مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل از جمله موضوعاتی است که ایرانیان همواره متقاضی آن هستند و برای اخذ پذیرش و ویزا باید شرایط لازم را احراز نمایند. تحصیل در ایتالیا برای بسیاری از متقاضیان جذاب است که این امر نیز دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به تحصیل رایگان برای کشور های جهان سوم و … اشاره کرد.

چرا تحصیل در ایتالیا متقاضیان زیادی دارد؟

تحصیل در ایتالیا به دلیل ارائه بورس های متنوعی که ارائه میدهد طرفداران زیادی دارد و شما با حداقل هزینه می توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را در این مسیر راهنمائی می نماید.

در چه مقاطعی می توان تحصیلات خود را در این کشور ادامه داد؟

در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توان جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام داد و البته در هر مقطع شرایط تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف متفاوت است.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد بنا به درخواست های مکرر همراهان همیشگی موسسه و موکلین گرامی، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این بار به ترجمه مقالات و ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل پرداختند و امید است مطالعه آن را مفید بدانید. به عنوان فردی که می خواهید به ایتالیا مهاجرت نمائید باید یک سری کلیات نیز راجع به این کشور بدانید که ابتدائا راجع به آن توضیح داده خواهد شد و در نهایت به موضوع اصلی یعنی تحصیل در ایتالیا پرداخته می شود.

درباره کشور ایتالیا

پایتخت کشور ایتالیا، شهر رم است. حدود 301 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. بالای 60 میلیون نفر جمعیت دارد و آمار بیکاری آن حدود 9 % می باشد. ایتالیا عضوی از شنگن و عضوی از اتحادیه اروپاست و واحد پول آن یورو می باشد. به لحاظ تولید ناخالص داخلی یا GDP که در واقع مخفف عبارت Gross Domestic Product است، همانطور که مستحضر هستید ایتالیا در سال های قبل اقتصاد ضعیفی را داشته ولی در طی سالها اخیر توانسه مسیر رو به پیشرفتی را طی نماید و الان درحال حاضر ایتالیا هشتمین اقتصاد دنیا را در رتبه بندی به خود اختصاص داده است. حال که اطلاعاتی کلی و اساسی را راجع به این کشور به دست آوردید، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توجه شما را به مطالعه ادامه مقاله جلب می نماید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

کسانی که اروپا را برای ادامه تحصیلات خود بر می گزینند باید توجه داشته باشند که کشورهای اروپایی به لحاظ شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل، به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند
  2. کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان ندارند

کشوری هم چون ایتالیا، در گروه کشورهایی قرار می گیرد که برای اغلب افراد از جمله کسانی که تبعه یکی از کشورهای جهان سوم هستند نظام تحصیلی رایگان را به ارمغان می آورد، از این رو همواره دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیار زیادی از ایران تمایل به ادامه تحصیلات خود را در این کشور داشته و دارند. مهاجرت به کشورهای مختلف به طور معمول به شش طریق انجام می پذیرد: مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تولد و مهاجرت از طریق پناهندگی.

کشور ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از راه هایی که می توان به این کشور مهاجرت کرد، از طریق اقدام به تحصیل در این کشور است که در ادامه بیش تر به آن پرداخته خواهد شد.

کشور ایتالیا دانشگاهای فوق العاده قوی و با رنکینگ بسیار بالایی دارد که در حال حاضر بیش از 500 رشته در آن ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند زیرا ایتالیا برای پیشرفت کشورش و هم چنین بالاتر بردن سطح علمی و رنکینگ بین الملی دانشگاهایش تمایل به جذب دانش جویان خارجی دارد.

مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

شما در در دو مرحله می توانید اقامت تحصیلی خود را در این کشور به دست آورید. در مرحله اول باید بتوانید نامه پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر به دست آورید و باید مدارکی را برای اخذ این پذیرش ارائه دهید که لیست این مدارک بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شما متفاوت است. در مرحله دوم شما باید مدارک خود را برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت این کشور ارائه دهید و درخواست خود را در طی مراحلی ارائه دهید. مدارک مورد نیازی که برای تحصیل در ایتالیا باید داشته باشید بستگی به نوع رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید و دانشگاه و مقطع مورد نظرتان دارد که به طور دقیق باید در سایت خود دانشگاه بررسی شود اما کلیات آن در ادامه ذکر شده است:

  • داشتن حداقل آیلتس آکادمیک 6 برای مقطع لیسانس یا مدرک B1 ایتالیایی، داشتن حداقل آیلتس آکادمیک 6.5 برای مقطع فوق لیسانس یا مدرک B2 زبان ایتالیایی، و در صورت اقدام برای دوره های دکتری داشتن آیلتس 7 به بالا
  • مدرک مقطع قبلی تحصیل
  • فرم درخواست روادید
  • اصل گذرنامه که دارای اعتبار کافی باشد
  • ترجمه مدارک پیش دانشگاهی و کلیه مدارک تحصیلی که باید مهر تائید دادگستری را نیز داشته باشد
  • 6 قطعه عکس که به زبان انگلیسی پشت نویسی شده باشد
  • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود از ایتالیا
  • گواهی تمکن مالی به لحاظ تامین هزینه های زندگی فرد در ایتالیا و …

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل متقاضیان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند اقدام نمایند. در هر مقطع مدارک متفاوتی جهت اخذ پذیرش و ویزا باید ارائه دهند. در مقطع لیسانس شما باید مدرک زبان را در حد آیلتس 5.5 ارائه دهید، درحالیکه برای مقطع فوق لیسانس شما باید مدرک آیلتس در حد 6 یا 6.5 ارائه دهید و همچنین برای مقطع دکترا شما باید آیلتس در حد نموره 7 را ارائه دهید.

طول دوره تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع لیسانس 4، در مقطع فوق لیسانس 2 و در مقطع دکترا 3 ساله می باشد. در صورتی می توانید در این مقاطع فرایند اخذ پذیرش و ویزا را انجام دهید که شما توانسته باشید مدارک تحصیلی خود در مقاطع قبلی را به موفقیت گذرانده باشید. در این کشور شما می توانید در رشته های متفاوت تحصیل نمائید و البته در بعضی ار رشته ها مانند پزشکی و دندان پزشکی نیازمند شرکت در آزمون پزشکی می باشید. در ادامه این مقاله شما را با شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی آشنا می سازیم.

تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی و دندانپزشکی

رشته پزشکی و دندان پزشکی از جمله رشته هایی می باشد که متقاضیان زیادی را همه ساله به خود اختصاص داده است. در اکثر کشورها برای ورود به این رشته ها شما نیازمند شرکت در آزمون می باشید و در صورت قبولی در آزمون می توانید وارد دانشگاهای پزشکی شوید. قبل از هر اقدامی باید بررسی نمائید که آیا دانشگاهای پزشکی و دندان پزشکی در کشور مورد نظر شما مورد تائید می باشد و یا از اعتبار بالایی برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است که شما قبل از این که بخواهید در این آزمون شرکت نمائید باید اثبات نمائید که قبلا دروس پیش نیاز را در این رشته گذرانده اید و اگر شما این شرایط را نتوانید احراز نمائید، باید در کشور مقصد قبل از ورود به دانشگاه در دوره های پیش پزشکی شرکت نمائید و دروسی را که ارائه می دهند، پاس نمائید. در کشور ایتالیا شما برای تحصیل در رشته های پزشکی باید بتوانید در آزمونی به نام IMAT شرکت نمائید. اگر بتوانید نمره بالایی را در این آزمون به دست بیاورید، می توانید  در دانشگاهای مورد تایید این کشور تحصیل نمائید.

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا 5 سال می باشد که معمولا ترم اخر شما دروه کاروزی است و به طور عملی در بیمارستان سال آخر خود را می گذرانید. رشته دندان پزشکی در ایتالیا 6 سال می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا حدودا سالیانه از 2500 € شروع می شود و البته لازم به ذکر است که شما با توجه به شرایط خود می توانید از کمک هزینه تحصیلی نیز بهره مند شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و آزمون IMAT

آزمون IMAT به زبان انگلیسی نیز برگذار می شود. مدت زمان این آزمون در مدت زمان 100 دقیقه است و دارای 60 سوال می باشد. این آزمون برای کسانی می باشد که قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارند. این آزمون شامل 4 بخش می باشد که در بخش اول آزمون شامل دانش عمومی و تحلیل منطقی می باشد که به زمان انگلیسی است و در بخشهای دوم، سوم و چهارم دانش عملی شما در زمینه ریاضی، فیزیک، شیمی و بیولژی می باشد.

بخش اول آزمون شامل 27 سوال و بخش دوم، سوم و چهارم شامل 33 سوال می باشد. برای ثبت نام در این آزمون باید در اواسط بهمن هر سال( فوریه) اقدام نمائید و تاریخ برگذاری آزمون در اردیبهشت( آوریل) می باشد. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به دلیل هزینه پایینی که دارد متقایان زیادی دارد. یکی از دانشگاهایی که از اعتبار بالایی برخوردار است در رشته پزشکی دانشگاه پاویا می باشد و شما در صورت قبولی در این آزمون می توانید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل مزایای زیادی را می تواند برای متقاضیان فراهم نماید. از مهم ترین این مزایا می توان به هزینه های پایین تحصیل در این کشور اشاره نمود. علاوه بر هزینه های پایین، شما می توانید از بورس های مختلفی که این کشور ارائه می دهد استفاده نمائید.

با وجود صرف هزینه های پایین برای تحصیل شما می توانید از کیفیت نظام آموزشی این کشور بهره مند شوید. این کشور دارای 34 دانشگاه مورد تایید دارد. مخصوصا در رشته های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی دانشگاهای مورد تائید زیادی دارد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی از مزایای مهاجرت به ایتالیا زا طریق تحصیل می باشد. همچنین کشور ایتالیا فرصت های کاری را با اتمام تحصیل در اختیار شما قرار می دهد و با اتمام تحصیل شما می توانید در مدت رمان مشخصی در این کشور حضور داشته باشید و با یافتن شغل اقامت بلند مدت خود را دریافت نمائید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل بدون مدرک زبان

ایتالیا کشوری است که این امکان را به شما ارائه میدهد که بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی بتوانید به این کشور مهاجرت نمائید. این امر در صورتی امکان پذیر است که شما دانش زبان ایتالیایی را داشته باشید. برای ارائه دانش زبان ایتالیایی می توانید از مدرک CILS یا مدرک CELI را ارائه دهید. اگر این مدارک را ارائه ندهید باید اثبات نمائید که زبان مادری شما انگلیسی است و تنها در این صورت است که شما این امکان را دارید که مدرک زبان انگلیسی ارائه ندهید.

برای بعضی از دانشگاهای ایتالیا ارائه مدرک زبان انگلیسی اجباری می باشد در صورتی که برای بسیاری از دانشگاه ها می توان بدون مدرک زبان پذیرش به دست آورد، البته این نوع پذیرش، پذیرش مشروط محسوب می شود و شما به محض ورود به این کشور باید در کلاس های زبان در این کشور شرکت نمائید و بعد گذراندن این دوره ها می توانید وارد دانشگاه ها شوید.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به لحاظ هزینه های زندگی، انتخاب ایتالیا برای فرد بسیار مقرون به صرفه است اگر چه تامین هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ هم چون میلان و رم یک مقدار بالا است در مجموع پایین تر از سطح هزینه ها در اتحادیه اروپا می باشد. در واقع هزینه های زندگی در ایتالیا بستگی به شهری دارد که در آن زندگی می کنید و هم چنین سبک زندگی شما، اما بین 600 تا 800€ (یورو) در ماه خواهد بود که رقمی بسیار پایین تر از سایر کشور های اروپایی هم چون دانمارک با ماهیانه 1200€ (یورو) یا اتریش با ماهیانه 1000 تا 1200€ (یورو)، می باشد.

البته این هزینه بسته به سبک زندگی شما نیز دارد. به طور مثال اگر شما در خوابگاه زندگی نمائید یا یک خانه طبیعتا هزینه متفاوتی را جهت تهیه مسکن خود باید پرداخت نمائید و یا اگر شما از رستوران غذای خود را تهیه نمائید نسبت به اینکه در منزل خود آشپزی نمائید، هزینه ها متفاوت خواهد بود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی

ایتالیا به ارائه بورس های مختلف معروف است. این بورس ها را به کشورهای جهان سوم که نمی توانند از پس هزینه های تحصیل خود بر بیایند ارائه می دهد. سه نوع بورس تحصیلی به نام بورسیه تحصیلی پلاتین، طلا و نقره را ارائه می دهد که این بورسها هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارد و شما با احراز شرایط می توانید از مزایای این بورس استفاده نمائید.

بورس تحصیلی پلاتین ارزشی معادل 10.000€ (یورو) به علاوه کمک هزینه تحصیل را شامل می شود. بورس تحصیلی طلا مبلغی معادل 5.000€ (یورو) داشت و بورس تحصیلی نقره شامل کل هزینه تحصیل 1 سال دانشجو می باشد. علاوه بر کمک هزینه تحصیلی پلاتین، طلا و نقره، سایر انواع بورس های تحصیلی از جانب دولت ایتالیا ارائه می شود که توسط نهادهای خارجی برای برنامه های خاص یا کشور مبدا دانشجویان در دسترس می باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمائیم.

کار ضمن تحصیل در ایتالیا

دانشجویان در کشور ایتالیا اجازه کار دارند اما میزان آن بستگی به این مسئله دارد که در چه مقطعی مشغول به تحصیل هستند: در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند. البته برای پیدا کردن کارهای دانشجویی بهتر است آشنایی نسبی با زبان ایتالیایی داشته باشید تا شانس کاریابی شما ارتقا یابد. اگر شما دارای مهارت مورد نیاز باشید، می توانید به مراتب راحت تر کار مورد نظر خود را یافت نمائید.

البته لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان در خود محیط دانشگاه مشغول به کار می شوند و یا در پایان تحصیل خود می توانند با گذراندن دوره های کارورزی با بسیاری از کارفرماها آشنا شوند و چنانچه از عملکرد متقاضی رضایت کامل را داشته باشند، این دوره کارورزی منجر به منعقد نمودن قرار داد و استخدام متقاضی می شود.

زمان اقدام برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

برای اخذ پذیرش از دانشگاهای ایتالیا باید بتوانید در مدت زمانی که دانشگاه ها ارائه داده اند درخواست خود را ارائه دهید. هر دانشگاه در ایتالیا ددلاین مشخصی دارد ولی به صورت کلی برای اکثر دانشگاه ها تا ماه اوریل هر سال می توانید اقدام نمائید و معمولا تا ماه جون زمان می برد که به درخواست شما پاسخ دهند. بعد از اخذ نامه پذیرش می توانید درخواست خود را به سفارت ایتالیا جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه دهید.

دانشجویان باید در مرحله اول به دانشگاه مورد نظر خود توجه کنند چراکه هر دانشگاه دارای شرایط ویژه ای است و در نتیجه تاریخ های تعیین شده برای اخذ پذیرش دانشجویان در دانشگاه های این کشور نیز متفاوت است. دانشجویان همچنین باید به مدارک مورد نیاز دانشگاه نیز توجه داشته باشند تا بتوانند در زمان تعیین شده مدارک ترجمه شده را در اختیار آن دانشگاه قرار دهند.

بورس تحصیلی DSU در ایتالیا

یکی از بورس های استانی ایتالیا که نزد ایرانیان بسیار معروف می باشد، بورس تحصیلی DSU می باشد که برای مقطع فوق لیسانس ارائه می شود. مقطع لیسانس 2 ساله می باشد و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سال اول برای ایرانیان وجود دارد. برای سال های بعد شما باید توانسته باشید واحد های مشخص شده را در طول یک سال پاس نموده باشید زیرا در غیر این صورت با ارائه بورسیه تحصیلی به شما موافقت نمی شود. این بورسی بدون توجه به مدارک تحصیلی و سطح نمرات شما قابل ارائه است و فقط کافیست شما فیش حقوقی پدر یا قیم خود را ارائه دهید تا بتوانید این بورسیه را دریافت نمائید.

ویزای همراه دانشجو در ایتالیا

برای دانشجویان خود اتحادیه اروپا چنین مسئله ای اصلا موضوعیت ندارد زیرا برای ورود به تمامی کشورهای عضو اتحادیه هیچ نیازی به ویزا ندارند اما کسانی که تبعه کشوری به جز کشورهای عضو اتحادیه هستند باید ویزا اخذ نمایند. علاوه بر خود دانشجو همراهان وی نیز برای ورود به ایتالیا نیاز به ویزا دارند اما درخواست ویزای همراه ایتالیا در 90 % مواقع با مخالفت رو به رو می شود. در نتیجه در صورتی که متاهل هستید بهتر است به سراغ کشورهایی در حوزه شنگن بروید که به ایرانی ها ویزای همراه می دهند، کشورهایی هم چون هلند و دانمارک.

لازم است بدانید که برای تمدید اقامت خود بعد از فارغ التحصیلی فرصت خواهید داشت تا به دنبال کار بگردید و ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید.

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل پرداخته شد که امید است برای شما مفید بوده باشد هر چند برای بررسی شرایط خود و کسب اطلاعات بیش تر می توانید با بخش مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *