مهاجرت کاری اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

مهاجرت به اسلوونی از طریق کار از آن جایی که یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به این کشور است، طرفداران بسیاری را به خود جذب نموده است. منتهی نباید این نکته را فراموش کرد که اخذ ویزای کاری اسلوونی برای کسانی که اقامت این کشور را ندارند به هیچ وجه ساده نیست و نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی (job offer) است. اسلوونی کشوری زیبا و نسبتا کوچک است که از نخستین روز ماه می سال 2004 عضوی از اتحادیه اروپا (EU) می باشد در نتیجه پیش از استخدام فردی خارج از این حوزه، کارفرما باید فرصت شغلی را آگهی کند. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به مهاجرت به اسلوونی از طریق کار ارائه گردیده است.

 • مشاغل مورد نیاز در اسلوونی کدامند؟
 • متوسط درآمد در اسلوونی چقدر است؟
 • پردرآمدترین مشاغل در اسلوونی کدامند؟
 • اعتبار ویزای کار اسلوونی در چیست؟
 • آیا کار در اسلوونی منجر به اقامت می شود؟
 • فرایند مهاجرت کاری به اسلوونی چگونه است؟

مهاجرت به اسلوونی از طریق کار، تحصیل یا سرمایه گذاری

از آن جایی که اسلوونی کشوری توسعه یافته است و عضو اتحادیه اروپا و حوزه یورو می باشد، برخی از متقاضیان مهاجرت در پی آن هستند تا اقامت این کشور را به دست آورند. البته موانع زیادی نیز برای اخذ اقامت اسلوونی وجود دارد که از آن جمله می توان به دشواری اخذ ویزای کاری و لزوم تسلط کامل به زبان اسلوونیایی به منظور یافتن شغل اشاره نمود. نرخ بیکاری در اسلوونی نیز در حد متوسطی قرار دارد ولی نشان دهنده این است که شرایط کاری اسلوونی به خوبی آلمان، اتریش، سوئیس، سوئد، مجارستان، هلند و غیره نیست. کسانی که به فکر مهاجرت به کشور اسلوونی هستند می توانند از طریق کار، سرمایه گذاری و غیره اقدام نمایند.

منتهی مهاجرت به روش سرمایه گذاری هم پرهزینه است و هم با ریسک زیادی همراه است در نتیجه پیشنهاد می شود افراد ابتدائا با ویزای تحصیلی یا کاری وارد خاک اسلوونی شوند و شرایط اقتصادی را از نزدیک بررسی نمایند. البته اخذ ویزای کاری اسلوونی نیز نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای اسلوونیایی است در نتیجه تحصیل در اسلوونی راه حل ساده تری می باشد. چرا که برای اخذ فرصت شغلی وقتی متقاضی کار تابعیت اسلوونی یا هیچ یک از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (EU) را نداشته باشد، کارفرما در صورت تمایل به استخدام وی باید آن موقعیت شغلی را ابتدائا 6 ماه آگهی کند. برای بررسی دقیق تر شرایط بازار کار در اسلوونی در نمودار زیر نرخ بیکاری در این کشور طی سال جاری و همچنین چند سال اخیر نشان داده شده است:

نرخ بیکاری در اسلوونی

مزایای مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

انتخاب هر کدام از روش های مهاجرتی اسلوونی مزایای و معایب خاص خود را دارد؛ برخی از این مزایا در خصوص مهاجرت از طریق کار در اسلوونی عبارت هستند از:

 • بر خلاف روش سرمایه گذاری در اسلوونی که به حداقل 50000€ (یورو) سرمایه اولیه نیاز دارد، با اخذ ویزای کاری می توان بدون صرف هزینه های کلان اقامت این کشور را به دست آورد
 • ریسک ویزای کاری خیلی کم است چراکه فرد از قبل شغلی در اسلوونی پیدا نموده است در حالی که کسانی که از طریق سرمایه گذاری اقامت اسلوونی را به دست آورده اند ممکن است دچار ضرر و زیان های کلان شوند و افرادی که با ویزای تحصیلی به اسلوونی آمده اند ممکن است نتوانند شغلی پیدا کنند تا پس از فارغ التحصیلی اقامت خود را تمدید نمایند.
 • برخلاف کار حین تحصیل در اسلوونی که به صورت پاره وقت است و نتیجتا درآمد محدودی دارد، کسانی که با ویزای کاری به اسلوونی می روند مطابق قانون اجازه کار تمام وقت دارند.
 • اسلوونی عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است در نتیجه کسانی که اقامت آن را دارند می توانند بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه به سایر کشورهای شنگن سفر کنند.
 • اسلوونی کشوری زیبا است و حتی کسانی که در آن به تنهایی زندگی می کنند امنیت بالایی دارند.
 • کشور اسلوونی جزو کشورهایی است که برای خارجی ها نیز پاسپورت صادر می نماید به شرطی که 10 سال در این کشور اقامت قانونی داشته باشند.
 • متوسط درآمد ماهیانه در اسلوونی 6390€ (یورو) است که از بسیاری از کشورهای دیگر از جمله مجارستان، لهستان، اتریش و غیره بالاتر می باشد.
 • هزینه زندگی در اسلوونی برای یک زندگی تک نفره ماهیانه بین 800€ تا 1000€ (یورو) می باشد.

مزایای مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

معایب مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

مهاجرت به کشور اسلوونی از طریق کار در کنار مزایای متعددش، معایبی نیز دارد که برخی از آن ها عبارت هستند از:

 • ضرورت تسلط به زبان اسلوونیایی در کنار زبان انگلیسی به منظور پیدا کردن کار
 • نرخ بیکاری 7.9% در اسلوونی در حالی که آمار بیکاری برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله هلند، مجارستان، آلمان و اتریش پایین تر و به ترتیب 2.9%، 3.4%، 5.2% و 4.3% می باشد
 • عدم صدور ویزای جستجوی کار از سوی دولت اسلوونی در حالی که کشورهای آلمان، اتریش و آفریقای جنوبی این نوع ویزا را صادر می کنند و به این ترتیب فرآیند کاریابی را بسیار ساده تر می نمایند
 • مهاجرپذیر نبودن اسلوونی و وضع قوانینی که ورود به اسلوونی را برای کسانی که تابعیت اتحادیه اروپا را ندارند، دشوار نموده است
 • تبعیض جنسیتی در پرداخت حقوق ماهیانه؛ متاسفانه یک کارمند آقا در اسلوونی از همکار خانم خود با همان میزان مهارت شغلی، تحصیلات، سابقه کاری و غیره 7% بیشتر حقوق دریافت می کند؛ این مسئله در نمودار زیر دقیق تر نشان داده شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه خانم ها و آقایان در اسلوونی

مقایسه آغاز به کار در اسلوونی و آفریقای جنوبی

همان طور که پیش تر اشاره شد برای اخذ ویزای کاری اسلوونی فرد باید از ابتدا یک پیشنهاد شغلی داشته باشد؛ این در حالی است که کار در آفریقای جنوبی کمی ساده تر به دست می آید. آفریقای جنوبی کشوری است که بیشتر مردم آن به زبان انگلیسی مسلط هستند و نتیجتا تنها تسلط به زبان انگلیسی نیز در کنار داشتن مهارت های شغلی می تواند منجر به پیدا کردن شغل در این کشور شود. به علاوه کشور آفریقای جنوبی ویزایی به نام ویزای جستجوی کار صادر می کند که 1 ساله است اما برای 1 سال دیگر نیز قابل تمدید می باشد.

برای اخذ ویزای جستجوی کار آفریقای جنوبی فرد باید زیر 40 سال باشد، حداقل مدرک فوق دیپلم و مهارت های زبان انگلیسی داشته باشد. البته هر چه رزومه فرد بهتر باشد، مثلا به جای فوق دیپلم، لیسانس داشته باشد و غیره، هم شانس اخذ ویزای وی بالاتر خواهد رفت و هم شانس پیدا کردن شغل. در حقیقت آفریقای جنوبی با پیش بینی ویزای جستجوی کار فرآیند متقاعد نمودن کارفرما را که بدون حضور در خاک کشور مورد نظر تقریبا غیرممکن است، ممکن ساخته است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به مهاجرت به کشور اسلوونی از طریق کار در سال 2022 اطلاعاتی ارائه شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *