مهاجرت کاری اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به اتریش از طریق کار در سال 2022 یکی از راه و روش‌ های مورد علاقه متقاضیان برای مهاجرت به این کشور توسعه یافته در قلب اروپا می باشد. کشور اتریش، یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می‌ باشد که از استانداردهای آن اتحادیه در تمامی زمینه ها و از جمله اقتصاد و مهاجرت پیروی می کند. اتریش همچنین عضو معاهده منطقه ای شنگن است که به شهروندان آن اجازه تردد آسان و سریع را در سایر کشورهای منطقه می دهد. البته شهروندان سایر کشورهای منطقه نیز متقابلا چنین امتیازی را نسبت به اتریش دارند.

 • نحوه امتیاز بندی ویزای کار اتریش چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش چه می باشد؟
 • نحوه اخذ کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش چیست؟

اتریش کشوری است که دارای امنیت، آزادی و رفاه بسیار بالایی است و مجموع این عوامل باعث گردیده که زندگی در این کشور، از بالاترین سطوح استاندارد برخوردار باشد. مطابق آمار و گزارش های جهانی، پایتخت این کشور یعنی شهر وین، سال هاست که به عنوان برترین یا یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی برگزیده می شود. یافتن کار در چنین کشوری و زندگی در آن، انصافا موقعیت ارزنده ای است که بسیاری به دنبال آن هستند. اگر شما هم به این مسئله فکر می کنید، با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

درباره کشور اتریش

کشور اتریش در قلب قاره سبز اروپا واقع گردیده و یکی از امن ترین کشورهای دنیا محسوب می‌ شود. طبق آمار بانک جهانی، کشور اتریش بعد از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان و ژاپن در رتبه هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. اتریش از جهات متعددی و از جمله ساختار اقتصادی و حقوقی، شباهت بسیاری به آلمان دارد و حتی زبان رایج و رسمی آن نیز آلمانی است. اتریش همچون آلمان و به نسبت جمعیت خود، از توان اقتصادی بالایی برخوردار است. جمعیت کشور اتریش حدود هشت میلیون نفر است و جزو کم جمعیت ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌ آید همچنین نرخ بیکاری در این کشور نیز بسیار پایین است.

نرخ رشد اقتصادی در این کشور، بالا و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین می باشد همچنین هزینه ها در این کشور مناسب بوده و اساسا درآمد و هزینه در این کشور، در حالت متوازنی قرار دارند. مجموع این شرایط باعث می شود که اتریش جذابیت بالایی برای نیروی کار خارجی داشته باشد. اتریش نیز به طور هدفمند از این نیروی کار استقبال می کند چرا که وجود آن را مایه تسریع رشد و توسعه خود می داند. اتریش همواره پذیرای نیروی کار ماهر و متخصص است.

اقامت اتریش از طریق کار

اقتصاد کشورهای اروپایی از زمان تشکیل اتحادیه اروپا، به صورت یکپارچه درآمده است و بسیاری از قوانین ویزای کار این کشورها، شرایط یکسانی دارد. از این میان، کشورهایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک و غیره به دلیل توان بالای اقتصادی و درصد پایین بیکاری، متقاضیان زیادی در رابطه با مهاجرت از طریق کار دارند. افرادی که در اروپا مشغول به تحصیل هستند و یا مدارک تحصیلی خود را از یکی از کشورهای اروپایی اخذ کرده‌اند، از شانس بیشتری برای یافتن شغل و توفیق در این زمینه برخوردار خواهند بود.

این افراد می توانند با کسب ویزای کار و شروع به اشتغال در این کشورها، با گذشت پنج سال و البته طی نمودن مراحل قانونی و داشتن شرایط لازم از جمله پرداخت مالیات به دولت و عدم سوء پیشینه، امکان اخذ اقامت دائم آن ها را داشته باشند. اما افراد بسیاری هستند که خواستار مهاجرت به اتریش و کار در این کشور هستند ولی سابقه حضور در اتریش یا اروپا را ندارند. از این میان، برخی از آن ها حقیقتا واجد توانایی های قابل توجهی هم هستند که گذشتن از کنار آن، معقول و منطقی نیست، بنابراین جذب نیروی کار، منحصر به روش فوق نیست.

شرایط مهاجرت به اتریش از طریق کار

به طور کلی قانون کار در اتحادیه اروپا و مهاجرت به اتریش از طریق کار بدین صورت است که ابتدا باید کارفرما به مدت سه ماه، شغل مورد نظر را آگهی نماید. اگر شخصی در اتریش برای شغل مورد نظر پیدا نشد، به مدت سه ماه باید در سایت‌ های کاریابی اتحادیه اروپا آگهی نماید. اگر از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا باز هم کسی برای شغل مورد نظر یافت نشد، در این صورت کارفرمایان می‌ توانند نیروی مورد نظر خود را از خارج اتحادیه اروپا استخدام نمایند. این قانون برای حمایت از شهروندان اروپایی‌ وضع شده است؛ برای افرادی که در حال تحصیل، کار و به نوعی در کشورهای اروپایی زندگی می‌ نمایند. به همین دلیل، پیدا کردن شغل برای افراد غیر اروپایی در کشورهای اروپایی خیلی سخت است. شما در نمودار زیر می توانید با وضعیت متوسط درآمد و هزینه زندگی ماهانه در کشور اتریش آشنا شوید:

مقایسه میانگین حقوق ماهیانه و هزینه زندگی در اتریش

با توجه به فراز و نشیب های اقتصادی و اجتماعی کشورهای اروپایی، خصوصا افزایش شمار آوارگان و پناهجویان در سال های اخیر، متقاضیان کار در کشورهای اروپایی بیش از پیش شده است. اما همانطور که قبلا ذکر شد، برای افراد با مهارت های بسیار بالا، همیشه فرصت هایی وجود دارد و کشورهای پیشرفته همواره از آن ها استقبال می کنند. دولت اتریش نیز از این روی، سیستمی مبتنی بر امتیاز دهی را طراحی و معرفی نموده است. نیروهای کار ماهر و متخصص که خواستار مهاجرت به اتریش از طریق کار هستند، از طریق این سیستم شناسایی شده و فرصت حضور در این کشور و کار در اتریش را می یابند.

امتیازات مهاجرت به اتریش از طریق کار

مبتنی بر این سیستم امتیاز دهی، افرادی که بتوانند دست کم 70 امتیاز از سقف 100 امتیاز را به دست آورند، این امکان را دارند که ویزایی تحت عنوان ویزای در جستجوی کار اتریش را به دست آورده و شش ماه فرصت خواهد داشت در خاک اتریش به دنبال کار بگردند و بتوانند کارفرمایی بیابند و با او قرارداد کاری ببندند. پس از اینکه متقاضی توانست یک قرارداد کاری با کارفرما تنظیم نماید، مدارک وی برای بررسی و صدور مجوز کار به اداره کار تحویل داده می‌ شود. پس از موافقت قانونی، کارت اقامت صادر شده و اکنون می‌ توان با خانواده خود وارد کشور اتریش شده و مشغول به کار و زندگی شد.

شهروندان کشورهای آلبانی، کانادا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، مقدونیه، باربادوس، بوسنی و هرزگوین، اروگوئه، برونئی، شیلی، کاستاریکا، آندورا، کرواسی، السالوادور، گواتمالا، هندوراس، هنگ کنگ، اسرائیل، ژاپن، برزیل، ماکائو، مالزی، موریس، مکزیک، باهاما، موناکو، مونته نگرو، نیوزیلند، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، صربستان، سیشل، سنگاپور، تایوان، ایالات متحده آمریکا، ونزوئلا، واتیکان، نیازی به اخذ ویزای کار اتریش را نخواهند داشت.

نحوه امتیازدهی مهاجرت به اتریش از طریق کار

امتیازبندی پروسه مهاجرت به اتریش از طریق کار شامل موارد زیر می گردد:

وضعیت تحصیلی متقاضی حداکثر 40 امتیاز
مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس 20 امتیاز
رشته‌ های فنی، کامپیوتر و زیر مجموعه رشته‌ های علوم طبیعی 30 امتیاز
ارائه مدرک دکترا 40 امتیاز
حقوق سالیانه 20 امتیاز
کارهای تحقیقاتی و پژوهشی 20 امتیاز
لوح تقدیر یا ثبت اختراع 20 امتیاز
وضعیت شغل حداکثر 20 امتیاز
سوابق کاری یا کارهای مدیریتی 20 امتیاز
سوابق کاری 6 ماهه در اتریش 10 امتیاز
وضعیت مدرک زبان حداکثر 10 امتیاز
مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی مبتدی 5
پیشرفته 10 امتیاز
وضعیت سنی حداکثر 20 امتیاز
تا 35 سال 20 امتیاز
تا 40 سال 15 امتیاز
تا 45 سال 10 امتیاز
وضعیت تحصیل در اتریش حداکثر 10 امتیاز
داشتن تحصیل ابتدایی در اتریش 5 امتیاز
داشتن مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس از دانشگاه‌ های اتریش 10 امتیاز

