مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

انواع اقامت و ویزاهای متفاوتی جهت مهاجرت به ایتالیا از سوی اداره مهاجرت این کشور برای ورود اتباع خارجی به ایتالیا پیش بینی شده است. اولین قدم شما جهت مهاجرت این است که با توجه به شرایط و وضعیت شخصی و حرفه ای خود چه نوع اقامتی را برای حضور کوتاه مدت یا بلند مدت در این کشور مشخص می نمائید. اتباعی که در اروپا هستند برای اقامت در ایتالیا راه ساده تری در پیش دارند، چرا که آنها بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت می توانند به این کشور برسند اما افرادی که از کشوری خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند، باید ویزای مرتبط را دریافت کنند. در ادامه این مقاله به مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به چند پرسش اصلی پاسخ خواهیم داد.

 • راه های مختلف مهاجرت به کشور ایتالیا چیست؟
 • آیا می توان ویزای توریستی ایتالیا را یک برنامه مهاجرتی خواند؟
 • آیا بعد از تحصیل در ایتالیا می توان در این کشور ماندگار شد و اقامت دائم اخذ نمود؟
 • آیا امکان اخذ اقامت در کشور ایتالیا وجود دارد؟

در ابتدا باید هدف شما از سفر مشخص گردد، اگر هدف شما به جهت سفر گردشگری، بیزینسی و یا مطالعه برای بیشتر از 90 روز باشد نیاز به اخذ اقامت خواهید داشت که بایستی ببینید در میان انواع اقامت واجد شرایط دریافت چه نوع اقامتی می شوید.

روش های مختلف مهاجرت به ایتالیا

به طور کلی دو شیوه کلی برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد که آن را می توان به اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی کرد. افرادی که به منظور درمان، دوره های مطالعاتی کوتاه مدت یا به عنوان یک توریست راهی کشور ایتالیا می شوند، در حقیقت اقامتی موقت و کوتاه مدت در این کشور خواهند داشت و باید در یک بازه زمانی حداکثر 6 ماهه خاک این کشور را ترک کنند. در صورتی که فرذی برای مدتی طولانی تر در خاک ایتالیا بماند، مهاجرت او موقت اما بلند مدت خواهد بود و امکان تبدیل آن به اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت.

مهم ترین روش های مهاجرت به کشور ایتالیا عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاحرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق پیوستن به خانواده

اینفوگرافیک مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

یکی از بهترین مسیرها برای مهاجرت به کشور ایتالیا تحصیل در این کشور است، چرا که در این سال ها بیشترین نرخ دانشجوی ایرانی را در کشورهای جنوب اروپا ایتالیا داراست. دلیل اصلی این امر وجود بورس های متنوع تحصیلی است که هزینه های تجصیل را برای دانشجو رایگان می نماید و همچنین تاثیر مثبتی در هزینه های زندگی دانشجو خواهد گذاشت. در زمینه تحصیل این کشور دانشگاه های شناحته شده ای دارد و همچنین در فرآیند بولونیا که تغییری بنیادی در نظام آموزشی اروپا ایجاد نمود، نام این کشور می درخشد. همه افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، باید ویزای تحصیلی ایتالیا را بدست آورند. این ویزا زمانی صادر خواهد شد که فرد حتما پذیرش تحصیلی خود را در ایتالیا دریافت کند.

مهم ترین مدارکی که برای اخذ پذیرش از ایتالیا نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 5.5 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B1 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

متاسفانه بسیاری بر این باور هستند که تحصیل در کشور ایتالیا به صورت رایگان صورت می پذیرد اما چنین مسئله ای صحت ندارد. دانشجویان پس از ثبت درخواست خود جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ایتالیا باید برای دریافت بورسیه های استانی این کشور نیز اقدام کنند. در صورتی که فردی موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی شود، در حقیقت 10000€ (یورو) دریافت خواهند کرد. در حقیقت این بورسیه تحصیلی است که شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا را فراهم می کند. علاوه بر هزینه تحصیل، دانشجویان می توانند هزینه های خوابگاه را نیز به کمک این بورسیه پرداخت کنند و پس از کسر مالیات و مبالغ فانونی دیگر، مبلغی در حدود 2000€ (یورو) را دریافت کنند. دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا ماهیانه به حدود 800€ (یورو) نیاز خواهند داشت که به کمک کار ضمن تحصیل در این کشور قابل تامین است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

یکی از بهترین روش های مهاجرت به هر کشوری، مهاجرت از طریق حرفه یا مهارت می باشد. ماهیت اخذ ویزای کاری در اکثر کشورهای اروپای شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارد. البته بیشتر از این جهت که شما در ابتدا نیاز به ارائه یک فرم قرارداد کاری با حقوق و جزئیات مشخص از یک کارفرمای ایتالیایی خواهید داشت. از آنجایی که کشور ایتالیا دارای ویزایی با عنوان ویزای جست و جوی کار نیست، چنان چه بخواهید برای کار به این کشور مهاجرت نمائید بایستی موقعیت کاری را از داخل خاک ایران بدست آورید که این خود امری بسیار دشوار است.

چنانچه این مراحل طی شود و شما بتوانید یک کارفرمای ایتالیایی را راضی نمائید که در حرفه مورد نیاز شما را جذب نماید، شما واجد شرایط دریافت کارت اقامت کاری یا کارت آبی اتحادیه اروپا می شوید. جهت دریافت کارت آبی باید شرایط مورد نیاز را ایجاد نمود که یکی از این موارد بدست آوردن یک پیشنهاد کاری از این کشور است، همچنین شما بایستی دارای تحصیلات آکادمیک حداقل سه ساله باشید.

کار در ایتالیا

شمال ایتالیا یک قطب صنعتی فعال در قاره اروپا است و نیروی کار صنعتی می تواند در صورت تسلط کافی به حرفه خود و همچنین زبان ایتالیایی در این منطقه شغل مناسبی برای خود بیاند. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که کاریابی در ایتالیا از خارج از خاک این کشور بسیار سخت است. با این وجود افراد که در کشور ایتالیا تحصیل کرده باشند، شانس بسیار مناسبی برای کاریابی در این کشور خواهند داشت. قوانین کار در ایتالیا همچون سایر کشورهای مطرح اروپایی تنظیم شده است و هر فرد در طول هفته حدودا 40 ساعت در محل کار خود حاضر خواهد شد.

دانشجویانی که در کشور ایتالیا مشغول به تحصیل هستند قادر خواهند بود تا با کسب مجوز به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند و با توجه به سطح درآمد حاصل از کار ضمن تحصیل در این کشور، درآمد مناسبی نیز داشته باشند و هزینه های زندگی خود را در این کشور تامین کنند. اقامت ده ساله در کشور ایتالیا از طریق کار می تواند به فرد کمک کند تا اقامت دائم کشور ایتالیا را در شرایط خاص بدست آورد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی

شما می توانید به نوعی از اقامت در این کشور دست یابید که مشابه آن در اکثر کشورهای اروپایی وجود دارد، در این حالت شخص بابت داشتن اقامت فقط درخواست می نماید و فرصتی که برای او در این کشور به وجود می آید صرفا برای اقامت است و اجازه کار ندارد، عموما این راه برای افراد بازنشته ای است که حقوقی ماهیانه آنها کفاف هزینه زندگی در ایتالیا را بدهد، البته با توجه به میزان درآمد در ایران همچین پروسه ای غیرممکن می شود مگر اینکه شما یک بازنشسته در مشاغل آزاد باشید که بتوانید در حال حاضر اثبات نمائید که از طریق اجاره املاک، سود سهام و دارایی هایتان می توانید هزینه های زندگیتان را در ایتالیا بدون اشتغال تامین نمائید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

نوع دیگری از اقامت در ایتالیا که در سال 2017 به جهت جذب سرمایه گذاران خارجی معرفی گردیده، این است که افراد خارجی می توانند با سرمایه گذاری در یک کدام از این 4 طریق در این کشور صاحب اقامت بلند مدت شوند که در ابتدا یک اقامت 2 ساله به متقاضی داده می شود که تا 3 سال دیگر تمدید می شود و بعد از گذشت 5 سال قابلیت اخذ اقامت دائم را نیز خواهد داشت، در این پروسه نیز اعضای خانواده شخص نیز می توانند همراه او باشند.

شما باید با این مبالغ در یک کدام از این برنامه ها اقدام به سرمایه گذاری نمائید:

 • ایجاد کارآفرینی یا اصطلاحا استارت آپ با سرمایه حداقل 500.000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک شرکت ایتالیایی به مبلغ 1.000.000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک طرح نوآورانه به مبلغ 1.000.000€ (یورو)
 • خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ 2000.000€ (یورو)

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

یکی از روش های مهاجرتی به کشورهای دیگر، مهاجرت از طریق پناهندگی است که هرگز نمی توان آن را به کسی توصیه کرد. زمانی که فردی خود را به عنوان پناهنده معرفی می کند، در حقیقت آینده خود را به دست دیگران سپرده است. درخواست پناهندگی در حقیقت به معنای قدم گذاشتن در یک مسیر بدون بازگشت است. در صورتی که فردی از طریق پناهندگی اقامت کشور ایتالیا را بدست آورد، شهروند قانونی این کشور محسوب می شود اما باید در نظر گرفت که در صورتی که فرد این اقامت را بدست آورد در صورتی که بعدها ثابت شود که او حقیقت را در رابطه با دریافت پناهندگی بیان نکرده است، اقامت او لغو خواهد شد.

در مورد پناهندگی نیز اکثر کشورها یک تعریف مشخصی از شخص پناهنده داشته اند و آن هم این است که پناهنده شخصی است که جانش در کشورش در خطر باشد.

افرادی می توانند به پناهندگی در ایتالیا دست پیدا کنند که پاسخی برای چند سوال داشته باشند.

 • آیا جان شما در کشور مبدا در خطر است؟
 • آیا خطری که شما را تهدید می کند همیشگی است؟
 • آیا فرصتی برای رفع این تهدید وجود دارد؟
 • آیا شما همه حقایق را بیان می کنید؟
 • آیا خطری که شما را تهدید می کند به دلیل عملکرد نامناسب شماست؟

بر اساس تصمیم پارلمان ایتالیا در سپتامبر 2019، پناهندگی در ایتالیا در وضعیت تعلیق گرفته است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق پیوست به خانواده

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا، مهاجرت برای پیوستن به خانواده است. افرادی که با یکی از شهروندان کشور ایتالیا ازدواج کنند و بتوانند ازدواج خود را به صورت قانونی به ثبت رسانده و صحت آن را اثبات کنند، قادر خواهند بود تا به کشور ایتالیا مهاجرت کنند و در کنار همسر خود اقامت داشته باشند. در صورت که فردی به صورت تحصیلی راهی ایتالیا شود، امکان همراه داشتن همسر خود در این کشور را نخواهد داشت مگر آنکه وی نیز اقامت کشور ایتالیا را از طریق تحصیل یا کار بدست آورد. البته در صورتی که فردی به عنوان نیروی کار راهی ایتالیا شود، فرصت خواهد داشت تا پس از ورود به خاک این کشور، اقامت خود را قطعی کرده و با ارسال دعوت نامه برای اخذ اقامت اعضای خانواده خود نیز اقدام نماید.

منظور از اعضای خانواده تمام خویشاوندان وابسته فرد متقاضی است که شامل موارد زیر است:

 • همسر
 • فرزندان زیر 18 سال مگر آنکه در حال تحصیل باشند
 • پدر و مادر خود و همسر به شرط وابستگی اقتصادی

هزینه زندگی در ایتالیا

یکی از مواردی که در رابطه با مهاجرت به کشور ایتالیا حتما باید مد نظر قرار گیرد، هزینه های زندگی در این کشور است. زمانی که هزینه های زندگی در کشور ایتالیا را با کشورهایی نظیر هلند، نروژ، آلمان، انگلستان، سوئیس، بلژیک و … مقایسه کنیم، هزینه های زندگی در ایتالیا به مراتب کمتر از سایر کشورهای نامبرده است. البته از طرف دیگر میزان درآمد نیز در این کشور به مراتب کمتر از کشورهای یاد شده است. هزینه های زندگی برای هر فرد بسته به سبک زندگی او بستگی دارد اما در جدول زیر هزینه های زندگی در برخی از شهرهای مهم ایتالیا را به تفکیک ارائه کرده ایم.

اطلاعات جدول زیر مربوط به ماه سپتامبر سال 2019 و به واحد یورو می باشد.

شهر بولونیا جنوا میلان ناپل رم تورین فلورانس
خانوار یک نفره 745 740 810 670 765 720 780
خانوار 4 نفره 2630 2680 2900 2350 2730 2530 2810

در بخش های قبلی این مقاله در رابطه با شرایط مهاجرت به کشور ایتالیا توضیحاتی ارائه شده است تا بتواند راهنمای مناسبی برای علاقمندان به مهاجرت به این کشور باشد. هزینه های کم زندگی، شرایط فرهنگی مناسب، قدرت علمی بالای کشور ایتالیا از جمله مهم ترین دلایلی است که افراد را به مهاجرت به این کشور ترغیب می کند. ما نیز در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر تجربیات خود در یاری موکلین خود در مهاجرت به کشورهای اروپایی، می توانیم تا لحظه مهاجرت در کنار شما باشیم.

8 دیدگاه برای “مهاجرت به ایتالیا

 1. لیدا بهرامی گفت:

  مچکرم بابت مقاله خوبتون

 2. قاسم هاشمی گفت:

  من شنیدم خود شهروندان ایتالیا برای کار به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند.

 3. diana گفت:

  ba tashakor az maqale khooobetoon emkanesh has dar morede hazien haye jaaanebie dg mesle hazine bime ya khoone ham maqale i dar site bogzarid?

 4. sohrab گفت:

  با شرایط سنی 25 سال و تحصیلات فوق دیپلم اینجوری که من متوحه شدم بهترین ویزا تحصیل تو ایتالیاست که کم هزینه هم هست

 5. بیژن مرتضوی گفت:

  ایتالیا کشور هنرمندانه

 6. فرامرز گفت:

  شما کیس ازدواج معرفی نمیکنید برا ایتالیا؟

 7. Saba گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون

 8. محمد حسن زاده گفت:

  سلام، برای پذیرش از دانشگاه چه مدارکی رو باید اماده کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *