مهاجرت تحصیلی استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

در میان برنامه های متنوع مهاجرتی استرالیا، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل یک راه ساده تر و البته با هزینه بیشتر برای مهاجرت به استرالیاست. کشور استرالیا یکی از کشورهایی است که به دلیل نظام آموزشی معتبر و دانشگاه های شناخته شده ای که در جهان داراست به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان خارجی معرفی می گردد که بعد از آمریکا و انگلستان بیشترین جمعیت دانشجوی خارجی را در خود جای داده است.

 • شرایط تحصیل در استرالیا برای یک دانش آموز یا دانشجوی خارجی به چه صورت است؟
 • چه مدارکی برای پذیرش از دانشگاه و چه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا مورد نیاز است؟

مراحلی که باید در این نوع مهاجرت طی گردد به 2 قسمت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ختم می گردد، البته آگاهی از هزینه ها و مدارک و شرایط مورد نیاز، اولین قدم از مهاجرت تحصیلی شما به استرالیا است. این مقاله توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است.

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در 2023

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در این کشور بسیار پرهزینه است و افراد باید هزینه زیادی را برای تحصیل و زندگی در این کشور پرداخت نمایند. اشخاص می توانند بعد از اتمام تحصیل درخواست دهند تا در کشور استرالیا بمانند و برای اقامت های کاری تحت عنوان مشاغل ماهر اقدام کنند و در آن کشور درخواست دهند. امکان دارد این تقاضا برای ویزای مهاجرت دائمی یا دوره ‌ای باشد. بنابراین با توجه به هزینه های بالا، آنچنان اقامت در این کشور ارزشمند است که اغلب گرانی شرایط تحصیل و زندگی در این کشور را قابل پذیرش می کند.

این پروسه در سال 2023 به عواملی چون طول دوره، مدرک تحصیلی مربوط به شغل ‌هایی که در لیست مشاغل ماهر ذکر شده، تجربه‌ کار در بخش ELICOS بستگی دارد. با مدرک فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا مدرک دکترا نیز می توان اقدام کرد. همچنین با گواهی نامه تجاری نیز می‌ توان در این خصوص درخواست داد. از عوامل تاثیر گذار در این فرایندها می توان به سن تحصیلی و سطح زبان انگلیسی در زمان فارغ التحصیلی اشاره نمود. اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا هرچه رتبه جهانی دانشگاه بهتر باشد، دشوارتر است. نمودار ذیل سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا را نشان می دهد:

سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا

نمودار پایین نیز رنکینگ دانشگاه ویکتوریای استرالیا را نشان می دهد:

رنکینگ دانشگاه ویکتوریای استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

در حالت کلی با داشتن یک ویزای تحصیلات تکمیلی، افراد می‌ توانند در مسیر شهروندی استرالیا و اقامت دائم قرار بگیرند. به این ترتیب مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل اتفاق خواهد افتاد. در پایان تحصیلات می توانید تقاضای ویزای مهاجرت از طریق تخصص دهید. در زمانی که ویزای تخصص شما در حال پردازش است، یک روادید مونتاژ به شما اعطا خواهد شد.

این ویزای مهاجرتی برای کار کردن شما به طور کامل در این کشور کفایت می‌ کند، تا زمانی که ویزای مهاجرتی ماهیانه شما صادر شود. پس از صادر شدن ویزای مهاجرتی ماهیانه، شما و خانوادتان می‌توانید به مدت 18 ماه در استرالیا اقامت داشته باشد، پس از این دوره نیز می‌ توانید برای ویزای مهاجرتی دائم اقدام نمایید. سفارت این کشور برای اخذ ویزای تحصیلی شرایط سختی را برای متقاضیان قرار داده است و برای هر مقطع مدرک زبان و نمره آیلتس بالایی را از شما درخواست می نماید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

به منظور اخذ ویزای تحصیلی استرالیا ارائه مدارکی از جمله موارد ذیل مورد نیاز است:

 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاه یا کالجی در استرالیا با اطلاعات دقیق دانشجو و تاریخ شروع و پایان دوره تحصیلی
 • نامه تمکن مالی بانک که ترجمه رسمی شده باشد
 • مدرک زبان معتبر
 • پاسپورت
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی
 • ترجمه رسمی گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • پرداخت هزینه سفارت استرالیا برای ویزای تحصیلی (سابکلس 500) که 620$ (دلار استرالیا) است.

شرایط ویزای تحصیلی استرالیا

در خصوص ویزای تحصیلات تکمیلی پس از فارغ‌ التحصیلی، فرد متقاضی یا شریک زندگی وی باید واجد شرایط باشد یا به عبارتی دیگر باید از شرایط زیر برخوردار باشد.

 •  حدود 190 شغل در لیست مشاغل ماهر وجود دارد، شخص متقاضی باید مدرک یا تجارت 2 ساله یا گواهینامه دیپلم را در یکی از شغل‌ های مربوط به مشاغل ماهر تکمیل نمایید.
 • در طول دوره تحصیلی بلند مدت و همچنین متوسط، به یادگیری مهارت‌‌های استراتژیک مربوط به تحصیلات وی، به طور حرفه‌‌ای مشغول شوید.
 • نمره حداقل 6 از 9 در هر گروه از IELTS عمومی یا به عبارتی زبان انگلیسی معقول
 • سن فرد باید کم تر از 45 سال باشد.

به این ترتیب یک ویزای تحصیلات تکمیلی به شما و خانواده شما اجازه خواهد داد برای تحصیل در استرالیا اقامت داشته باشید. البته به مدت 18 ماه و یا برای زندگی بدون محدودیت طبق شرایط مهاجرت به کشور استرالیا این امکان در اختیار شما قرار می گیرد.

کار پس از مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

آیا با مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، کار در استرالیا بعد از اتمام تحصیل بلامانع است؟ چه عواملی می‌ توانند تأثیرگذار باشند؟ ممکن است افراد قصد داشته باشند که پس از ویزای تحصیلات تکمیلی خود، بتوانند ویزای کارشناسی ارشد را درخواست نمایند. در این صورت باید در شغل خود حداقل 12 ماه پس از اتمام تحصیلات به کار مشغول شوند. برای به دست آوردن این تجربه کاری به افراد ویزای تحصیلات تکمیلی و ویزای مهاجرتی به مدت زمان 2 سال داده خواهد شد.با کار در استرالیا می توان به راحتی اقامت تحصیلی را به کاری تبدیل کرد و سپس به اقامت دائم رسید.

کار پس از مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

مزایای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

دانشجویان مقطع کارشناسی پس از تمام شدن تحصیلات خود می توانند برای ویزای کار 2 ساله درخواست دهند. همین ‌طور دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پس از تمام شدن تحصیلات خود ویزای کار 3 ساله دریافت خواهند کرد و در آخر دانشجویان مقطع دکتری هم پس از تمام شدن تحصیلات خود ویزای کار 4 ساله دریافت خواهند کرد، صاحبان این ویزا قادر خواهند بود در استرالیا به زندگی و کار بپردازند. به طور کلی از طرف شرکت استرالیایی و یا دولت ایالتی تحت حمایت خواهند بود اما این ویزا به مهاجرت کارگر متخصص ربطی ندارد، در واقع این ویزا برای تخصص و یا حرفه‌ های دیپلم باز نخواهد شد.

از جمله موارد ذکر شده در باب ویزای تحصیلی استرالیا می توان به Post Study اشاره نمود. اشخاص قادر خواهند بود دوره های کارشناسی ارشد را مطالعه نمایند مثلاً دوره‌ هایی که ربطی به SOL ندارند، در نتیجه فرد یک ویزای 2 ساله را بعد از تمام شدن این دوره از تحصیلات دریافت خواهد کرد، در نهایت این فرد قادر خواهد بود به مدت 4 سال در استرالیا اقامت داشته باشد.

معایب ویزای تحصیلی استرالیا

در این قسمت قصد داریم از ضرر و زیان‌‌ های ویزای تحصیلی سخن به میان آوریم، از جمله معایب ویزای تحصیلی می توان گفت که افراد در ابتدا اقامت دائمی دریافت نمی نمایند. اخذ اقامت دائم بسته به شرایط کاری در استرالیا است و نکته حائز اهمیت این است که هزینه تحصیل در کشور استرالیا بسیار بالا بوده و اگر قصد ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان دارید می توانید کشور کانادا و انگلیس را انتخاب نمائید.

مقطع تحصیلیشهریه به دلار استرالیا
مقطع دبیرستانحداقل از 6000$
مقطع لیسانسحداقل از 15000$
مقطع فوق لیسانسحداقل از 18000$

در کنار هزینه تحصیل بالا، هزینه زندگی در استرالیا نیز در این کشور بسیار بالا است و پیشنهاد می شود برای اخذ ویزای کاری اقدام نمائید. البته در مواردی ممکن است شما بتوانید در صورت احراز شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا نیز اقدام کنید. در این مقاله درباره‌ مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا مطالبی را خدمت شما متقاضیان ارائه نموده ایم همچنین سود و زیان‌های مهاجرت به استرالیا از راه تحصیل را مشخص نمودیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر از مهاجرت به استرالیا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباب مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به استرالیا به طور معمول سوالات زیر را عنوان می کنند:

 • مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای دانشجویان کارشناسی چه مزیتی دارد؟ دانشجویان مقطع کارشناسی پس از تمام شدن تحصیلات خود می توانند برای ویزای کار 2 ساله درخواست دهند.
 • مهاجرت تحصیلی به استرالیا برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری چه مزیتی دارد؟ دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پس از تمام شدن تحصیلات خود ویزای کار 3 ساله دریافت خواهند کرد و در آخر دانشجویان مقطع دکتری هم پس از تمام شدن تحصیلات خود ویزای کار 4 ساله دریافت خواهند کرد.
 • افراد چگونه می توانند پس از ویزای تحصیلات تکمیلی خود، بتوانند ویزای کارشناسی ارشد را درخواست نمایند؟ در این صورت باید در شغل خود حداقل 12 ماه پس از اتمام تحصیلات به کار مشغول شوند.
 • درخواست اقامت بعد از تحصیل در استرالیا به چه عواملی بستگی دارد؟ به طول دوره، مدرک تحصیلی مربوط به شغل ‌هایی که در لیست مشاغل ماهر ذکر شده و تجربه‌ کار در بخش ELICOS بستگی دارد.
 • حداقل نمره زبان برای ویزای تحصیلی استرالیا چند است؟ نمره حداقل 6 از 9 در هر گروه از IELTS عمومی.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *