مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی

انواع اقامت و ویزاهای متفاوتی جهت مهاجرت به ایتالیا از سوی اداره مهاجرت این کشور برای ورود اتباع خارجی به ایتالیا پیش بینی شده است. اولین قدم شما جهت مهاجرت این است که با توجه به شرایط و وضعیت شخصی و حرفه ای خود چه نوع اقامتی را برای حضور کوتاه مدت یا بلند مدت در این کشور مشخص می نمائید. اتباعی که در اروپا هستند برای اقامت در ایتالیا راه ساده تری در پیش دارند، چرا که آنها بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت می توانند به این کشور برسند اما شما بایستی در ابتدا به دنبال اخذ ویزا باشید. شما در ادامه با انواع ویزا و اقامت در ایتالیا آشنا خواهید شد.

آیا می توان ویزای توریستی ایتالیا را یک برنامه مهاجرتی خواند؟

آیا بعد از تحصیل در ایتالیا می توان در این کشور ماندگار شد و اقامت دائم اخذ نمود؟

راه های مختلف مهاجرت به کشور ایتالیا چیست؟

آیا امکان اخذ اقامت در کشور ایتالیا وجود دارد؟

در ابتدا باید هدف شما از سفر مشخص گردد، اگر هدف شما به جهت سفر گردشگری، بیزینسی و یا مطالعه برای بیشتر از 90 روز باشد نیاز به اخذ اقامت خواهید داشت که بایستی ببینید در میان انواع اقامت واجد شرایط دریافت چه نوع اقامتی می شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی

شما می توانید به نوعی از اقامت در این کشور دست یابید که مشابه آن در اکثر کشورهای اروپایی وجود دارد، در این حالت شخص بابت داشتن اقامت فقط درخواست می نماید و فرصتی که برای او در این کشور به وجود می آید صرفا برای اقامت است و اجازه کار ندارد، عموما این راه برای افراد بازنشته ای است که حقوقی ماهیانه آنها کفاف هزینه های زندگی در ایتالیا را بدهد، البته با توجه به میزان درآمد در ایران همچین پروسه ای غیرممکن می شود مگر اینکه شما یک بازنشسته در مشاغل آزاد باشید که بتوانید در حال حاضر اثبات نمائید که از طریق اجاره املاک، سود سهام و دارایی هایتان می توانید هزینه های زندگیتان را در ایتالیا بدون اشتغال تامین نمائید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

یکی از بهترین طرق مهاجرت به هر کشوری، مهاجرت از طریق حرفه یا مهارت می باشد. ماهیت اخذ این ویزا در اکثر کشورهای اروپای شبیه به هم هستند، البته بیشتر از این جهت که شما در ابتدا نیاز به ارائه یک فرم قرارداد کاری با حقوق و جزئیات مشخص از یک کارفرمای ایتالیایی خواهید داشت. از آنجاییکه کشور ایتالیا دارای ویزایی با عنوان ویزای جست و جوی کار نیست، که البته دلیل آن هم مشخص است که نرخ بیکاری در این کشور بالا بوده و اتباع خود این کشور برای هر حفه کاری در اولویت هستند، چنانچه شما بخواهید برای کار به این کشور مهاجرت نمائید بایستی موقعیت کاری را از داخل خاک ایران بدست آورید که این خود امری بسیار دشوار است.

چنانچه این مراحل طی شود و شما بتوانید یک کارفرمای ایتالیایی را راضی نمائید که در حرفه مورد نیاز شما را جذب نماید، شما واجد شرایط دریافت کارت اقامت کاری یا کارت آبی اتحادیه اروپا می شوید. جهت دریافت کارت آبی بایستی شرایط مورد نیاز را ایجاد نمود که یکی از این موارد بدست آوردن یک پیشنهاد کاری از این کشور است، همچنین شما بایستی دارای تحصیلات آکادمیک حداقل سه ساله باشید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

نوع دیگری از اقامت در ایتالیا که در سال 2017 به جهت جذب سرمایه گذاران خارجی معرفی گردیده، این است که افراد خارجی می توانند با سرمایه گذاری در یک کدام از این 4 طریق در این کشور صاحب اقامت بلند مدت شوند که در ابتدا یک اقامت 2 ساله به متقاضی داده می شود که تا 3 سال دیگر تمدید می شود و بعد از گذشت 5 سال قابلیت اخذ اقامت دائم را نیز خواهد داشت، در این پروسه نیز اعضای خانواده شخص نیز می توانند همراه او باشند.

شما باید با این مبالغ در یک کدام از این برنامه ها اقدام به سرمایه گذاری نمائید:

 • ایجاد کارآفرینی یا اصطلاحا استارت آپ با سرمایه حداقل 500.000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک شرکت ایتالیایی به مبلغ 1.000.000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک طرح نوآورانه به مبلغ 1.000.000€ (یورو)
 • خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ 2000.000€ (یورو)

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی، ازدواج، الحاق به خانواده

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی، ازدواج، الحاق به خانواده

شما می توانید در اکثر کشورها از طریق ازدواج با تبعه آن کشور به اقامت و تابعیت آن کشور نیز دست یابید، اگر شما بخواهید با یک زن یا مرد ایتالیایی ازدواج نمائید باید اثبات نمائید که شایسته آن ازدواج هستید، شخصی که در ایتالیا با آن قصد ازدواج دارید بایستی توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی را دارا باشد. در مورد هزینه زندگی در ایتالیا می توانید در این لینک مطالعه نمائید.

در مورد پناهندگی نیز اکثر کشورها یک تعریف مشخصی از شخص پناهنده داشته اند و آن هم این است که پناهنده شخصی است که جانش در کشورش در خطر باشد.

افرادی می توانند به پناهندگی در ایتالیا دست پیدا کنند که پاسخی برای چند سوال داشته باشند.

آیا جان شما در کشور مبدا در خطر است؟

آیا خطری که شما را تهدید می کند همیشگی است؟

آیا فرصتی برای رفع این تهدید وجود دارد؟

آیا شما همه حقایق را بیان می کنید؟

آیا خطری که شما را تهدید می کند به دلیل عملکرد نامناسب شماست؟

اگر عضوی از خانواده شما در ایتالیا دارای اقامت بلند مدت باشد و بتواند شما را حمایت مالی نماید این شانس را خواهید داشت تا در این کشور اقامت یابید، البته خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال شما که تحت تکلف قانونی خانواده اند.

اخذ اقامت موقت ایتالیا از طریق تحصیل

یکی از بهترین مسیرها برای مهاجرت به کشور ایتالیا تحصیل در این کشور است، چرا که در این سالها بیشترین نرخ دانشجوی ایرانی را در کشورهای جنوب اروپا ایتالیا داراست. دلیل اصلی این امر وجود بورس های متنوع تحصیلی است که هزینه های تجصیل را برای دانشجو رایگان می نماید و همچنین تاثیر مثبتی در هزینه های زندگی دانشجو خواهد گذاشت. در زمینه تحصیل این کشور دانشگاه های شناحته شده ای دارد و همچنین در فرآیند بولونیا که تغییری بنیادی در نظام آموزشی اروپا ایجاد نمود، نام این کشور می درخشد. همه افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، باید ویزای تحصیلی ایتالیا را بدست آورند. این ویزا زمانی صادر خواهد شد که فرد حتما پذیرش تحصیلی خود را در ایتالیا دریافت کند.

مهم ترین مدارکی که برای اخذ پذیرش از ایتالیا نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 5.5 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B1 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

ایتالیا در هر سه مقطع پذیرای دانشجویان خارجی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در ایتالیا در سال 2019 به لینک مربوطه مراجعه نمائید و یا با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید.

8 دیدگاه برای “مهاجرت به ایتالیا

 1. لیدا بهرامی گفت:

  مچکرم بابت مقاله خوبتون

 2. قاسم هاشمی گفت:

  من شنیدم خود شهروندان ایتالیا برای کار به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند.

 3. diana گفت:

  ba tashakor az maqale khooobetoon emkanesh has dar morede hazien haye jaaanebie dg mesle hazine bime ya khoone ham maqale i dar site bogzarid?

 4. sohrab گفت:

  با شرایط سنی 25 سال و تحصیلات فوق دیپلم اینجوری که من متوحه شدم بهترین ویزا تحصیل تو ایتالیاست که کم هزینه هم هست

 5. بیژن مرتضوی گفت:

  ایتالیا کشور هنرمندانه

 6. فرامرز گفت:

  شما کیس ازدواج معرفی نمیکنید برا ایتالیا؟

 7. Saba گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون

 8. محمد حسن زاده گفت:

  سلام، برای پذیرش از دانشگاه چه مدارکی رو باید اماده کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =