مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل از موضوعاتی است که ایرانیان همواره متقاضی آن هستند و برای اخذ پذیرش و ویزا باید شرایط لازم را احراز نمایند. تحصیل در ایتالیا برای بسیاری از متقاضیان جذاب است که این امر نیز دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به تحصیل رایگان برای کشور های جهان سوم و… اشاره کرد.

 • چرا تحصیل در ایتالیا متقاضیان زیادی دارد؟ تحصیل در ایتالیا به دلیل ارائه بورس های متنوعی که ارائه میدهد طرفداران زیادی دارد و شما با حداقل هزینه می توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید.
 • در چه مقاطعی می توان تحصیلات خود را در این کشور ادامه داد؟ در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توان جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام داد و البته در هر مقطع شرایط تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف متفاوت است.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد بنا به درخواست های مکرر همراهان همیشگی موسسه و موکلین گرامی، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این بار به ترجمه مقالات و ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل پرداختند و امید است مطالعه آن را مفید بدانید. به عنوان فردی که می خواهید به ایتالیا مهاجرت نمائید باید یکسری کلیات نیز راجع به این کشور بدانید که ابتدائا راجع به آن توضیح داده خواهد شد و در نهایت به موضوع اصلی یعنی تحصیل در ایتالیا پرداخته می شود.

درباره کشور ایتالیا

پایتخت کشور ایتالیا، شهر رم است. حدود 301 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. بالای 60 میلیون نفر جمعیت دارد و آمار بیکاری آن حدود 9% می باشد. ایتالیا عضوی از شنگن و عضوی از اتحادیه اروپاست و واحد پول آن € (یورو) می باشد. به لحاظ تولید ناخالص داخلی یا GDP که در واقع مخفف عبارت Gross Domestic Product است، همانطور که مستحضر هستید ایتالیا در سال های قبل اقتصاد ضعیفی را داشته ولی در طی سال ها اخیر توانسه مسیر رو به پیشرفتی را طی نماید و الان درحال حاضر ایتالیا هشتمین اقتصاد دنیا را در رتبه بندی به خود اختصاص داده است. حال که اطلاعاتی کلی و اساسی را راجع به این کشور به دست آوردید، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توجه شما را به مطالعه ادامه مقاله جلب می نماید.

شرایط تحصیل در ایتالیا در 2022

افرادی که اروپا را برای ادامه تحصیلات خود برمی گزینند باید توجه داشته باشند که کشورهای اروپایی به لحاظ شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل، به 2 دسته تقسیم می شوند:

 • کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند.
 • کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان ندارند.

کشوری هم چون ایتالیا، در گروه کشورهایی قرار می گیرد که برای اغلب افراد از جمله کسانی که تبعه یکی از کشورهای جهان سوم هستند نظام تحصیلی رایگان را به ارمغان می آورد، از این رو همواره دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیار زیادی از ایران تمایل به ادامه تحصیلات خود را در این کشور داشته و دارند. در سال 2022 مهاجرت به کشورهای مختلف به طور معمول به 6 طریق انجام می پذیرد:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

کشور ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از راه هایی که می توان به این کشور مهاجرت کرد، از طریق اقدام به تحصیل در این کشور است که در ادامه بیش تر به آن پرداخته خواهد شد. کشور ایتالیا دانشگاه های فوق العاده قوی و با رنکینگ بسیار بالایی دارد که در حال حاضر بیش از 500 رشته در آن ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. زیرا ایتالیا برای پیشرفت کشور و هم چنین بالاتر بردن سطح علمی و رنکینگ بین الملی دانشگاه های تمایل به جذب دانش جویان خارجی دارد.

مراحل مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

شما در در 2 مرحله می توانید اقامت تحصیلی خود را در این کشور به دست آورید. در مرحله اول باید بتوانید نامه پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر به دست آورید و باید مدارکی را برای اخذ این پذیرش ارائه دهید که لیست این مدارک بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شما متفاوت است. در مرحله دوم شما باید مدارک خود را برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت این کشور ارائه دهید و درخواست خود را در طی مراحلی ارائه دهید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

مدارک مورد نیازی که برای تحصیل در ایتالیا باید داشته باشید بستگی به نوع رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید و دانشگاه و مقطع مورد نظر دارد که به طور دقیق باید در سایت خود دانشگاه بررسی شود اما کلیات آن در ادامه ذکر شده است:

 • داشتن حداقل آیلتس آکادمیک 6 برای مقطع لیسانس یا مدرک B1 ایتالیایی، داشتن حداقل آیلتس آکادمیک 6.5 برای مقطع فوق لیسانس یا مدرک B2 زبان ایتالیایی، و در صورت اقدام برای دوره های دکتری داشتن آیلتس 7 به بالا
 • مدرک مقطع قبلی تحصیل
 • فرم درخواست روادید
 • اصل گذرنامه که دارای اعتبار کافی باشد
 • ترجمه مدارک پیش دانشگاهی و کلیه مدارک تحصیلی که باید مهر تائید دادگستری را نیز داشته باشد
 • 6 قطعه عکس که به زبان انگلیسی پشت نویسی شده باشد
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود از ایتالیا
 • گواهی تمکن مالی به لحاظ تامین هزینه های زندگی فرد در ایتالیا و غیره

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش قطعی از دانشگاهی در ایتالیا نوبت به اخذ ویزای تحصیلی این کشور می رسد. مهم ترین مدارک به این منظور در سال 2022 عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاهی در ایتالیا
 • پاسپورت معتبر برای مدت بیش از 6 ماه پس از پایان دوره تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • مدرکی دال بر تهیه محل اقامتی در ایتالیا مثلا با ارائه اجاره نامه آپارتمان و غیره
 • گواهی تمکن مالی بانک
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و ترجمه رسمی آن
 • مدرک زبان با توجه به زبان تدریس در دوره مورد نظر
  • ایتالیایی
  • انگلیسی
 • پرداخت هزینه سفارت visa fee

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل متقاضیان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند اقدام نمایند. در هر مقطع مدارک متفاوتی جهت اخذ پذیرش و ویزا باید ارائه دهند. در صورتی می توانید در این مقاطع فرایند اخذ پذیرش و ویزا را انجام دهید که شما توانسته باشید مدارک تحصیلی خود در مقاطع قبلی را به موفقیت گذرانده باشید. در این کشور شما می توانید در رشته های متفاوت تحصیل نمائید و البته در بعضی ار رشته ها مانند پزشکی و دندانپزشکی نیازمند شرکت در آزمون پزشکی می باشید. شرایط دوره های تحصیلی در کشور ایتالیا بدین صورت است:

مقطع تحصیلی طول دوره مدرک زبان مورد نیاز 
لیسانس 4 سال 5.5
فوق لیسانس 2 سال 6 یا 6.5
دکترا 3 سال 7

تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی و دندانپزشکی

رشته پزشکی و دندان پزشکی از جمله رشته هایی می باشد که متقاضیان زیادی را همه ساله به خود اختصاص داده است. در اکثر کشورها برای ورود به این رشته ها شما نیازمند شرکت در آزمون می باشید و در صورت قبولی در آزمون می توانید وارد دانشگاه های پزشکی شوید. قبل از هر اقدامی باید بررسی نمائید که آیا دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در کشور مورد نظر شما مورد تائید می باشد و یا از اعتبار بالایی برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است که شما قبل از این که بخواهید در این آزمون شرکت نمائید باید اثبات نمائید که قبلا دروس پیش نیاز را در این رشته گذرانده اید و اگر شما این شرایط را نتوانید احراز نمائید، باید در کشور مقصد قبل از ورود به دانشگاه در دوره های پیش پزشکی شرکت نمائید و دروسی را که ارائه می دهند، قبول شوید. در کشور ایتالیا شما برای تحصیل در رشته های پزشکی باید بتوانید در آزمونی به نام IMAT شرکت نمائید. اگر بتوانید نمره بالایی را در این آزمون به دست بیاورید، می توانید در دانشگاه های مورد تایید این کشور تحصیل نمائید.

