به دست می آورند.

 

مهاجرت از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند آمریکایی به شرط رعایت ملزومات قانونی، ممنجر به دریافت حق اقامت دائم و تابعیت آمریکا خواهد شد. فرآیند دریافت گرین کارت آمریکا بر اثر ازدواج با یک آمریکایی چیزی در حدود چهار سال زمان می برد و پس از آن تا دریافت تابعیت و پاسپورت آمریکایی نیز تا ۱۶ ماه زمان خواهد برد.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تولد

مطابق قواعد حقوق بین الملل خصوصی، اعطای تابعیت آمریکا بر اساس سیستم خاک می باشد. یعنی افراد خارجی که در خاک آمریکا به دنیا بیایند، مستحق دریافت تابعیت آمریکا می باشند. پس از رسیدن آن کودک به سن ۲۱ سال تمام، والین وی نیز می توانند گرین کارت آمریکا را دریافت نمایند.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

آمریکا کشوری است که همه ساله مقصد پناهجویان بسیاری از سراسر جهان قرار می گیرد. میزان بالای مهاجران به این کشور، تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد این کشور می گذارد ولی دولت این کشور مبتنی بر سیاست های حمایتی از حقوق بشر، با آن ها مدارا کرده است. ولی دولت کنونی این کشور و خصوصا رئیس جمهور آن، رویه کاملا متفاوتی را در پیش گرفته و سخت ترین رویکرد را نسبت به پناهجویان در پیش گرفته است.

پناهندگی پروسه ای غیرقانونی است که به خاطر خطرات فراوانی که دارد هرگز توصیه نمی شود.

آمریکا پرطرفدار ترین مقصد مهاجرت است چرا که از ظرفیت های عظیمی در تمامی بخش ها برخوردار است. لیبرالیسم (آزادی گرایی) روح کلی حاکم بر جامعه آن است و این باعث می شود که شما در رقابتی آزاد، یا برنده شده و از بهترین ها برخوردار گردید و یا بازنده شده و همه چیز خود را از دست بدهید.

 

مهاجرت به آمریکا
۵ (۱۰۰%) ۱۵ votes
سفیران سروش سعادت
دیدگاه ها