مهاجرت به اتریش از طریق کار برای ایرانیان

برخی شهروندان ایرانی بر این باورند که پروسه مهاجرت از طریق کار و حرفه به یک کشور اروپایی ساده می باشد. این در صورتی است که در اکثر کشورهای اروپایی به عنوان یک نیروی کار خارجی برای اشتغال در آن کشور نیاز به اخذ یک پیشنهاد کاری از کارفرمایی در آن کشور است. در چنین شرایطی به دلیل عدم حضور نیروی کار در اتحادیه اروپا اکثر کارفرمایان از جذب نیروی کار خارجی سر باز می زنند. اما موقعیت خوبی در کشورهای آلمانی زبان آلمان و اتریش در چند سال اخیر وجود داشته که صرفا این 2 کشور موقعیتی را برای ایرانیان جهت اشتغال در مهارت و شغل های مورد نیاز در لیست مشاغل مورد نیاز با ارائه ویزای جستجوی کار فراهم نموده اند. در ادامه این نوشتار می توانید شرایط اخذ ویزای جستجوی کار اتریش را که یک ویزای 6 ماهه می باشد را بخوانید.

همانطور که در این جدول مشاهده می فرمایید متقاضیان می توانند با بدست آوردن 70 امتیاز از 100 امتیاز ممکن واجد شرایط دریافت این ویزا باشند. سپس با مشاوره با یک وکیل در این خصوص می توان شرایط اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز را جمع آوری و به سفارت اترش در ایران ارائه نمود. افراد متاهل توجه نمایند که این ویزا صرفا برای متقاضی اصلی صادر می شود و به طور همزمان تا زمانی که در اتریش به کارس نرسید نمی توانید برای الحاق خانواده اقدام نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق کار برای ایرانیان

اخذ کارت قرمز سفید قرمز از طریق تحصیل

یکی از راه‌ های مهاجرت به اتریش از طریق کار این است که افراد با در اختیار داشتن کارت قرمز سفید قرمز اتریش، مجوز کار کردن در کشور اتریش را خواهند داشت. بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه‌ های اتریش، دانشجویان به راحتی می‌ توانند کارت قرمز سفید قرمز را اخذ نمایند. اگر شما در مقطع لیسانس، تحصیلتان به اتمام رسیده باشد، بدون هیچ نگرانی می‌ توانید این کارت را اخذ نمایید و به دنبال شغل مناسب باشید. اگر برای اخذ اقامت از طریق کار، از شرایط لازم برخوردار نبودید، می‌ توانید ابتدا از راه تحصیل اقدام نمایید. از طریق ویزای تحصیلی، متقاضیان کار از شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب برخوردار خواهند بود.

به طور کلی چهار گروه ذیل شانس دریافت کارت قرمز سفید قرمز را خواهند شد: کارگران واجد شرایط که امتیازات مناسب را بدست آورده باشند، همچنین متخصصین نیز شامل این گروه می‌ شود. مشاغل نادری که کارگران و متخصصین در این مشاغل، مشغول به کار هستند و با کمبود نیرو مواجه هستند. نیروی کاری که در شغل‌ های مهم و اصلی بازار کار مشغول فارغ التحصیلان دانشگاه‌ ها و کالج ها هستند.

مدارک لازم جهت ویزای کار اتریش

از مدارک لازم برای اخذ ویزای کار کشور اتریش عبارتند از:

 • کامل نمودن فرم تقاضای کار در اتریش
 • عکس، شناسنامه، پاسپورت شخص متقاضی
 • بیمه نامه
 • سوابق کاری شخص متقاضی
 • مدرک تحصیلی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • پرینت تمکن مالی
 • ترجمه مدارک به زبان آلمانی یا انگلیسی

در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به کشور اتریش در اختیار شما قرار گیرد، شما عزیزان می‌ توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تخصصی وکلا و کارشناسان ما در مورد مهاجرت به اتریش از طریق کار و سایر خدمات مهاجرتی بهره مند شوید.

سوالات مقدماتی در خصوص مهاجرت به اتریش از طریق کار

اتریش یکی از مقاصد جذاب برای کار ایرانیان است و سوالاتی که در این رابطه مطرح می شود به شرح زیر است:

 • عوامل موثر بر دریافت ویزای کاری اتریش چیست؟ شرایط سنی، سابقه کار و  تسلط به زبان.
 • چه کسانی بالاترین شانس را برای دریافت ویزای کاری اتریش دارند؟ افرادی که مدرک تحصیلی خود را از اتریش دریافت کرده اند و کمتر از 35 سال سن دارند.
 • حداقل امتیاز مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری اتریش چه مقدار است؟ 70 امتیاز از 100 امتیاز ممکن.
 • مزیت دریافت ویزای کاری اتریش چیست؟ اخذ اقامت دائم یکی از کشورهای برتر حوزه شنگن و امکان دریافت پاسپورت این کشور.
5/5 - (14 امتیاز)

23 دیدگاه برای “مهاجرت به اتریش از طریق کار

 1. مهراد گفت:

  مهاجرت به اتریش از طریق کار بهتره یا تحصیل؟ با توجه به اینکه سابقه کارم کم هست شانسی برای دریافت ویزای جستجوی کار دارم؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   برای راهنمایی بهتر شما نیازمند دریافت اطلاعات در خصوص رزومه شما هستیم. در این خصوی پیشنهاد میکنیم با مشاورین ما ارتباط بگیرید.

 2. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد مهاجرت به اتریش از طریق کار تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش هم مطلب بذارید

  1. رهنما گفت:

   دوست عزیز
   مقاله تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش راهنمای شما در این خصوص می باشد.

 3. طناز گفت:

  مهاجرت به اتریش از طریق کار شامل چه مشاغلی میباشد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بیشتر افرادی که در رشته های فنی مهندسی تحصیل کردن برای کار در اتریش اقدام میکنن اما محدودیتی وجود نداره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 4. علی اصغر گفت:

  با سلام و خسته نباشید امکان داره با اخذ ویزا کار همزمان ویزا تحصیلی هم دریافت کنم؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر امکان دریافت ویزای کار و تحصیل به صورت همزمان میسر نیست.

 5. تبسم گفت:

  ایا حتما باید ۷۰ امتیاز باشد یا با ۵۵ امتیاز هم میوشد ویزای کار دربافت کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای نیروی کار متخصصی که دعوتنامه کاری نداره حتما داشتن 70 امتیاز ضروریه
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 6. میثم نادری گفت:

  سلام مهاجرت به اتریش از طریق کار برای من که بدون سابقه کاری هستم به چه صورت است ؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   ریز امتیازات شما در این خصوص باید بررسی گردد. پیشنهاد میکنیم با مشاورین ما ارتباط بگیرید.

 7. ساسان گفت:

  ایا اتریش هم از شرایط کاری خوبی مثل آلمان بهره مند می باشد

  1. رهنما گفت:

   وقت بخیر
   بله، شرایطکار در آلمان و اتریش مناسب است.

 8. ماهان گفت:

  مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کار چقدر میتونه ما رو در گرفتن اقامت دائم این کشور کمک کنه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   طبیعتا یک نیروی کار ماهر در اتریش شانس به کار رسیدن زیادی داره و بعد از به کار رسیدن میتونه کم کم برای اخذ اقامت دائمش اقدام کنه

 9. هزاره گفت:

  ایا میتوان با اخذ ویزای کاری به ادامه تحصیل در اتریش نیز بپردازد.

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   به شرط اینکه به کار برسه و اقامت کاریش رو اخذ کنه تحصیل در این کشور مانعی نداره

 10. هستی گفت:

  سلام. در مورد وضعیت اقتصادی و بازار کار اتریش بیشتر توضیح بدین. لطفا

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقاله کار در اتریش راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود.

 11. امیر گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 12. حسن گفت:

  آیا اتریش مثل آلمان، کارت آبی برای متخصص ها داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   اسم این کارت در اتریش قرمز سفید قرمزه اما شبیه همون کارت آبی اتحادیه اروپاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.