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا 5 سال می باشد که معمولا ترم اخر شما دروه کاروزی است و به طور عملی در بیمارستان سال آخر خود را می گذرانید. رشته دندان پزشکی در ایتالیا 6 سال می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا حدودا سالیانه از 2500€ (یورو) شروع می شود و البته لازم به ذکر است که شما با توجه به شرایط خود می توانید از کمک هزینه تحصیلی نیز بهره مند شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و آزمون IMAT

آزمون IMAT به زبان انگلیسی نیز برگذار می شود. مدت زمان این آزمون در مدت زمان 100 دقیقه است و دارای 60 سوال می باشد. این آزمون برای کسانی می باشد که قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارند. این آزمون شامل 4 بخش می باشد که بدین صورت است:

بخش بندی موارد تحت پوشش تعداد سوال
بخش اول دانش عمومی و تحلیل منطقی 27
بخش دوم دانش عملی زمینه ریاضی، فیزیک، شیمی و بیولوژی 33
بخش سوم دانش عملی زمینه ریاضی، فیزیک، شیمی و بیولوژی 33
بخش چهارم دانش عملی زمینه ریاضی، فیزیک، شیمی و بیولوژی 33

برای ثبت نام در این آزمون باید در اواسط بهمن هر سال (فوریه) اقدام نمائید و تاریخ برگزاری آزمون در اردیبهشت (آوریل) می باشد. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به دلیل هزینه پایینی که دارد متقایان زیادی دارد. یکی از دانشگاه هایی که از اعتبار بالایی برخوردار است در رشته پزشکی دانشگاه پاویا می باشد و شما در صورت قبولی در این آزمون می توانید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و آزمون IMAT

مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل مزایای زیادی را می تواند برای متقاضیان فراهم نماید. از مهم ترین این مزایا می توان به هزینه های پایین تحصیل در این کشور اشاره نمود. علاوه بر هزینه های پایین، شما می توانید از بورس های مختلفی که این کشور ارائه می دهد، استفاده نمائید.

با وجود صرف هزینه های پایین برای تحصیل شما می توانید از کیفیت نظام آموزشی این کشور بهره مند شوید. این کشور دارای 34 دانشگاه مورد تایید دارد. مخصوصا در رشته های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی دانشگاه های مورد تائید زیادی دارد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی از مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می باشد. همچنین کشور ایتالیا فرصت های کاری را با اتمام تحصیل در اختیار شما قرار می دهد و با اتمام تحصیل شما می توانید در مدت رمان مشخصی در این کشور حضور داشته باشید و با یافتن شغل اقامت بلند مدت خود را دریافت نمائید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل بدون مدرک زبان

ایتالیا کشوری است که این امکان را به شما ارائه میدهد که بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی بتوانید به این کشور مهاجرت نمائید. این امر در صورتی امکان پذیر است که شما دانش زبان ایتالیایی را داشته باشید. برای ارائه دانش زبان ایتالیایی می توانید از مدرک CILS یا مدرک CELI را ارائه دهید. اگر این مدارک را ارائه ندهید باید اثبات نمائید که زبان مادری شما انگلیسی است و تنها در این صورت است که شما این امکان را دارید که مدرک زبان انگلیسی ارائه ندهید.

برای بعضی از دانشگاه های ایتالیا ارائه مدرک زبان انگلیسی اجباری می باشد در صورتی که برای بسیاری از دانشگاه ها می توان بدون مدرک زبان پذیرش به دست آورد، البته این نوع پذیرش، پذیرش مشروط محسوب می شود و شما به محض ورود به این کشور باید در کلاس های زبان در این کشور شرکت نمائید و بعد گذراندن این دوره ها می توانید وارد دانشگاه ها شوید.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به لحاظ هزینه های زندگی، انتخاب ایتالیا برای فرد بسیار مقرون به صرفه است اگر چه تامین هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ هم چون میلان و رم یک مقدار بالا است در مجموع پایین تر از سطح هزینه ها در اتحادیه اروپا می باشد. در واقع هزینه های زندگی در ایتالیا بستگی به شهر و سبک زندگی دارد. مقایسه هزینه زندگی دانشجویی در کشورهای اروپایی به شرح ذیل است:

کشور میزان هزینه زندگی ماهانه به یورو
ایتالیا €600 الی 800€
دانمارک €1200
اتریش €1000 الی 1200€

البته این هزینه بسته به سبک زندگی شما نیز دارد. به طور مثال اگر شما در خوابگاه زندگی نمائید یا یک خانه طبیعتا هزینه متفاوتی را جهت تهیه مسکن خود باید پرداخت نمائید و یا اگر شما از رستوران غذای خود را تهیه نمائید نسبت به اینکه در منزل خود آشپزی نمائید، هزینه ها متفاوت خواهد بود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و اخذ بورسیه

ایتالیا به ارائه بورس های مختلف معروف است. این بورس ها را به کشورهای جهان سوم که نمی توانند از پس هزینه های تحصیل خود بر بیایند، ارائه می دهد. 3 نوع بورس تحصیلی به نام بورسیه تحصیلی پلاتین، طلا و نقره را ارائه می دهد که این بورس ها هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارد و شما با احراز شرایط می توانید از مزایای این بورس استفاده نمائید. علاوه بر کمک هزینه تحصیلی پلاتین، طلا و نقره، سایر انواع بورس های تحصیلی از جانب دولت ایتالیا ارائه می شود که توسط نهادهای خارجی برای برنامه های خاص یا کشور مبدا دانشجویان در دسترس می باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمائیم. موارد و هزینه قابل پوشش بورس تحصیلی بدین صورت است:

بورس تحصیلی موارد قابل پوشش
بورس تحصیلی پلاتین €10000 (یورو) به علاوه کمک هزینه تحصیل
بورس تحصیلی طلا €5000 (یورو)
ورس تحصیلی نقره کل هزینه تحصیل یک سال دانشجو

زمان اقدام برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا باید بتوانید در مدت زمانی که دانشگاه ها ارائه داده اند درخواست خود را ارائه دهید. هر دانشگاه در ایتالیا ددلاین مشخصی دارد ولی به صورت کلی برای اکثر دانشگاه ها تا ماه اوریل هر سال می توانید اقدام نمائید و معمولا تا ماه ژوئن زمان می برد که به درخواست شما پاسخ دهند. بعد از اخذ نامه پذیرش می توانید درخواست خود را به سفارت ایتالیا جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه دهید.

دانشجویان باید در مرحله اول به دانشگاه مورد نظر خود توجه کنند چراکه هر دانشگاه دارای شرایط ویژه ای است و در نتیجه تاریخ های تعیین شده برای اخذ پذیرش دانشجویان در دانشگاه های این کشور نیز متفاوت است. دانشجویان همچنین باید به مدارک مورد نیاز دانشگاه نیز توجه داشته باشند تا بتوانند در زمان تعیین شده مدارک ترجمه شده را در اختیار آن دانشگاه قرار دهند.

بورس تحصیلی DSU در ایتالیا

یکی از بورس های استانی ایتالیا که نزد ایرانیان بسیار معروف می باشد، بورس تحصیلی DSU می باشد که برای مقطع فوق لیسانس ارائه می شود. مقطع لیسانس 2 ساله می باشد و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سال اول برای ایرانیان وجود دارد. برای سال های بعد شما باید توانسته باشید واحد های مشخص شده را در طول یک سال پاس نموده باشید. زیرا در غیر این صورت با ارائه بورسیه تحصیلی به شما موافقت نمی شود. این بورسی بدون توجه به مدارک تحصیلی و سطح نمرات شما قابل ارائه است و فقط کافیست شما فیش حقوقی پدر یا قیم خود را ارائه دهید تا بتوانید این بورسیه را دریافت نمائید.

ویزای همراه دانشجو در ایتالیا در 2022

برای دانشجویان خود اتحادیه اروپا چنین مسئله ای اصلا موضوعیت ندارد. زیرا برای ورود به تمامی کشورهای عضو اتحادیه هیچ نیازی به ویزا ندارند. اما کسانی که تبعه کشوری به جز کشورهای عضو اتحادیه هستند باید ویزا اخذ نمایند. علاوه بر خود دانشجو همراهان وی نیز برای ورود به ایتالیا نیاز به ویزا دارند اما درخواست ویزای همراه ایتالیا در سال 2022 در 90% مواقع با مخالفت رو به رو می شود. در نتیجه در صورتی که متاهل هستید بهتر است به سراغ کشورهایی در حوزه شنگن بروید که به ایرانی ها ویزای همراه می دهند، کشورهایی هم چون هلند و دانمارک.

لازم است بدانید که برای تمدید اقامت خود بعد از فارغ التحصیلی فرصت خواهید داشت تا به دنبال کار بگردید و ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید. در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل پرداخته شد که امید است برای شما مفید بوده باشد هر چند برای بررسی شرایط خود و کسب اطلاعات بیش تر می توانید با بخش مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات پرتکرار درباب مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا با تحصیل با سوالات زیر همراه است:

 1. مقدمات مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل چیست؟ تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی و همچنین در اختیار داشتن مدارک تحصیلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا الزامی است.
 2. حداقل سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا چیست؟ حداقل مدرک B1 زبان ایتالیایی و یا نمره 6 آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا الزامی است.
 3. آیا دانشگاه های ایتالیا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند؟ می توان گفت که همه دانشگاه های دولتی ایتالیا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند.
 4. آیا تحصیل در ایتالیا رایگان است؟ همه دانشجویان بین المللی در ایتالیا موظف به پرداخت هزینه های تحصیل خود در این کشور هستند اما در صورت دریافت بورسیه می توانند از فرصت تحصیل رایگان در این کشور استفاده کنند.
 5. آیا تحصیل در ایتالیا منجر به اخذ اقامت این کشور می شود؟ افرادی که از طریق تحصیل وارد ایتالیا می شوند، باید برای اخذ اقامت خود در ایتالیا مشغول به کار شوند چرا که تحصیل، در اخذ اقامت دائم نقشی نخواهد داشت.
4.7/5 - (3 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

 1. ب گفت:

  وقت بخیر من کارشناسی ارشد میکروبیولوژی پزشکی هستم از دانشگاه علوم پزشکی ایران . تمایل به تحصیل برای مقطع دکترا در یکی از رشته های مرتبط در ایتالیا دارم . شانس من چقدر برآورد میشه ؟ و آیا برای تحصیل در این مقطع ملزم به دریافت مدرک زبان ایتالیایی هستم ؟ پیشاپیش ممنون برای راهنمایی

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما آیا استاد راهنما از دانشگاه های ایتالیا دارید؟ اگر نه باید مستر مجدد اقدام کرد برای شما

 2. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر.من 25 سالمه و کاردانی عمران دارم.برای رشته طراحی لباس ایا بورس تعلق میگیره؟؟ و بنظرتون ایا برای کارشناسی طراحی لباس اقدام کنم بهتره یا کارشناسی عمرانم رو اینجا بگیرم و برای ارشد عمران اقدام کنم؟؟؟ و ببخشید یه سوال دیگه ایا میشه رشته ارشد مرتبط با کارشناسی نباشه؟؟ مثلا من کارشناسی عمران بگیرم ولی برا ارشد طراحی لباس اقدام کنم؟؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بیشتر دانشگاه هایی که طراحی لباس ارائه میدهند در مقطع کارشناسی دارای به زبان ایتالیایی می باشند به همین منظور بهتره برای لیسانس و یا ارشد عمران با آیلتس ۶ اقدام بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.