مهاجرت به کشور اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا جزء کشورهای باثبات اروپایی است و مهاجرت به اسپانیا 2022 از طرق مختلف مثل کار، تحصیل، سرمایه گذاری و غیره جزء اهداف متقاضیان می باشد. معمولا هدف افراد از مهاجرت به این کشور اروپایی نیز اخذ اقامت اسپانیایی کوتاه مدت و بلند مدت می باشد. افراد می توانند برای مهاجرت به کشور اسپانیا از روش های متفاوتی مثل سرمایه گذاری، تحصیل، کار و غیره استفاده کنند. گروه کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این مقاله قصد آن دارند تا ضمن ارزیابی شرایط مهاجرتی در کشور اسپانیا همچنین متقاضیان گرامی را با روش های مهاجرت به این کشور اروپایی و اخذ اقامت اسپانیایی نیز آشنا سازند و به سوالات مهم آنها پاسخ دهند:

 • انواع روش های مهاجرت به اسپانیا کدامند؟
 • ویزای توریستی اسپانیا چه نوع اقامتی است؟
 • شرط مهم برای درخواست ویزای کاری اسپانیا چیست؟
 • شرط اقامتی برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت اسپانیا چیست؟
 • انواع روش های اخذ پاسپورت اسپانیا 2022 چیست؟

شرایط مهاجرت به اسپانیا

مهاجرینی که قصد مهاجرت به کشور اسپانیا را دارند بایستی در جریان باشند که اسپانیا عضو رسمی اتحادیه اروپایی و ناحیه شنگن می باشد. با این شرح، شرایط مهاجرت به کشور اسپانیا 2022 کاملا منطبق با مهاجرت به کل کشورهای ناحیه شنگن می باشد. بنابراین، متقاضیان جهت اخذ ویزا و سفر به اسپانیا می توانند دو دسته ویزای کلی یعنی ویزای شنگن کوتاه مدت (تا 3 ماه اقامت) و ویزای ملی اسپانیا با اقامت بیش از 3 ماه تا 1 سال را درخواست دهند. از همین روی، انواع روش های مهاجرت به اسپانیا عبارتند از:

 • ویزای گردشگری اسپانیا (شنگن ویزا)
 • ویزای تحصیلی (ویزای ملی)
 • روادید کاری (ویزای ملی)
 • ویزای سرمایه گذار (ویزای ملی)
 • ویزای الحاق خانواده (ویزای ملی)
 • اقامت دائم و تابعیت اسپانیا

مهاجرت توریستی به اسپانیا

اسپانیا بدون تردید یکی از زیباترین و بهترین کشورهای اروپایی برای سفر معرفی می شود و به همین دلیل است که ویزای توریستی این کشور جذایت های بسیار زیادی دارد. شرایط کار و تحصیل در این کشور با استفاده از ویزای توریستی امکان پذیر نیست و افرادی که با استفاده از این روش به اسپانیا سفر می کنند، تنها می توانند به بازدید و زندگی 90 روزه در این کشور مشغول شوند. ویزای توریستی اسپانیا دارای اعتبار بسیار بالایی است و می تواند اجازه ورود به سایر کشورهای حوزه شنگن را به متقاضیان خارجی بدهد.

راحت ترین راه های مهاجرت به اسپانیا

شرایط مهاجرت به هر کشوری می تواند متفاوت از دیگری باشد و هر فرد باید با توجه به شرایط خود اقدام به انتخاب یکی از راه های مهاجرت به خارج از کشور باشد. برای مهاجرت به اسپانیا نیز راه های متفاوت و بسیار زیادی طراحی شده است که برخی از آن ها شرایط بهتری را برای افراد ایجاد می کنند.

برای مثال مهاجرت از طریق تحصیل به اسپانیا یکی از راه هایی است که برای رسیدن به آن تنها به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور نیاز خواهد بود. از سوی دیگر باید در نظر داشت که برای ورود به اسپانیا، شاید بتوان تنها از طریق در اختیار داشتن تمکن مالی مناسب نیز اقدامات لازم را انجام داد. در اختیار داشتن مبلغی در حدود پانصدهزار یورو نیز می تواند منجر به دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک شود که راه مناسب و هموار دیگری برای ورود به این کشور است.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا چگونه است؟

تحصیل در اسپانیا را نمی توان کاملا رایگان دانست اما در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی آن هم به دلیل امتیازاتی مثل هزینه تحصیلی پایین، کار دانشجوئی و نیز فرصت های بورس تحصیلی بسیار پایین و مقرون به صرفه است. اسپانیا از دانشگاه ها یا universidades مختلفی برخوردار است و از نظر نظام آموزشی نیز از فرآیند بلونیا تبعیت نموده و همسو با ساختار 3 سیکلی ناحیه آموزش عالی اروپایی (EHEA) می باشد. در این کشور دانشجویان می توانند از دانشگاه های مختلف اخذ پذیرش گرفته و به اسپانیا مهاجرت کنند. از برترین دانشگاه های کشور اسپانیا 2022 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رتبه بندی دانشگاه های برتر اسپانیا

شرایط کار در کشور اسپانیا

ویزای کاری کشور اسپانیا یک ویزای اقامت بلند مدت این کشور یا ویزای نوع D می باشد. مقدمه و پایه اصلی برای انجام کار در اسپانیا، داشتن یک پیشنهاد کاری معتبر از یک شرکت اسپانیایی است. این ویزا را فقط می توان از طریق سفارت کشور اسپانیا و با ارائه مدارک زیر به دست آورد.:

 • مجوز کار معتبر اسپانیایی
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک اقامتی در کشور اسپانیا
 • قرارداد کاری با کارفرمای کشور اسپانیا
 • مجوز یا ریجستری مورد نیاز برای انجام کار در اسپانیا

لازم به ذکر است که کل مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کار اسپانیا تا 2 ماه بوده و هزینه آن نیز بسته به ملیت و نوع ویزای درخواستی از قرار زیر می باشد:

نوع ویزای کار هزینه برای اتباع آمریکایی (یورو) برای اتباع کانادایی (یورو) هزینه برای ملل دیگر (یورو)
ویزای کار 167€ 100€ 80€
ویزای کار هالیدی 123€ 507€ 80€
ویزای کار خود اشتغالی 238€ 674€ 80€
قانون کارآفرینی جدید 14/2013 167€ 100€ 80€

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد

مهاجرت سرمایه گذاری به اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا هم شیوه ای جهت اخذ اقامت این کشور محسوب می شود و سرمایه گذاران می توانند از این طریق به راحتی اقامت و تابعیت اسپانیایی خود را اخذ کنند. در واقع روش سرمایه گذاری در کشور اسپانیا را می توان سریعترین روش اخذ اقامت اروپایی برای کل خانواده دانست. برنامه ویزای طلایی اسپانیا سرمایه گذاران ایرانی را به سرمایه گذاری در بخش املاک، ثبت شرکت و کارآفرینی عمومی تشویق می کند. تحت این برنامه، سرمایه گذاران و اعضای خانواده آنها در کمتر از 60 روز می توانند به اقامت موقتی اسپانیا دست یابند. اما به شرطی که:

 • سرمایه گذاری آنها در بخش های معینی از اقتصاد اسپانیا باشد.
 • حداقل سطح سرمایه گذاری مورد قبول تا 500000€ (یورو) باشد.
 • دارای مدارک و شرایط عمومی و اختصاصی باشند.

تحت برنامه مذکور، دولت اسپانیا اقامت موقت 2 ساله ای را به سرمایه گذاران اعطاء می کند. اما پس از پایان این دوره متقاضیان می توانند برای 5 سال دیگر ویزای اقامت خود را از نو تمدید نمایند. متقاضیان می توانند این نوع اقامت اسپانیا را دروازه ورود به اروپا دانسته و پس از 5 سال زندگی در گشور جمهوری اسپانیا به اقامت دائم و بعد از 10 سال دیگر نیز به پاسپورت قدرتمند اسپانیایی دست یابند. در پایان اگر مشتاق اخذ این نوع اقامت و مهاجرت به اسپانیا هستید، پس بهتر است با امتیازات این نوع اقامت نیز آشنا شوید:

امتیازات اقامت سرمایه گذاری در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا با خرید ملک

همانطور که گفته شد، افراد می توانند با توجه به شرایط خود در این کشور سرمایه گذاری کنند. یکی از ساده ترین راه ها، اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است که می تواند به فرد خریدار و همچنین اعضای خانواده اواین فرصت را بدهد تا بتواند اقامت این کشور را به دست آورند. اقامتی که می تواند در نهایت منجر به اخذ پاسپورت این کشور شده و فرد را به فرصت های بیشتری نزدیک کند. در بسیاری از موارد افراد با خرید آپارتمان در اسپانیا شرایطی را فراهم می کنند که بتوانند به کمک کرایه دادن آن، بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین کنند.

علاوه بر خرید ملک، افراد می توانند از طریق تمکن مالی اسپانیا نیز خود را به این کشور برسانند. فرد در این صورت باید ثابت کند که قدرت مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور را خواهد داشت و نیازی به کسب درآمد برای پرداخت هزینه های زندگی خود نخواهند داشت. در چنین شرایطی نیز فرد می تواند در نهایت به پاسپورت اسپانیا دست پیدا کنند.

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

کشور اسپانیا را می توان به عنوان یکی از کشورهای جذاب برای زندگی معرفی کرد ولی باید در نظر داشت که در این کشورنیز مزیت ها و معایب بسیاری نهفته است که بررسی هر یک در جایگاه خود می تواند ارزشمند باشد. یکی از مهم ترین مزیت های اسپانیا، فرهنگ غنی این کشور است که سبک زندگی خاص را در آن ایجاد کرده. اسپانیایی ها به خوبی می دانند که چگونه زندگی کنند و چطور از زندگی کردن لذت ببرند. یکی دیگر از مزیت های زندگی در این کشور، هزینه های زندگی در اسپانیا است که به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. سایر مزیت های زندگی در اسپانیا عبارتند از:

 • سیستم بهداشت عمومی
 • شهرها و مناطق شهری جذاب
 • حمل و نقل عمومی

در همین راستا معایبی نیز برای زندگی در اسپانیا وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • فرهنگ و قوانین کار
 • معماری داخلی منازل
 • بازار کار
 • کاغذ بازی های اداری

برخی از ویژگی های اسپانیا نیز جنبه های دوگانه دارد و می توان آن ها را به عنوان یک امتیاز یا ضعف در نظر گرفت. برخی از مهم ترین نقاط این چنینی در اسپانیا عبارتند از:

 • آب و هوا
 • غذاهای اسپانیایی
 • زبان

نحوه اخذ اقامت و تابعیت اسپانیایی

مطابق قوانین کشور پادشاهی اسپانیا، افراد پس از 5 سال زندگی پیوسته در اسپانیا به اقامت دائم (PR) و همچنین پس از 10 سال اقامت دائم در کشور اسپانیا به تابعیت این کشور در می آیند. دریافت تابعیت از کشور اسپانیا به منزله دریافت تابعیت اروپایی است و دارندگان این نوع تابعیت به راحتی می توانند به کل کشورهای اروپایی مسافرت و در هر نقطه از کشور اسپانیا نیز کار و زندگی کنند. روش های مختلفی نیز برای درخواست تابعیت اسپانیایی و اخذ پاسپورت این کشور در سال 2022 وجود دارد که عبارتند از:

روش های درخواست تابعیت و پاسپورت اسپانیا

با توجه به نمودار گرافیکی فوق می توان چنین نتیجه گرفت که شرط زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان پاسپورت اسپانیایی از 1 سال تا 10 سال متغیر است. مدارک لازم برای درخواست پاسپورت کشور اسپانیا عبارتند از:

 • فول پاسپورت متقاضی
 • ویزای اقامت اسپانیا
 • گواهی تولد
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • سند ازدواج
 • مدرک زبان اسپانیولی DELE در سطح A2
 • گواهی CCSE
 • مدرک انطباق با مردم اسپانیا و فرهنگ آنها (مثل کارت عضویت باشگاه، کتابخانه و غیره)

پناهندگی در کشور اسپانیا

یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا به عنوان شهروند خارجی درخواست پناهندگی در این کشور است. هر فردی که تمایل به این روش مهاجرتی دارد، باید به صورت مستقیم از کشور دیگری و به صورت قانونی به اسپانیا وارد شود و درخواست خود را برای پناهندگی به این کشور تسلیم کند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که در حال حاضر دولت این کشور توجهی به این درخواست ها ندارد و پناهندگی در اسپانیا دشوارترین روش مهاجرتی به این کشور به حساب می آید تا جایی که نمی توان به راحتی به این مسئله امید داشت.

همانطور که مشاهده شد، مسیرهای مختلفی برای ورود به کشور اسپانیا وجود دارد و هر فرد باید با توجه به شرایط خود نسبت به این روش های مهاجرتی اقدامات لازم را انجام دهد. در صورتی که فردی به دنبال دستیابی به بهتری روش مهاجرت به این کشور است باید اطلاعات دقیق در این رابطه را به دست آورد. وکلای مهاجرت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت متخصص در زمینه اخذ اقامت اروپایی بوده و حاضر هستند تا متقاضیان مهاجرت به اسپانیا را از صفر تا صد راهنمائی کنند.

4.9/5 - (32 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به اسپانیا

 1. پروین پوراصل گفت:

  با سلام
  تصمیم به مهاجرت به کشور اسپانیا دارم
  ارشد مهندسی IT
  20 سال سابقه کار بانکی
  آشنایی با نرم افزار excel
  متاهل
  میزان سرمایه حدود 2میلیارد تومن
  لطفا راهنمایی فرمایید،

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای مهاجرت به اسپانیا شرایطتون خوبه اما در کل روش ورود به اسپانیا رو انتخاب کردید یا خیر؟ پیشنهاد میکنم در ابتدا روش های مختلف مهاجرت به اسپانیا رو که شامل تحصیل کار یا سرمایه گذاری میشه در سایت مطالعه کنید و اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :